• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Na tim starim JDima pumpa daje gorivo kao na punom gasu sve dok ne postigne određeni broj okretaja. To je startno punjenje?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Ako ćeš mijenjati karike onda ti je to gotovo 100%raskopan blok, strojna obrada cca1200 do 1500 kn, i tri stubline s klipovima, i tri čahure klipnjače +leteći i bankovni to sve možeš naći za nekih 1300 kn i generalna kompletna.
Nebi se baš složil s tobom jer vele pri nama da izmet ne smrdi dok ne dirneš u njega.
Nabere se tu još usput i semeringa, kakvo crijevo vode ili goriva da se usput promjeni, šaka bakrenih pločica, šelni, pa se usput uredi kvačilo, pa možda i prednji kraj ima lufta pa kad je več u dijelovima.....

Ako se blok da izbušiti na veču mjeru (zna se dogoditi da ostanu flekovi pa nejde) onda treba obavezno provjeriti i po potrebi urediti radilicu, a to je onda več generalka.
Te pikse koje su sad unutra su garant kvalitetnije i bolja je opcija bušiti postoječe nego ugrađivati nove.
Dali bu glava prošla s pojačanim ventilima ti budu rekli na strojnoj obradi, uzmite u obzir da su pojačani ventili u praksi veči po obodu pa to nije baš neko sretno rješenje.
Sve zavisi koliko su sicevi potonuli u glavu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
@MUHA,
Dugo ga pumpa drži na startnom punjenju.
Drži regulator ;)

Na tim starim JDima pumpa daje gorivo kao na punom gasu sve dok ne postigne određeni broj okretaja. To je startno punjenje?

Da ti objasnim kak to radi trebal bi pronači negde u starim dijelovima jedan element pa da vidiš na njemu kanale.

Uglavnom, pumpa ubrizgava maksimalnu količinu goriva dok se ne zavrti na određeni broj okretaja pa regulator vrati element u ler gas.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
A mene sad polako zabrinjava rakera kak bu po ljetu palila, kak izgleda moral bum neku hladnjaču napravit za nju. Jer kak pali na zub kroz cjelu godinu alnaser se nebu cjeli krug okrenul, pa da mi anlaser ne prejde kad ga tak malo vrtim, zato hladnjaču da je malo hladnije da cjeli krug okrene alnaser.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,714
A ruski? :unsure:
Najprije startaš pumpu za ulje - podmazivanje, onda startaš pokretač (bilo na akumulator ili sa zrakom)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Kod nas več 10 let nema zima kakve su Ruske jeseni i prolječa tak da ....

Nekad smo nakon generalke ulje upumpavali pod tlakom kroz indikator ulja gde se nije dala pumpa ulja bušilicom zavrteti.
Kasnije smo shvatili da je to bedastoča i gubljenje vremena jer ako se dobro podmaže kod sastavljanja motora ostane dovoljno filma ulja za start.

Ko ima vremena nek pogleda video.
Nažalost ja svoj video nisam snimal kad sam isprobaval na jednom motoru.

 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Uglavnom, pumpa ubrizgava maksimalnu količinu goriva dok se ne zavrti na određeni broj okretaja pa regulator vrati element u ler gas.
Onda smo se ubiti razumijeli, sad znam da se to zove startno punjenje. :)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Danas je probni klip izletio van. Mozda sutra probno izleti radilica 😆
Kad sam vec jedan povadit cu i druge, pa bi promjenio cilindre, karike i letece. Mislim da necu morat karter skidat nego cu kroz poklopac sve odsarafit.

IMG_20210121_154840_8.jpg


IMG_20210121_154916_0.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
@martinv1 ,
Startno punjenje je drugačije od punog gasa, zavisi kak na kojem traktoru.
Koliko se sjećam, za Torpeda, pun gas je 46cc, a startno iznad 100.
Na UTB motoru pun gas je 49cc, a startno punjenje oko 40.
Ti podaci su bili iz test lista pumpi, ali je proteklo od tad skoro 30 godina, pa se ne sjećam više detalja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Danas je probni klip izletio van. Mozda sutra probno izleti radilica 😆
Kad sam vec jedan povadit cu i druge, pa bi promjenio cilindre, karike i letece. Mislim da necu morat karter skidat nego cu kroz poklopac sve odsarafit.

View attachment 32155


View attachment 32157
Sa slike radilica izgleda ko puška, a ni klip s ove strane ne izgleda loše.
Jesi probal kariku stavljati u cilindar?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Klip je kod bolcni malo garaviji, radilica je kao staklo dok su leteci malo promjenili boju. To cu sutra poslikat.
Nisam stavljao karike u cilindar, s njima vidim jel cilinar ovalan? Ovo mi je prvi motor da rastavljam(veci od kosilice i apn-a), dok uz njega rastavljam drugi pa sam na dvije strane. Ovaj drugi bude u drugoj temi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Kad staviš staru kariku u cilindar vidiš koliko se karika potrošila.
Ovalnost treba izmjeriti, a vjerujem da opremu za to nemaš pa se s tim ne umaraj.
Možeš staviti novu kariku u cilindar i vidjeti kak onda izgleda razmak na spoju karika ali kariku metni skroz gore do kud je prva karika vozila jer je cilindar tu najviše potrošen.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Izletio je i motor 😆 skinuo trap da skinem karter ali nebi to bilo to nego sam ga morao i raspolovit.
IMG_20210127_140456_8.jpg

pogled odozdo
IMG_20210127_164357_2.jpg

Stigli i dijelovi, glava otisla na obradu, ventili idu 0.5

IMG_20210127_164527_1.jpg


Sad kad je na pola ide i novo kvacilo i semering mjenjaca, tamo je malo zaslinio.
Skinem druk lezaj i sta jos da bi dosao do njega?
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Malo je komplikovano,uglavnom skineš poklopac donjeg vratila izvučeš ležaj i kratku osovinu izvučeš.Spustiš zupčanik dolje da bi mogao izvući kućište spojničkih koje drže četiri vijka.U tom kućištu su semerinzi ako je dvostepeni imaju dva komada.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
NH, jesu to klipovi 100,6 ili original 100?
Ima li smisla stavljati nove klipove u nerazbušene košuljice?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Nemam pojma, pise std na njima. Nove karike i bolcne su malo jeftiniji nego sve skupa s klipom pa zato i novi klipovi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh