• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
gorka tikva,gorka dinja ,bitter melon ili bitter guard

nađi na google,pa malo baci oko.....

mora da ti je život jako sladak, kad sadiš samo gorke stvari...:icon_cool:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde da pitam-uskoro nas čeka nitratna direktiva.U ishrani biljaka to znači da je za svaku vrstu propisana količina dušika po ha koja se u toku jedne proizvodne sezone smije unjeti u tlo.I to obavezno u najmanje tri navrata.Nikako sve odjedanput.Pa me sada zanima što tko misli napraviti kada primjeti da biljci dušika manjka,a kao što znamo,on je veoma važan u ishrani i ako ga nema dovoljno,ima problema i sa usvajanjem drugih elemenata,a utrošena je već prije toga sva dozvoljena količina.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
ne znam samo tko ce to nadzirati?

ako si vec sve unio u tlo , folijarno :(rofl):
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nisam već dgo vidio da petula piše a on bi mogao puno toga da kaže kako biljka nadoknadi dušik a da se ne stavlja u zemlju. Tu bi mogli da rade EM preparati i druge stvari koje nisu gnojivo.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ma ovi naši političari samo donose zakone koji se neprovode ,kad pogledaš šta sve pojedinci rade s čim špricaju hranu i niko ne kontroliše ništa ,evo neki dan naišo u birtiju popiti kavu a unutra zadimilo,na sva zvona pričali o zakonu o ne pušenju i sad više niko ne provjerava ništa ,a da će neko odati po njivama i voditi računa koliko je ko uneo dušika ,čisto sumnjam ,biće to još jedno mrtvo slovo na papiru
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Nisam već dgo vidio da petula piše a on bi mogao puno toga da kaže kako biljka nadoknadi dušik a da se ne stavlja u zemlju. Tu bi mogli da rade EM preparati i druge stvari koje nisu gnojivo.

Bilo je dosta snjega u istri, nadam se da nema stete!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Hajde da pitam-uskoro nas čeka nitratna direktiva.U ishrani biljaka to znači da je za svaku vrstu propisana količina dušika po ha koja se u toku jedne proizvodne sezone smije unjeti u tlo.I to obavezno u najmanje tri navrata.Nikako sve odjedanput.Pa me sada zanima što tko misli napraviti kada primjeti da biljci dušika manjka,a kao što znamo,on je veoma važan u ishrani i ako ga nema dovoljno,ima problema i sa usvajanjem drugih elemenata,a utrošena je već prije toga sva dozvoljena količina.
jednostavno je rješenje...nesmije ti biti ta parcela u arkodu i moš delat kaj oš...:icon_cool:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neće to ići tako.Štos je u tome da će oni koji su u PDv-u mineralno kupovati preko računa zbog povrata poreza.I onda će se jasno vidjeti,kada dođe inspektor u kontrolu koliko je ukupno nitrata u kompleksnom i mono gnojivu kupljeno.Jer na svakom računu piše formulacija kupljenog gnojiva.Pa se zbroji količina aktivne tvari iz jednog i drugog,podjeli se brojem hektara upisanih u arkod-tu je čak otežavajuća okolnost neupisano,jer ispada da je veća količina bačena na upisano.Inače,od 2014 će gornja granica dušika biti 170 kg/ka.Mislim na čisti dušik.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Neće to ići tako.Štos je u tome da će oni koji su u PDv-u mineralno kupovati preko računa zbog povrata poreza.I onda će se jasno vidjeti,kada dođe inspektor u kontrolu koliko je ukupno nitrata u kompleksnom i mono gnojivu kupljeno.Jer na svakom računu piše formulacija kupljenog gnojiva.Pa se zbroji količina aktivne tvari iz jednog i drugog,podjeli se brojem hektara upisanih u arkod-tu je čak otežavajuća okolnost neupisano,jer ispada da je veća količina bačena na upisano.Inače,od 2014 će gornja granica dušika biti 170 kg/ka.Mislim na čisti dušik.

A popust za KEŠ bez PDVa?:(handshake):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bravo,ti si na tragu rješenja,ali ima jedna caka-ako se inspektor baš zainati,može doskočiti analizom gotovog proizvoda.Samo,to će prije raditi otkupni centri nego inspekcije.Ali je onda još gore-neće htjeti otkupiti robu.Proglasiti će ju prehrambeno neispravnom.Nešto poput mlijeka neki dan.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Neće to ići tako.Štos je u tome da će oni koji su u PDv-u mineralno kupovati preko računa zbog povrata poreza.I onda će se jasno vidjeti,kada dođe inspektor u kontrolu koliko je ukupno nitrata u kompleksnom i mono gnojivu kupljeno.Jer na svakom računu piše formulacija kupljenog gnojiva.Pa se zbroji količina aktivne tvari iz jednog i drugog,podjeli se brojem hektara upisanih u arkod-tu je čak otežavajuća okolnost neupisano,jer ispada da je veća količina bačena na upisano.Inače,od 2014 će gornja granica dušika biti 170 kg/ka.Mislim na čisti dušik.

Ako ti baš treba dušika kupiš ga bez računa i pdv-a.

No ovaj način provjere stanja dušika u tlu sigurno neće biti u praksi. Ulaskom u integriranu proizvodnju sve njive se moraju analizirati na mineralizirani dušik (Nmin) u tlu i to svake godine barem jednom. Plus svakih 5 godina stanje hranjiva u tlu putem analize tla.
A sad kome tih 170 kg nije dosta neće mu biti dosta niti 300. Uvijek treba voditi računa da u tlu ima dušika otprilike isto onoliko koliko ga i bacamo. Ja nikad nejdem, ni u jednoj kulturi, sa više od 150 kg dušika po ha.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja u krumpiru nisam nikada išla ispod 220,a to je bliže gornjoj granici koja je još ove godine dopuštena u Hr,čini mi se da je 240 kila.Može se filozofirati i naučno dokazivati koliko se god želi,ali ja sam se uvjerila da povečana doza dušika u krumpiru u startu proizvodnje djeluje poticajno na razvoj biljke,iako se tupi da je bilka još mala pa je nepotreban(naravno ne sasvim).Imali smo praksu u prvih desetak godina u startnoj gnojidbi(predsjetvenoj)unositi u tlo samo kompleksno mineralno gnojivo-najčešće tridesetku ili petnaesticu koje su u ono vrijeme dominirale na tržištu i koje u sebi sadrže određene količine dušika.KAN se dodavao prije nagrtanja,ili rasijavanjem po cijeloj parceli ili podmetanjem pod biljke.Onda smo prešli na praksu istovremene primjene i kompleksnog i dušičnog gnojiva,i pokazalo se puno bolje.U startu,od nicanja, biljke su jače,brže rastu,ranije dolaze u rod,i cjelokupni urod je veći.I tako radimo dvadeset i pet slijedećih godina,svi,Nisam to samo ja primjetila i uvela takvu praksu.A ako se ukaže tijekom vegetacije potreba za još dušika,intervenira se do faze zatvaranja sklopa.A direktiva me prisiljava taj dušik dati u tri navrata.Pa sam ja odlučila da ću se snaći onako kako odgovara ne meni,nego mojim biljkama i truditi se da me ne uhvate.
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Pozdrav svima,

znam da sad ovdje upadam kao grom iz vedra nebe, ali imam jedno pitanjece a mislim da je ovo dio foruma gdje mogu dobiti odgovr ili čete me usmjeriti gdje da pitam :D

Naim, inače se bavimo proizvodnjom zelja, to u polju cca 5 kilometara od kuče, ali u blizini kuče imam oko 700m2 polja na kojem svake godien ko budala sijemo kukuruz koji onda još moramo pobrat na ruke jer se neisplati za to kombanj tjerat a i nije neki pristup, e sad bih ja ove godine tu zasadio nešto od povrča, pa ima li tko kakav prijedlog :D

Znam da tu nema puno mijesta za neku veliku zarada ali nešto oanko usput oko čega nema previše petljanja :D
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pozdrav svima,

znam da sad ovdje upadam kao grom iz vedra nebe, ali imam jedno pitanjece a mislim da je ovo dio foruma gdje mogu dobiti odgovr ili čete me usmjeriti gdje da pitam :D

Naim, inače se bavimo proizvodnjom zelja, to u polju cca 5 kilometara od kuče, ali u blizini kuče imam oko 700m2 polja na kojem svake godien ko budala sijemo kukuruz koji onda još moramo pobrat na ruke jer se neisplati za to kombanj tjerat a i nije neki pristup, e sad bih ja ove godine tu zasadio nešto od povrča, pa ima li tko kakav prijedlog :D

Znam da tu nema puno mijesta za neku veliku zarada ali nešto oanko usput oko čega nema previše petljanja :D


Eeee bez petljanja neće ići nikakvo povrće!!
I sad odlući, oćeš da petljaš ili nećeš :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
odgovor je: kukuruz!
...al ovaj put probaj posijat šećerac...
posal znaš, isto bereš na ruke...:icon_weed:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
odgovor je: kukuruz!
...al ovaj put probaj posijat šećerac...
posal znaš, isto bereš na ruke...:icon_weed:


A kome će da ga proda ili da hrani svinje al bi napredovale. Ja sam jedne godine davao kokošima nisu mogle prestat kljucat toliko im se svidio.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
od šećerca se da lijepo napraviti domaći VISKI...
...pa neće propast...:icon_jook:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
od šećerca se da lijepo napraviti domaći VISKI...
...pa neće propast...:icon_jook:

Ma pitanje je kome ga prodat, A bolja je naša brlja od šljiva nego viski od šećerca. Ja da imam tako mali komad zemlje ja bi posadio kikiriki.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde se uozbiljite,pitati ćemo prvo čovjeka kako on to misli prodavati.
Ajde nam reci-hoćeš li ti to prodavati po kili,negdje na tržnici na malo ili ispred kuće,ili misliš da ćeš moći prodati kakvom kupcu na veliko_Onda možemo pričati i kalkulirati dalje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh