• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Barem danas ima tih malih gabaritno, a snagom jakih alternatora s automobila jer ih večina ima klimu pa biraš naj jeftinijeg.
Jedini problem je kaj treba raditi i pripasivati remenicu da bude na klinasti remen.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Imaš i sa klinastim remenom po 60A koji mora biti dovoljan ili ugradi reaktor na traktor.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
302
Barem danas ima tih malih gabaritno, a snagom jakih alternatora s automobila jer ih večina ima klimu pa biraš naj jeftinijeg.
Jedini problem je kaj treba raditi i pripasivati remenicu da bude na klinasti remen.

Nema niti jedan da se remenica samo preseli bez intervencije tokara?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Da znam kad upalim sva svijetla, puni li dovoljno ili ne.
Imam unimer, samo me zanima gdje bi trebao prisloniti one kablove i kako okrenuti tockic
 

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
S unimerom to ne mozeš izmjeriti jer obicni multimetar najčešće ima maksimalno mjerno podrucje 10 A a alternator daje puno vise od toga. Može se izmjeriti ali moras imati precizni otpor tj shunt na kojem onda izmjeriš pad napona pa koreliras to u struju, najlakse je mjeriti pomocu strujnih klijesta.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Tu je dovoljno izmjeriti napon punjenja jer je struja manje bitan podatak, mogao bi davati maksimalnu struju ali bi napon bio nizak ako se troši više od proizvedenog. Staviš kotačić na dio gdje piše volt sa crticom i točkicama na 20V i mjeriš na stezaljkama akumulatora ili motorina.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da znam kad upalim sva svijetla, puni li dovoljno ili ne.
Imam unimer, samo me zanima gdje bi trebao prisloniti one kablove i kako okrenuti tockic
napon punog akumulatora(ispravnog) je 12.5V..znači ako ti na punom opterečenju instalacije na stezaljkama akumulatora mjeriš preko 12,5 V znači da se "prizvodi" dovoljno struje za trošila , tj da se ne cica iz akumulatora .
mjeriš na leru i nekim srednjim okretajima ovisno o poslu kojeg radiš tak opterečen svjetllima ..

ne zaboravi da za svjetla trošiš energiju , u ovom slučaju naftu ..a to košta ( a, kaj filozofiram) pa ugasi kad ti nije neophosno

Napon mjeriš na području istosmjerne struje (DC ) , napon (V) , često piše DCV ili VDC ...tznači istosmjerna struja mjerenje volti .
nađi sliku na nteu ili slikaj , bude lakše za objsniti ...
ima tu još caka , ako je analogni instrument ( ima kazaljku za pokazivač) važno je dobro odrediti polaritet , neki imaju više utora za pipalice ,i tak ..a ako imaš neko novo gov*o vjerojatno ima auto" renđ " pa samo priključiš i čitaš .:icon_super:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Znaci mogu i preko napona punjenja odrediti jesam li u "plusu" ili "minusu" pri upaljenim svim trosilima.

Brat se puuno bolje razumije u unimer od mene, pa ce on to. Samo da mu znam reci sto treba mjeriti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Marko, ovo mjerenje napona, kak ti je Puknuti objasnil, ti govori jel ispravna instalacija punjenja i jel je preopterećena ili nije. Posredno govori i da se akumulator puni. Zato je voltmetar vrlo koristan instrument na vozilu.

Ako te baš zanima ide li kakva struja u akumulator ili iz njega, tj. smjer struje, možeš i to odrediti.
Naime, između minus (-) pola akumulatora i šasije traktora postoji komad kabela ili pletenica. Na njoj postoji određeni pad napona.
Pretpostavljam da imaš digitalni multimetar. Ako imaš, postavi preklopku u područje V= (ili DC V), na 200mV i crvenu pipalicu (koja je utaknuta u V/Ω rupu na instrumentu) prisloni na minus klemu akumulatora, a crnu pipalicu (koja je utaknuta u COM instrumenta) prisloni na masu.
Kad struja teče prema akumulatoru, instrument pokazuje pozitivan napon, a kad se isti prazni, napon se prikazuje s predznakom (-).
Na taj način možeš vidjeti pri kojem gasu alternator puni kad su uključena pojedina trošila.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Lamela kardana ako ne radi hidraulika, prošli put je radio normalno?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Pregledaj onaj štift na ručici za ukapčanje, ako nije to skini poklopac na boku (meni je ručica na poklopcu) samo pazi da ga parkiraš dosta nizbrdo ili stavi van ulje iz mjenjača.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vuki696

Član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
63
Pozdrav, Prije par dana sam postao vlasnik jednog 542 iz 85 god stanje dobro (zasad) Naime posto nasim ljudima nije za vjerovat ja bih izmjenio ulja. Dakle ulje u motoru i u mjenjacu. Znaci moje pitanje je ustvari ima li jos di ide ulje ( osim za motor i mjenjac i hidraulika di su skupa) .. Hvala unaprijed
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,399
Pa nemaš niš više od ulja u IMTu 542. Mjenjač i hidraulika imaju svoje, a motor svoje.. Ulje u mjenjaču kontroliraš tako što na desnoj strani gdje ti je ručica za kardan imaš jedan imbus šeraf koji je mjera za količinu ulja u mjenjaču i hidraulici..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Kolko ja znam 542 ima suhi filter zraka :icon_weed::icon_weed:

:(giggle)::(y)::(y):

Ulja je još, ako je, nekaj malo u kučištu volana, ali to nije zamišljeno da se mjenja. To se nadoljeva dok ti ne dopizdi....
 

Najnoviji postovi

Na vrh