• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Zapravo nakraju dođemo do zaključka da je tak i sa Zetorom, Belarusom i još nekolicinom proizvođača....

Sa svima je tak,kaj se još nisi uvjeril u to?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
:Činjenica je da nekad traktori nisu radili teško jer nisu ni mogli večinom orali dovezli nešto i tako su 40 godina . Kupnjom jačeg traktora radovi i strojevi su postali teži rođak sa Fendom izbaliral 50 000 bala i prodal balirku i traktor oboje je bilo na izdisaju . Onaj tko je kupil Fenda sigurno nije zadovoljan jer je izrađen i stalno priča kak su Fendovi jako kvarljivi . Između Štorea i 542 ja bih ipak odobral 542 . i odvezel ga kod Muhača:(giggle):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Željko, ovo gore u vezi oranja si napisal potpuno bezveze.

Deda je kupil prvoga traktora 1975. godine, IMT 533, a traktor je več bil 3 ili 4 godine star i imal je na sebi 2500 rh, uz njega je dobil i pluge slavonce 2x12" koji su bili razdrti do kraja i trebalo je sve novo na njih stavljati.
Hoću ti reći to da je taj mali ferko oral dan i noć par sela dalje pošto je bil među prvim traktorima u selu i naoral se kaj si mi nemrem ni zamisliti koliko, tak da je deda odma drugu godinu malo prisložil motor na tom traktoru i prodal ga dalje godinu kasnije.
Tu se razočaral u polovne traktore i od tad samo kupuje novo, tak je 1978 kupil novoga 540-Fiat koji je još dan danas u voznom stanju, a nesmijem ni reči koliko je izoral u 8 godina sa sivim IMT plugima 2x12", naradil se stvarno jako puno i sva sreća kaj je gore Fiat motor pa je izdržal, na IMR-u bi več bile 2 generalke :) Tad je 1985. kupil novoga 560 pa je ovaj manji bil oslobođen teškog posla.

Nakraju hoću reći to da je oranje bilo po meni jedna od glavnih djelatnosti koju si ti prvi selski traktori delali, a ne da nisu orali :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Šanana nisi shvatil htel sem reči da mali traktori nisu balirali rotirali i sl pa je mogel dulje raditi . Usporedba hidraulik na 533 neki i nakon 30-tak godina radi dok isti na 558 izdržal 2-3 godine jel je nosil rolo bale .Mislim da sad kužiš kaj sem htel reči .(napisal sem da su večinom orali a ne da nisu )
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Istina, na kotačima ni jedan traktor nemre predati toliko snage ko na kardanu.
Naš je 25-tak napravil 7000 sati u 10 godina koliko je bil pri nama.
A dobar dio tih sati je napravil tjerajući dreš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,249
Činjenica je da je ovdje Mane jedini čovjek koji je imal i radil s oba pa vjerujem da su to riječi iz prve ruke.
Svi ostali su samo čuli ili pročitali......
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja znam jednog koji s 549 nosi rolo bale omotane pa ništa nije radio na hidruliku.
Ali čovjek pametan podigne i zaveže lančić za kuku.
Ma imt je zakon brz za košnju i sve a ovi prdavci nikada stići.
Nekad imam njiva po 20 km se voziti u jednom smjeru .
Tako da imt ima veliku prednost za neke stvari koje trebaju.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Činjenica je da je ovdje Mane jedini čovjek koji je imal i radil s oba pa vjerujem da su to riječi iz prve ruke.
Svi ostali su samo čuli ili pročitali......



Misliš da je samo Mane ?:(giggle):
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ako kupiš dobar očuvan i najvažnije održavan traktor, niti jedan nije loš

ako se zaletiš pa uzmeš krntiju samo da bi imao traktor,e onda ćeš se napopravljati pa makar to bio i john deer :icon_hang:

a ovi što pričaju ovaj ovaki ili onaki, pa ljudi to su traktori koji su trebali biti zamijenjeni novima prije 20-ak i više godina, a vidiš oni ipak za malo novca rade i zarade i sebe i novi traktor koji će opet izdurati manje nego oni :p:

svi ti IMT-eji koji ništa ne valjaju, su zaradili traktore bolje i novije od sebe, a ti noviji su opet mijenjani sa novijim traktorima , samo što taj mali usrani IMT ostaje u dvorištu i sve to gleda i radi i dalje
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Još te bude bikić (IMT-ov) ili pes kad ga nabaviš za guzu :icon_lol: Jer si neozbiljan Muhač .
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Bravo @daevu,svaka ti je na mjestu ,a najboli primjer za tu tvoju teoriju je Zeljko.... kolko sam primjetio izmjenjao covijek podosta traktora al ovaj "poluproizvod" od imt-a neda iz dvora :(giggle):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno Radul za ono kaj radi je dobar pa IMT je to :(giggle):Napravi ipak 150 sati no kak su još tri stara traktora uz njega a nemam puno zemlje zakaj ga prodati nemogu dobiti ni pol uloženog evo spremam ga za reg . Mijenjam plexiglas sa staklima ostalo ok,:(clap):
 

tcakaric

Član
Tu od
13 Srp 2011
Poruka
40
Pozdrav,da li netko može reći kako se na IMT-u 542 može prepoznat da su otišli leteći ležajevi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,249
Obično se to osjeti po manjku pritiska ulja, a vizualni pregled i mjerenje daju točnije podatke.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
710
Pozdrav forumski kolege,

pošto je curilo ulje na bolcni desne trube krenulo se u sanaciju, nakon rastavljanja šok !
Unutar kućišta diferencijala polomljeni vijci i matice ( 2 komada) što drže tanjurasti zupčanik,
a nakon skidanja lijeve trube šok, kućište ležaja konusnog zupčanika zdrobljeno :(...



Slika je s interneta ali je ista situacija i kod mene, zupčanici nisu ni malo oštećeni,
kvar je sasvim usput i slučajno pronađen, otac je 1. vlasnik traktora, što i kako dalje ?

S čime se vari najbolje ova vrsta lijeva ? CO2 ili koja vrsta elektrode ?

Dali staviti novi ležaj i voziti tako dalje bez da se navari kućište?
Ili navariti kućište s pronađenim ostacima ?
Ili kupiti novo kućište diferencijala ?

Pošto su ostali vijci na tanjurstom popušteni uzet ćemo sve nove,
dal je preporuka koristi ljepilo za navoje dok se budu ugrađivali novi vijci ?

Hvala svima na savjetima, dok sam rastavljao bilo mi je crno pred očima :( ...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Teško dati savjet ako radiš za sebe i traktor radi teže poslove bolje drugo kućište . Ako radiš tek toliko da napraviš a ne želiš potrošiti puno novaca onda varenje . Veliš da slika nije tvoja , ako je puklo sa strane diferencijala onda bude varenje ok jer diferencijal gura na cijelu stranu dosjeda ležaja .
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
710
Ma ista situacija, sve isto, ista strana isto mjesto, vijak zapne za zupčanik i razbije kućište samo mi nije jasno kako je zupčanik ostao čitav - detaljno pregledan i nema ni risa ...

Dali je kućište diferencijala na imt 533, 539 i 542 isto ? Ili postoji razlika, da znam pogledati i potražiti drugo ako ovo ne bude bilo preporuka zavariti ?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
540i 560 je isto e sad 542 ima 5 brzina po tome bi bilo isto od 567 ali nisam siguran . To bi mogel znati kolega Lisnik .
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
710
Pričekat ćemo kolegu lisnika i muhu pa da čujemo njihovo stručno mišljenje...

Već mi dugo ništa nije pokvarilo dan kao ovo jučer -.-....

Evo slika originalnih:







 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh