• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Kolega meni je dosta toga vario od glava do blokova
Moja iskustva pozitivna .a za ostale nebi komentiral.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Ja sam stavio od pene antifriz i dobar i nije skup.
Provjeren je e sad što se tiče termostata ja imam onaj od 25 kn i ne cvika .
To sve ovisi o stanju motora i općenito .
Termostat nije džaba stavljen
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Pretpostavljam da je linijski pravo puko blok, najjeftinije sto mozes sam uraditi je sledece. Skinuti bos pumpu, izvrtjeti 4 rupe na bloku, narezati navoj u tim rupama izvrtjeti 4 rupe na komadu flaha duzine pukotine ( veci za 2 cm), staviti termo silikon, pa komad plute i sve stegnuti
ojfk8h.jpg

kod mene je blok varen ali je pusto i to polijepo, poslije ovog nisam donalio 2 litra za godinu dana rada
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ja bum vam samo rekel da su mene u školi i na praksi ucili da se antifriz slaže na - 40 da bi bil kak treba. Kad cujem da neko slaže antifriz na -30 ili kak sam cul od jednog pametnjakovica na -20 ja proljev dobijem... Znaci složiš na - 20 i dovolno je da ti loš mjerac malo laže, i nek ti se još poklopi lošiji antifriz, i temperatura - 10, blok papa..

A kaj se tice termostata, da ga ne treba ne bi tam bil... Kak ljudi drže te IMTe i kaka ih(ne)održavaju još to sve super i dela..
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Može još netko prokomentirati potrošnju od 40L nafte na 12 sati rada (po satu). To je bilo uglavnom oranje i frezanje + nešto malo vožnje po putu.

Zanimaju me čisto okviri da znam dal mi na bosch pumpi curi značajno ili zanemarivo.

Hvala.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Bmjoja kaj se tice Cukmana pitali i dogovorili varenje bloka prije nego se kupio traktor smo se informirali dal se to moze rijesit njegov odgovor je bio moze da je u dijelovima on ce ga rijesit traktor kupljen raskopan blok odvezemo kod njega kad on to nemoze rijesit previse posla i tu mi se covijek zamijerio!!
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Trenutno u getribi traktora imam Hipenol. S obzirom da je preporučeno ulje Transhidrol sad bi to ispustio i ulio Transhidrol 85.

Pitanje je da li postoji neka caka kako osigurati da ulje iscuri iz svih skrivenih kutaka pa da ne ostane nigdje (značajno) hipenola?

Npr. znam da ću morati ručno ispuštati iz crijeva hidraulike za kiper (i iz same prikolice - cilindra i njenih crijeva).

Imate još kakav savjet s obzirom da nikad to nisam radio.
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Pa da ostane što manje hipenola. Pričaju ljudi da nije baš najbolje kad se pomješaju razna ulja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Ispustiš ulje do kraja i isprazniš sve kaj možeš.
Uliješ 5...10 litri novog ulja. I malo upališ motor, digneš hidrauliku par put da se sustav ispere...i ispustiš to ulje. Nakon toga ulijevaš novo ulje. Takav mi postupak rabimo na poslu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Na 5 litara ulja hidraulika na IMT-u ne diže ni milimetra, a boga i na 10, teško. Na taj način možeš samo naštetiti pumpi hidraulika.
U mjenjaču i njegovim kutkima ostaje cca 1 do 2 litre ulja i za šaku špene. Jedini način ispiranja je rastavljanje i pranje ako mora biti pic, pic.

Za moj poiam je to bacanje novaca i gubljenje vremena.
Ispusti, natoči i tjeraj. Ništ mu nebu. Na kaj su se sve ti mjenjači i hdraulika vozili pa im nije nist bilo..... nebu ni tvom.
A ako se kaj dogodi zato kaj si izmješal dvije vrste ulja ja sam spreman dojti donirati besplatno ruke za otklanjanje kvara.
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Ništa rastavljanje.... kaj izađe izađe, kaj ne - ko ga šiša.

Ima i tu po forumu, a čuo sam i uživo priče da su ljudi pomješali dva ulja i da se to počelo pjeniti, izlaziti na dihtunge van i sl. pa se samo toga bojim. Ali nadam se da od par zaostalih "kapi" ne bi trebalo biti ništa.

Pitanje je zapravo dal ima potrebe vaditi hipenol i stavljati transhidrol, ali s obzirom da mi je g. Petar Grbić, kojeg držim za stručnjaka, rekao da tak napravim onda ću ga poslušati.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Mislim ako normalno radi sa hipenolon zakaj mijenjati pred nekih trideset godina sam na jedan MF ugradil motor od 539 u getribu sem natočil hipenol jer nisem imal transa evo do sada radi jedino u zimi teže diže . A kaj se tiče gospodina Petra mislim da je vrstan stručnjak ali on citira radionički katalog dok naša dva kolega Muha I Lisnik pričaju iz prakse pa su po meni daleko veči stručnjaci jer nisu nekaj naučili na pamet več su majstori od zanata .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Ima i tu po forumu, a čuo sam i uživo priče da su ljudi pomješali dva ulja i da se to počelo pjeniti, izlaziti na dihtunge van i sl. pa se samo toga bojim. Ali nadam se da od par zaostalih "kapi" ne bi trebalo biti ništa.

Ima tu po forumu mojih postova u kojima sam napisal da se po alatu ne mlati, ali dok me niko ne vidi ..... a ako me slučajno vidi onda uvjek komentiram da se to ne radi ali majstori slobodno.

Tak ti je i s ispiranjem sistema. U knjigama postoji taj podatak (pa načitani prepisuju) ali u praksi je to ne izvedivo na lagan način i pokazalo se da nema potrebe za tim pa niko normalan to ni ne radi.

Gosn Perica je napravil par korisnih video uradaka na temu hidraulike na IMT-u svaka mu čast na njima. Ko ima malo volje uključiti moždane vijuge uz pomoč tih savjeta može si puno pomoči i ušparati.
S obzirom gdje su uradci napravljeni logički je da se moral knjige držati i nije mogel do u detalj reči ono o čemu mi sad debatiramo oko ispiranja.

Stavi ti samo njemu trans, i na potrošnji se bu osjetilo.

@ Željko, ne diže u zimi teže nego valjda sporije?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
To i mene ždere, u starom 540-Fiat je hipenol u mjenjaču/hidrauliku i to tak sporo diže dok je zima da poludim dok moram po hladnijem raditi s njim.

Nadam se ovog ljeta zamjeni kardanske osovine, pa samim tim se skida poklopac hidraulike, ulje ide van iz mjenjača, bude se malo ispralo i novi transhidrol ide unutra. nakon punih 40 godina rada na hipenolu...to bude i njemu čudno sigurno...hehehhe :D:
 

Najnoviji postovi

Na vrh