• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

banzek za piljenje drva

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
bobić , još samo reci omjer na remenicama pa da se može izračunati brzina rezanja .

Moj banzek je spor ,

vaš velečasni

Gle @puknuti nikad nisam mjerio niti broj okretaja a niti brzinu pile,,,
kad radim imam neku brzinu koja mi najvise odgovara niti je prebrza niti prespora,,,
kod malog broja okretaja pila duze vremena ostaje ostra a i srenganje duze traje,,,
kod prevelikih okretaja se pila brze tupi i put dosta brzo postane uzak,,,

Omjeri prenosa iznose, veca pogonska remenica je fi 450 mm a manja gonjena je fi 90 mm,,,
govorim o vanjskom fi,,,
traktor IMT 539 kod rezanja okrece se cca na 750 okretaja,,,
pa sad ako netko zna nek izracuna koliko metara u sekundi prijeđe pila i mene bi zanimalo,,,

Sto se tice same brzine rezanja, ona mi je bila vazna samo prvu sezonu kad sam se takmicio sam sa sobom a nakon toga uvidis da sve to nema smisla i da ako imas konstantu bez obzira koliko sporo radis nadoknadis to sto si propustio u brzini,,,

s banzekom bez pardona odradis dnevno 50 metara prostornih 6 dana u tjednu ako za to postoji potreba, za tu kolicinu odraditi na cirkularu treba pravi muz,,,
kazem ne jedan dan nego 6 dana u tjednu,,,

e sad ce se mozda netko pitati zasto ga onda, ako je toliko dobar, prodajem,,,

ovo je mojih ruku djelo sve osim tokarenja, ali ukazala se potreba za necim drugim, dogovaram neki posao gdje ovaj nebi dosao do punog izrazaja jer mi treba drugaciji nacin rada i mnogo veca preciznost,,,
ali i tokom rada doslo se do nekih saznanja kako neke stvari unaprijediti i kako ih poboljsati,,,

naravno i svaki sljedeci bit ce atestiran i zadovoljavat ce sve mjere opreza odnosno zastite na radu,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
to je preko 40 metri u sec ..mašala


vač vlč



meni tako najvise odgovara,,,
mada mislim da je ispod 40 m,,,
budem si dao truda i posudio brojac okretaja pa izmjerim tocno koliko ima okretaja,,,
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
Jel netko vidio banzek sa koritom?

Gledajući po internetu sam vidio da kod piljenja obadvije ruke prolaze pokraj lista pile i to mi se čini dosta opasno. Moje mišljenje je da bi sa koritom to bilo puno sigurnije. Budući da imam u planu izradu (ili kupovinu)banzeka mislim da bi to bilo zanimljivo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Opasno je ako gurneš ruku na pilu ..opasno je i prelaženje ulice .


evo sad točno sračunah , moj banzek reže s 23 m/s .. i to je zbilja dno dna :prst dolje :

imam leđajeve koji podupiru pilu s zadnje strane .
Imam ležajeve koji podupiru pilu bočno .
Ide mi na živce metalni zvuk koji prizvode .

Kako da preuredim taj dio vodilice ? .drvo , plastika , guma . bukva ?


vaš velečasni
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Jel netko vidio banzek sa koritom?

Gledajući po internetu sam vidio da kod piljenja obadvije ruke prolaze pokraj lista pile i to mi se čini dosta opasno. Moje mišljenje je da bi sa koritom to bilo puno sigurnije. Budući da imam u planu izradu (ili kupovinu)banzeka mislim da bi to bilo zanimljivo.


Radio sam ja i nisam bio bas zadovoljan, bolje ako ide preko ravne ploce, cak bez vodilice i klizaca, tako se putanja drveta lakse prlagdojava listu pile, onako se zna desiti kad se rezu deblji komadi da naspana pilu stranu po nekoliko cm u stranu [YT]https://www.youtube.com/watch?v=y_DGQQRO7Kc[/YT]
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Imam ležajeve koji podupiru pilu bočno .
Ide mi na živce metalni zvuk koji prizvode .

Kako da preuredim taj dio vodilice ? .drvo , plastika , guma . bukva ?


vaš velečasni

Meni se Bakelit pokazao kao najbolje rjesenje,,,
koristio sam ga proslu cijelu sezonu i vrlo se malo trosi,,,
uz to ne proizvodi glasne zvukove kao lezajevi,,,

a onaj sa zadnje strane meni najvise koristi kao pokazatelj da je pila tupa ili da sam poceo gurati ko manijak,,, :eek::
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kao prvo na forumu smo svi jedna velika obitelj i nema potrebe da si persiramo, ponasajmo se kao da smo jednako stari bez obzira na broj godina s jedne i druge strane,,,:eek::

Sto se pili pak tice, kupujem ih u Barcu, da ti budem iskren nemam pojma kako se zove trgovina ali mogu ti objesniti ako ces ici tamo,,,
Cijena koluta 50 metara iznosi cca 60 eura, mozda koji euro manje,,,
ja koristim 0,7 mm debljine 8 mm zub od zuba,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Naravno da treba,,,
znaci ti pilu dobijes u kolutu, rezes je na mjeru srengas i nakon toga je brusis,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm, tesko je to reci "isplati li se" jer ovisi o mnogo cemu,,,
moja kalkulacija izgleda ovako;
kolut 50 metara, moja duzina pile 435 cm iz koluta izađe 11 pili
cijena pile 450,oo
spoj pile 110,oo

buduci da si sam srengam i brusim komad pile me kosta cca 60,oo kn
ista takva me kod majstora kostala 110,oo kn, srengana i nabrusena,,,

sad, ako bi samo radi pile isao u mađariju i uracunao troskove prijevoza i svega ostalog onda se nebi isplatilo ali ja uvijek preko idem usput (kad idem po lijekove) pa mi se onda isplati,,,

prednost kupnje kod majstora je sto mozes uzimati onoliki broj pila koji zelis dok u mađariji uzimas cijeli kolut,,,
moze i manje ali onda raste cijena,,,:eek::
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Dajem par parametara za izradu banzeka, guma 125/90-15 (promjera 606 mm) i ostali detalji.

Zanima me da li su proračuni točni i da li je brzina 25 m/s OK







 

puma77

Novi član
Tu od
17 Srp 2015
Poruka
4
Poštovani, miožr li bar približna adresa ili naziv prodavaonice ili naziv pila ili nešto ???
 

Najnoviji postovi

Na vrh