• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
vaša iskustva savjeti sa aparatima.
netrebam ništa profesionalno več da imam kad zatreba,mislim imam ovaj na elektrode al nije mi nešto varit sa njim.
pa bi kupil ovaj CO2 ljepši su varovi i lim vari bez problema bar kaj sam videl.
koliko dođe žica,boca. aparati su koliko vibim 2-3000 sasvim solidni još možda polovne pogledat.
Hvala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Žica 0,8 5 kg kod mene dođe oko 130 kn što će reći da b i se našlo i za 100 kn ...aparat kupili neki dan....4500 kn....za bocu ti neznam...nabaviš stari vatrogasni aparat CO2 i to je to samo bi trebao izvadit usponsku cijev iz boce jer se hoće smrzavat....
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Istina kako kaže Vinogradar, aparat za gašenje sa CO2 se može upotrebit za bocu za varenje. Treba izvadit usponsku cjev koja se nalazi u boci. Za gašenje ona služi da se može gasit sa tekučom fazom plina CO2 a za varenje treba imat plinsku fazu. Za vađenje cjevi treba ispustit plin iz boce, odviti i izvaditi ventil. Cjev je uvita u ventil pa se onda iz toga odvije. Pre stavljenja ventila nazad u bocu treba još zabrtvit ventil sa teflonom, uviješ ventil, dosta jeko pritegneš i boca je spremna za punjenje. CO2 kod nas punimo i vatrogasci koji imamo servis za vatrogasne aparate. Vjerovatno bi bilo moguče da se sa njima i dogovorite da vam izvade cjev iz aparata i bolje je tako zbog sigurnosti. Sigurnije je da to obavi osoba koja ima iskustva i pripreme. Da nebi kod punjenja i posle kod upotrebe došlo do komplikacija ili čak do nesreče, jer je CO2 u boci pod velikim pritiskom od nekih 50 bar. U toj prilici, kad se vadi cjev obavi se i sigurnostni pregled unutrašnjosti boce zbog nagriženosti- rđe. Kad se bocu skompletira nazad onda se još napravi proba pod jakim pritiskom (koji je predpisan) a puni se voda zbog sigurnosti. Ako sve to prođe ok, udari se žig o testiranju (važi za 10 god.), boca pe napuni gasom (plinom) i stavi u upotrebu.

Što se tiče varenja, ja se koristim elektro sa elektrodama i varenja sa žicom i CO2. Mogu reči da je puno lakše variti sa CO2 a sa elektro treba imat neka iskustva. Priporučujem varilne aparate koji mogu koristit napon 380. Ja imam Iskru Mig 190, sa njim sa zadovoljan.

http://www.iskra-varjenje.si/proizvodi. ... _gla_kat=1

Sa elektrodama varim samo još kad mi treba zavarit koje stvari sa debelijeg materiala inče se stalno koristim varilnog aparata MIG.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

daniels kaže:
vaša iskustva savjeti sa aparatima.
netrebam ništa profesionalno več da imam kad zatreba,mislim imam ovaj na elektrode al nije mi nešto varit sa njim.
pa bi kupil ovaj CO2 ljepši su varovi i lim vari bez problema bar kaj sam videl.
koliko dođe žica,boca. aparati su koliko vibim 2-3000 sasvim solidni još možda polovne pogledat.
Hvala.

čuj ti za te 2 - 3000 so ti bole za autolimare i to ti je negde 160 A, a žica ti je valda 0,6 i to bi ti bilo kao da ideš zaoravat kukuruzovinu s 8 colnatim plugom.
za varenje na poljoprivredi minimalno 200 A i žica 0,8 - 1,0 da možeš i deblje varove vleči, a takav aparat dojde
nekih soma eura ( novi ) s time da još moraš bocu za CO2 kupiti, a panjene velike ( 30 kg ) oko 150 kn
žica u pakiranju od 15 kg dođe oko 14 kn po kg i jeftinija je 5 kg pakiranja
po mojem ti je bolje kupiti rabljeni jači za one tvoje novce, a možda dobiješ usput i bocu badava
 
B

Bobo

Guest
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Nema aparata za varenje do INVERTERSKOG... jednostavno nema te jacine i kvalitete vara... Ljudi ih se boje, jer su navikli na obicne velike i teske aparate, a invertera nosis doslovce u najlonskoj vercici.

Das 4000-5000Kn i deres s koliko god debelom elektrodom zelis i sto god zelis. CO" je dobar za sitne poslove, ali on nije za po vani raditi... Em mu smeta vjetar, em je pretezak za nositi van radione, ne mozes raditi ak nemas super ravno dvoriste, zica skupa, moras bocu puniti, pa 100 pizdarija s njim...

Mi imamo neki aparat za varenje koji je stariji od mene, ali jos uvijek je u dosta dobrom stanju, s njim na jednoj fazi imam 180A, a na 3 faze nekih 240A

Na selu imam samo jednofaznu struju i varimi 3.25mm elektrode s njim kao od sale (bas sam jucer vario tanjuracu) i nema s njim nikad nikakvih problema. jedino sto je glomazan, ali njega ce zemjeniti u skorije vrijeme invertorski aparat i miran sam dok sam ziv...
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Ako ti se ne žuri najbolje da sačekaš 5.mjesec kad če se održati sajam zavarivanja na zagrebačkom velesajmu tamo se možeš dobro posavjetovati i isprobati variti a i dobiti kakav popust.Nadam se da ga neče ukinuti zbog krize kao track shou.
Inverteri su revolucija u zavarivanju ja kad sam ga prvi put vidio nisam mogao vjerovat da je to moguče,i moj poslovođa se izborio za taj aparat koji im i danas odlično služi(ja sam promjenio firmu).Ako se odlučiš za tu varijantu obavezno uzmi onaj koji može raditi na agregat jer ako nemože aparat se pokvari i kod varenja sa dužim produžnim kabelom(50m)izgori neka elektronika.Malo je skup a nemožeš ga baš za sve koristiti.
CO aparat ja osobno bi se odlučio za njega ne ispod 200A jer sa njim možeš variti auspuhe tanje limove a i debele mi imamo iskrin 200A i varimo 15mm debele limove,inverter upotrebljavam više na terenu i za TIG varenje.
Nikako ne preporučam neke nepoznate firme.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

za ozbiljno varenje imam varstroj (elektrode) al sa njim nemreš varit lim a da je var knečem, bar ja neznam.
zato me zanima ovaj.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Pozdrav svima!
Bobo kaže:
Na selu imam samo jednofaznu struju i varimi 3.25mm elektrode s njim kao od sale (bas sam jucer vario tanjuracu) i nema s njim nikad nikakvih problema. jedino sto je glomazan, ali njega ce zemjeniti u skorije vrijeme invertorski aparat i miran sam dok sam ziv...

Je'l si siguran, da ćeš biti miran dok si živ?
Ja bih ipak dao glavu za onaj tvoj stari sa transformatorom! ;)
Invertorski su puni elektronike,,,i treba ih forsirati dok su novi da rade po ceo dan,u čemo im nema zamene, fantastični su! I prvenstveno da isplate svoju cenu!
Čim prođe 1-2-3 godine skloni su crkavanju...puni su elektronike...i stižu kod nas u radionicu na opravku! ;)
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Bobo kaže:
Na selu imam samo jednofaznu struju i varimi 3.25mm elektrode s njim kao od sale (bas sam jucer vario tanjuracu) i nema s njim nikad nikakvih problema. jedino sto je glomazan, ali njega ce zemjeniti u skorije vrijeme invertorski aparat i miran sam dok sam ziv...

Je'l si siguran, da ćeš biti miran dok si živ?
Ja bih ipak dao glavu za onaj tvoj stari sa transformatorom! ;)
Invertorski su puni elektronike,,,i treba ih forsirati dok su novi da rade po ceo dan,u čemo im nema zamene, fantastični su! I prvenstveno da isplate svoju cenu!
Čim prođe 1-2-3 godine skloni su crkavanju...puni su elektronike...i stižu kod nas u radionicu na opravku! ;)
Pozdrav Joe! :mrgreen:

Slažem se u potpunosti sa Bobom....ja imam inverterski poslikat ću ga....Castolin....novi je bio nekih 5000 kn....imam ga već 5 god i nikad nikakav kvar a navario se ........ :scratch puno.....vari sa bilo kakvim elektrodama....kisele,bazične sve ide....ima cca 3-4 kg...i ja ga nebih mijenjao za 3 obična.....
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Potpisujem ovo za Invertor..
bwt. obratite pažnju na oznake, ako je karikiram 160A, to mu je maks. i ima još oznaka koliko minuta može raditi bez stanke s tom strujom, a koliko je odmor. Oznaka se obično uzima na 10min, recimo 0.4, je 4 minute varenja, 6 odmor, i ako se toga pridržavaš nema greške. Problem je što ljudi kupe slabije nazivne snage pa stalno navijaju do kraja i vare bez stanki...
 
B

Bobo

Guest
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Ovo nisam znao za varenje/stanka...

A ne mozes ti s jednim aparatom i nekom brusilicom iz peveca otvoriti bravariju i variti cjeli dan i raditi s alatom i onda kad ti crkne reci da je alat kriv, a ne ti koji si skrt...

Koliko meni treba aparat za varenje, meni je moj transformatorski dovoljan za jako puno poslova i sve s njim radim i nikad me iznevjerio nije. No, volio bih imati i jedan koji ne gleda ni materijal ni elektordu, glavno da imas s cime variti i one dere.

CO2 mi ne pomaze nikako jer 99% stvari varim na dvoristu i to obicno bude po hrdjavom materijalu... Elektorda je ZAKON nad zakonima za varenje bilo cega, bilo gdje...

CO2 ima svoju primjenu u finim radovima, u autolimariji (za koju je mislim i zamisljen), i takve stvari, prvenstveno pipljave stvari...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

ovo je moj aparat i ja sve što je malo deblje, odnosno da nije baš lim varim s njime :!:
mogu na 1 fazi varit s elektrodm najtanjom neznam od nekih 1.0 mm, pa na 3 faze sam vario daske od pluga s elektrodom od 5,5 mm debljine i išlo je, samo su se malo svijetla gasila :D :blackeye u prosjeku sve vrim s 2.5 mm i to mu je onako bez napora, a ak treba nešto malo deblje to varim s 3.0 mm i to vam ispada var ko sa slike ;)

 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

šanana, 3.25mm tome mališi je maksimum, elektrodu mora topit a ne grijat :lol: ...

Bobo, samo kažem, ljudi previše očekuju za malo para... i invertori imaju antistiky ili kako već i sl. elektronske regulacije pomoću kojih i početnik može prilično dobro varit..
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Pozdrav svima!
Ni ja ne tvrdim da invertorski aparati nevaljaju, sasvim suprotno oni su odlični, i imaju dosta prednosti u odnosu na stare aparate sa transformatorom! Laki za poneti, vare bazične elektrode(jači je var 2-3 puta, i manje šljake u varu, u odnosu na var kiselih elektroda bla bla bla...),,,ali nemože nadživeti stari aparat ni slučajno! Glavni elektroliti(kondenzatori) stradaju.....a da negovorim o ostalim kvarovima, gde majstori deru(ako se može, i vredi opraviti)!
Ja govorim iz izkustva, jer se kod nas u tvornici koriste mnogo aparata za zavarivanje,,,i ima dosta sranja sa njima!
Ruku na srce...i zavarivači su nemarni, pa ga ostave napolje da prenoći(da ga nenosimo u radionicu, sutra ćemo opet variti)...pa ga pokriju sa najlonom,,,,i sutra kreću da rade :scratch a aparat se nakupio vlage, i neće da radi,,, a oni udri s leva/desna...možda i krene raditi, pa na opravku...
@majstor-A što se tiče produžnih kablova od 50m(nije bitna dužina)...hmmm...u pravu si, da sjebu aparate...zašto????
Pa produžni kablovi budu razdrkani, sjebani, loši spojevi u utičnici/utikaču(varničenje)...a aparatu to smeta, i crkne!
CO2 - to je za fine poslove,,,i nije loše imati ga! Nema šljake i lako se vari(da nije zarđano)! Što kažete...idealan za auto limariju!
Žao mi je,,,što nisam slikao kvarove na invertorskim aparatima,,,pa da vidite kakvih sve ima!
Kod običnog aparata sa transformatorom...ima tri stavke sto može crći! A kod Invertorskih...milijun...i odma se tu ugradi gospodin Murphy! :lol: Sa pravilom: Ako nešto ima više sastavnih delova...lakše i crkne!!!
Pozdrav Joe!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Inverteri su odlične sprave, no nisu svemoguće. Oni daju istosmjernu struju. Za neka zavarivanja ipak su transformatori nezamjenjivi. Najveći je nedostatak REL zavarivanja je teško izvođenje okomitih (a da o stropnim i ne govorimo) zavara nama, neprofesionalnim zavarivačima, te često nemogućnost izbora odgovarajućih elektroda.
Tu je MAG (ili kak ga zovete CO2) u znatnoj prednosti.
No njegov je veliki nedostatak manja čvrstoća zavara o odnosu na jednak zavar izveden REL-om. Pogotovo ako se zavaruje s čistim CO2 plinom. Svakako bi bilo bolje koristiti FEROMIX plin, jer je penetracija (prodiranje) zavara nešto bolja, a time i čvrstoća zavara. Uz to, zavar je ljepši. Za tanje materijale je OK.
Ja koristim REL za sva kritična zavarivanja, te vani na vjetru, dok je MAG dobar kad nema vjetra i za bravariju.

Ovo su moje igračke:
Home made REL, s izborom AC, +, -, cca >200A


i mali ali dobri MAG 140A:


Boca je originalna, s cijevi unutra, jer ih inače nije moguće mijenjati u trgovini (neznaš kakvu dobiješ). Punjenje kod vatrogasaca je preskupo.

Danijel, ako te zanima, možemo se dogovoriti za ovaj MAG.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

petar kaže:
šanana, 3.25mm tome mališi je maksimum, elektrodu mora topit a ne grijat :lol: ...

ma poslikat ču tu elektrode, od 2,5 mm i te debele s kojima varim, zapravo niti neznam jel su 5,5mm :scratch , moram se sutra 100% uvjeriti da ne pričam bedastiće :blackeye :blackeye :scratch

veliš mališa, hehehe, taj oriđiđi trafo kaj je bil u njemu - mališa je izgorel dok je bil novi, al mu je stari ugradil nekog speci trafoa, malo jaču pilu, mogu sasigurnošču reču da je dobro nafriziran i nabrijan švasaparat, na kolicima je zato jer ga ja nemogu nositi ;) ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Ne znam decki za vas, ali vario sam stvarno svega i svacega u zivotu... Nisam neki profi varioc a mislim da necu nikad ni biti, ali vario sam ramu na tanjuraci sam propisno polomio prekjucer i kad sam "pohvatao" na bitnim mjestima, povario odozgor kako treba i onda legao pod nju i zavario odozdol bez nekih vecih problema. var koji radim iznad glave je malo ruzniji od ostalih, al je cvrst i nema kud da mrdne, da nisam lijen, izbrusio bih ga, al eto lijen sam ;)

Moj aparat za varenje na jednoj fazi jede 3.25mm kao od sale. Sad sam kupio paket 2.5mm (ne znam ni sam zasto) i uopce mi se ne svidjaju i cim ih potrosim necu vise ni razmisljat o tim "djecijim" elektrodama...

3.25 je po meni taman mjera za moj aparat i za slabu struju kakvu imam na selu.

Najdeblje sto je vario je bila elektroda nekih 6mm i to je na 3 faze stari nesto vario i znam da je 3 takve elektrode spalio bez da je zamucnuo...

A da ja vas sad nesto pitam: koje elektrode koristite kod REL aparata? Kod susjeda sam vidio JESENICE RUTILEN 2000 elektrode koje vare kao lude i na najgorim aparatima. Elektrode su zute boje i na jesenice stranici pise da je to obicna rutilna elektroda (sto god to znacilo) samo koja bolje vari i olaksava varenje. Kod nas u trgovinama nema takvih elektroda za kupiti, a on je jedan paket dobio na poklon od nekog svog rodjaka...

Ja koristim jesenice JADRAN S elektrode 3.25mm zato jer su najjeftinije koje mogu naci a obavljaju svoj posao sasvim zadovoljavajuce. Imao sam prilike variti i sa Zagrebackim elektrodama i kako mi se cini da su bolje od jesenica, ali su i skuplje, pa se drzim provjerenog (citaj; jeftinog)...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Bobo kaže:
Ne znam decki za vas, ali vario sam stvarno svega i svacega u zivotu... Nisam neki profi varioc a mislim da necu nikad ni biti, ali vario sam ramu na tanjuraci sam propisno polomio prekjucer i kad sam "pohvatao" na bitnim mjestima, povario odozgor kako treba i onda legao pod nju i zavario odozdol bez nekih vecih problema. var koji radim iznad glave je malo ruzniji od ostalih, al je cvrst i nema kud da mrdne, da nisam lijen, izbrusio bih ga, al eto lijen sam ;)

Moj aparat za varenje na jednoj fazi jede 3.25mm kao od sale. Sad sam kupio paket 2.5mm (ne znam ni sam zasto) i uopce mi se ne svidjaju i cim ih potrosim necu vise ni razmisljat o tim "djecijim" elektrodama...

3.25 je po meni taman mjera za moj aparat i za slabu struju kakvu imam na selu.

Najdeblje sto je vario je bila elektroda nekih 6mm i to je na 3 faze stari nesto vario i znam da je 3 takve elektrode spalio bez da je zamucnuo...

A da ja vas sad nesto pitam: koje elektrode koristite kod REL aparata? Kod susjeda sam vidio JESENICE RUTILEN 2000 elektrode koje vare kao lude i na najgorim aparatima. Elektrode su zute boje i na jesenice stranici pise da je to obicna rutilna elektroda (sto god to znacilo) samo koja bolje vari i olaksava varenje. Kod nas u trgovinama nema takvih elektroda za kupiti, a on je jedan paket dobio na poklon od nekog svog rodjaka...

Ja koristim jesenice JADRAN S elektrode 3.25mm zato jer su najjeftinije koje mogu naci a obavljaju svoj posao sasvim zadovoljavajuce. Imao sam prilike variti i sa Zagrebackim elektrodama i kako mi se cini da su bolje od jesenica, ali su i skuplje, pa se drzim provjerenog (citaj; jeftinog)...
Jadran S su ti obične elektrode za konstrukcijski čelik. Dakle, repa.
Ja koristim ESAB OK 46.16; 2.5 i 3.25mm. Tih je nekad bilo u Mađarskoj za kupiti jeftino, no lijepo vare i daju dobar zavar. Imam i nekoliko Esabovih za okomiti zavar, ali sad neznam broj.
Kad sam proširival osovinu na gnoj, koristl sam bazične EZ EVB50, no treba ih dobro zagrijati u rolu da se osuše, jer se inače teško zapale (lijepe se).
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Pozdrav svima!
Bobo kaže:
Najdeblje sto je vario je bila elektroda nekih 6mm i to je na 3 faze stari nesto vario i znam da je 3 takve elektrode spalio bez da je zamucnuo...
Kakve su te elektode od 6mm??? :lol: ???...
ZJ - EVB 50...he he he,,,bazične,,,ali kad uhvatiš luk...var je bude extra!Te elektrode šutiramo , kolko ih ima...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Bobo kaže:
Najdeblje sto je vario je bila elektroda nekih 6mm i to je na 3 faze stari nesto vario i znam da je 3 takve elektrode spalio bez da je zamucnuo...
Kakve su te elektode od 6mm??? :lol: ???...
ZJ - EVB 50...he he he,,,bazične,,,ali kad uhvatiš luk...var je bude extra!Te elektrode šutiramo , kolko ih ima...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
A zakaj ih šutirate?

Valjda 6mm izvana (s oblogom)-šala.

Ja sam probal 5mm elektrodu i išlo je do nekih 200-220A, a onda je napon luka postal previsok. Nisam imal deblju elektrodu, a imal sam želju izmjeriti koliko aparat može dati.
Inače, ovak to izgleda iznutra:
 
Na vrh