• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: TOMO VINKOVIĆ

kad vec raspravljamo o frezama,da li moze pasovati freza od 400 serije na traktor serije 700,zanima me samo da li je ista sirina kopcanja na kardan,a mogu je dodatno prosirivati,novim tanjirima.................
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: TOMO VINKOVIĆ

moj savjet je koristenje freze namijenjene za odredjeni tip traktora; za seriju 700 freza na sarafanje za seriju 800 freza s kopcanjem na poluge, ako bas nisi u mogucnosti da dodjes do odgovarajuce freze onda se moze i pristupiti prepravkama i to opet dobro provjeriti prenosni odnos itd.
na kraju krajeva bolje je freza bilo kakva nego motika :roll:

@matrix123456
raspon rupa (brezona) je isti i na 400 i na 700, eh imas tu jos duzinu onog nastavka (udaljenost freze od traktora) to ne moze biti isto jer 700 ima vece gume
 
G

GROF

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

APSOLUTNO SE SLAŽEM I POTPISUJEM!., edosoko majstore!!!

...forumašu!; ddalibor!., ma sve se može predrugačit, pripasat na ovo ili ono.
U tvornici su nekada delali nekakov sistem kopčanja za freze u tri točke, neznam kako se to točno zove?., taj i takov sistem kopčanja šarafil se na stari sistem freze od serije traktora 700 i bez problema se freza kopčala za traktore serije 800!!!., ja kada budem imal vremena? moram sa bećarima iz tvornice pronać taj i takov nacrt i probat na temelju njega nagovorit bećare da napravidu i povare okvir - nosač - sistem kopčanja u tri točke kaj se šarafi na stari model freze!
Ja sam ga vidil i u tvornici pred puno, puno godin., vidil sam ga u živo., a taj slični sistem kopčanja ima naš vridni forumaš; Joo!., ali on je navodno svoj sistem sam sklepal???
...jedan od moji ličana - susjeda ima tv-731 ali sa malom frezom od serije 400 i ima manji kardan /kraći!/., kupil je od jednoga dede kaj je imal maloga tomu; tv-418!., i moj narode! ma freza on ko pravi!., i kako zapisa?; Edo! ma svaka freza bolja je od motike!!!

Bog! bećari., čitamo se...
 
Posljednje uređivanje:
B

bezimeni

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

pohvale svima na izboljšanima i pitanje za lance, jel ispravno montirat samo na recimo prednje ili samo na zadnje točkove, jer onda se povećava prečnik točka i pređeni put nije isti kod prednjih i zadnjih točkova, da li tad trpe prenosi???
sjećam se da je jednom bila tema o potrošenosti guma, i bilo je baš rečeno da nejednako potrošene gume mogu štetit prenosima, a razlika u gumama je kudikamo manja nego kad se nabiju lanci. da li je onda bolje nabit lance na sve 4 gume???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: TOMO VINKOVIĆ

Lanci su nužno zlo ...
Zamisli sljedecu situaciju , zaboravi muku prijenosu i opterecenje na zupčanicima ..ti imaš na jednoj osovini veći promjer kotača , ti kotači rade veći put u jednom krugu ,jel tak? i on mora drugu osovinu ili vući za sobom ili ova s većim promjerom kotača mora proklizavati jer ju ona druga koči ..a kad jednom prokliže onda kliže ..jeltak? Njavažnije je da prvi put ne prokliže .
..ako uzmemo u obzir da je snijeg prilagodljivi medij i tak ..bojim se da nema veze gdje i kako ih staviš .
Vidim da ih batek stavlja naprijed , naprijed je ionako veći grip jer je veči teret , ne znam kako je došao do toga da je bolje staviti lance napreijed ...možda je u praksi bolje .
Meni je logičnije da ih stavi otraga gdje ima manji grip ..osim ako utegom regulira raspored tereta po osovinama
 
V

vrtekkrtek

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

pozdravi iz slovenije

na ovom forumu sam novi
jer sam vlastnik tv420 imam puno pitanja za postaviti, možda čete mi pomagati.
evo prvo čestitam za finale u austriji)))
zanima me, kako radite grebene,( ne znam kako vi kažete ) oz. kako pripremite zemljo za sajenje povrća.
imate neke homemade priklučke, ili mozda se moze kuputi nešto
na youtubu ima puno ovih bed formera, a mislio sam uraditi nešto slično na frezi tv95 za mog tv420.
evo link, o čemu pričam.
http://www.youtube.com/watch?v=rK103dCZ ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=6RG4vsdc ... re=related

evo tako moj prvi post, izvinite mojoj pisavi, mutim i nadam se da mi uspjeva.
lepi pozdravi bez zamere :D
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
Re: TOMO VINKOVIĆ

forumaši dragi, hvala hvala na svim korisnim informacijama, hvala Grofe, hvala edosoko,matrix123456..
veliki pozdrav kolegi Bagudini u Zadar sa kojim sam se čuo!!....
čitam svaki vaš post, sve mi je ovo pročitano i dalo volju da si renoviram vozni park...., ipak TV420 je u našem dvorištu od 1983...stavio sam nekoliko fotki ...sa TV-om sam odrastao, bivšu tvornicu sam obišao milijon puta kao klinac, tata mi je tamo radio:









veselim se novom stroju sa hidrauličnim upravljanjem, motor 30ks......eh za sad samo se veselim, nadam se da će takav i biti kako je obećano od strane izvoditelja radova...naravno i da će rokovi isporuke biti takvi kako je dogovoreno....
što se tiče freze, da imam i ja nekih ideja da pripašem kopčanje u tri točke, ili kako mi se čini kupim klasičnu rosit sa klasičnim vratilom (kardanom)....

e još nešto, ima mi susjed neki podizni uređaj koji sam ja slikao kod njega u garaži, slično ja nisam nikad vidio, ali koliko vidim to bi bil hidraulik od serije 700 stavit ću sliku pa vidite sami...konstrukcija i dva podizna cilindra koja se šarafi na zadnji kraj traktora...

 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Što se tiče lanaca mislim da u sijegu nema bač nikakvog problema zbog promjera kotača jer mogu kotači proklizit bez problema. Više je važno sa gumama jer je tada grip na asfaltu jako dobar i tada mogu trpit getribe.
U praksi ako pogledamo, skoro svi TVji imaju više potrošene gume na prednjem kraju i jako je malo onih vlastnika koji mjenjaju gume iz prednje na zadnju osovinu da bi se gume jednako potrošile. Tako sam i ja kupijo traktor koji je imao zadnje nešto bolje. Ja sam jih premestijo napred ali razlika u promjeru ostaje.

Što se tiče namještanja lanaca na TV i ja jih stavljam na prednji kraj jer je tamo (pogotovo ako je ralica ispred) traktor težak puno više i tako ima mnogo bolji grip. Jesm dodatno opteretijo zadnji kraj sa dodatnim utegovima na unutrašnjoj strani felge ali svejedno vidim da je razlika još uvijek velika.
Ako vozim težku prikolicu koja pritišče traktor dole, onda stavim na zadnji kraj jer se onda težina rasporedi više na zadnje kotače i grip je tamo onda dobar. U tom slučaju mislim da je bolje imat pozadi ako se ide nizbrdo, traktor če zbog boljeg gripa na zadnjim kotačima dobro držat pravac.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: TOMO VINKOVIĆ

kao sto @puknuti rece: lanci su nuzno zlo
i ne koriste se po tvrdoj podlozi vec po snijegu i blatu gdje lanci potonu pa se razlika ne osjeti
naravno bolje je ako imas na sva cetiri tocka, jbg bolje grabi
stavljaju se naprijed jer se lakse nabace, ne smetaju blatobrani, osim toga naprijed je blokada diferencijala pa onda vuku dva tocka na kojima su lanci
ako vuces prikolicu zadnji kraj je opterecen (automatski bolji grip) tada prednji kraj poskakuje (barem je zbog mene tako jer imam laksi motor)
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

ddalibor
Kako sam te razumeo, čekaš na isporuku novog trektora. :D Čestitke!
Ona hidravlika na sliki je zaista zanimljiva i izgleda mi stručno napravljeno. Samo mi je čudno kako se montira. Vidim samo dvije rupe za vijke što mi je nešto malo :scratch . Šteta što nisi uslikao negde napolju da se bolje vidi.
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
Re: TOMO VINKOVIĆ

pa da traktor bi trebao biti gotov negdje polovicom 4 mjeseca, nešto kao repariran i sređen 830+nova hauba plastična+servo i još neke sitnice, nešto kao od kolege Bagudine, moj TV420 ide u zamjenu...
danas idem na selo p ću poslikat detaljnije taj podizni uređaj!!
i meni je montaža jako čudna, ne znam kako to pripasat na tomeka..po meni se čini da je to tvornička izrada, nije kućna :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
A

aid25

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ 522

pozdrav za sve forumas !!!
imam traktor tomo vinkovic 522 lamburgin motor na kome sam mjenjao zaptivace semeringe ...interesuje me na koliko se priteze glava motora vijak je M12 i na koliko se steluju ventili???
hvala unaprijed!!!!!!!!!!!!!!!
 
B

bezimeni

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

sad je meni jasno što mi je puko diferencijal, buraz vozio drva nekom čovjeku dva dana i to pola puta je asvalt a pola puta makadam, nekih 2 km u oba smjera...tek poslije mi reče da je stavljo lance...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdrav bezimeni!

Od tako malog puta ti diferencijalom nije sigurno puko!
Najme ja imam zadnje gume koje su na nekih 4 mm (skoro pa da su čelostoni),
a prednje su negdje na 60% i zasad je sve ok sa diferencijalom i konusno tanjurastim parom
kako na prednjem tako i na zadnjem dijelu. A razlika u gumama je od kad je traktor kupljen
sa prednju+im novim gumama i zadnjim originalnim koje su tada bile negdje na polovici......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdrav ddalibor napisao si da češ svoj 420 dat u račun ,dali bi prodao samo frezu od njega i cijena može i na pp hvala.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: TOMO VINKOVIĆ

zbalija kaže:
bezimeni kaže:
sad je meni jasno što mi je puko diferencijal, buraz vozio drva nekom čovjeku dva dana i to pola puta je asvalt a pola puta makadam, nekih 2 km u oba smjera...tek poslije mi reče da je stavljo lance...

Pozdrav bezimeni!

Od tako malog puta ti diferencijalom nije sigurno puko!
Najme ja imam zadnje gume koje su na nekih 4 mm (skoro pa da su čelostoni),
a prednje su negdje na 60% i zasad je sve ok sa diferencijalom i konusno tanjurastim parom
kako na prednjem tako i na zadnjem dijelu. A razlika u gumama je od kad je traktor kupljen
sa prednju+im novim gumama i zadnjim originalnim koje su tada bile negdje na polovici......
Kak je u redu preije 2 mj. je bio na klocnama :scratch
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: TOMO VINKOVIĆ

Onda se je zdrobil lager poluosovine, a ne diferencijal tako da.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
Re: TOMO VINKOVIĆ

firemanpeter kaže:
ddalibor
Ona hidravlika na sliki je zaista zanimljiva i izgleda mi stručno napravljeno. Samo mi je čudno kako se montira. Vidim samo dvije rupe za vijke što mi je nešto malo :scratch . Šteta što nisi uslikao negde napolju da se bolje vidi.

evo bolje poslikana hidraulika:





 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: TOMO VINKOVIĆ

ddalibor kaže:
evo bolje poslikana hidraulika:

bile slike

Daj se malo raspitaj za što je služio taj dio hidrulike.?
 
B

bezimeni

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

2 kilometra je dug put, da, samo što je on vozio dva dana po njemu neprestano...tamo-ovamo...ne kažem ja da obavezno mora bit da je to uzrok kvara diferencijala, nego mi pade na pamet jutros gledajući postove po forumu o lancima.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh