• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena poljoprivrednog zemljišta

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
Re: Cijena arende, zakupa?

pa jel mi veca dobit sa 20ha u zakupu ili sa jednog ha u mom vlasnistvu?
nije da necu kupovati zemlju samo trenutno to nije financijski moguce
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Cijena arende, zakupa?

Po toj logici nigdje ne bi bilo podstanara, nitko ne bi iznajmljivao apartmane, ne bi bilo uslužnog transporta...
 

ninob

Novi član
Tu od
21 Stu 2013
Poruka
18
Re: Cijena arende, zakupa?

Koliko se plaća u vašem kraju po katastarskom jutru?
Na istoku sam Slavonije, zemlja je dobra, za ovu godinu, uskoro već prošlu tek sad trebam dobiti novac, 800 kn za jutro. Malo?
Čovjek koji je radi kuka kako sve ide naopako, kako se ne isplati ...
Mišljenje? :)
Onda majstore najbolje preseli zemlju u Privlaku pa češ dobiti za zemlju 200e,a svugdje dalje ti je max.100e:(y):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: Cijena arende, zakupa?

Ja obradujem svu svoju zemlju i imam je dosta u zakupu i svake godine sve vise u zakupu poticaj nemogu dobit na zemlju u zakupu jer niko nema sredene papire al i niko ne trazi nista od mene bitno da se obraduje i da im ne raste drac al nece ni prodat ja bi pomalo kupio i sredio papire al dok se nesto ne promijeni radim tak!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Cijena arende, zakupa?

Nebi ja plačao nikome 800, 1000 ili više kuna za arendu, a ne, ne, taj film nebiste gledali, nek mu stoji zapuštena za te novce pa nek mu komunalni redar naplati jednu kaznu od 800 ili 1000 kn. :)
Takvi koji bi jajca gladili za te novce mene ne interesuju!

Ko hoće dobit 400 kn za arendu da mu zemlja bude uređena i plodna to je sasvim uredu i to večinom bez poticaja.
A hoču naglasiti to da večunu radim za badava, ljudi sami ponudili, meni zemlja, poticaj njima i još gorivo dobim ako mi treba. To je po meni pošteno, ja koliko si izvučem iz te zemlje to je moja stvar, i nemam nikakve brige s ikakvim plačanjima, koliko uložim toliko dobim i čist mi je račun.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Cijena arende, zakupa?

oko mene zakupa nema...ako neš sam delat ili dat onom ko hoće delat, lepo ti bude raslal drač...pa nakon tri godine još i platiš da se to očisti...
samo ne biti lakom...vrijeme radi za pametnog seljaka...:icon_wink:

osobno sam mišljenja da je bolje onda malo zagrist pa kupit zemlju, nego je rentat od nekog ko gladi jajca u hladu...

Recimo da je cijena jednog hektara oko 3000e.
Prvo je problem što ga ne možeš naći u komadu,nego večinom na 5-6 parcela.
Druga stvar je što sa sadašnjim cijenama niskoprofitabilnih kultura taj hektar ne otplatiš do kraja života.
Treće-za tih 3000e iznajmiš zemlje koliko ti srce želi,i tad već možeš nešto raditi.
Ako nekaj pođe po zlu,raskineš ugovor i gotovo,a ne da ideš prodavat zemlju,i pustiti drugima da te ucjenjuju.
Ja kupujem zemlju samo na potezu uz Dravu,gdje je kvalitetna,ili eventualno pored svojih parcela da se nešto okrupni. Za sve ostalo samo najam šljaka.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Re: Cijena arende, zakupa?

Kod mene je kj 800 kg kukuruza dobre zemlje . Jbg nekad puno nekad malo . Nekima plačam ujesen nekima u proljeće cijena različita .
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,455
Re: Cijena arende, zakupa?

Zemlja je osnova i bez nje nema ni ostalog.
Kad se pojavi par tipova koji ce placat 150-200€ po jutru pa vam pokupe zemlju, a nemate dovoljno svoje onda je kraj.
Sve preko 100€ je previse al ako neces ti ima ko oce. Isto tako i za kupovinu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Cijena arende, zakupa?

Kod vas je drugačija politika, imate velike komade i tu se onda ljudi bore ko bude više zemlje uzeo.
A kod mene je nešto drugačije, recimo, radim ral zemlje u 3 komada u krugu 100 metara, jedan 800 čhv, jedan 500 čhv, jedan 300 čhv. Uz cestu je, par metara od kuće i žao mi je to pustiti, a čovjeku dam 100-200 kg kukuruze za zečeve.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,455
Re: Cijena arende, zakupa?

Da su veci jesu. Ali ne toliko. Sve sto valja je todoricevo i od ostalih velikih igraca, a nase su mrvice. Dva, tri jutra u prosjeku. A cijene repromaterijala 20-30% vece nego dalje.
Cak nismo ni na ravnici. A jutro placamo 5000€.
Za mene to nema smisla ali je tako. Ovo sto vi govorite u sadasnjoj situaciji je potpuno primjereno i nitko se nebi trebao buniti. Nek budu sretni da dobiju ista.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Cijena arende, zakupa?

Jedno podmuklo pitanje da se nitko ne ljuti,kada bi se u ovoj zemlji pozatvaralo ove agro mafijaše i zemlja raspodjelila realnije što mislite dali bi se bildala cijena zemlje.Evo koliko je samo Todorić upropastio opg-ova po Slavoniji.Evo imate svježi primjer u Bjelovarskoj županiji je jedan veliki stočar ,normalno uz pomoć jednog agro mafijaša dobio oko 200 hektara zemlje,ne znam dali trajno ili 50 godina ,bit je u tome što je tih 200 hektara moglo biti raspoređeno na 20 tak manjih opg-ova kojim bi to bilo dovoljno uz postojeće na tom prostoru jer je bilo nekoliko svinjogojaca i stočara u igri
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Cijena arende, zakupa?

Kod nas nema todorića i sličnih, kad se djelilo pik-ovih 22 000 ha, pojavilo se dosta novokomponovanih poljoprivrednika na gradskom području, ali po selima je bilo i primjera općina gdje je donešen maksimum od 30 ha i tako je i napravljeno. Zemlju su dobili i koji su trebali i koji nisu, ali su cijene najma malo niže od njih u Srijemu, a prodaje se jutro po 3000-5000 eura. Ali ne sjećam se kad je zadnji komad zemlje prodan, jednostavno zemlje nema dovoljno. Tako da, i da se uhapsi todorić i ostala banda, ne bi se smanjila cijena zemljišta, ali bi svi ostali imali priliku na tržištu i možda bi normalno živjeli i poslovali.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Cijena arende, zakupa?

I kod nas je arenda 400kn po jutru bez ugovora, poticaj dize vlasnik zemljista. To je moglo igrat dok nisam bio u pdv_u a sada arendu uzimam jedino uz ugovor na godinu ili vise i placam 700kn do max 100 e po jutru i upisuje se meni u arkod. Sve druge opcije hvala ne. Gospoda koja su se naucila na visoke cijene zakupa i jos uzimat poticaj sebi nek slobodno izvole sami zaradjivat te silne milione koje misle da mi zaradjujemo ili nek daju nekom drugom ako hoce zabadav nije me briga, njihova je zemlja pa nek rade sto hoce.
Obzirom na aktualne cijene poljoprivrednih proizvoda od rataskih usjeva do mesa i mlijeka mislim da je za nase uvjete 100e po rali uz ugovor primjerena cijena na obostrano zadovoljstvo.
Ugovor se sklapa kod javnog biljeznika, ovjera je 50ak kuna a u poljoprivrednoj agenciji se prilaze ugovor te posjedovni list vlasnika (iz katastra) te 20kn biljega.
Jednogodisnji najam izbjegavam.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
788
Re: Cijena arende, zakupa?

