• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Šta mi nisi odmah pokazao to.:mad: Nisam nikada raskapao TV-a tak da neznam da to uopće postoji na njemu.

Moje isprike ak sam vas malo raspigao, al stvarno nisam znao na koji to princip radi.

Pa trebao si vidjeti da ti žice odnekud dolaze u regler????
Pukni ti gore alternator od jugića i ćao đaci...problem riješen.....

os8t9f.jpg


(posudio sam sliku nekog od forumaša nadam se da se neće ljutiti,ali i ja imam isti sistem,kao i mnogi drugi)
 
Posljednje uređivanje:

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
pozdrav svima!

mane,isprobaj sa probirkom,upali tomeka,odvoji kleme sa akumulatora,na minus klemu stavi masu od probirke a vrh na plus klemu,nafrlji gas,ako probirka svjetli onda puni,ako ne onda ne puni.svijetla žderu više struje nego kaj je dinamo može proizvesti,pogotovo u leru pri slabom gasu,tak da ako se hoćeš voziti pod svijetlima najbolje rješenje je ugradnja altenatora od auta
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Tak sam i probal, skinul sam kleme i dal lagani gas ali svjetla na probirki ni malo. Doći će mi danas kolega sa amper metrom da provjeri 100% kaj je, ali po ovim znacima koje sad pokazuje sigurno je da ne puni. Uglavnom vidjet ćemo popodne kakva je situacija.
 

zverinicatv

Član
Tu od
30 Tra 2011
Poruka
42
Pozdrav

Dali mi možete kazati kdje se da kupiti noževe za frezu tomo vinković 95 cm i koliko košta komad .
Hvala
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
a dat malo gasa?


de ziv bio ne provaljuj se

@ARNO & ilegalac a da pokusate pomoci covjeku umjesto sto se qrcite?

A što smo i pokušavali ??? teško je nekoga uvjeriti u nešto što misli da zna a mi mu govorimo suprotno , čovjek je lijepo razmislio nakon svega i shvatio , i to je uspijeh mislim da nije bilo zlih rjeći ni uvreda ili neko misli drugaćije ?:rolleyess:
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
probnom lampom moze provjeriti dinamo ili kako se vec zove onaj sklop ispod zamajca, kompletan sistem za punjenje mora imati spojen akumulator da bi punio......:rolleyess:
moj savjet je da se prvo provjeri jedno po jedno, dali je regler spojen, dali dobiva "pobudu"......

jee,stvarno?a ja mislio da se akumulator može puniti bežično,pa to je Tesla smislio odavno hehe...šala mala...ne zamjeri...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ja se ne razumijem niti u mehaniku a još manje u struju a ono što mislim da znam iz iskustva je da je zadača reglera da kontrolira da dinamo u ovom slučaju, pošto koliko kužim do sad tomo vinković nema alternator, ne prepuni i ošteti akumulator i da dinamo ne daje preveliki napon, isto koliko sam imao prilike pročitati na ovom forumu kod tomo vinkovića se skidanjem jedne od klema u toku rada motora oštećuje se taj originalni regler. Kad je na mom traktoru Universal bio neispravan regler majstor je napravio probu s lampicom na način da je zavrtio s bušilicom na stolu (alternator s reglerom sam mu odnio na provjeru) alternator i ja pretpostavljam da je lampica prilikom vrtnje trebala prestat svjetlit u određenom trenutku da je regler bio ispravan (a nije bio), ne sječam se gdje su žice od lampice bile spojene i kako je točno test izgledao. Čude me samo ovakvi pogrešni savjeti (namjerno ili ne nek svatko prosudi za sebe) i ignoriranje onih koji znaju odgovor.

neznam jesam ja ovdje prozvan:oops:
sve što znamo rekli smo, e sad kad netko nemože shvatit ...
a što se tiće onog da sam rekao da nevalja skidati kleme dok alt radi, to stoji.
iako je to više za ove prave alternatore nego za tomin
dakle poanta je u tome da je recimo alternator ispravan i pod teretom te daje neku struju, da bi on davao tu struju, njegov regler daje nekakvu struju za pobudu rotora,
i što se dogodi kad vi skinete klemu, dolazi do naglog pada tereta i struje ali zato napon naglo raste i taj napon može biti dosta velik, čak i da zada strujni udar čovjeku, a najčešće pri tome stradavaju diode u alternatoru pa čak i regler

tako da ako sam ja ovdje prozvan, to je ipak ispravan savjet
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
:rolleyess: Dečki, voltmeter na kleme je najbolje, naj jasnije rješenje- pokazivač stanja punjenja. Voltmeter ima puno ljudi pa mislim da neče bit problema.
Ne kažem da se nemože utvrdit i na drugi način, samo je ovaj najbrži i naj jednostavniji. :p
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ima još jedan način da se isproba da li sve u sistemu "proizvodnje i skladištenja struje" radi. Kad ti je akumulator slab, upali traktor špagom ili na guranje i nakon jedan sat rada ga ugasi. Ako ne upali na ključ, traži kvar na relaciji dinamo-regler-akumulator. Ako si siguran da je akumulator dobar, izbor ti se sužava na ovo dvoje prvo. Dinamo provjeriš tako da na crvenu i jednu žutu žicu koje isključiš s reglera spojiš žarulju koja mora svijetliti i svjetlo se pojačavati s dodavanjem gasa. Isto ponoviš i s drugom žutom žicom. Ako lampa svijetli u oba slučaja, kriv ti je regler.
 
Posljednje uređivanje:

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!

:rolleyess: Dečki, voltmeter na kleme je najbolje, naj jasnije rješenje- pokazivač stanja punjenja. Voltmeter ima puno ljudi pa mislim da neče bit problema.
Ne kažem da se nemože utvrdit i na drugi način, samo je ovaj najbrži i naj jednostavniji. :p

Čude me samo ovakvi pogrešni savjeti (namjerno ili ne nek svatko prosudi za sebe) i ignoriranje onih koji znaju odgovor.

Pravi odgovor na pitanje @mane -ta, je dat u sledećem postu pre nekoliko stranica...
Niko tu nikog ne ignorira, dat je pravi odgovor, i zašto dalje voditi dilemu i duplirati odgovore?
Jest da je kasnije krenulo tra la la la...al i to je sve na svome mestu, i korisnik treba izvući najbolje iz tih odgovora!



@mane je rekao da nema instrument, i ako ga nema, nezna ni raditi sa njim...pa mu je predloženo, da pozove pomoć prijatelja, recimo auto elrktričara...i da se to sve proveri i ispita, i to je OK!

Podržavam ispitivanje alternatora(dinama, kako ga zove) TV-a sa sijalicom(žaruljom)...najbolje uzeti sijalicu od fara veće snage, povezivanjem između žute/crvene žice, pa posle isto i sa drugom žutom/crvenom...treba da svetli punim intezitetom!

Regulator neće crći skidanjem kleme na kratke intervale sa akumulatora!
To je rečeno i u uputstvu za da se nesme skidati, čak je i boldovano!
Al to je zbog raznih idiota i garancije...
Jednostavno crkne akumulator i ljudi skinu i ostave plus klemu da landara...i naravno da će crći regler, kad ona legne na masu...a boga mi, ima izbora gde dotaći masu!
U tim slučajevima treba istaknuti regulator, pa kad se kupi nov akumulator - utakni ga i sve će biti po starom...

Uljučeni farovi/potrošači bez akumulatora na duže staze...opet crvkava regler...

Loš akumulator,već nemože ni upaliti TV(susedne ćelije u kratkom spoju) al ljudi forsiraju i pale na konop...daj još malo da izdrži,,, a regler nemože puniti preveliku struju, struja punjenja abnormalno raste...i naravno crke regler!
Struja je nevidljiva očima, i treba je poštovati!!!


Samo da dodam...poznajem jedan TV koji se pali na konop, nema akumulator nit regler, a ima sva svetla na traktoru!
Naime, izlaz iz alternatora (dve žute i crvena) uzet je naizmenični napon sa njih za farove, pomoćna svetla pozadi(takođe far), žmigavci...i sve radi!
Naravno na leru slab osvetljaj, ali dok ima obrtaja na traktoru...i svetla slidno osvetljavaju bez problema!

pozzz joe!:weedman:
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav svima!





Pravi odgovor na pitanje @mane -ta, je dat u sledećem postu pre nekoliko stranica...
Niko tu nikog ne ignorira, dat je pravi odgovor, i zašto dalje voditi dilemu i duplirati odgovore?
Jest da je kasnije krenulo tra la la la...al i to je sve na svome mestu, i korisnik treba izvući najbolje iz tih odgovora!



@mane je rekao da nema instrument, i ako ga nema, nezna ni raditi sa njim...pa mu je predloženo, da pozove pomoć prijatelja, recimo auto elrktričara...i da se to sve proveri i ispita, i to je OK!

Podržavam ispitivanje alternatora(dinama, kako ga zove) TV-a sa sijalicom(žaruljom)...najbolje uzeti sijalicu od fara veće snage, povezivanjem između žute/crvene žice, pa posle isto i sa drugom žutom/crvenom...treba da svetli punim intezitetom!

Regulator neće crći skidanjem kleme na kratke intervale sa akumulatora!
To je rečeno i u uputstvu za da se nesme skidati, čak je i boldovano!
Al to je zbog raznih idiota i garancije...
Jednostavno crkne akumulator i ljudi skinu i ostave plus klemu da landara...i naravno da će crći regler, kad ona legne na masu...a boga mi, ima izbora gde dotaći masu!
U tim slučajevima treba istaknuti regulator, pa kad se kupi nov akumulator - utakni ga i sve će biti po starom...

Uljučeni farovi/potrošači bez akumulatora na duže staze...opet crvkava regler...

Loš akumulator,već nemože ni upaliti TV(susedne ćelije u kratkom spoju) al ljudi forsiraju i pale na konop...daj još malo da izdrži,,, a regler nemože puniti preveliku struju, struja punjenja abnormalno raste...i naravno crke regler!
Struja je nevidljiva očima, i treba je poštovati!!!


Samo da dodam...poznajem jedan TV koji se pali na konop, nema akumulator nit regler, a ima sva svetla na traktoru!
Naime, izlaz iz alternatora (dve žute i crvena) uzet je naizmenični napon sa njih za farove, pomoćna svetla pozadi(takođe far), žmigavci...i sve radi!
Naravno na leru slab osvetljaj, ali dok ima obrtaja na traktoru...i svetla slidno osvetljavaju bez problema!

pozzz joe!:weedman:
ma pitanje je vjerojatno puno kompleksnije, a ovoje samo jedan dio
prava priča je vjerojatno takva da traktor neće da pali
pa je prvo pitanje dali regler puni?
ali moglo bi biti
i dali je anlaser ok?
dali je dinamo ok?
dali je instalacija ok?
dali je akumulator ok?

ampermetar i voltmetar će pokazati svoje, ali to neznaći da će traktor upaliti
što ako AV pokaže da je regler ok, a traktor nakon dva tri dana neće palit

ili sve je u redu ali za tri dana crkne regler?a košta 400kn?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
probnom lampom moze provjeriti dinamo ili kako se vec zove onaj sklop ispod zamajca, kompletan sistem za punjenje mora imati spojen akumulator da bi punio......:rolleyess:
moj savjet je da se prvo provjeri jedno po jedno, dali je regler spojen, dali dobiva "pobudu"......

edosoko; kaže:
ovo za skidanje klema necu ni da komentarisem, vidim da je uzalud
ovo zadnje u vezi pobude rotora nije slucaj na TV, njegov rotor je sastavljen od permanentnih magneta

jebaj ga edo, de se odluči
u drugom citatu govoriš o original tominom regleru
a u prvom ne
točno je da sistem punjenja mora imat akumulator da bi ga uopče mogao punit:confused: (kako će ga punit ako ga nema)

ali je točno i to da tomin alternator (dinamo) netreba imat pobudu, baš zato jer ima magnete
e sad o kojem alternatoru ti govoriš?
 
T

tuaregr10

Guest
malo smo radili. nisam hteo da dupliram slike, kod krompira mozete pronaci sta je vuko moj mali zver

ajoj teskar, gde si ti isao....? svaka cast
pozdrav!!!:p

Pozdrav gvozdeni1 :arrow:
Dobro ste natrpali prikolicu, ima se Tomo s čime boriti :prayer:.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
od samog pocetka ja govorim o originalnom tvornickom sklopu (alternator ispod zamajca, i regler sa desne strane na limu......alternator u smislu da daje izmjenicnu struju a ne alternator pogonjen remenom)

kad govorim o postojanju akumulatora, mislim na stalno dovedeni + na izvod za to predvidjen i spojen - na kuciste reglera da bi davao struju na izlaz B+ na regleru
na slici C, dovedes + sa kontakt brave i na B+ mozes spojiti potrosac koji ce biti napajan sklopom za punjenje a ne akumulatorom, taj potrosac moz biti (inace i treba da bude) akumulator
b5jpdf.jpg


bez +a na C sklop je "mrtav"
E to ......... sada će vjerojatno skužiti i onaj ko se ne kuži ni u voltmetar ,
izvini malo na sarkazmu jer si me malo bocnuo stavljanjem one slike alternatora čovjeku koji je mislio da sve zna a onda je skužio da mu neki djelić fali , inaće moj naćin je da nekome objasnim neke stvari da ga ponukam da sam razmišlja i shvati jer kada sami nešto shvatimo tada nam i to sjedne. Pozdrav i mislim da ovdje nema nike ljutnje :rolleyess:
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Generalka freze

Danas rasturio frezu koja je kupljena na proljeće.....prozujala je nakon frezanja njive s koje je pretodno bio iskopan krumpir vadilicom,pa reko da se malo poravna njiva.....
Kad sam je otvorio imao sam što vidjeti....umjesto ulja u njoj je bila mast:scratch:scratch.
Čovjek od kojeg sam je kupio rekao je kako ju je on na jesen pripremio za sezonu te da samo nakačim na traktor i šišaj...to mi je pouka za drugi put da nikome više ne vjerujem
Naručeni ležajevi,semerinzi; brtve ću napraviti sam.
Ali ovo mi je škola za drugi put: VIŠE NE VJERUJEM NI ROĐENOM BRATU!:butthead:
 

brane30

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
533
Danas rasturio frezu koja je kupljena na proljeće.....prozujala je nakon frezanja njive s koje je pretodno bio iskopan krumpir vadilicom,pa reko da se malo poravna njiva.....
Kad sam je otvorio imao sam što vidjeti....umjesto ulja u njoj je bila mast:scratch:scratch.
Čovjek od kojeg sam je kupio rekao je kako ju je on na jesen pripremio za sezonu te da samo nakačim na traktor i šišaj...to mi je pouka za drugi put da nikome više ne vjerujem
Naručeni ležajevi,semerinzi; brtve ću napraviti sam.
Ali ovo mi je škola za drugi put: VIŠE NE VJERUJEM NI ROĐENOM BRATU!:butthead:

to ti je tako ja kupio novu
reko prodavac da ima ulja a i pise u papirima da ima ulja a ono suho !! dobro kaj provjerio prije uporabe !!! :roll:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Danas rasturio frezu koja je kupljena na proljeće.....prozujala je nakon frezanja njive s koje je pretodno bio iskopan krumpir vadilicom,pa reko da se malo poravna njiva.....
Kad sam je otvorio imao sam što vidjeti....umjesto ulja u njoj je bila mast:scratch:scratch.
Čovjek od kojeg sam je kupio rekao je kako ju je on na jesen pripremio za sezonu te da samo nakačim na traktor i šišaj...to mi je pouka za drugi put da nikome više ne vjerujem
Naručeni ležajevi,semerinzi; brtve ću napraviti sam.
Ali ovo mi je škola za drugi put: VIŠE NE VJERUJEM NI ROĐENOM BRATU!:butthead:

Možda te čovjek i nije varao , postoji mogućnost da mu je ulje curilo a nije si mogao pomoći pa je mapravio smjesu ulja i masti te to nalio , a tebi je ulje iscurilo a mast ostala , on je sredio , i nalio ali ti je zaboravio reći da curi ( ko bi priznao kad prodaje ) a sam si trebao provjeriti ulje , što mi svi polako na takvim priključcima zanemarujemo :finga:
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Možda te čovjek i nije varao , postoji mogućnost da mu je ulje curilo a nije si mogao pomoći pa je mapravio smjesu ulja i masti te to nalio , a tebi je ulje iscurilo a mast ostala , on je sredio , i nalio ali ti je zaboravio reći da curi ( ko bi priznao kad prodaje ) a sam si trebao provjeriti ulje , što mi svi polako na takvim priključcima zanemarujemo :finga:

Nije curilo jer nije nigdje masno nista bilo
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Nije curilo jer nije nigdje masno nista bilo

Ja sam imo problem sa frezom , ROSIT 818 išao pregledati ulje a ono živi mulj . I ništa sve raskopo promjenio ulje , ležaje , semeringe , dihtung i sve 5 a za par dana curi ulje i šta sad ? Prije bilo ulje i blato sve staro i nije curilo , razmišljam da mu opet natrpam blato :mad: ili možda ak se odobrovoljim mast :finga:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh