• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Stvarno se ne sjecam kakve sam lezajeve stavljal, al cekic nisam koristil prilikom repariranja, pomocu prese smo izbili i ubacili osovinu..
Ali velim, prvo je pocela pustati samo kad sam traktora ugasil, znaci par kapi je kapnulo, onda je pocela cviliti, pa nakon svega toga dobila luft..

Dok puma radi (vrti) tlak koji stvara vruca voda-antifriz nestaje u kileru, a kad stane stvara se u motoru i pumpi jer nema protoka. Tko ima termostat to prije primjeti jer se tlak zadržava u krugu motor-pumpa.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
.nego koko može biti tlak u bloku a u kileru ne , ne znam kako uopče razumjeti tvoju tezu jer je nemoguča .

Zakon o spojenim posudama je vrlo jasan
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U zakonu o spojenim posudama nema zračnih jastuka, kovitacije, različitih temperatura pa tekučina koje ližu i ne ližu stijenke pa kapilara :icon_pray:
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
@Željko kž
Gdje sam spomenuo zračne čepove?

@Puknuti
Zagrijavanjem vode stvara se tlak zbog širenja molekula, ako je čep ispravan mora se pojavit tlak. Pošto je to zatvoreni sistem on nema kuda...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@Puknuti
Zagrijavanjem vode stvara se tlak zbog širenja molekula, ako je čep ispravan mora se pojavit tlak. Pošto je to zatvoreni sistem on nema kuda...
to je točno stari ali ti si gore napisao ovako
:
Dok puma radi (vrti) tlak koji stvara vruca voda-antifriz nestaje u kileru, a kad stane stvara se u motoru i pumpi jer nema protoka. Tko ima termostat to prije primjeti jer se tlak zadržava u krugu motor-pumpa.
tlak ne nestaje u kileru jer je kopletni sistem pod istim tlakom , kad traktor radi i kad se ugasi ..... sve dok se voda ne ohladi .
Pumpa ne pušta u radu radi centrifugana sila tekučine na peraji koja se suprostavlja tlaku vode u sistemi i zato ne pušta dok radi .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Na čep namontiraš manometar i onda budeš videl da kod večeg gasa je u sistemu veči tlak sa i bez termostata ili centralno pumpa ima tri brzine u trečoj je največi tlak buduči da je sistem zatvoren(expanziona ima isti tkak) veči tlak radi pumpa po vama nemoguče jer vrti istu vodu u istom prostoru :icon_scratch:
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Hladnjaci ispod čepa imaju prelivnu cjevčicu kako bi voda, u slučaju pregrijavanja, mogla izaći u atmosferu. Da toga nije, moglo bi doći i do eksplozije hladnjaka zbog visokog tlaka u sistemu, prouzročenog visokim temperaturama.

Tu je važna i uloga čepa hladnjaka, koji na sebi ima oprugu koja onemogućuje izlazak vode do određenog tlaka u sistemu, ali naraste li iznad određene razine, tlak savladava oprugu, koja onda omogućuje vodi izlaz van iz sistema.

Najlakše je to usporediti s loncem i poklopcem. Kad tekućina u loncu počne kuhati i kipjeti, poklopac se, zbog povećanog tlaka počinje podizati i tekućina izlazi van. Da nije tako i da se taj lonac ne zove express lonac, nego da je napravljen od običnog materijala, svakodnevno bi se u kuhinji događale eksplozije.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Prvenstvena zadaca opruge je da odredjuje pretlak rashladnog sustava, odnosno temperaturu vrelista.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zakaj auti nemaju prelivne cjevcice,i nis nigdje ne curi van?
Tlak u sistemu mora biti kao i zraka u kileru ili expanzionoj posudi.

Ali neki bi da je do cepa pa kad curi cude se!
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Hladnjaci ispod čepa imaju prelivnu cjevčicu kako bi voda, u slučaju pregrijavanja, mogla izaći u atmosferu. Da toga nije, moglo bi doći i do eksplozije hladnjaka zbog visokog tlaka u sistemu, prouzročenog visokim temperaturama.

Tu je važna i uloga čepa hladnjaka, koji na sebi ima oprugu koja onemogućuje izlazak vode do određenog tlaka u sistemu, ali naraste li iznad određene razine, tlak savladava oprugu, koja onda omogućuje vodi izlaz van iz sistema.

Najlakše je to usporediti s loncem i poklopcem. Kad tekućina u loncu počne kuhati i kipjeti, poklopac se, zbog povećanog tlaka počinje podizati i tekućina izlazi van. Da nije tako i da se taj lonac ne zove express lonac, nego da je napravljen od običnog materijala, svakodnevno bi se u kuhinji događale eksplozije.

Ljepo rečeno.....

Zakaj auti nemaju prelivne cjevcice,i nis nigdje ne curi van?
Tlak u sistemu mora biti kao i zraka u kileru ili expanzionoj posudi.

Ali neki bi da je do cepa pa kad curi cude se!

Zato imaju espanzionu posudu i u njoj se vrši prejev viška tekučine uzrokovano tlakom. Kad se auto zagrije probaj otvorit posudu dok auto radi i dok je ugašen. Vidjet češ da ima razlike.

A to što ljudi nemaju gumice na čepu kilera... Neki ni neznaju da je nekad tu postojala...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Gumicu ima i cep na expanzionoj.

To sam i htjel skrenut paznju da je nama na traktorima kiler expanziona i u njemu mora biti kolicina zraka neovisno jel ima termostat ili ne.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Pozdrav ekipa,

molio bih malu pomoć oko paljenja IMT 539.

Već mi se nekih par mjeseci dešaval da mi traktor nije htio zapaliti na ključ dok nisam malo ručicu od sporih brzina micao gore dolje u srednjem položaju. Onda bi uhvatio i uredno zapalio na ključ.

Međutim zadnjih mjesec dana to više ne funkcionira i uopće mi ne pali bez obzira u kojem je položaju ručica od sporih brzina.

Može pomoć što bih sve i gdje trebao provjeriti osim same brave za paljenje. Mislim da je brava ok ali gdje se nalazi taj neki elektro sklop koji signalizira kad je ručica u srednjem položaju odnosno kad nije, mislim da je tu negdje nešt zapelo...

unaprijed Vam hvala na pomoći
 

Najnoviji postovi

Na vrh