• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
M

Monte

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

Tomica je super traktor,medjutim ovo sto sada rade gledam neki slike to ne lici na traktor stvarno je ruzan do zla boga.Ja imam TV 730 kupio mi ga otac davne 1977 i jos radi bez generalke svuda je vozen a najvise po nepristupacnim terenima ima 4436 radnih sati.
Kod njih ima dosta tehnickih nedostataka pocev od kocnica koje su mehanicke i veoma lose zaustavljaju zatim kljuc menjac cesto strada naravno pod teretom niz nizbrdicu iskace iz brzine ostaje ti ako si snalazljiv da skocis i pustis ga da ide u p.... materinu vazno je sacuvati glavu.
Veoma je izgledan to je nesto sto me privlaci da ga ne prodam.Ostalo je sve uredu iuzdrzljiv , jak itd.
Pozdrav iz Montenegra grada Bara.
 
M

Monte

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

Da dodam i ovo ima manu jos i sa reglerom on je zatvoren i nemoze se popraviti ja sam isto ugradio dodatni altenator od zastave napravio postolje i stavio kas na drugu remenicu radi ko sat pali na kljuc bolje nego neki dizel golf.
Mozda cu se jos nesto sjetiti do sledeceg javljanja pozdrav svima.
 
B

Bobo

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

Monte kaže:
Da dodam i ovo ima manu jos i sa reglerom on je zatvoren i nemoze se popraviti ja sam isto ugradio dodatni altenator od zastave napravio postolje i stavio kas na drugu remenicu radi ko sat pali na kljuc bolje nego neki dizel golf.
Mozda cu se jos nesto sjetiti do sledeceg javljanja pozdrav svima.

Ovo sam morao iskoristiti...

Sve pali bolje od dizel golfa... SVE... 8) ;)
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Monte kaže:
Kod njih ima dosta tehnickih nedostataka pocev od kocnica koje su mehanicke i veoma lose zaustavljaju zatim kljuc menjac cesto strada naravno pod teretom niz nizbrdicu iskace iz brzine ostaje ti ako si snalazljiv da skocis i pustis ga da ide u p.... materinu vazno je sacuvati glavu.

Imali ko od vas na forumu iskustva sa tim ključem- menjačem, zašto izbacuje iz brzine, kako se to sredi, kako izgleda, kde se nalazi u menjaču...
Sve me to interesira, ako ima koji majstor pa da malo napiše, možda ima i ko od vas slike.
 
A

Alen

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

E to ti je ovo - ključ i poluga mjenjača:

Slika006-6.jpg


Ovo je rastavljeni tomo vinković-dio gdje je piramida sa tim dijelom:

Slika003-13.jpg


Ovo je rastavljena "piramida" mjenjača. U ovaj prorez dolazi ključ i poluga ključa mjenača:

Slika000-7.jpg


Sastavljena izgleda ovako:

Slika002-13.jpg


Ako ideš mjenjati promjeni i kluč i polugu ključa mjenjača. Košta svega 40 kn.... Ima dvije vrste ključa i poluga od 8 mm i 6 mm rupom.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Sad vidim, da ovaj ključ u sredini piramide prolazi kroz zupčanike. Znači da jih blokira, to je- stavi u prestavu.
Ali na ovoj sliki ne vidi se na kluču ništa što nebi bilo u redu. Izgleda ispravan. Šta se desi sa ključem (mora da je oštečen ili nešto drugo?) da on izbaci iz prestave??? :roll:

Ja imam TV 731, nemam ga baš dugo, ali samo mi se 2X desilo da je izbacio iz prestave. Desilo se kad sam u šumi vozio u brdo. Zanima me sad koji je ključ i poluga pravi za moj traktor: 8 ili 6mm?

Čuo sam od nekoga, da Pasquali nema poluge (a sistem menjača mu je isti) i zbog toga ne izbacuje?
 
A

Alen

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

Ključ se sa vremenom podere na vrhovima i onda iskače. Kod mene to nije bio slučaj nego je oslabio feder (opruga) na poluzi ključa mjenjača i imala je puno lufta i iskakao je ključ. Zamjenio sam oboje kad sam več rastavljao jer nije skupo...

Neznam ti točno koji je na seriji 700 znam da je na seriji 800 6 mm.

Kod pasqalia neznam što ima ali ako nema takvu polugu onda mu je drugačiji sister mjenjača tj. ima viljuške kao TV na brzinama (1,2,3-doljni mjenjač).
Kod rastavljanja moraš paziti na valjčiće na gornjem zupčaniku jer ispadnu pa onda moraš rastavljati rukavac na traktoru da ih izvadiš:
Slika0034.jpg
 
Posljednje uređivanje:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: TOMO VINKOVIĆ

:) kljuc na slici je dosta ostecen, ja bih jos da dodam da iskakanje mogu da prouzrokuju i osteceni zupcanici (mjesta gdje naslanja kljuc), istrosen vretenasti zupcanik na mjestima gdje se uspostavlja kontakt sa zupcanicim brzina, takodje i aksijalni hod zupcanika brzina na vretenastom zupcaniku, i vrlo cesto aksijalni hod vretenastog zupcanika u kucistu mjenjaca (to se provjerava kad je deklo mjenjaca stegnuto, stima se dodavanjem/skidanjem podloski ispod aksijalnog lezaja), takodje ukoliko plocica s uskocnikom nije podesena....
SAVJET: prilikom skidanja dekla ne podvaljivati na spoju, postoje dvije rupe s navojima za vijke M12, zavrtanjem vijaka odvaja se deklo od bloka mjenjaca
 

levi

Novi član
Tu od
24 Svi 2008
Poruka
10
POZDRAV SVIMA...!
EVO ME OVDJE SASVIM SLUČAJNO, TRAZIO SAM NESTO O TOMI VINKOVICU I NAISAO NA OVAJ ZANIMLJIVI FORUM PA SAM SE ODLUCIO ODMAH REGISTRIRATI...:)

INACE, PONOSAN SAM VLASNIK tv-522, 1983. PROIZVEDENOG I VOZIM GA VEC PUNEIH 25 GODINA...:)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdravljam novog člana foruma - Levi, ako imaš koju sliku tvog traktora stavi ju gore da ga vidimo.

Zahvalujem se svima za koristne odgovore na moja pitanja.
Još me nešto zanima:

edosoko kaže:
:) kljuc na slici je dosta ostecen, ja bih jos da dodam da iskakanje mogu da prouzrokuju i osteceni zupcanici (mjesta gdje naslanja kljuc), istrosen vretenasti zupcanik na mjestima gdje se uspostavlja kontakt sa zupcanicim brzina, takodje i aksijalni hod zupcanika brzina na vretenastom zupcaniku, i vrlo cesto aksijalni hod vretenastog zupcanika u kucistu mjenjaca (to se provjerava kad je deklo mjenjaca stegnuto, stima se dodavanjem/skidanjem podloski ispod aksijalnog lezaja), takodje ukoliko plocica s uskocnikom nije podesena....
SAVJET: prilikom skidanja dekla ne podvaljivati na spoju, postoje dvije rupe s navojima za vijke M12, zavrtanjem vijaka odvaja se deklo od bloka mjenjaca

Znači vretenski zupčanik (u katalogu djelova: 41) je taj koji nosi te zupčanike i ključ. Na njemu zupčaniki nesmiju imat radialne i aksialne zračnosti. Isto tako ključ nesmije imat zračnosti, to znači da feder mora biti čvrst.

Vjerovatno zupčanici moraju imat minimalnu aksialnu zračnost, zato da se mogu vrtit svaki zasebe?
Razumijem, da vretenasti zupčanik ne smije imat aksialni hod u kučištu menjača i da se to regulira sa podloškama, samo ne razumijem kako se to provjerava.
Vjerovatno se sa podloškama regulira aksialni luft zupčanika i istovremeno luft vretenskog zupčanika?
Vjerovatno traba sastaviti menjač i posle kroz neki otvor provjerit koliko treba založit podloška?
Isto me zanima kako podesiti pločicu- poziciju ručice menjača, da je ključ baš u sredini zupčanika?
Isto te molim, da malo više objasniš tvoj SAVJET.

Nemojte mi zamerit pošto ne rezumijem svaku hrvatsku riječ (jer sam slovenac) i zato mi treba malo više objasnit stvari. A isto mi nemojte zamirit ako loše govorim hrvatski.
 

brane

Član
Tu od
16 Velj 2008
Poruka
44
Re: TOMO VINKOVIĆ

pozdrav svima moželi mi neko objasniti kod mjenjanja sklopa matice volana postojeli neke oznake, radi se o tt830
 

levi

Novi član
Tu od
24 Svi 2008
Poruka
10
Re: TOMO VINKOVIĆ

Hvala Firemanpeter, pozdrav i tebi!
Potrudit cu se da stavim neke fotke svog Vinkovica ovdje...iako je vec star, mislim da ipak zasluzuje da se njime pohvalim s obzirom da me vec 2 desetljeca vjerno sluzi...:)
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

firemanpeter kaže:
Monte kaže:
Kod njih ima dosta tehnickih nedostataka pocev od kocnica koje su mehanicke i veoma lose zaustavljaju zatim kljuc menjac cesto strada naravno pod teretom niz nizbrdicu iskace iz brzine ostaje ti ako si snalazljiv da skocis i pustis ga da ide u p.... materinu vazno je sacuvati glavu.

Imali ko od vas na forumu iskustva sa tim ključem- menjačem, zašto izbacuje iz brzine, kako se to sredi, kako izgleda, kde se nalazi u menjaču...
Sve me to interesira, ako ima koji majstor pa da malo napiše, možda ima i ko od vas slike.


meni je zadnjih par godina iskakao kad je bio pod opterećenjem,kad je bio na servisu-serviser ga je rastavio na pola i izvadio taj ključ-pokazao mi ga je i rekao da je iskakao zato što je bio istrošen na rubovima(odmah je sve prominio i sad je sve u redu). ;)



REGULATOR SAM SPOJIO PO ŠEMI KOJU JE puknuti STAVIO NA FORUM,PROŠLA DVA DANA SAM GA PUNO KORISTIO I PALIO JE NA KLJUČ(PALI ODMAH-ČIM OKRENEM KLJUČ),MIRIO SAM INSTRUMENTOM I PUNI BATERIJU,HVALA VAM ŠTA STE MI POMOGLI :!: :!: :!:


POZDRAV SVIMA :!: :!: ;) ;) ;) :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: TOMO VINKOVIĆ

A vec sam se ponadao da cu se fino okupati negdje oko Splita :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: TOMO VINKOVIĆ

firemanpeter kaže:
Znači vretenski zupčanik (u katalogu djelova: 41) je taj koji nosi te zupčanike i ključ. Na njemu zupčaniki nesmiju imat radialne i aksialne zračnosti. Isto tako ključ nesmije imat zračnosti, to znači da feder mora biti čvrst.

Vjerovatno zupčanici moraju imat minimalnu aksialnu zračnost, zato da se mogu vrtit svaki zasebe?
Razumijem, da vretenasti zupčanik ne smije imat aksialni hod u kučištu menjača i da se to regulira sa podloškama, samo ne razumijem kako se to provjerava.
Vjerovatno se sa podloškama regulira aksialni luft zupčanika i istovremeno luft vretenskog zupčanika?
Vjerovatno traba sastaviti menjač i posle kroz neki otvor provjerit koliko treba založit podloška?
Isto me zanima kako podesiti pločicu- poziciju ručice menjača, da je ključ baš u sredini zupčanika?
Isto te molim, da malo više objasniš tvoj SAVJET.

Nemojte mi zamerit pošto ne rezumijem svaku hrvatsku riječ (jer sam slovenac) i zato mi treba malo više objasnit stvari. A isto mi nemojte zamirit ako loše govorim hrvatski.
ne znam tacno koji broj ima u katalogu :scratch
Naravno zupcanici ne smiju biti aksijalno stisnuti, radijalni hod zucanika na vretenastom ne utice toliko na ovo "izbacivanje" aksijalnu toleranciju ustimas tako da se podmazani zupcanici lagano okrecu
Aksijalni hod vretenastog zupcanika u kucistu provjeravas kad je deklo mjenjaca pritegnuto tako sto uhvatis dio vretenastog zupcanika koji izlazi vani kllijestim i provjeris, provjeravati samo kad je deklo pritegnuto i obratiti paznju da ne stavis previse odstojnika i ne razvalis kuciste prilikom pritezanja
Tacno, hod se smanjuje tankim podloskama/odstojnicima mogu se kupiti u prodavnicama dijelova i lezajeva
Sto se tice plocice...... :roll: to je malo tesko objasniti ovako rijecima, ali shvatio si poentu, da kljuc treba da bude na sredini zupcanika kad je "u brzini". Prije nego potpuno sastavis traktor, nakon zatvaranja dekla, podignes jedan prednji tocak, ubacis reduktor, i onda stimas plocicu na mjenjacu, otprilike da je za "izbacivanje" potrebno podjednako i na jednu i na drugu stranu, naravno uz vrtenje tocka, kad je mjenjac izbacen na rucici mjenjaca ne smijes osjetiti nikakvo zakacanje dok se tocak okrece......
A ovaj dio za vadjenje dekla.....ne znam sta ti nije jasno......na deklu imaju rupe kroz koje prolaze vijci M10 (8 komada) postoje takodje dvije rupe kroz koje prolaze dva zatika (njih izbijes prilikom vadjenja dekla, lakse se vadi) i postoje dvije rupe s navojem M12 (gore lijevo i dole desno) medjutim ovih rupa na kucistu mjenjaca nema......nadam se da si shvatio poentu
 
G

GROF

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

mali-opasni kaže:
hvala clanu foruma "tomo vinković" sto mi je odgovorio na pitanja i ja sam se odlucio za kupnju TT 840 S.jos samo da pitam da li je bolji zglobni ili fiksni traktor mislim na ono koliko moze zakrenuti tockove tj. skrenuti,ja mislim da je zglobni bolji e sad bi ja cuo misljenje onih koji imaju iskustva sa tim traktorima


...POŠTOVANI! "mali-opasni"., TRAŽILI STE MIŠLJENJE, SAVJETE, SUGESTIJE,... U SVEZI TRAKTORA TT-840., ODLUČIL SAM NAPISAT PAR REČI U SVEZ TRAŽENOG. OVAKO., TRAKTOR ZA TE NOVCE I VIŠE NEGO DA VREDI., IZVAREDNA VERZIJA TRAKTORA JE SA ZGLOBOM; ZGLOBNI., ILI TKZ., SA PREDNJIM UPRAVLJANJEM., SVE IMA SVOJE PREDNOSTI I MANE. TRAKTOR TE ISTE JAČINE MORE BIT; UŽI, ŠIRI, VIŠLJI, NIŽI, TEŽJI, SLABIJI, /MISLIM NA TEŽINU TRAKTORA/. VI SAMO PITAJTE ŠTO GOD VAS INTERESIRA U SVEZ TRAKTORA I JA ĆU VAM PROBAT OBJASNIT I POJASNIT., BIĆE MI ČAST I ZADOVOLJSTVO AKO BUDEM MOGAL BAREM I MALO POMOĆ!!!

...UZ NAPOMENU., ZGLOBNA VERZIJA JE KUD I KAMO BOLJA ZA OKRIĆANJE., TREBA MU DUPLO MANJE PROSTORA PRILIKOM OKRIĆANJA.-

BOG I ČITAMO SE...
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Sad mislim, da mi je potpuno jasno šta je bitno i kako to treba sredit.

Kako ja razumem, zupčanici brzina i vretenasti zupčanik treba da se vrte bez nekoga odpora- znači lagano, ali nesme imat aksialnog hoda. Sve to se istovremeno regulira sa zakladanjem podliška. To znači, kad sastaviš menjač, staviš delku na menjač i pritegneš deklu- tada možeš isprobat kolko još lufta ima. Ako vanjski dio vretenastog zupčanika možeš micati aksialno, zanči još treba stavit podloška. Ako se težko okreče znači da su konični ležajevi stisnuti previše, a zbog toga i zupčaniki- brzine.U tom slučaju treba podloške izvaditi.
Možda je pametno da se to provjerava istovremeno kad pritezaš deklu, da nebi slomio kučište, ako je unutra previše podloška.

Za kluč bitno je da u leru ne osetiš nikakvih zakačenja ključa u unutrašnje zubove koje imaju zupčaniki-brzine.

Isto mi je sad jasno da pomoči diagonalnih rupa na deklu i 2 šarafa lakše vadiš deklu iz menjača. Deklo ima rupe, a menjač jih nema.
Mislim da sam shvatio poantu svega :D i zato vam se sad zahvaljujem.

A ti Edosoko, da nisi ti neki serviser ili mehaničar za ove mašine? Pošto vidim da se razumiješ i znaš o čemu se radi.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

DA VAS PITAM!!!!!

meni na tv-420 elektroinstalacija nije radila 19.g.,sad sam to napravio i muči me ampermetar-kazaljka stoji 3,4 milimetra plusu,kad palim traktor ne miče se,kad traktor radi ne miče se,kad je traktor ugašen ne miče se-uvik stoji u istom položaju,miče se jedino kad upalim svitla(pomakne se za milimetar-dva ulivo).

MOŽETE LI MI REĆI U ČEMU JE PROBLEM :?: :?: :?: ,tribam li kupit novi ili,,,,... :?: ;) ;)


UNAPRID HVALA :!: :!: :!: ;) ;)
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Kako se ja razumijem radi on ok.
Kad pališ svetla pomiče se 1 do 2 mm u levo (troši se elektrika iz akumulatorja), a predpostavljam da se ako traktor radi i puni, posle nekoliko vremena opet postavi u prvobitni položaj.

Neka me električar popravi ako nije tako.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: TOMO VINKOVIĆ

firemanpeter kaže:
.....Ako se težko okreče znači da su konični ležajevi stisnuti previše, a zbog toga i zupčaniki- brzine.U tom slučaju treba podloške izvaditi......
hod zupcanika na vretenastom nema veze sa hodom vretenastog zupcanika u kucistu, ali i jedno i drugo ima veze s hodom u odnosu na polugu mjenjaca; hod zupcanika brzina stimas nezavisno.....poslazes zupcanike na vretenasti, stavis koliko treba odstojnika i osiguras to sve zegerovim prstenom s time je hod zupcanika na vretenastom zavrsen, dalje stimas hod vretenastog u kucistu
firemanpeter kaže:
Možda je pametno da se to provjerava istovremeno kad pritezaš deklu, da nebi slomio kučište, ako je unutra previše podloška.
Da, to je veoma vazno
firemanpeter kaže:
Za kluč bitno je da u leru ne osetiš nikakvih zakačenja ključa u unutrašnje zubove koje imaju zupčaniki-brzine.
Vazno je da ne osjetis zakacanje, to je prvo, i druga stvar je da kad izbacujes npr iz druge brzine da jednak pomak rucice mjenjaca treba i prema trecoj i prema prvoj da bi se izbacilo iz druge
firemanpeter kaže:
A ti Edosoko, da nisi ti neki serviser ili mehaničar za ove mašine? Pošto vidim da se razumiješ i znaš o čemu se radi.
Moj otac je mehanicar, uglavnom za TV, radi s njima od serije EX do danasnje verzije Prima, tako sam i ja rastuci uz traktore TV hvatao znanje od oca, trenutno studiram tako da se ne bavim aktivno tim poslom
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh