• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ali to ti je i istina
Traktor ne smije stajati morao bi stalno biti u pogonu,naravno uz redovno odrzavanje.
To mi je bas prical MFov serviser kad sam ga pital kak idu ovi novi massey.Rekel je da ljudi koji najvise rade imaju i najmanje problema,a ovi koji uglavnom stoje imaju stalno probleme
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Pa ne šalim se ja... Održavanje mora biti strogo,ali u radu samo opleti po gasu...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
A koju kubikažu imaju ti stari motori? Ovi novi motori imaju kubika ko malo jače osobno vozilo.
A i 10 000 sati je jako relativan pojam,prvo i prvo,nisu ni napravljeni da toliko izdrže.
Zašto je bitna kubikaža ovdje sad??
Svaki motor ima koliko ima,to varira od proizvođača motora,ali večinom je oko 4000-5000ccm3...
Relativan pojam jest,al podrazumijeva se normalno održavanja motora i servis na vrijeme,a ne tjeraj tako dugo dok nekaj ne stane..

opet tebe niko ne tjera da moraš kupit nov traktor s 4cil i malom kubikažom,izbor je velik..Možeš kupit staru ragu sa xyzfg sati,i popravljat ga polako..
Ima još par novih traktora kaj nude i 6cil motor u snazi 120-150ks...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Uspoređuješ starog 6 cilindraša sa novim četverocilindrašom... Kako nema kubikaža veze?
Nitko ne tjera nikog na ništa,današnji stroj ima određen vijek trajanja,radiš s njime 4-5 godina,bacaš ga,kupuješ novi.
A to da si takvo nešto malo tko može priuštiti,to je već politika...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,766
Kapitalizam počiva na stalnom porastu.
Toga nema održavanjem starih proizvoda dugo u upotrebi.
Osim toga, rad u kapitalitmu je toliko skup da se ne isplati stvaru popravljati. Sve to još funkcionira pri nama, gdje je radna snaga bagatela, vlastitim rradom, susjedskom pomoći ili pokojim fušem.

Ne brinite se za trajnost motora. Ak su prosječni IMT ili Zetor trajali 5...10t sati, zakaj bi drugi trebali više?


.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Uspoređuješ starog 6 cilindraša sa novim četverocilindrašom... Kako nema kubikaža veze?
Nitko ne tjera nikog na ništa,današnji stroj ima određen vijek trajanja,radiš s njime...

Moja usporeda je bila odnos KS i broj cilindra..
Ako uspredimo 300ks i 6cil,sa 120ks i 4cil,koji bi po tebi bi bolji motor ??
Za primjer,motor u Claas lexionu snage 300ks ima oko 8800ccm3,dok recimo Zetor Fortera 130ks ima motor 4156ccm3...
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Gogo je u pravu, puno konja a malo kubika znači isforsiran motor,koji trpi puno veća opterećenja unutar samog motora u svim segmentima pa je pozencijalno manje trajan.Proizvođači koji drže do kvalitete,ako takvih još ima bi trebali,svaki put kad dorade i pojačaju jedan te isti motor,pojačati i kvalitetu materijala,ali bi pušili profit. Problem je što je primarnom tržištu ,zapadnoj Europi i Americi prioritet komfor a ne trajnost ,jer oni ionako za par godina otplate traktor i požele novi model s novim tehnologijama.Mi smo sekundarno tržište i zato ili kupujemo njihove rabljene ili nove,ali ih moramo cijediti do zadnje kapi krvi.
Broj cilindara je tema za sebe, više cilindara-više pokretnih dijelova,veća mogućnost kvara,manje cilindara-manja izbalansiranost motora,više vibracija-manja trajnost,pogotovu kod tri cilindra...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Moja usporeda je bila odnos KS i broj cilindra..
Ako uspredimo 300ks i 6cil,sa 120ks i 4cil,koji bi po tebi bi bolji motor ??
Za primjer,motor u Claas lexionu snage 300ks ima oko 8800ccm3,dok recimo Zetor Fortera 130ks ima motor 4156ccm3...

Opet je šestak po meni bolji,nije samo gola konjska snaga u pitanju,nego i cijela konstrukcija motora,režim rada za koji je predviđen,elastičnost,i okretni moment...

mijo-slažem se sa svime,dodao bih da su današnji mjenjači napredovali,i oni štite motor,ali opet je sve to kratkog vijeka. Tržište je takvo kakvo je, i ni ja se ne bih žalio da svakih 5-6 ili 7 godina mijenjam traktor,on ne mora trajati sto godina,samo neko se otplati,i nek nešto zaradi...
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Je,mjenjači štite motor ali se nažalost oni raspadaju:(whew):Istina,šestocilindrični motori su u globalu najtrajniji ,jer su najbolji kompromis između puno pokretnih dijelova i dobre uravnoteženosti,zato se i rade u najvećim rasponima snage i kubikaže,od utomobilskih motora do kamionskih.Nekad,kad su brendovi bili brendovi,proizvođač je imao 5 motora različite snage i Različite kubikaže.Danas kad je profit Sveto Pismo,ima jedan motor od npr.90-150 ks,bez turbine,sa turbinom,s jačom turbinom itd. a sve pod izlikom ekologije...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Hehe,da,al rabljene,mislio sam na nove. Ako bude dobra godina,ide i Proxima na prodaju,pogotovo ako dobijemo drzavnu zemlju. Ako ne,onda ću si ju ostavit,jer bude i drugih izdataka...
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Pošto mi je pun k.... plačanja majstora i njihovih zezncija, došao sam na ideju da bi sam rasturio zeju na pol, i ponovo išao promjeniti semerenige sa spojničke i to šta već nije meštar napravio.. alii....što se dešava s lamelom prilikom spajanja u hrpu i stvar uzubljivanje spojničke?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Treba ih pocentrirati i kad sastavljaš u hrpu mjenjač staviti u brzinu i uključiti kardan.
Sve mora biti donekle ravno i nježno kod sastavljanja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,172
Moji Zetori dobili pošteni kupanjac:
954529246200cf73d28367c595b8b9f9.jpg


5ddc5c430233d631e7faed5fa5b40d71.jpg
 

mstruc3

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
7
Ljudi jel moze pomoc? Na kolko se steze glava na zetoru 3320, i na kolko se stelaju dizne? Slini mi malo ulje pa moram mijenjati dihtung, a i jedna dizna mi pisa pa da onda sve rijesim!
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
raja kako se previlno stavljaju lezajivi na 7011 prednji tocak,zdrobilo mi lezajeve i sad neznam kako pravilno ide onaj mali a i veliki lezaj? ako ko ima slike il sta da pomogne?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Košuljice nabiješ u glavčinu, a ležajeve tak da konus gleda jedan prema drugome.
To još niko nje uspel naopačke sastaviti pa nebu ni tebi uspelo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh