• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
swizach kaže:
e aj jedno pitanje,,,godišnje imaš dopuštenu količinu plavog za kupt jeld??men je mislim 170l po H,,sta ak ja kupim više od te količine,,npr smijem kupt 500 a ja uzmem 700
stvari stoje tak da neznaju kak će kaj biti pr.ono vrijeme kad je gorivo bilo skupo obećavalo se da će se isplačivat neka razlika pojma nemmaam e sad prije koji mjesec pojeftinulo je gorivo i kažu da od tog ništa i dalje cijena pada a sad kaj se tiče prekoračenja nema veze moš preć kolko očeš tak zasad stanje ja sam prešo nekih 1200l a drugi i više (pola sela toči na jednu knjižicu) :lol:
 
B

Bobo

Guest
Vise ne daju R-1 ako knjizica ima jedno ime,a racun glasi na drugo... Imali gadnih problema s inspekcijama i od onda vise nema sanse... prekoracenje do 1 000 litara nitko ne gleda, a ako svake godine ides preko kvote 3,4,5 ili vise tisuca litara, onda ti dodje inspekcija da se uvjeri kud to sve gorivo ide, ako u rezervoaru auta, vilicara, bagera, kamiona, nadju plavi dizel, KAZNA... a ako ne nadju, bolje da im imas pokazati nesto sto trosi puno goriva i da to moze proci u poljoprivredne svrhe...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,625
gle zast pitam,,,imam 4Hvin upisano 1h nije upisan dakle imam pravo podići 560litara,,,ja sam to 08 i podigo i skurio naravno a ostalo sam tanko eurodizel nekih 200l..i to sve od 8mjeseca pa dosada ( imo sam pun ku*** transporta)
i prema nekim proračunima za ovu godinu opet će me falt nekih 700-800litara..i šta sada?uzimat preko onih 560 ili kume aj ti na eurodizel ili dizel i ložu,,,,
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Kako ide sade s ovim karticama umjesto knjižica? Do kad se moraju podić?
 
B

Bobo

Guest
Koliko mi je poznato da se na karticu nece moci dizati plavog dizela preko dozvoljene kvote po kulturi. Takodjer znam i ovo da ako si ove godine uzeo zemlje u zakup i ostvarujes na nju poticaj, tek nagodinu ces moci na racun te zakupljene zemlje kupovati gorivo, a prve godine zekupa snadji se, druze... Ja sam si priskrbio ekstra goriva bas iz tog razloga jer ne znamo kako ce to funkcionirati.

Kako ce ovi kombajneri sto rade usluzno pronaci svoju racunicu? Hoce li morati izdavati racun za svako jutro zemlje sto su povrsili ili kako, pa da se namiri to gorivo koje je potroseno?

Ne znam kako ce im i ova ideja uspjeti, al se nadam da ne zazivi i da kartice samo zamjene knjizice, s jednakim ogranicenjima kao i do sada.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ljudi, kakve kartice :scratch :scratch :scratch
Ja moram sad ovaj tjedan ići radit novu knjižicu za gorivo, jer ju nemam, znači li to da neču moči :?: :?: :?: :scratch
 
B

Bobo

Guest
Knjizice se izbacuju iz upotrebe i mjanjaju ih neke "pametne kartice" Otom jos nista ne znam, ali to se uvodi...

Kako mi se cini da ce oko toga biti milijun pizdarija, no o tom potom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ali meni hitno treba knjižica, jel ču ju moči napraviti još do uvođenja tih gluposti! :scratch :?: :scratch :?:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Nema više knjižica niti se mogu napravit od 1.1.2009. Ak ideš radit odma ćeš dobit karticu, sad koja je procedura,nemam pojma. Mislim da ista ko i za knjižice prije
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
ja sam pred par dana išao potvrditi knjižicu i ništa mi nije rečeno za kartice...
imam još mislim da 2 stranice za ispuniiti a onda valjda te kartice dođu..
zbrojeno je 10 523 litara ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma i boli ih ona stvar za nas, oni kažu do -15 i to je svetinja, a što nekom ledi puno prije nema veze, on je kriv jer živi u vukojebini gdje je jakkoooo velika zima i nestavlja aditive. Sva sreća pa mi je auto benzinac (jelte plin).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
NN 53 2006

Članak 6.

(1) Granične vrijednosti značajki kakvoće dizelskog goriva su:


Značajka kakvoće
Jedinica
Granična vrijednost(1)

najmanje
najviše

Cetanski broj

51,0


Gustoća na 15 °C
kg/m3

845

Destilacija:




– 95% (v/v) predestiliranoga do
°C

360

Količina policikličkih aromatskih ugljikovodika
% m/m

11

Količina sumpora
m/kg

50

Količina vode
mg/kg

200

Točka filtrabilnosti




za razdoblje:
°C



– od 16. 4. do 30. 9.


0

– od 1. 10. do 15. 11.


-10

– od 1. 3. do 15. 4.


-10

– od 16. 11. do 29. 2.


-15

Mazivost (wsd 1,4) NA 60 °C
µm

460

(1) Vrijednosti u tablicama su »prave vrijednosti«. Prilikom utvrđivanja fizikalno kemijskih svojstava u skladu s zahtjevima norme HRN EN ISO 4259 "Naftni proizvodi – Određivanje i primjena podataka o preciznosti u odnosu na metode ispitivanja" se za najmanju dozvoljenu vrijednost odstupanja ispod tj. iznad "prave vrijednosti" koristi najmanja razlika 2R iznad nulte vrijednosti, gdje je R = obnovljivost tj. primjerenost ispitne metode. Rezultati pojedinih mjerenja moraju se tumačiti na temelju mjerila, opisanih u normi HRN EN ISO 4259.


(2) Od 1. siječnja 2009. godine granična vrijednost ukupnog sumpora u dizelskom gorivu iz stavka 1. ovog članka koje se stavlja u promet na domaće tržište je najviše 10 mg/kg.
(3) Dizelsko gorivo iz stavka 1. i 2. ovog članka može sadržavati najviše 5% v/v metilnog estera masne kiseline (FAME) prema posebnom propisu.


NN broj 154 iz 2008 (29.12.2008)

Članak 1.

U Uredbi o kakvoći tekućih naftnih goriva (»Narodne novine«, broj 53/2006) u članku 5. stavku 2. riječi »Od 1. siječnja 2009. godine« zamjenjuju se riječima »Od 1. srpnja 2010. godine«.



INA se dakle pridrzava propisa koji kaze da temperatura u Hrvatskoj ne smije biti niza od -15 stupnjeva ;) , a ujedno je za godinu dana odgodjena obaveza da sumpora ima manje od 10mg/kg. Bas me zanima kako stoji u propisima EU ......
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
pehist kaže:
malo benzina u dizel (max 10 %) i nikad nece zamrznit ;)
dobro je u plastične tanke,al u metalne ne baš....
 
B

Bobo

Guest
Na temelju toga jer je barel nafte skocio 3$, ak se dobro sjecam...

Nece ove cjene biti vjecne, siguran sam da ce pred sezonu cjena plavog dizela samo skakat gore...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Bobo kaže:
Na temelju toga jer je barel nafte skocio 3$, ak se dobro sjecam...

Nece ove cjene biti vjecne, siguran sam da ce pred sezonu cjena plavog dizela samo skakat gore...

Kad malo cjema sirove nafte poraste oni odmah dižu cjene, akad pada oni se opravdavaju da boraju ostaviti cijenu ili jako malo spustiti jer je porasla nekakva naknada za cuvanje zaliha, kako su rekli prije dva tjedna.
A sa će valjda rasti za nekih 7% kako prićaju, ausred sezone će biti ista cjena ko i lali u sezoni sigurno!!
Evo sad su na vijestima rekli da rasete cijena tbog razlike u cijeni dolara i sukoba u Gazi!

Njih treba sve staviti u :toimonster: , ami u birc na :drinkers: !
 

Najnoviji postovi

Na vrh