• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
dovoljno ste kaženji kaj se vozite u kiji , ne treba tu dodatnog poreza ..hihi


Ajd, ajd, možeš se poslikati kraj njega.
A dam ti i kaj ga poguraš dva kruga oko kauflanda.
Možda i tri ak te ne budu ruke boljele - pak smo stari prijatelji.
3029489592.gif
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ne. Halogene žarulje imaju cijeli spektar boja kojim generiraju bijelo svjetlo i zato vidiš boje kakve jesu, dok LED, a pogotovo bljeskalice, imaju uski spektar, pa ne vidiš baš boje, već nijanse sivog. Zato su mi halogene žarulje draže, jer se uz manje svjetla i manje zamora očiju bolje vidi. Svjetlo od bljeskalica je jako, ali nekak "prazno".
Po tome je LED bolji od bljeskalica i za jedno 10-tak godina budu približili halogenima po kvaliteti svjetla .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisu kelvini kod xenona nego kandeli.
I razlika je u boji koju stvara xenon žarulja.
4300K je najbjelije što je veči broj plavije je svjetlo.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam si ugrađival nekada xenon svjetla i znam kaj pričam.
Ali netko je lijepo rekel jako smetaju ostalim vozačima ako far nema leću,ja sam bez leče imal i brzo sam ih zvadil van,bixenon.
Jako lijepo svjetle,ali ubijaju vozače u kontra smjeru.
Moje su žarulje bile oko 6000kandela.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Jesu one sijalice s mog posta sa predhodne stranice ok da svjetle na zetoru ili ne, bi ih naručio sutra :)
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Ja sam si ugrađival nekada xenon svjetla i znam kaj pričam.
Ali netko je lijepo rekel jako smetaju ostalim vozačima ako far nema leću,ja sam bez leče imal i brzo sam ih zvadil van,bixenon.
Jako lijepo svjetle,ali ubijaju vozače u kontra smjeru.
Moje su žarulje bile oko 6000kandela.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
Stvarno ne znam o kakvim ti kandelima pričaš ako pričamo o mjernim jedinicama za boju svjetlosti.

Dakle kakve veze ima tip žarulje koji isijava neku količinu svjetlosti, neku boku svjetlosti, itd...?

Boja svjetlosti određena je temperaturom boje u Kelvinima (K). Što je veća temperatura, svjetlost je bijelja tj. “hladnija“ (naginje prema plavkastoj, pa dalje ljubičastoj).

Kada pričamo o svjetlosti onda nam najviše igra par parametara;

Svjetlosna energijakoja se naziva i količina svjetlosti. Mjerna jedinica za svjetlosnu energiju je lumen.

Nadalje nas zanima spomenuta boja svjetlosti koju smo spominjali.


A ti govoriš o svjetlosnoj jakosti koja se još naziva i lumunacijski intenzitet. I njegova mjerna jedinica je kandela.

Eto, dao sam si truda jer čovjek stvarno svakakve gluposti može pročitati. Usput sam i ponovio gradivo iz osnovne, možda srednje škole, nemam pojma. XD


P.S. Da totalno skratim. Pričamo o boji svjetla? Jel tako? Kako obična žarulja ima jednu boju svjetlosti a xenon drugu boju. Dakle pričamo o temperaturi svjetlosti. A mjerna jedinica za nju je kelvin (K). Kakve veze ima xenon il ne xenon... I tako klasični far ima toplu boju svjetlosti (2700-3000K) a xenon ima hladnu boju svjetlosti (4300-5000K).
Kakve veze sa time ima svjetlosna jakost koja se izražava u kandelima...



Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Veliš da je veča temperatura bjelije svjetlo,a žarulja od 12000k je plava ili ljubičastoplava?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Veliš da je veča temperatura bjelije svjetlo,a žarulja od 12000k je plava ili ljubičastoplava?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
Jasno sam napisao. Da iz plave ide dalje prema ljubičastoj. Na oko 8000 K postaje ljubičasta ljudskom oku.

Dakle jasno sam napisao. Povecanjem temperature boje svjetlosti, svjetlo prelazi iz toplih boja u hladne. Na oko 4000-4500 K je nekakav ekvivalent danjeg svjetla. Raspon od 4000-4500 K ima još žute boje u tragovima. Oko 5000 K ljudsko oko vidi kao savršeno bijelo, boja snijega recimo. Osim ako snijeg nije žut. XD
A sve preko 5000 K već ima sve više plavkaste nijanse.
Dalje ide prema ljubičastoj kao što sam napisao.

Edit: Na oko 8000K je plava. Mislim da je na oko 12000 K ljubičasta. Nebitno.
Svaki ***** nađe to u sekundi na googlu.
Uostalom ne kužim kakve veze ima tvoje pitanje sa kamdelima.



Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
radio valovi -mikro valovi -infracrveno-vidljivo svjetlo -ultraljubičasto- rengensko- gama

temperatura-frekvencija- energija

zračenje crnog tijela ? fizika? škola?

google?

ništa???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ne. Pričamo o spektru svjetla koji reproducira pojedini izvor svjetlosti.
Osvjetlilš natrijevom žutom žaruljom, vidiš crno bijelo.
Osvjetliš fluo lampom ili bljeskalicom, vidiš izblajhane boje.
Osvjetliš halogenima žaruljom, vidiš boje kakve jesu.
To se zove uzvrat boje. Upiši R index u tražilicu.
To je ono čega izvori svjetlosti koje naginju monokromatskoj nemaju. Čim je izvor svjetlosti plaviji, tim je (generalno) uzvrat boja lošiji.
Zakaj se nude LED radne lampe i vanjski reflektori sa 6000...7000K plavom svjetlošću?
Zato jer daju najviše lm/W. Čim ima izvor svjetla boju svjetlosti s manje K, treba veća snaga za isti svjetlosni tok.
Imam doma par LED sijalica (2700....3000K), a u istom rasvjetnom tijelu je i halogene žarulja. Dakle, rade paralelno. Zakaj? LED daje lumene, a halogena bolje reproducira boje.
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
http://www.njuskalo.hr/farovi-svjetla/led-h4-oglas-21491597 jel bi ovo dobro svetlilo na zetorovim farovima, kratko/dugo? Nekužim se baš u te llm i jakosti šta s čim ide.. mora biti bolje od ovih R2 u svakom slučaju

Ja sam takve iste uzeo prije i zaj se jer imaju samo kratka svjetla,dobra su za radna svjetla ali ovako za glavna ne.
Ako ih bas hoces prodat cu ti svoje iste takve za 70kn tolko sami ih i ja platio.
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Ma koji če mi drek onda, to mi treba za vozit se po cesti.. Mislio sam da imaju i duga i kratka
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Tako sam i ja mislio za cestu ali ovako cu ih vjerovatno stavit na traktor koji nije registriran ili cu napravi radna svjetla s njima.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Ma skemijaj ih već nekam kad si kupio :) Btw, hvala ti, bi se zaebal onda da sam išao uzeti
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Imam velik problem..
Sestra je imala prometnu u ponedjeljak, normalno je krenula preticat traktor ispred sebe i dok se vec skoro izravnala s njim ovaj se odlucio skretati u lijevo, a uopce nije davao zmigavac..
Udarila ga je u prednji lijevi kotac i potom ju je odbacilo na znak i u kanal..
Bila je policija, covjek je cak i napuhal, ispunili smo europsko izvjesce, i sto dalje sad?

Najvjerojatnije bude on kriv, ali koliko se ceka na policijski izvjestaj?
Jucer sam bil u njegovom osiguranju i trebal bi doci procjenitelj da pogleda auto, e sad jel da dode prije policijskog izvjestaja ili poslije?

Auto je dosta slupan, desni far, hauba, interkuler, zapravo cijeli desni kraj, prag je dobio i zadnji blatobran, i jos kak se zabila u znak izvadila ga je van i onaj betonski temelj je napravio sranje ispod auta i udubio ono gdje je rezervni kotac..
 

Najnoviji postovi

Na vrh