• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo mene sa fotkama (konačno) završenog corrala za svinje. Za sada je u njemu 5 bijelih tovljenika (preko 4000 "kvadrata s komadićem šume, samo za njih), ali doći će red i na CSS :)



 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Lijepo napravljeno, i ozbiljna površina. Ali...

Bojim se da bez el. pastira to neće funkcionirati.

Onaj hidrofor onako izložen suncu nije neko sretno rješenje. Životinje trebaju svježu vodu, vruću ne mogu piti, a i topla voda je izvor svih mogućih crijevnih patogena.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Slažem se. Punim im korita svaki dan svježom vodom, a uz hidrofor sam posadio bambuse koji narastu 5 - 6 m visoko, pa će biti u hladu kad naraste :)
 

ivan20

Novi član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
12
Pozdrav ekipa! Imam 19 god, studiram Poljoprivredni fakultet u Osijeku i oduvijek gajim ljubav prema svinjama. Prije 2 mjeseca uspio sam nagovoriti oca da mi kupi 2 nazimice CSS (sprasne). Oprasile su se 10.8 , jedna ima 7 garonja, a druga 9 (po našem sudu puno prasaca za njih) . Nakon nekoliko tjedana nazimica sa manje prasaca odbija jesti, pokušavali smo sve ( od narodne medicine pa sve do veterinara koji su dolazili više puta). Prošlo je skoro mjesec dana, ona i dalje ne jede, prasce smo morali odbiti jer ne bi preživjeli. Simptomi njene bolesti su slijedeći: hodala je kao da je pijana,trese se, ne može više ni sama ustati, a kada ju pokušam podići strašno cvili. Eto, ako netko zna lijeka ovoj bolesti, bio bih zahvalan da mi kaže jer sumnjam da će moja crnka izdržati još koji dan.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Dali ih držiš zatvorene u betoniranim svinjacima ili su na slobodi,tj. šeću po vani???
Slične simptome je imala moja krmača koja je zatvorena u svinjaku, a problem bio u papcima ,i isto nije htjela ustajat,jest čak poslje ni kenjat...bilo kritično al ipak se oporavila.
Probaj joj opipat zadnje papke pa ćeš vidit jel ima reakcije.
 

ivan20

Novi član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
12
Dali ih držiš zatvorene u betoniranim svinjacima ili su na slobodi,tj. šeću po vani???
Slične simptome je imala moja krmača koja je zatvorena u svinjaku, a problem bio u papcima ,i isto nije htjela ustajat,jest čak poslje ni kenjat...bilo kritično al ipak se oporavila.
Probaj joj opipat zadnje papke pa ćeš vidit jel ima reakcije.
Svinjac je betoniran i ima izlaz u mali tor koji je ograđen samo za njih
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Pozdrav ekipa! Imam 19 god, studiram Poljoprivredni fakultet u Osijeku i oduvijek gajim ljubav prema svinjama. Prije 2 mjeseca uspio sam nagovoriti oca da mi kupi 2 nazimice CSS (sprasne). Oprasile su se 10.8 , jedna ima 7 garonja, a druga 9 (po našem sudu puno prasaca za njih) . Nakon nekoliko tjedana nazimica sa manje prasaca odbija jesti, pokušavali smo sve ( od narodne medicine pa sve do veterinara koji su dolazili više puta). Prošlo je skoro mjesec dana, ona i dalje ne jede, prasce smo morali odbiti jer ne bi preživjeli. Simptomi njene bolesti su slijedeći: hodala je kao da je pijana,trese se, ne može više ni sama ustati, a kada ju pokušam podići strašno cvili. Eto, ako netko zna lijeka ovoj bolesti, bio bih zahvalan da mi kaže jer sumnjam da će moja crnka izdržati još koji dan.

Da nisi pobrkao datume jer od 10. 08 je prošlo tek 4 dana:(wait):. Meni je bilo slično sa jednom prvopraskom isti simptomi (imala 5 odojaka) to nije uzrok sigurno uz uvjet da je ishrana ok i da krmači nije ništa nedostajalo u graviditetu od nutrijenata. Na kraju sam ju morao (uspavati) da se ne mući više, da ne govorim da su mi dvije krmače dobile vrbanac a kako su crne ne vidiš flekove po njima.Samo su zapostile i ležale jedna je pobacila u tom slučaju samo mjerenje temperature ti daje neke indicije i naravno pravodobno tretiranje antibiotikom.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja imam jednu koja poslije dojenja prasaca omršavi da ne može ustati. Treba se oprasiti oko 20-og o/mj tj. za 5 dana pa ću vidjeti kako će sada biti. Sada je dosta debela, živi vani blatu (radi se o mangulici). Veterinar mi je obadva puta (prasila se 2 puta) savjetovao da je zakoljemali bih imao samo kosti za juhu. Nije cvilila kada joj diram papke, znači nije papak u pitanju.
Nakon odbijanja drugih prasaca sam je odlučio zaklati pošto je samo ležala par dana.Kada smo došli u svinjac sa nožem, pogledala nas je, ustala, napravila jedan krug - prohodala po boksu i opet legla tako da smo odustali. Kada ne može ustati ja joj stavljam hranu u usta ili ispred nje stavim jaje koje pojede sama.
Sada ću vidjeti što će biti za 1 - 2 mjeseca.
O ovome sam već pisao.

Jedna zanimljivost: Dana 27.07. mi se oprasila jedna bijela krmača i ima 10 prasaca. Nemam svoju mačku ali se nečija mačka omacila (4 mačića) u blizini svinjca i mačići se po noći dolazili grijati pod sijalicu sa prascima. Prasce puštam van u dosta veliki tor (oko 200 m2) i jedno mače je skoro stalno sa prascima. Mače legne, a praci ga grickaju za šape. Dana 02.07. se oprasila CSS ima 9 prasaca. Jedno prase je prešlo kod bijele krmače, našlo sisu i ne odlazi kod svoje mame. Ovih 8 sam odbio od sise, 4 kom. već prodao, a ovo i dalje sisa bijelu krmaču - majci, braći i sestrama ne prilazi premda su boksovi otvoreni i žive zajedno (krmača mangulica, CSS i bijela) jer su svinje mirne - nikada se ne tuku.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jesi li možda posumnjal na vrbanac koji se teže primjeti kod crne svinje koji je prošel u akutnu fazu gdje je već došlo do upale zglobova po sinptomima bi bilo moguće jer sam imal prošle godine sličan slučaj sa crnom svinjom al sam na vrijeme reagiral vetrinar je izjavil da nije vrbanac ali sam zval drugog koji je utvrdil moju sumnu isto vrijeme 8mj veli da pogoduje nagle promjene vremena i lošije stanje svinje šta je moguće kod tebe jer se oprasila pa joj je imunitet oslabio jesi mjeril temperaturu koja je bila prognoza vetrinara koji je bio kod tebe
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U ovom slučaju kod mene se radi o bijeloj mangulici. Temperatura je bila normalna. treba se oprasiti oko 20.08.
Uz mangulice imam jednu CSS i jednu bijelu. Crna je malo omršavila te sam nakon mjesec dana odbio prasce i sada jede kao mećava i oporavlja se. Tražila je nerasta nakon 5 dana po odbiću ali sam propustio dok se oporavi. Bijela ima prasce danas 20 dana stari i za sada dobro jede i solidno se drži.
 

ivan20

Novi član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
12
Jesi li možda posumnjal na vrbanac koji se teže primjeti kod crne svinje koji je prošel u akutnu fazu gdje je već došlo do upale zglobova po sinptomima bi bilo moguće jer sam imal prošle godine sličan slučaj sa crnom svinjom al sam na vrijeme reagiral vetrinar je izjavil da nije vrbanac ali sam zval drugog koji je utvrdil moju sumnu isto vrijeme 8mj veli da pogoduje nagle promjene vremena i lošije stanje svinje šta je moguće kod tebe jer se oprasila pa joj je imunitet oslabio jesi mjeril temperaturu koja je bila prognoza vetrinara koji je bio kod tebe

Prognoza je bila nedostatak vitamina najviše D (kalcija)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Neću se praviti pametnjakovič ali ta diagnoza nema nikakvih temelja prije bi bilo ono sa papcima kak su ti prije rekli jer se zna napraviti žulj ali i onda se svinja zna na guzici vući i jesti misim da bi trebal zvati nekog iskusnijeg vetrinara a prije svega izmjeri joj temperaturu da vidiš ako je preko 42 ili upala ili nešta slićno
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
U ovom slučaju kod mene se radi o bijeloj mangulici. Temperatura je bila normalna. treba se oprasiti oko 20.08.
Uz mangulice imam jednu CSS i jednu bijelu. Crna je malo omršavila te sam nakon mjesec dana odbio prasce i sada jede kao mećava i oporavlja se. Tražila je nerasta nakon 5 dana po odbiću ali sam propustio dok se oporavi. Bijela ima prasce danas 20 dana stari i za sada dobro jede i solidno se drži.

Sad opet ne kontamu prvom postu gdje postavljaš pitanje o uzroku oboljenja tvoje nazimice spominješ da ste nabavili dvije nazimice crne slavonske i da je jedna zapostila nakon prasenja i ne jede već mjesec dana a sad spominješ bijelu mangulicu, crna se oporavila a druga je promijenila pasminsku pripadnost a i boju usput. Nije bitno, složio bih se sa farmervgeom i mislim da je svakako u pitanju bedrenica koju nisi primijetio na vrijeme povezana uz iscrpljenost i nedostatak nekih važnih vitamina ili minerala ali samo nastavi mlad si ne možeš sve naučiti do 20-ete još će se tebi svašta događati u životu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1- Mangulica bijela se prasila 2 puta i svaki puta poslije odbijanja prasaca nije mogla ustatiili je teško ustajala. Sada se treba prasiti treći puta i ne znam dali će se ponoviti isto nakon odbijanja prasaca. Prije prašenja je u dobroj kondiciji i nije mršava, prije bih se moglo reći malo punija.
2- CSS se oprasila i slabije jela nego prije prašenja tako da sam prasce odbio nakon mjesec dana. Malo je omršavila ali je nakon odbića prasaca nastavila jesti i vidno dobiva na težini. Tražila je nerasta, ali ga nisam pustio, pustiti ću ga na drugo tjeranje dok bude u dobroj kondiciji.
3- treća iz teksta je landras - križana. Danas prasci imaju 20 dana. Krmača je u kondiciji, dobro jede i prasci su debeli i veseli.

Da pojasnim - imam 4 krmače mangulice, jednu CSS i jednu križanu - landras, znači ukupno 6 krmača od kojih jedna mangulica poslije odbijanja prasaca teško ustaje, CSS je malo omršavila, vjerojatno prvopraskinja oprasila i othranila 9 prasaca, dok sa druge 4 nisam imao problema (za sada).
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Sad opet ne kontamu prvom postu gdje postavljaš pitanje o uzroku oboljenja tvoje nazimice spominješ da ste nabavili dvije nazimice crne slavonske i da je jedna zapostila nakon prasenja i ne jede već mjesec dana a sad spominješ bijelu mangulicu, crna se oporavila a druga je promijenila pasminsku pripadnost a i boju usput. Nije bitno, složio bih se sa farmervgeom i mislim da je svakako u pitanju bedrenica koju nisi primijetio na vrijeme povezana uz iscrpljenost i nedostatak nekih važnih vitamina ili minerala ali samo nastavi mlad si ne možeš sve naučiti do 20-ete još će se tebi svašta događati u životu.

Bedrenica??? !!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh