• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Sigurno je normalna pojava. Na imt 533 svi koji su ugrađivali alternator, tako se je ampermetar ponašao. Nakon palenja kad nabiješ odmah gas, ampermetar skoči na 30 ampera, i stupanj po stupanj se vraća prema 0,ovisno o trošilima bude oko 5-6 A. Ista stvar se događa i na autima, osobno sam testirao sa strujnim klještima. Tu ne smije samo da kazaljka nekontrolirano ide od 0 pa do maksimuma, non stop da leti, bez da se ustabili...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Događa se to i s dinamom, samo pri većim brzinama jer je svaki dinamo 3...5 x manje snage od alternatora.
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
365
dok nijedno trošilo nije uključeno, a kazaljka skače kao kad se da žmigavac pa se primjeti da se pomjera tako u nekom ritmu, na 533 je alternator, prije godinu dana stavljen novi rotor i regler
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Moj savjet otkopčaj ampermetar i stavi pobudnu lampicu. Prije toga ispitaj napon punjenja alternatora. Može biti i kontakt brava da nevalja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Moj je savjet: poskidaj sve instrumente osim tahometra i termometra, da te ne bune.
To ti je kak i korona: ako više tražiš, više buš i našel :hahah:
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
365
termometar ni nemam, tj. imam novi u kutijici al ga neću ni ugrađivat

akumulator mi je star 4, 5 mjeseci pa se pribojavam da ga nebi alternator shebao

moram kad uhvatim vremena pregledat instalaciju oko osigurača tu mi se čini da je šou, masno xy luster klema i tako
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Sigurno je normalna pojava. Na imt 533 svi koji su ugrađivali alternator, tako se je ampermetar ponašao. Nakon palenja kad nabiješ odmah gas, ampermetar skoči na 30 ampera, i stupanj po stupanj se vraća prema 0,ovisno o trošilima bude oko 5-6 A. Ista stvar se događa i na autima, osobno sam testirao sa strujnim klještima. Tu ne smije samo da kazaljka nekontrolirano ide od 0 pa do maksimuma, non stop da leti, bez da se ustabili...
To sto ti pises je normalno da kako se akumulator puni pada amperaza a ovo sto on pise je nesto drugo i to sigurno nije normalno
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,701
Sve je to premalo informacija za ozbiljnu defektažu.

Opisane "strujne udare", vidljive kao "njihanja kazaljke i/ili skokove na ampermetru" bi mogao uzrokovati nekakav loš i labavi spoj na instalaciji, ili za to može biti krivo i proklizavanje pogonskog remena... Ili može biti labav spoj unutar alternatora, na četkicama, izvodima namota statora, ... besmisleno je na slijepo pogađati.

Ako je akumulator star svega par mjeseci, tada je za očekivati da on nije uzročnik, njegove su potrebe za punjenjem poslije starta motora vrlo brzo namirene "jednim smirenim i uglađenim radom alternatora", koje se na ampermetru može pratiti i opisati kao: početno je malo jača struja, koja odmah počne opadati prema nuli. Ispred nule se stabilizira na kojih amper ili dva. Nikakva skakanja se ne događaju.

Skakanje ampermetra definitivno nije normalno i ukazuje na nepravilnost i na kvar, ma gdje on bio. Nije možda veliki - samo ga treba pronači :).
 

Darkoe3

Novi član
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
5
Zamijenio bi na Imt skip bn79 dinamo sa alternatorom..
Da li postoji neki alternator koji odgovara po veličini i prihvatu za imt skip ili treba preraditi nosač za remen?
Puno hvala na infu...

Na IMT 539 imao dinamo, pokvarilo se i kupio alternator, neku indijsku jeftinjaru. Majstor složio, samo je morao skinuti remenicu sa dinama i montirati na alternator pošto je remen 17mm. Danas probao i puni ali na više od 1200 obrtaja. Imali tko zna u čemu je problem, je li remenica prevelika (vanjski obod 10,5cm a od alternatora 8 cm) ili ne valja alternator.
Pozdrav, možete mi poslati model koji je alternator ili neku sliku?
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Nađite si akternator od stojadina ili uzmite novi mahle letrika-bivši iskrin. Mislim da je skip kao imt 560,pa će trebati izdužena remenica kao na golfu 2.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,889
Provjerite u kakvom je stanju akumulator, kako puni alternator, te je li remen alternatora u dobrom stanju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,967
Nema to veze sa akumulatorom,a i alternator može puniti,da ne puni ,svjetlila bi jako
Najvjerojatnije ti je probila koja dioda,ili je više ni nema
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,889
Slažem se, moguć jedan od razloga. Meni bilo slično kad nije alternator dobro punil, tj, regler na njemu je bil već pri kraju, kad smo zamjenili prestala svijetliti, a prije je isto onak srednje, što me isto iznenadilo, jer sam očekivao da svijetli jako,al eto nije, zato sam stavio komentar.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
@NikolaT55
Nemoj, molim te, stalno citirati prethodne poruke, pritiskanjem gumba Odgovori, već samo napiši svoj odgovor na dnu stranice.
Prethodne poruke citiramo samo ako želimo naglasiti neki dio, rečenicu ili riječ.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,889
Dogovoreno, nema problema, nije namjerno, moja isprika, ponekad jednostavno automatski pritisnem gumb.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,701

Siketicdragutin

Tinjanje kontrolne lampice alternatora je znak da je došlo do kvara na najmanje jednoj od faza unutar alternatora, bez obzira da li je to kvar neke od pobudnih dioda, što se najviše puta zna dogoditi, ili je nekakav labavi spoj, ili pukne suviše napeta žica.
Kvar je unutar alternatora, ne rade sve tri faze.
(Alternator je uglavnom konstrukcijski trofazni generator izmjenične struje koja se sa diodama ispravlja u istosmjernu...)

I drugo: neko je pitao o broju okretaja kod kojeg alternator počne puniti na traktoru. Uglavnom je taj broj okretaja niži, ili jednak broju okretaja "dinamo generatora". Ako su za "normalno punjenje" potrebni nešto viši okretaji motora uglavnom je tome uzrok nedovoljna napetost pogonskog remena.
Svaki generator u radu radi otpor, kočenje pa dolazi do nevidljivog proklizavanja remena.
Ljudi imaju i staro izlizano remenje, koje također nije dovoljno efikasno.
Mnogi ne vode brigu o tome da se deblji remen teže pravilno savija po obodu oko remenice nedovoljnog promjera, oko pre male remenice...
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
365
moj problem sa alternatorom je rješen tako što se rastavio na proste faktore i ispuhao kompresorom. Četkice su neke tvrde i u grafitu imaju kao bakrene strugotine i za godinu dana novi rotor izgleda kao i onaj 10 god. star kolko je napravilo brazde na prstenovima. Bilo je puno bakrene strugotine koja je najvjerojatnije premoštavala kontakte između kolektora pa i na masu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Ekipa, nemam iskustva s alternatorima na TV-u i sličnim motorima, pa me zanima valja li OVAKAV "regler" prigraditi na alternator na malom benzincu LGA340, ugrađenom na MTK?
Iz motora izlaze dvije žice, a izmjereni napon na njima je bil oko 70V.
Može li ovo napajati direktno neku 12V žarulju ili treba akumulator?
regler-40v-ac-14.8v-dc-slika-97957869.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh