• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

èudan neki jd

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
mario onaj explorer kojeg sam stavio na forum nema nikakve elektronike,zar ne?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mislim da nema! Ali se na njega može uzet nešto elektronike!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
i ja mislim,jer mu je unutrašnjost kabine poput nekog zetora...sve analogne kazaljke i tako...ne znam jedino kakav mjenjač ima,jer znam da ne krči...
 
B

Bobo

Guest
Pokazat cu ti na sto mislim.. .Ima jedan lik "fat aussie bastard" koji radi na nekoj velikoj farmi u Australiji i on vozi takav traktor...

Jos sam negdje vidio da traktor sam upravlja preko GPS-a a ti ga samo moras na uvratini okretat...

http://www.youtube.com/watch?v=owODut3lmyc
 
R

Ratarko

Guest
Znam da se mogu kupiti traktori bez elektronike ali rekao sam da več sutra neče biti tako lako doči do njih.
Kada smo več kod toga ajde nađi primjere iznad 100 KS , mislim da je to več teži posao a onda kad se uzme u obzir kuda sva ta industrija ide dolazi se do zaključka da če sutra isto tako biti i u klasi ispod 100 KS .

Radar ( kada je uključen ) na traktoru mjeri proklizavanje kotača u postotcima . Proklizavanje do 25 % je dosta veliko ali se smatra za normalno. Sve iznad toga nije dobro .
Na mom Ford traktoru se proklizavanje kotača može podesiti na recimo 20 % . Kada traktor pređe tu granicu ( pri oranju recimo ) od 20 % oglasi se jedan zvučni signal ( ne bitno ) i traktor pošalje EHR-u informaciju da podigne malo plug . Radi se o tome da radar i potenciometar sile rade jada sa drugim i olakšava se posao vozaču .

Recimo na jednoj parceli imamo jedan mokri dio kojega isto treba preorati . Potenciometr radara namjestimo na 25 ili 30 % a potenciometar sile na hidrauliku stavimo onako kako nam najbolje odgovara za ostatak njive . Kada traktor dođe na mekani dio zemlje sile u hidrauliku neče biti ali traktor če proklizavati jer je mekano i propada . Da nemamo radar morali bi sami podiči malo hidraulik da traktor preore taj dio ali ako imamo radar on če reči hidrauliku da se podigne malo jer kotači proklizavaju .

Moj MF ide još malo dalje u toj elektronici tako da kotači koji proklizavaju mogu promjeniti i okretaje motora i omjere u mjenjaču .Sve u svemu super stvar .
 
R

Ratarko

Guest
Nitko ne govori da li je išta od ovoga mog pokušaja da objasnim radar prošlo ?
Teško je to meni objasniti , kada bi pokazao u radu skužili bi odmah i nadam se da bi bilo večini jasno da je to pametan izum na traktoru koji puno radi u ratarstvu .
 
B

Bobo

Guest
Skuzio sam i ja!

No i dalje stojim kraj toga da to na malim povrsinama nema smisla, kao ni tamo gdje je zemlja laka za obradu.

Evo kod mene je proklizavanje uvijek minimalno, tako da mislim da potrebe za tim sustavom nema. zemlja je laka za obradu, te mislim da je i obicni plivajuci hidraulik dovoljan, ali EHR bi bio pozeljan ako se vec moze dobiti uz neku manju nadoplatu ili u serijskoj opremi. Zbog specificne zamlje, ovdje nikoga potrosnja goriva ne zanima posto je minimalna moguca i traktori se ne muce.

Ali ako je sva ratarkova zemlja onakva kakvu sam vidio sa slika, da se plug lomi, onda je i taj "radar" jako dobra stvar u kombinaciji s EHR...
 
R

Ratarko

Guest
Čuj , ja sam dao jedan primjer za radar koji je lako shvatiti ali radar pomaže u svim vrstama oranja , bil ono lako ili teško samo ako se čovjek želi sa tim malo pozabaviti . Ja ga stavim na nekih 25 % kada orem tako da se radar u laganom oranju niti ne uključuje , jedino možda kada izlazim na početku njive gdje je malo tvrđe pa se na trenutak upali .

Dobar je i u toj mjeri što ti kilometar sat na traktoru ne pokazuje brzinu kojom bi išao sa nula proklizavanja nego ju kompjuter uvijek umanji za onaj postotak proklizavanja tako da je brzina kretanja točna ili traktor proklizuje 25 % ili ide bez proklizavanja brzina je uvijek točna.

Isto sam mišljenja da radar nije jedna od prijeko potrebnih sitnica na traktoru ako je taj traktor manji i ako ne radi puno u ratarstvu gdje ja osobno vidim njegovu svrhu .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Sve je to ljepo i super ali kada se to pokvari. U JD 5510 jedino od elektronike je prednja vuča koja se uključuje na prekidač ( ali to ima i 2850 iz 90god. ) i na ručici mjenjača dva dugmeta za ,, lomljenje brzina ,, zec i kornjača a sve ostalo je klasika
 
R

Ratarko

Guest
Ne kvari se to skoro pa nikako .
Prije ti se pokvari mehanički dio od elektronskog.
 
B

Bobo

Guest
E, sto se mene tice, ja sam skeptican u vezi tog da se prije pokvari mehanika od elektronike. Ja bih prije rekao obrnuto...

A ovaj gore navedeni JD 5510 mi je traktor po mjeri. Ako se prekidac od predje vuce pokvari, jos uvijek mogu izvadit prekidac i ufrkati zice po potrebi ;) a bez medjubrzina se jos nekako i moze...
 
B

branko

Guest
ja se uopce ne "bojim " elektronike na traktoru, meni se taj traktor dopada iz vise drugih razloga, zato jer je novi, jer je jd, jer je jeftin . u svakom slucaju da bi ja radije uzeo (ali kad bi bio za takve novce) bilo koji drugi traktor s vario mjenjacem i ehr-om ali kao sto sam vec napisao da i prosirim sadasnje gospodarstvo ja jednostavno nemam potrebe za tim dodacima , jer za takav traktor bih trebao imati puno vise posla da se isplati. on se nemoze usporedjivati s duplo skupljim traktorima ali se svakako moze usporedjivati s imt-om, mtz, i da ne nabrajam druge traktore te klase. ratarku je to tesko shvatiti jer je njemu traktor osnovno sredstvo s kojim najvise radi, ali za usporedbu samo to bi bilo isto ko da mu ja sad velim da nek si za svojih sest svinja kupi automatsku hranilicu gdje samo hranilica bez sistema dodje do 1000 €, naravno da mu se ne isplati niti ima potrebe za time isto tako ja nemam niti cu imati potrebe (posla) za traktor sa svim mogucim dodacima. prema svim podacima koji su usput receno uvecani za neku rezervu od 20% za jednu krmacu zajedno s odojcima do 25 kg treba 3 tone hrane godisnje. od te tri tone nekih 70 posto je meni isplatljivo proizvesti sam (kukuruz, jecam, zob) a ostalo kupiti (psenicu za zamjenu, sojina sacma, premix) . vani je neka granica isplativosti farme 50 krmaca ( za kompletno gospodarstvo tj. sve clanove) i za to bi u nekim normalnim uvjetima zajedno sa 20% podmladka bilo dovoljno 20-ak hektra zemlje. ja uvijek polazim od toga koliko cu neki stroj ili alat koristiti i prema tome takav kupujem, jer po meni za manju farmu je uzaludno bacanje novaca kupovanje skupih i sofisticiranih strojeva koji se na takvoj farmi nikad nece isplatiti. to ti je isto ko da si trebas zatrpati par rupa na dvoristu i kupis si za to neki desettonac kiper a ne najobicnije tacke.
 
R

Ratarko

Guest
Za Bobu , ako ti budeš frkao žice na novom John Deere traktoru ja ču te pronači ma gdje god bio i oteti ču ti traktor :wink: :lol: , šalim se ali ima tu istine . Na JD traktoru mora sve biti u svojoj originalnoj funkciji , zar ne , a ako čovjek voli sam popravljati po svom sistemu onda bolje da si niti ne kupuje JD , to je neko moje mišljenje o JD traktorima .

Branko , mudro zboriš ovo o količini ulaganja u pojedine stvari na gospodarstvu . Normalno da ja neču za svojih par bravaca kupiti tu autom. hranilicu ali na drugoj strani kada sam kupovao ovaj zadnji traktor nisam baš toliko daleko otišao u filozofiranju koliko to možda za tebe izgleda jer se ti ne baviš traktorom u tolikoj mjeri kao ja .

Pitanje , koji sam traktor od 200 KS trebao kupiti umjesto ovoga MF-a da ne bude kao onaj primjer što je branko rekao , trebaš tačke a kupiš desetotonac kiper ?
Znam da je tu bilo još traktora za izbor osim MF-a , JD i Fendta ali vjerujte mi sve se svodi na isto jer svi imaju elektronike jako puno te koštaju slične novce , nije tu bilo neke milionske uštede u novcima .

PS - malo sam još pod utjecajem alkohola jer mi je bratič dobio sina pa smo slavili i ne sudite mi prestrogo ako sam zastranio .
 
B

Bobo

Guest
Nisi zastranio ni malo, stovise objektivan kao i uvijek ;)

Sto se frkanja zice tice: Pa ako se i pokvari prekidac na "JD-u" onda ga se ne isplati popravljati, nego se malo s lemilicom propali kokpit i tu se uglavi sklopka za paljenje svjetala u sobi (ako nista drugo), frkanje zice bi stvarno bilo ekstremno ;)
 
R

Ratarko

Guest
Joj sramote , pa ne možeš tako popravljati John Deere traktor :cry:
Ti bi lemilicom bušio kokpit i frkao žice , ama čovječe pa samo nazoveš trgovinu i naručiš prekidač ako več o njemu govorimo , nema tu ugrađivanja nekih prekidača iz Lade i slično , to se jednostavno ne radi na John Deere traktorima .

Tko za John Deere traktor ima love taj onda ima i za original dijelove ili makar za zamjenske koji izgledaju potpuno isto samo su jeftiniji a sobne prekidače za paljenje svjetla ostavimo za sobe .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
tako je,ratarko...bobo ne znam da li to ozbiljno misliš,ali ja takvo šta ne bi ni na 539 stavio...na njega pazim skoro kao i da je john deere što se takvih stvari tiče...to je za mene samo odraz traljavosti i nemarnosti vlasnika!
 
B

Bobo

Guest
Pa, normalno da se salim.. ljudi moji, samo govorim da se frkanje zica moze izbjeci... Malo crnog humora nikome ne steti s vremena na vrijeme...

Pa da mi se ista pokida na 549, ne bih bio tolika cicija da kemijam okolo, nego bi otisao u trgovinu i kupio taj dio koji je za to zamisljen, a ako bas nema nikakve adekvatne zamijene, stavio bih neki prekidac koji se najbolje uklapa u za to predvidjeno mijesto...

Nisam debil da stavljam prekidac za apljenje svijetla u kokpit (smajli koji su puca u glavu)
 
R

Ratarko

Guest
E da , zašto mi nemamo sve te smajlije sa mitraljezima i slično ?

RATATATATAAAAA ! :D
 
Na vrh