• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Možda se pregrijao nekom drugom, a ne tebi....
Naime i sam sam imao 542. Pa da iznesem svoje viđenje problema...
Najvjerojatnije si u traktoru imao termostat.
Vjerojatno je u kileru-hladnjaku bila voda a ne antifriz, ili antifriz star 100 godina.
Vjerojatno ti je zaštekao termostat, pa je traktor zakuhao ili pregrijao.
E sad ako si u kiler nalio hladne vode, onda si sjebao glavu ili blok motora.
E sad je pitanje da li ti je ispravan mjerač indikator temperature...
Uglavnom tebi sada traktor nema onu snagu i onaj šus koji je imao prije ovog svega.
Dalje slijedi pregledati boš pumpu i AC pumpu, pa ako je to u redu, onda neka polugeneralka, zamjenit karike i sa njim u prodaju, jer to više nije to.....:icon_wink:
542 nije neki traktor za forsiranje i divljanje tako da sam najbolje znaš šta je bilo u međuvremenu....
Sa njim u prodaju a ti gledaj barem 549, koji je osjetno jači i izdržljiviji....
 
Posljednje uređivanje:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Moze biti i do pumpe jako pogotovo ako je pri kraju pa nema snage
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Mislim stvarno, 549 542... ko da uspoređujemo fičeka i tenk. Kad riješi problem na svome bit će miran 100g. Sam je rekao da baca ulje van lagano ali za IMT to nije uvijek znak za paniku, osim ako baš vidljivo izlaze pare na odušak.
Ja bi najprije riješio pumpu i dizne, možda i glavu.
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Imao sam termostat, imao sam NOVI antifriz (neki bezveze Pevec kvaliteta). Nije zaštekao termostat (barem nije bio zaštekan kad sam ga izvadio).
Indikator temperature je novi (standardno indijsko smeće koje se da kupiti), a pokazivač je onaj serijski crveno-zeleno-crveni za koji kažu da nije neka sreća.
U trenutku kad sam primjetio da gubi snagu motor je bio vruć - otvorio sam kiler i rashladna tekućina nije kuhala i bilo je je preko ćelija tako da nisam nadoljevao ništa.

Traktor dobro pali i topal i hladan. Ler gas mi se čini isti kakav je bio i prije ovog problema. Ne znam kako bi to opisno objasnio....

Možda jedan detalj - prije par tjedana mi je ostao bez nafte (zaboravio sam odvrnuti pipu prije AC pumpe) i pošto sam bio na sred ceste nije mi se dalo odzračivati ga po propisu već sam ga upalio na start sprej tak da je radio jedno 30sec do minutu na start sprej dok nije povukao naftu.... Kasnije kad sam se vratio u garažu sam ga išao odzračiti, ali nije mi se činilo da je išta zraka ostalo - sve je bacalo čistu naftu.
Start sprej jest gov*o eksplozivno, ali nekako sumnjam da bi zbog toga ošlo sve u 3pm (a i vozio sam se normalno par km nakon toga bez ikakvih problema).

Ako idem ulagati u slaganje ovog onda ću ga složiti kako treba da me služi narednih 5000 sati, a ako baš dođe do prodaje onda ću kupiti neki manji voćarski (ali to sam zapravo planirao kupiti uz ovoga kad padnu neke pare s nebesa da bude viška) :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
osim ako baš vidljivo izlaze pare na odušak.
Ja bi najprije riješio pumpu i dizne, možda i glavu.

Kod mene na S44 puše da možeš gumu napumpati, vidi se para, a i ulje pomalo kaplje... Već petu godinu...

I ja bih krenuo od pumpe, ako i je za generalku,to se i onako mora odraditi,a možda servis pumpe i riješi problem,bilo je takvih slučajeva.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Da ali ako već radiš na njemu,otvaraš motor a pari kao što si ti naveo onda je bolje odmah riješiti polu ili generalku.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Moze bit da je sprej kumovao ilislaboj glavi ili karikama.
Bolje lanac nego sprej ja sam palio jedan motor na sprej al nisam dugo
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Koliko je komplicirano skinuti i natrag vratiti (i ufaziti)bosch pumpu na 542 nekome ko to nije prije radio (ali je spretan s alatom)? Jel to nešto što ti može netko objasniti pa da dobro napraviš bez problema ili nije baš sam tak?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Kako si skinuo tako ju i vratiš, kada je skineš nemoj slučajno paliti ili bilo šta što bi okrenulo motor. I to ti je to.

Što se tiče kuhanja, rashladna tekućina(antifriz) kuha na višoj temperaturi od vode.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Zupcanike samo 33 ima lanac linijska pumpa ima jedan saraf i tri mala m 8 lajtunge i ide dolje
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
to može svatko tko se usudi skinuti anlaser, alternator ili pumpu vode

Odlično... alternator sam skinuo neki dan jer sam mislio da će mi nešto biti lakše (ali nije).... dakle, kvalificirao sam se. :)

Bio bi zahvalan ako netko može u par crta dati smjernice.... pretpostavljam da moram skinuti kompresor pa onda dalje... ili ?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Da ako bude trebalo stavit cemo slike skini kompresor poklopac okrugli i centralnu maticu.
Pazi da ti kajla nebi ispala u motor.
Na pumpi sve maknes i tri sarafa i pumpa je dolje
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
307
Hvala svima na pomoći - evo vratio sam ga među žive. Nakon cijelog dana šeraflljenja motor je upalio i radi kao i prije. Što je bilo nikada nećemo saznati, ali svakako je bio problem oko goriva.

Skinuo sam tank, ispustio sve iz njega (bilo je svakakvog "jogurta" na dnu - sve boje su se izmjenjivale), oprao tank iznutra dva puta s nekom starom naftom koja je za baciti i zadnji puta s dobrom naftom....

Kad nije bilo tanka imao sam bolji pristup glavi pa sam još malo dotegnuo one komore pored grane.. tako da tu više ne pušta dim van.

Stavio novu AC pumpu. Stara je možda još dobra, ali nije bacala onoliko goriva koliko mi je jedan majstor kojem vjerujem rekao da bi bilo dobro.

Skinuo sva crijeva kroz koja prolazi gorivo i propuhao kompresorom, skinuo filtere, očistio kućišta i stavio nove filtere nafte.

Oprao crijevo koje ide od filtera zraka na glavu, oprao kućište filtera zraka i gljivu, sve dobro osušio (srećom bilo je 35°C pa nije dugo trajalo... samo staviš 10 min na sunce) i preko gljive stavio žensku najlonku kao neki predfilter.

Na jedvite jade odzračio to sve i upalio traktor. Na prvu se čini da radi jednako kako je radio i prije. Sutra ću zakopčati malčer pa ćemo znati pravu istinu. :)

Sutra mi ostaje oprati killer, vratiti limove na mjesto i nadati se da je to to. Bosch pumpa će ići na servis prvom prilikom (kroz mjesec - dva najkasnije) kad ulovim malo više vremena. Nek je pregledaju i prebrtve da ne curi više.

Kad sam već bio u shopingu kupio sam i novi plovak pa da mi konačno opet radi pokazivač goriva.... i baš se interesantno ponaša..... kad je odspojen... naravno pokazuje da je pun. Kad probam plovak vani samo spojen na masu radi normalno, a kad ga stavim u tank pokazuje stalno prazan. Čini mi se kad ga uronim u naftu da ne radi više dobro. Još ću sutra malo pogledati, ali baš čudno.

Kupio sam si i manometar za pritisak ulja, ali je ispalo a ga nemam gdje spojiti. Susjed na 539 ima ispod indikatora još jedan šeraf na koji spoji manometar.... kod mene toga nema..... imam ispust rashladne tekućine iz bloka, ispod toga indikator ulja i ispod toga ništa.... samo na sred bloka ima cjevčica koja pumpa ulje u kompresor.... ali pretpostavljam da nije ideja da na to spojim i manometar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh