• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Zeljko pa kao to da ti takav osvjesten onda imas imt-a u dvoru ?


Zato kaj je više uloženo u njega nego mogu za njega dobiti .Napravil oko 5 000 rh (prvi motor oko 3200 drugi oko 1800 ) . Motor ne troši ulje odlično pali kočnice donekle registriran i da me podsječa na 80-e kad sam moral pisati izjavu zašto mi nije dobar domači traktor . Znači držim ga iz inata a ne potrebe ali to več prelazi u politiku :(whew):
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Svog sam kupio sa 1100rs 98god. ,placen 8200 tadasnjih DM... sad 18 god. poslje da ga malo upicanim mogu dobit oko 4000€,tako da prakticki nisam nista izgubio...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
UTB je bil Rumunjski ponos u ono vrijeme isto je IMT bil Jugoslovenska sramota prema Univerzalu , tko je onda vozil oba traktora naravno nova može to shvatiti .

A traktora mene bi bilo sramota iskreno kući dovest ionako nikakav stroj .
A ionako fala bogu propali su kao imt pa ih neću dugo gledat.
Nadalje zanimaju me zapadne marke a takvi krševi nikako.
Bitno da im cijena novih dijelova nakresana .
Radje bi kupio zetora nego univerzala:icon_rofl:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Pred jedno vrijeme si pisal da zetor niš ne valja.

citat;
Pa jel te ko sili da ga koristiš radje cu koristiti imt jeftin nego skupi zetor koji nije za niš a košta.
Nisu zapadnim ni do koljena.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Nabrojite ...dobar motor dobar hidraulik,solidne kocnice a onda opletete kako je to poluproizvod,kako je bucan i kako mu mjenjac hoce ponekad zakrcat.Polovina pise lose o imt a ima u dvoristu 2 imtejca
Pa ja bi ga prodo da nevalja pa kupio storca il samea.E,onda bi duplo pa i troduplo placali dijelove
A ,o sentimentalnosti da se neprica......tu su tek prose....nja

mozda cete sad oplesti po meni al ja nepricam jedno a radim drugo
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,191
Ja imam dva imt-a i ne volim ih bas, ali sto se tice udobnosti ni jedan zetor koji je u rangu sa imt 539 (znaci oni zetori kaj imaju one sarajzline mjenjace kod volana) nije udoban kao 539..
A sto se tice storea, kod nas su dva u selu, jedan 402, drugi 404, nisu bas nesto odrzavani, ali ja taj traktor nebi htio imati nikad, da moram orati cijeli dan s njim otpale bi mi usi od onih bocnih reduktora..

Meni osobno najveca mana kod imt-a, zapravo ne imt-a nego imr-a je curenje ulja na semerinzima radilice do zvona, to ako rijesim na ovom svojem, radim s njim pa i 500 rs godisnje bez problema (inace sa dva i radim 500 rs godisnje, a sigurno mogu jos toliko).
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ma nisam ni ja neki fan imt al brate....
Dugo pratim forum pa sam sve teme procito od pocetka pa znam o cemu pisem.
Mogu shvatiti kad si prinuden da vozis nesto sto ti se nesvida godinu,dvije,najvise tri dok ne upanes u kakve pare pa zamijenes a vozis traktor 10 il 20 godina a da nisi snjim uopste zadovoljan e to je tesko shvatit
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Evo ja sam imao 533 jedno dvije god. i jedva sam čekao da ga se riješim. 542 mi se jedino sviđa zbog njegove brzine na cesti, sve ostalo mi je na njemu, ni sim ni tam.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Pred jedno vrijeme si pisal da zetor niš ne valja.

citat;
Pa jel te ko sili da ga koristiš radje cu koristiti imt jeftin nego skupi zetor koji nije za niš a košta.
Nisu zapadnim ni do koljena.

ja velim da bi rađe zetora nego utb.
da do toga dođe.
imt je zakon što se svega tiče ,i po novcima nekima ne valja al to nije bitno.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja imam dva imt-a i ne volim ih bas, ali sto se tice udobnosti ni jedan zetor koji je u rangu sa imt 539 (znaci oni zetori kaj imaju one sarajzline mjenjace kod volana) nije udoban kao 539..
A sto se tice storea, kod nas su dva u selu, jedan 402, drugi 404, nisu bas nesto odrzavani, ali ja taj traktor nebi htio imati nikad, da moram orati cijeli dan s njim otpale bi mi usi od onih bocnih reduktora..

Meni osobno najveca mana kod imt-a, zapravo ne imt-a nego imr-a je curenje ulja na semerinzima radilice do zvona, to ako rijesim na ovom svojem, radim s njim pa i 500 rs godisnje bez problema (inace sa dva i radim 500 rs godisnje, a sigurno mogu jos toliko).

gle ako je malo dobila radilica aksijalno i motor puše ne budeš ga zabrtvio nikako.
to su baš fulali kod dm motora je klasični semering
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Ne znam baš kolko je IMT puno jeftiniji od UTB-a. Po cijeni su tu negdje. Kaj se tiče djelova isto nema neke razlike u cijeni.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ah taj IMT :)

Mi imamo 3 komada, a budemo kupili još barem 2, nek se nađe!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,191
gle ako je malo dobila radilica aksijalno i motor puše ne budeš ga zabrtvio nikako.
to su baš fulali kod dm motora je klasični semering

Tak curi od kak je dosel iz ducana, al sve vise me to nervira, da i sama masina potrosi malo ulja nebi mi toliko znacilo, ali ovo gdje god stanes dvije tri kapi ulja moraju pasti ispod, nekad me je sram doci u tude dvoriste s njim, a u svojem dvoristu ga nikad ne ostavljam na betonu, kad mi i samom smeta dok mi netko dode s traktorom ispod kojega ostaje mlaka ulja..
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Stavi onaj silikonski semering i ako dobro napravis nemas problema.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Koji sam ja bil idiot pred 35, 20 i 3 godine?
Idem kupiti, dodavati prednji pogon i delati generalku na Štoreu!

Da sam znal sve ovo kaj ste napisali, nikad nebi pogledal nikaj osim IMT-a. A imali smo i Zetora i Samea...

A, eto, jedan sam od dosta ljudi u selu koji nisu nikad imali IMT-a. Očito neznam kaj sam propustil. A svi koji imaju IMT-e, većinom su kupili Zetore 70 ili velike Ursuse.
Znam samo jednoga koji je kupil 549 nakon maloga Ursusa (zato jer ga je dobil za male novce).
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Prije nekih dva tjedna sam se malo raspitivao za univerzala 640 jer vidim da je dosta hvaljen u usporedbi na imt-a...
I tako mi jedan kaze : "uni 530 2002god. na 500 rs pukla radilica,hidraulik smo mu 3× radili,mjenjac srota i na kraju se zapalio "
Ovo je doslovno preneseno sta je covijek rekao,pa sad vise ni sam neznam sta mislit ?
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
ZJ to je ok...Nisi ljubitelj imt i nikad te nije interesovo to stoji.
Glupo je kukati na traktor koji vozis 15 godina i biti s njim nezadovoljan kad se za 539 u trampi i nesto malo prida moze kupit kakav hoces traktor solac.

Kvarova ima svaki traktor
Kolega mi na storcu vec 2 puta cupa neke sarafe iz tulumbe sto drze spaner poluga hidraulike.Kad je vruc nema sanse da upali ako mu se slucajno ugasi al on je sa njim zadovoljan
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Činjenica je da ovi universali novijeg godišta nisu baš nekaj, puno ljudi sam čuo da su imali probleme slične ovoma gore navedenim. Navodno ovi naši zastupnici koji su ih uvozili u dijelovima i doma sklapali se djelomični uzrok tome.

Dok Universali starijih godišta su traktori bez greške, izdržljivi i trajniji.


Ista stvar kak i sa IMT-om, stariji su još donekle imali neku kvalitetu, ovi noviji neznaš koji je gori od kojeg, svi imaju nekih problema koji više rade.

Zapravo nakraju dođemo do zaključka da je tak i sa Zetorom, Belarusom i još nekolicinom proizvođača....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Činjenica da su mnogi noviji traktori problematične kvalitete i, rekel bi, trajnosti (bez popravka).
No, budimo realni. Usporedimo 542 i U445.

542
Motor s pretkomorama (ID) zapremine 2500ccm, 42,5ks@2250 o/min
Mjenjač: 10+2 brzine, dvije grupe, djelomično sinkroniziran. najveća brzina: 30km/h
Diferencijal: direktni, bez finalnog prijenosa.
Kočnice: suhi bubnjevi ispod felgi, mehanički upravljani
Hidraulika: klipna pumpa, podizna sila 1000...1400kg na krajevima poluga, spušta kad pumpa ne radi, mješoviti rad (draft+pos)
Razvodnik vanjske hidraulike: ne postoji. Jednoradni kiper izvod preko unutarnje hidraulike, potrebno kupiti cijev. Vanjski dvoradni razvodnik: ide uz dodatnu pumpu, nema ga isporučenog skoro niti jedan traktor.
Kardan: 540 o/min@1700 o/min motora

U445
Motor s direktnim ubrizgavanjem, zapremine 2340ccm, 45ks@2400 o/min
Mjenjač: 6+2 brzine ili 8+4 brzine, dvije grupe, djelomično sinkroniziran. Najveća brzina: 23km/h ili 25 km/h
Diferencijal: s bočnim reduktorima.
Kočnice: pojasne, prije finalnog prijenosa, mehanički upravljane. Ručna: nezavisna u ulju kod DTC modela
Hidraulika: zupčasta pumpa, pogonjena direktno od motora, podizna sila 1200kg na krajevima poluga, ne spušta kad pumpa ne radi, 2 režima; regulacija položaja+regulacija vučnog otpora (pos, draft)
Razvodnik vanjske hidraulike: isporučen serijski, 1 ili 2-radni, nezavisan od unutarnje hidraulike
Kardan: 540 o/min@1980 o/min motora, dvostepeni ili nezavisno upravljani kuplung (modeli s 4 brzine)

Pustimo kvalitetu, jer je ona od primjerka do primjerka na oba modela, no ovo su činjenice.
IMT: brži na cesti, loše raspoređene brzine (3. i 4.), na nekima iskače iz 4. i 5.,
brži kardan bolji za lake priključke, no nemre prenesti snagu na ozbiljnije priključke (freza, silo kombajn, veća roto kosa...), kočnice tvrde i čudljive, hidraulika pušta kad motor ne radi, tvrd volan.

U445: motor mirnije radi, tiši je i radije se vrti, niže potrošnje goriva, sporiji na cesti, bolje raspoređene brzine (pogotovo modeli s 4 brzine).
Sporiji kardan, treba veće okretaje motora za lakše radove, no veće snage. Velika je prednost nezavisni kardan (na modelima s 4 brzine).
Kočnice mekane, hidraulika ne pušta kad motor ne radi, iako nepreciznija, ne zahtijeva ruku na ručici hidraulike u brazdi, mekan volan, mekan kuplung.
Kiper ventil u seriji, koji ne lomi poklopce hidraulike, kak to zna IMT.
Kuka za prikolicu s 4 položaja serijski isporučena.

Meni Uni ima znatno više prednosti nego IMT... Tko kaj više voli, nek izvoli. Samo molim bez pljuvanja!
 

Najnoviji postovi

Na vrh