• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo tomislav jura
  • Datum prvog posta

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Krizanteme su u plasteniku na "tepihu" tj onoj foliji pa mislim da zato nema toliko isparavanja sa zemlje. Inaće folija za pokrivanje je tako lagana da iako se zarosi još uvijek nije teška da bi štetu napravila. U plaseniku ima dosta sjene pa nisam primjetio da bi im temperatura zbog folije škodila, plus tamnim od 18 navečer pa i nije tako jaka vručina niti sunce. Sve ovisi o poziciji plastenika. Imam i jedno stablo ispred plastenika sa kriztantemam pa je i dosta sjene od toga. Uglavnom najveći problem su bile mačke koje su obožavale skakat na foliju ili trčati ispod nje između biljaka.:rolleyess:

a vi to imate krupne u teglama ocito a ne smitovke...kod njih je prednost kaj se one kratko mrace pa onda ovaj vas sistem moze i funkcionirat...a kaj se macki tice taj problem imam i ja samo meni udje u krizantemu pa se zaplete u mrezu i onda napravi dar mar a da ne velim ako se pojavi i koji pas pa eto kina...prije par godina sam na jednom plasteniku promjenio foliju nije bila gore dva mjeseca i pas naganjao macku ona pobjegla nekud u plastenik a on nije nikak drugacije mogao u plastenik za njom nego mi je na jednom mjestu podrapao cijelu foliju dok si nije napravio prolaz srecom bilo je zimsko vrijeme pa nije bilo nis posadjeno...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Gdje se mogu kupiti male teglice 8cm promjera?
samoform d.o.o samobor najjeftiniji na nasem podrucju koliko sam ja upucen a dosta sam trazio. a zasto bas 8cm? 9cm je jeftinija od 8 a to malo vise supstrata kaj ode je zanemarivo...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
samoform d.o.o samobor najjeftiniji na nasem podrucju koliko sam ja upucen a dosta sam trazio. a zasto bas 8cm? 9cm je jeftinija od 8 a to malo vise supstrata kaj ode je zanemarivo...

Zato kaj mi 9cm ne stane u plitice,jedino 8cm...rupe na pliticama su takvog promjera...hvala na informaciji...:partyman:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
samoform d.o.o samobor najjeftiniji na nasem podrucju koliko sam ja upucen a dosta sam trazio. a zasto bas 8cm? 9cm je jeftinija od 8 a to malo vise supstrata kaj ode je zanemarivo...

koliko plaćate te od 9 cm
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
koliko plaćate te od 9 cm

njih ne uzimam za sad jel imam jos od prije dosta veliku kolicinu a ne radim ljetnicu pa mi netrebaju jedino za moje potrebe ali zato uzimam fi 20 za multifloru i fi 17 zdjelice u boji za psenicu i obje su po kunu bile lani a sad jos nisam isao u nabavu pa neznam da li se sta promjenilo a uz ovo divljanje cijena goriva sigurno ce ici gore
 

Dado1975

Novi član
Tu od
23 Ruj 2012
Poruka
7
krizantema

Lp
dali kome krizanteme Shoesmith kasne sa otvaranjem...sve je napravljeno kako treba ( zamračivanje,prihranjivanje...itd.) ?
ako ko zna molim da mi odgovori

hvala

Lp Dado
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Krizanteme reagiraju na kratke dane. Ako im nije bilo dosta zamračivanja do sada moraš još. Ja ih imam u loncu neke sorte koje treba zamračivat i još sada ih mračim jer sam ih kasnije sadio. Nema druge. Što duže traje zamračivanje prije će se otvorit.
 

Dado1975

Novi član
Tu od
23 Ruj 2012
Poruka
7
Krizanteme reagiraju na kratke dane. Ako im nije bilo dosta zamračivanja do sada moraš još. Ja ih imam u loncu neke sorte koje treba zamračivat i još sada ih mračim jer sam ih kasnije sadio. Nema druge. Što duže traje zamračivanje prije će se otvorit.

ok
hvala na savjetu
samo ne kužim zašto mi se to dogodilo,inače sam sve radio kao i do sadašnjih godina kad sam imao extra dobro cvijeće.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
ok
hvala na savjetu
samo ne kužim zašto mi se to dogodilo,inače sam sve radio kao i do sadašnjih godina kad sam imao extra dobro cvijeće.

Moguće zbog previsokih temperatura. Neki dan sam čitao da su im potrebne jako niske temperaure noću i danu da bi se počele otvarati. Mračenje je samo jedan faktor u cijeloj toj priči. Ali ako na vrijeme skužiš onda se da popravit.

Evo šta kažu amerikanci:
Temperature
In the propagation area, night air temperatures of 65° – 68°F/
18° – 20°C with soil temperatures of 68° – 70°F/20° – 21°C are
recommended. Day temperatures can run 5° – 10°F/-15° to
-12°C warmer.
As pot mums move to the finishing environment, night temperatures
of 62°– 65°F/17°–18°C, and day temperatures 67°F/19°C
if cloudy and 72°F/22°C in sunny, are recommended.
During the final three to four weeks of development, it is beneficial
to lower the night temperatures to 56° – 60°F/13°–16°C, with
day temperatures of 61°F – 65°F/16°–18°C to enhance flower
color and strengthen stems.
 
Posljednje uređivanje:
M

mariovk

Guest
Pozdrav...novi sam na forumu pa sam vidio temu o cvječarstvu pa me zanima dali postoji netko tko zna kakvo je stanje na tržištu što se tiće cvijeća....dali bi bilo dobro otvoriti cvjećaru koja bi se bavila izradom adventskih vijenaca, i tako nekih aranžmana za posebne prigode??....molio bi za pomoć jer mi sestra ide za cvjećara a ima smisla i dosta je kreativna što se tiće izrade tako tih vijenaca i tih stvari, a ja pošto sam završio poljoprivrednu školu pokušao bih otvoriti obrt na sebe...brat mi je završio za vrtlara pa bih mogli pokrenut obiteljski biznis...pa me zanima dali postoje kakve šanse u tome??....hvala unaprijed
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav...novi sam na forumu pa sam vidio temu o cvječarstvu pa me zanima dali postoji netko tko zna kakvo je stanje na tržištu što se tiće cvijeća....dali bi bilo dobro otvoriti cvjećaru koja bi se bavila izradom adventskih vijenaca, i tako nekih aranžmana za posebne prigode??....molio bi za pomoć jer mi sestra ide za cvjećara a ima smisla i dosta je kreativna što se tiće izrade tako tih vijenaca i tih stvari, a ja pošto sam završio poljoprivrednu školu pokušao bih otvoriti obrt na sebe...brat mi je završio za vrtlara pa bih mogli pokrenut obiteljski biznis...pa me zanima dali postoje kakve šanse u tome??....hvala unaprijed
Gle, nisam cvjećar, ali mogu ti reći da danas tehnologija nije nikakav problem (savjet, knjiga, internet...) ali problem je TRŽIŠTE.
Tj. naći kupca i osigurati naplatu.
Kreni od toga; ako imaš kupca i ako možeš osigurati naplatu onda kreni u "posao". Ako toga nema, uzalud ti cijela priča.
Pogledaj samo kako danas ide proizvođačima mlijeka; da se i tebi ne dogodi isto. :evil:
 
R

riba

Guest
pozdrav nova sam na ovom forumu, već danima tražim i čitam sve po netu, ali i dalje skoro ništa ne znam..imam nekoliko pitanja ako mi tko može odgovoriti.. htjela bi počet mali uzgoj cvijeća znači ništa na veliko imam jedan plastenik 10x6
znači to bi imala za sebe i mali dio bi prodavala na placu...sad me zanima što od dokumentacije treba da smijem prodavati na placu? i još me zanima gdje nabaviti sjeme pelargonije peltatum nigdje ga nisam našla i dali vi sijete iz sjemena ili reznice? ma imam još pitanja koje ljetnice bi bilo dobro sijati? ja planiram nekoliko vrsta recimo jaglaca, tratinčicu, gazaniju, kadeticu i još bi te palargonije puzajuće, niske i surfinije... mislim od svega po malo...:scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh