• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mislim da nije dimnjak problem , jer kad na njegovo mjesto stoji peč ovakve
PEC---KRALJICA-PECI-2_526abe10daf0b.jpg

konstrukcije tutnji u njoj kao u raketi
Nije da franklin ne gori ( to je onaj s četverokrilnim vratima ) ..nego u njemu nema opcije "daj mu zraka na dnu pa bude huktal kao raketa " kao npr kraljici peči
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
puknuti, to je najgora opcija grijanja...toplo je samo dok gori, već na žeravicu je ladna...
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Puknuti, ne radim u toj firmi al znam da se franklin nije bas iskazao u odnosu na npr. Amiti (pogotovo one starije bez staklenih vrata) skuplji je i ima vecu nazivnu snagu ali...Uglavnom, daj sliku od franklinovog lozista, i reci jel ga kuris npr.u zatvorenom boravku il raspres sva vrata okolo?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
puknuti, to je najgora opcija grijanja...toplo je samo dok gori, već na žeravicu je ladna...

ne razumijem te ?

Puknuti, ne radim u toj firmi al znam da se franklin nije bas iskazao u odnosu na npr. Amiti (pogotovo one starije bez staklenih vrata) skuplji je i ima vecu nazivnu snagu ali...Uglavnom, daj sliku od franklinovog lozista, i reci jel ga kuris npr.u zatvorenom boravku il raspres sva vrata okolo?
On se nalazi u hodniku , okolo njega klasika : soba , kupaona , zamaskirano stubište , zašto je to važno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Puknuti, pitam za vrata jer sam ja imao problem s gusenjem svog kamina(centralno-rucni rad)kad sam nabacio fasadu a vrata od boravka mi dobro dihtaju.Ali moj ima resetku na dnu lozista pa nije bio problem dovuci iz vana zrak pod loziste i staviti automatsku klapnu.Ak se dobro sjecam, nisam siguran, franklin nema resetku i ne vuce zrak odozdo, ali bi u hodniku trebao imati dovoljno zraka.Mozda ti je dimnjak prenizak, jer ona kraljica sa slike nije zahtjevna i gori u svim uvjetima.
@same, neznam aktualni program "plamena"ali su njihove peci opcenito bolje od vecine uvoznog sranja niske cijene..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zrak u prostoriji nije problem , stolarija još nije plastična ..niti vrata ..probao sam držati vrata malo otvorena ..nema progresa .

Ovaj nema nigdje ulaza zraka osim na vratima ..i kako su vrata iz 4 djela
ovakava
kamin-plamen-grad-franklin-slika-17759898.jpg
brijem da vuče zrak kroz spojeve vrata a taj zrak samo " liže" plamen a ne prolazi kroz rost .
Kod emne je izlaz dimnjaka spojen na gornji izlaz a ne zadnji kao na ovoj slici .

On odlično gori , bude pun rost žeravke , onda isijava ..i grije da ne možeš blizu nje

Meni samo fali onaj efekt kad na malo žeraavke staviš drvo , daš zraka pa da tutnji u njoj kao u nekim drugim pečima ..malo je spora u tom djelu ..kad je redovito "hraniš" grije dobro .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mio Jel se Stadler još proizvodi?
Prednosti i mane centometal-stadler?
Još jedno pitanje koju marku uzet ako bi pirolizu uzima?
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Puknuti, ak dobro grije a ne reagira na otvaranje ulaznih vrata, mozes provjeriti dimnjak, kamini su zahtjevni po pitanju dimnjaka a kod dimnjaka zidanih ciglom nije rijetkost da ga zidari ostave niskim ili nedajboze ozbukaju iznutra a i izlaz iz peci nekad bude veci od promjera dimnjaka, al ak to grije...I mene hvata nostalgija za tutnjavom onakvih uskih i visokih peci, imao sam.
Oficir, stadlera nema , tu je centrometl s licencom.Znam za centrometalke koje rade petnaestak godina bez problema i dobro griju, ali imao sam ponude i za krpanje novijih, no to ne radim.Kako ih nisam ni isao gledati ne mogu reci jel greska proizvodjaca il korisnika.Taj tip kotlova(vodoravne pregrade)najbrze sahrane sirova drva.Piroliza, ne treba zuriti s novim tehnologijama, jer ako opstanu, za par godina je i sirovina i uredjaji puno jeftiniji.Opceniti je nezahvalno davati preporuke proizvodjaca i sistema, jer je svaka kuca situacija za sebe, moje razmisljanje je islo u smjeru da kad se ljudima nesto potrga na peci nekad misle da se to neda popraviti pa kupuju novo, a nije problem covjeku reci kak si to moze sam ak nema obje ruke lijeve:)
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
@ mali.alen, peć je prekrasna

...vezano na puknutog, gusnati kamin nema mogućnost akumulacije topline, dakle grije samo dok u njemu gori, dok ovakva ljepotica kao od malogalena radi non-stop, i odgovorno tvrdim, troši manje drveta od bilo kojeg drugog načina grijanja...
e da, i grije na konvekciju, radijaciju i nebi vjerovali infra-crveni spektar...
a to franklin ni ostala gusana konkurencija nemere...:icon_kidra:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Franklin je promašena peć isto ko nekad Magma 10, jednostavno čudljive i nema tu pomoći. Kad joj se gori onda se oće razleteti a kad neće neće. Amity je bila zver, malo lošije riješeno čišćenje ali grijanje samo takvo. Ova današnja mi nije nekaj. Kaj se tiće šamotne ljepotice svaka čast, prekrasna i drži toplinu jedino je nezgodna kad dojdeš doma u 16:00 i čekaš da se zgrije do 20:00. Koja je poanta priče? Ako se griješ na drva moraš se stalno brinuti o vatri i samo onda se budeš zgrijal ali onak pošteno. Kod plina nema brige o vatri ali nema ni grijanja.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ima kod plina grijanja,ima........ako si spreman platiti ga.Termostat na 24 i cijele dane si u kratkim rukavima.A onda dođe uplatnica i na 24 obučeš zimski kaput jer ti se sve u tebi zaledi.

Imala sam prije dvadeset pet godina kalijeve peći.Dvije,bile su dimenzije 200x 100,ili 120,ne sjećam se više baš. Jedna je grijala 50 m/2 - blagavaonu,boravak i kuhinju,druga 100 -hodnik,spavaće sobe i ostalo.Dobro,ta druga nije ugrijala ko ova u blagavaoni,ali tu niti nije bilo bitno,bilo je ugodno za proći hodnikom i za spavanje., U ono vrijeme je bio njemački briketirani ugljen - to si stavio prije spavanja,ujutro se pepeo razgrnuo,na žerjavku stavila drva i začas je gorjela vatra.Za te peći smo sa tim ugljenom šibice trebali samo prvog dana loženja - cijele sezone grijanja - kolko god mala žeravica ostala ujutro,to se upalilo bez problema.Neznam kako bi bilo sa drvima,vjerojatno nebi izdržala do jutra. Ali probem je meni bio u pepelu - iako smo ispod ložišta probili deku i pepeo je padao u podrum u bačvu ispod,kad god se čistilo,to se ona fina prašina razmilila po cijeloj sobi.Ah,sada ,da ih nismp prodali,bila bih pametnija i to bih ignorirala,kuća se ionako svaki dan čisti.Prodali smo ih i napravili centralno.
Od svih peći na drva,kalijeve su zakon.Estetika i funkcionalnost u jednom.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Kako rece kolega, par postova prije: gusnate peci nemaju sposobnost akumulacije topline.Tocno! Ali one proizvedenu toplinu vrlo brzo propuste u prostoriju, pa prostorija postaje akumulator topline.Peci, kao Kalijeva, koje akumuliraju puno topline 30% (ako i toliko)propuste u prostoriju a ostalo izvuce dimnjak, jer je jasno da ce se nakupljena toplina u peci neusporedivo sporije probijati kroz debele stijenke u prostoriju neg sto ce je povuci dimnjak! Logicno? Osobno obozavam kalijeve i sve stare peci a najvise pec od mog kotla za rakiju:)ali danas se mjeri svaka proizvedena, potrosena i bacena kalorija, sto je i ispravno.Jer strasno je slusati suseda kak je za sto kila kuruze dobio ogromnu staru stadlericu, koja bi grijala i industrijsko postrojenje, a prijatel, vodoinstalater mu za pajceka skrpil centralno i ne bu mu problem trositi 50 metri drva godisnje jer si je dobar s lugarom! Cuvajmo prirodu:)!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
To s dimnjakom mene muči na ovom vragu , moral bi napravii automatiku kad nema više plamena da zatvori dimnjak .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,504
Mijo, kaj misliš o ovakvim pečima?
U ovom slučaju je morala biti mobilna :(whew)::(whew):



Ova tutnji, ali u njoj više nikad nebu tutnjalo.
Barem ne kod mene, to su bile peči ...

 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Kako rece kolega, par postova prije: gusnate peci nemaju sposobnost akumulacije topline.Tocno! Ali one proizvedenu toplinu vrlo brzo propuste u prostoriju, pa prostorija postaje akumulator topline.Peci, kao Kalijeva, koje akumuliraju puno topline 30% (ako i toliko)propuste u prostoriju a ostalo izvuce dimnjak, jer je jasno da ce se nakupljena toplina u peci neusporedivo sporije probijati kroz debele stijenke u prostoriju neg sto ce je povuci dimnjak! Logicno? Osobno obozavam kalijeve i sve stare peci a najvise pec od mog kotla za rakiju:)ali danas se mjeri svaka proizvedena, potrosena i bacena kalorija, sto je i ispravno.Jer strasno je slusati suseda kak je za sto kila kuruze dobio ogromnu staru stadlericu, koja bi grijala i industrijsko postrojenje, a prijatel, vodoinstalater mu za pajceka skrpil centralno i ne bu mu problem trositi 50 metri drva godisnje jer si je dobar s lugarom! Cuvajmo prirodu:)!
Ali ja sa kalijevom s 10-12 metara drva grijem cca istu kubikažu kao i moj susjed s Amity, s tim da on potroši 15-18 metara (drva slične kvalitete). Temperatura nekih 22-25 stupnjeva.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@Muha
Ovi kabli iza su bili tu zaštekani dok je tutnjalica grijala? A i ruter, onda si imal internet brzine svjetlosti:biggrin:
 

Najnoviji postovi

Na vrh