• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Točno tako ,ali samo da napomenem da od odgovarajučeg profila filter i osobito ventili smanjuju protok,da to se to izbjegne treba veća pumpa koja ima usis 3" i poslje nje idu takvi filteri ventili a onda se nastavlja na glavni cjevovod 2" 1/2 što je smanjenje protoka usljed ventila,može se nastaviti i s 3" ali bacanje novca za glavni cjevovod jer je već na jednom dijelu sužen.
Tako na malo boljem hidropaku npr moj pedrollo usis je 1" i 1/2 a izlaz 1" jer je predviđeno za filtete ventile i poslje nastavak na 3/4" neki max kućnog vodovoda ili 1/2".
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
To što je na jednom djelu malo sužen nema veze al na duljini ako je tanka cijev jako gubi na otporu zato glavni vod mora biti bar 6/4" ili bar 2".Ovo šta kažeš za pedrollo je istina jer on može nabiti pritisak do 5 bara i ima posudu s kojom održava konstantni pritisak(3-4.5 bara) u cijevima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A zbog čega mi trebaju filter i ventil? I šta bi se moglo kupiti umjesto okitena,nešto jeftinije,neka vrsta bužira ili slično?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Najjeftinije je alkaten gledajući kratko i dugoročno. Pa ako si siguran da je uvijek bistra voda onda ne trebaš filter.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ako si imalo spretan, filteri se delaju od geotekstila, vidio sam u jednom dokumentarcu o bunardžijama i sam probao...dela bez greške!
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Danas slikano, nakon kiše popeo se za 4-5 metara

xf4zp.jpg
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Evo ja danas spoio ovu u bunaru ima vode kao u priči sam da tako potraje
diže vodu s 9 m dubine
dužina 50 m crijeva 1 col
3000 l/h

Pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kupio sam nedavno pumpu koja ima kapacitet 5m3 na sat sa dubine od 22metra ali sad imam drugi problema. Pošto je pumpa jaka dešava mi se to da nakon sat vremena isprazni bunar i onda kad naiđe sljedeća voda ,bude puna mulja,a to mi zaštopa crijeva. Ima li kakvo riješenje za to? Ovako moram čekati da se taj mulj slegne u bunaru.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Vremensli relej da pumpa radi u kracim intervalima

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
radi se o bunaru koji je prije 20 godina bio korišten za kućnu upotrebu pomoću hidrofora. Dali je moguće da se nataložio mulj pa svakim dolaskom čiste vode na dnu bunara se miješa sa tim muljem i zato je muta,? Možda bi pomoglo da ostavim pumpu nekoliko dana da ispumpava stalno,da se to očisti,ali ako nije stvar u tome,nego je i ona voda što nailazi također mutna onda nema svrhe.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Bunar produbi za metar, dva i rješut češ priblem. Kakvu imate strukturu tla? Moguče da si pogodil pješčanu žilu i otud problem. Prvi sused mi je zdenčar i baš smo par puta pričali o štopanju pumpi.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sad sam vidio novi post, treba uč u njega i isprazniti ga jer je nekorištenjem došlo do naplavina. Kod staroga se ne koristi bunar več cca 20g i polako se več stvara brdo koje strši van vode, baš smo ove godine otvorili ploču i posvjetlili nutra i ljepo se vidi.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pitao sam ja na nekoliko mjesta da ga produbim,jer ako je sad dubok 24metra to znači još koji metar i došao bi valjda do dubinske vode većeg kapaciteta,ali neće to nitko bušiti jer svi hoće novi bušiti,tako im je kaže lakše nego spajati cijevi do dna postojećeg što mi nema smisla.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Možda se i boje urušavanja. Probajte ga samo pročistiti, a ako neče dati željen rezultat uvijeek se dade još produbiti.
Odakle si?
Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kad smo bunara, evo ću prodati pumpu za vodu, 1600l/min, traktorsku.
Čim poslikam, a to bude dok se sjetim, stavim u oglase.:icon_weed:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sad sam vidio novi post, treba uč u njega i isprazniti ga jer je nekorištenjem došlo do naplavina.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk

Čovjek nema klasičan bunar već cijevi do 22m, tako da nitko ne može uć u njega.


@ dane: kakav filter imaš?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Onda ga jednostavno treba isprati pod tlakom.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Pošto sam otvorio ovu temu sa nedoumicom da li proširiti i malo produbiti postojeći bunar ili pak napraviti bušotinu ljetos sam se odlučio za drugu verziju.Raspitao sam se kod par ljudi i svi zadovoljni sa bušotinom ,nazvao čovjeka koji buši i on mi kaže ako nema vode neću naplatiti ništa, svi gdje sam bušio zadovoljni su.Pošto imam hondu 1100 l u minuti predloži mi bušotinu u koju postavlja alkaten fi75,150 kn metar,i nađe vodu na 27 metara,al pumpa nemože podići vodu jer je stup vode na nekih 9 metara,kaže treba se ukopat metar, metar i po,ukopam se i moja pumpa nemože opet podići vodu ,on sa svojom proba i voda krene al to je nikako, slab mlaz.Jjbg to ti je tako sad je suša ,svi imaju problema ...veli on,nabavi si novu pumpu ,ukopaj se još malo.Pa što mi to nisi reko kad sam se raspitivo,i tako sad imam rupu i 28 metara alketena u njoj i šaht koji se orunjava i sad je pun vode a ja izgubio svaku volju da uopće siđem i vidim jel se digo stup vode ,uglavnom lakši sam za 4 000 kn,nisam zadovoljan ,i osjećam se prevareno i nisam trebo platit puni iznos al takav sam platio sam čovjeku i to je to.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imaš nepovratni ventil na kraju cijevi? Ako nemaš, stavi pa ju probaj zalijati, možda onda povuče. Sad ako si ulupal 4000kn onda izdvoji još tih 150-200kn.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 
Na vrh