• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Slažem se!
Ali nije u redu da netko sa 10 jutara zemlje živi isto kao i radnik u industrij koji gotovo svaki dan radi sigurno 8 sati na dan!!
Znamo svi koliko praznog hoda ima u poljoprivredi.
Tu izuzimam stočare!!

Stočari i ratari imaju jako puno slobodnog vremena,nemoj se zavaravati...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Kod nas je najam oko 700kn/ha,a poticaji su recimo nešto više od 2000kn,e sad ako ti nekome moraš platit najam a on diže poticaj taj koji daje zemlju u najam niti je oro niti kopo a dobio je cca 3000kn!!
Pa sad prosudite dali je to u redu?

Mato, ako ti plaćaš najamninu, onda bi po mojoj logici, poticaj trebal biti tvoj, a ne njegov.

To nije nista, pazi kako je kod nas znaci evo sad sam uzeo polje za vinograd, 1440m2 ide oko 1000 cokota, neka je 2 kile po trsu a bude i vise...to je dve tone, a ja njemu moram dat 1/5 samo radi toga sta je njegova parcela, odnosno 4000kn za 1440m2
Da je takva situacija kod mene di bi mi bio kraj 700 kn hekatr uopce nije puno
Krumpi pa u kojem vremenu ti živiš? Kod mene se prije 50-ak godina zemlja iznajmljivala iz polovine. Znači, pola prinosa je išlo vlasniku, a pola onom koji obrađuje. Danas, možeš biti sretan ako netko hoće obraditi tvoju zemlju. Npr., prošle godine je susjed imal operaciju na srcu pa nije mogel kositi livade. Kome god je ponudil nek si besplatno pokosi, nitko nije htel. Na koncu je moral platiti malčiranje da počisti livade. Ovima iz Slavonije to vjerojatno ne bu jasno, ali nek si pokušaju zamisliti brdske parcele koje su u prosjeku velike oko 300 čhv (0,1 ha).

Možda je tak ak živiš u Disneylandu:icon_lol:Budem ti ja sad napisal model kak to funkcionira u većini slučajeva.Daš nekome zemlju u najam a taj ti ne plaća najam,uzme sebi poticaj.Zemlja nije zapuštena a "ti" dobiš kitu Marijanovu:(clap):još najbolje da im ljudi daju i novac za gorivo.Fakat matematika nema kaj.Sad su počeli ljudi kužiti da tu nekaj ne štima i da to tak ne ide pa si uzimaju natrag zemlju ili traže neku novčanu naknadu.Takvu nepravdu sam već više puta spomenuo jer je masa ljudi izrađena na taj način u mojem kraju.I takvi su mi familiju prevarili.Meni su isto došli u kuću i nigdje mi nisu ponudili nikakvu lovu za najam.Došli su samo da dobiju potpis kak bi još dodatno pobrali lovu.Ne da se lome koplja nego kad mi sljedeći takav muljator dojde u kuću sa takvim idejama strgal mu budem ratišće na plečima.

Ti imaš dijametralno suprotne primjere od Mate, a ne valja ni jedan ni drugi.

Na zapadu je to sasvim normalno. Poznanik radi u mercedesu, kuci pored Maine drzi kanadska goveda, zakup placa opcini koja mu je bez ikakvih zavrzlama dala pasnjak. Stariji steyr, kosilica, balirka i to je sve sto ima.
Kolje iskljucivo kuci i sve proda na kucnom pragu. Zarada je da ti se zavrti u glavi.

Hoće li ikad biti tako kod nas. Koliko god neki pljuvali po bivšem sustavu, tko je htel raditi mogel je upravo tak. Doduše polulegalno i ne na državnoj zemlji, dakle bez papira, ali je u principu funkcioniral na taj način.

Ja doduše već dosta godina nisam putoval po Slavoniji pa ne znam trenutnu situaciju, ali kad sam prije 5 godina putoval u Beograd, videl sam more zapuštene zemlje, čak više nego u Zagorju gdje su uvjeti obrade kudikamo teži.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Da je takva situacija kod mene di bi mi bio kraj 700 kn hekatr uopce nije puno

Da ti je zemlje po toliko grozdje bi ti bilo 2 kn za kilu i sta onda.
Radio bi 5 puta vise za iste novce.
Radije bi hektar kod tebe nego 5 kod mene. Zarada je ista, a troskovi? Manje zastite imas, obrade, trave...i naposljetku sam stignes sve.

Kod mene nema ni pedlja neobrađene. Tu i tamo ima sikara oko koje vikendice.
Dok istina za slavoniju ne mogu to reci.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
A moglo bi se i kod nas desit da padne cijena, trenutno zadruga ima oko 140 članova i broj raste, svi sade skoro nekontrolirano tako da se u bliskoj buducnosti moze i ocekivat pad otkupne cijene, al opet sve ovisi i tržistu, meni nebi smeto ni pad cijene jer imam dobru mehanizaciju koja bi bez problema mogla duplo odradivat, a pad cijene bi svaakako one manje odgovorio od sirenja ili bi cak potpuno odustali, di bi mi koji vec imamo neke kvadrate dobro prosli bas zbog uhodanosti, jer troskovi po meni ne rastu proporcionalno s vecim brojem cokota...
Cijena grozda dize i cijenu zemlje u neke nerealne cifre, kod nas u polju se zemlja znaci prazno polje prodaje od 4,5-6 e po kvadratu zavisi i lokaciji na kojoj se nalazi, tako da opet dodes na duze godine za isplatit sve kao i kod tebe di se sve radi sa manjim ciframa a u postotku dode skoro isto, al eto nesto moramo radit, malo vinogradi malo klasicna poljoprivredena po zimi prodaja drva i na kraju dodes na cijelogodisnji posao koji i nije toliko los u mome kraju, tezi je nego bavit se turizmom ali nismo svi za sve, ja prvenstveno volim bit sam svoj gazda i zivit jedan odredeni standard koji sezonci ne mogu, ali sveisto kad god me pitaju kako mi je kazem bjezi od toga nema tu kruha, djelom da se rijesim moguce konkurencije i dijelom jer je to istina ne moze svatko podnijet takav tempo i ljudi s mora opcenito nisu nauceni toliko radit ko kontinentalci, al ne znaci da su lijeni i mislim da smo svakako otvoreniji za promjene od kontinentalaca, nemamom nerealna ocekivanja, al uvijek iskoristimo priliku koja se stvori, dosta pisanja
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Neobradjene zemlje ima uz auto-put i uglavnom je ili minirana oko NG ili problemi s vlasnistvom kao oko SB. U zapadnom dijelu Djakovstine, brdskom, je ugl zarasla zemlja od Srba koji je ne zele prodati ili dati u najam. Dosta je i razminirano u zadnjih par godina, neke su opcine posve ciste od mina hvala Bogu, pa vjerujem da za koju godinu nece bit ni u tim krajevima zapustene zemlje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
samo da zaigraju sve toplane i elektrane na biomasu u RH koje su u planu, nebu više niš zaraslo...sve budu ogulili i u šporete zgurali...:(happy):
dvije u mojoj blizini će imati godišnju potrošnju od 140 tisuća tona...otprilike da svu šumu posječemo u karlovačkoj županiji imali bi za jedno 10 let...:(wait):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Još jedan veliki idiotizam koji samo pojedincima donosi kratkotrajnu korist i svima dugoročno nepopravljivu štetu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Za onu u Babinoj Gredi su tvrdili da ce koristiti samo otpadno drvo kad ono pored nje slozeno brdo trupaca.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
E pa ne mogu i ovce i novce. Nije to tele2. Ne bi Plomin, ne bi Krsko, a ne bi ni Jadran busili. Svi bi zelenu energiju, a kad tamo - prc, nije bas toliko zelena. Mislim da prema HS-u imamo dovoljno ogranaka da zadovoljimo 70% potreba za biomasom i da ostane za obnovu tla. Nek me netko ispravi, mozda su podatci krivi. Ali, ko je lud da izvlaci ogranke ako moze trupce. A sto bi tek bilo da se krenu cistit kanali... Najcisca energija je nuklearna, a to da netko predlozi u najciscoj zemlju na svijetu, pola drzave bi dobilo srcani. Citam da onaj Marinko Mikukic prica o 10 000 ha miskantusa, ako mu se to dozvoli onda smo stvarno glup narod. Tim vise sto Marinko jos nije na prisilnom radu nakon svega sto je napravio ovoj zemlji. Bioelektrane da, ali samo na otpad, kao ona u Strizivojni kod Ravlica. I da, navodno ce biti jedna i u Trnavi, od Andabkovih Suncanih pustinja. A on upravlja s 13 000 ha sume, vise-manje parsto hektara sto je do sada na golo posjeceno.
I onda netko kaze da je sve zapad kriv. Dobro da nisu Marsovci.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
itp slažem se u potpunosti!!
A što se tiče zapuštene zemlje,tu država treba napravit reviziju i zemlja koja se ne obrađuje i nema uredno rješene papire treba nacionalizirati!
A za onu zemlju koja ima uredno sređene papire a neobrađuje se treba uvest porez,pa bi vidjeli kako bi se sve radilo!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ni komunisti nisu dirali privatni posjed, pa nemru ni ovi reformirani.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Komunisti su mom djedu oteli preko 60 jutara zemlje(bio je Usta-ša) ostalo mu samo 4 jutra,zemlja je podjelita šumskim razbojnicima,a nešta je banda nacionalizirala!!A da ne spominjem konje i krace,čak su i štagalj rastavili i odneli!
Tako da je gamad otela i previše!!
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Ni komunisti nisu dirali privatni posjed, pa nemru ni ovi reformirani.
Ne bih se složio sa tom tvrdnjom. Možda u vašem kraju nisu al kod nas je bila druga priča.
 