Ja sam u situaciji kao što spominju kolega Šanana i Darijus. Sitne parcele, dugo godina zanemarivane i neobrađivane, zarasle u ambroziju i sirak..
Vlasnik te parcele od kad je ja radim ima uredno obrađenu parcelu koja, da je želi prodati ili iznamjmiti za pare, sigurno ima veću cijenu i atraktivnija je nego onakva kakva je bila u stanju dok nije obrađivana.

Isparceliranost je tolika da mi je najveća površina u komadu 2000 hvati!! I to su dvije parcele od 1200 i 800 hvati koje su mejaši..

Poticaj ne ubirem, ako vlasnik želi prijaviti na svoje ime, kao da on radi, slobodno neka piše, ja poticaj ne želim..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,875
Re: Cijena arende, zakupa?

Kod mene je situacija,barem ono sto sam ja ispitao da nitko nece dati na obradu,samo prodaju,a cijena ovih blizih,2.5ha u komadu 70 tisuca eura uz glavnu cestu,drugi komad 1km dalje uz glavnu cestu je 80 tisuca eura 1.9ha u komadu

I rekorder od 25ha u komadu koji nece u zakup dati nego prodati za samo 166 tisuca eura.
ove male da ni je spominjem,za ral traze i po 5-6 tisuca eura.jedino rodbinske veze daju mogucnost obrade zemlje bez najma,a ovako susjed ili poznanik neda da se ja "bogatim" na njegovih 3500m2 uz moju parcelu pa makar zaraslo u 5 godisnju sikaru.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Cijena arende, zakupa?

Moje mišljenje je da ove špekulante bude vrijeme natjeralo,jer ako ne bude zemljište obrađeno,bude ih veliki brat vidio i onda bude bilo financijskih packi,ali i mnogi se drže cijene kao što je u zapadnom svijetu,ali tko to dočeka bude pričao,ja radim 2 komada oranice po 2 rali svaki i to je cijena za to 1000 kuna,poticaj ostaje vlasniku,samo zato što je zemlja u komadu ju ne puštam dok se vlasnik ne odluči prodati e onda bude škakljivo
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Re: Cijena arende, zakupa?

Kod mene su susedi sretni da im parcele nisu zapuštene,i sami su mi ponudili da obrađujem,jedan sused mi je nudil da uzimam poticaje ,ali ja sam istog stava ko i Marko 1986 ,ne treba mi ništa od države.I te parcele koje obrađujem su najviše 0.2 do 0.3 hektara ,s tim da su skoro pa sve parcele u velikom brijegu.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Cijena arende, zakupa?

Baš bi za takve parcele trebali dobivati poticaj, barem 30% više nego za ravnicu, u Austriji i Njemačkoj za te parcele pod nagibom imaju poticaj za održavanje krajolika.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,156
Re: Cijena arende, zakupa?

Kod mene su susedi sretni da im parcele nisu zapuštene,i sami su mi ponudili da obrađujem,jedan sused mi je nudil da uzimam poticaje ,ali ja sam istog stava ko i Marko 1986 ,ne treba mi ništa od države.I te parcele koje obrađujem su najviše 0.2 do 0.3 hektara ,s tim da su skoro pa sve parcele u velikom brijegu.

Ma samo uzimajte od drzave ako se vec moze..
Ne treba biti pre ponosan jer od toga se ne zivi..
I ja nekad znam biti ponosan i inatiti se, ali nema od toga nikakve koristi..
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Re: Cijena arende, zakupa?

kod mene se nis ne placa ljudi su sretni ako ima hocu uzeti komad zemlje u obradu jer kod nas su kazne za neobradjenu zemlju od 2000 do 10000 kuna neovisno o velicini vec o procjeni komunalnog redara tak da ja ne placam nis poticaje ne uzimam I svi sretni I zadovoljni koliko dam zemlji toliko imam
 

Najnoviji postovi

Na vrh