E

el pibe

Guest
itp slažem se u potpunosti!!
A što se tiče zapuštene zemlje,tu država treba napravit reviziju i zemlja koja se ne obrađuje i nema uredno rješene papire treba nacionalizirati!
A za onu zemlju koja ima uredno sređene papire a neobrađuje se treba uvest porez,pa bi vidjeli kako bi se sve radilo!

Onda neka bude pošteno pa neka uvedu opet porez kak je nekad bilo.Po kaputu koliko imaš toliko plaćaš.Ako se nema neka plijene.Ovo si pobrkao dva pojma porez i kazna.Znači za neobradivu i zapuštenu zemlju neka se plaća kazna.A porez dakako za sve opet po sistemu "kaput"koliko imaš i koliko trebaš toliko i plati.A država bi trebala otkupljivati po poštenoj cijeni zemlju ako nekome ta zemlja nije u interesu i samo mu je izdatak i problem.I došlo bude do toga jer ovakav sistem ne funkcionira niti u puno bogatijim i razvijenim zemljama.Oni si ne mogu priuštiti takav luksuz da imaju zemlje i nekretnina u izobilju.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Naveo sam da zemlja koja ima urednog vlasnika a ne obrađuje zemlju na tu zemlju neka plati porez!
Evo ja osobno imam slučaj gdje moj međaš sa obe strane ne obrađuje zemlju više od 20 godina a neče dat nikom u najam,ta njegova zemlja je sad šikara i skoro pa šuma u kojoj se liježe svakaka gamad a ja kad nešta posijem imam dosta štete zbog njegovog nemara prema zemlji!!
I kako take dovest u red?
Jedino ako ga opališ po đepu bio to porez ili kazna,svejedno!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Kod mene isto kao kod itp-a. Zemlja sve više neobrađena. Ima nas par koji nešta hoćemo raditi. Moj susjed meni nudi zemlju jer se njemu neda više delati ali kupuje od mene kukuruz u klipu i odojke i poticaj je moj. To mi je sam ponudio i kako da ga odbijem ali dvije godine mi ništa ne rađa na njegovoj zemlji. Tko je sad tu lud ? Svu zemlju koju sam do sada uzeo u zakup počela ja zarastati u šipražje a da mu još platim. Nek zaraste pa nebumo ni ja a bome ni nitko poslje njega imal koristi od te zemlje.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Meni još nešta nije jasno... vječito su bila natezanja oko cijene pšenice, prosvjedi, traktori na cesti.. itd.... proizvodnja pšenice je kud i kamo jeftinija od proizvodnje kukuruza...a sad kad kukuruz prodajete u bescjenje, tipa 60, 70, 80 lp... kak to da sad nitko nije izišao na cestu traktorom i tražio veću otkupnu cijenu? A znam neke koji su popušili zadnjih godina pa uzimali repromaterjal i svašta od otkupljivača, pa još njima ostali dužni.. tad se nitko nije bunio.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Stočari i ratari imaju jako puno slobodnog vremena,nemoj se zavaravati...

Ratari mozda i imaju , ali stocari, hm, nebi se bas slozil s tobom..
Mozda sad u zimi se ne radi cijeli dan, ali obaveza je nahraniti te zivotinje i u jutro i na vecer..
Po meni to je najtezi i najmukotrpniji posao u poljoprivredi, pogotovo tko ima krave i mora dojiti..
Tu nema Bozica, svetka, petka, ne smijes biti bolestan ni nista..

Evo primjer, kolega sadi cca 2 jutra paprike i nekih 600 kvadrata paradajza u plastenicima i veli da ne zna kud bi od dosade sad po zimi, a zaradi vise od mene koji obradujem 20 jutara zemlje i drzim 10 kom stoke..

I ja cu probati ove godine s paprikom, i ako krene dobro bude stoka otisla, jer iskreno, ne volim taj posao i to je to..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja od životinja imam svinje,koze,kokoši,zeceve i patke!!
Nikad ama baš nikad mi nije bio problem radit sa životinjama(nekad mi se čini da je bolje radit i sa svinjama nego sa ljudima)
 

Najnoviji postovi

Na vrh