• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

Dragic

Novi član
Tu od
31 Ožu 2020
Poruka
4
Pozdrav svima! Hvala svima sto ste mi pomogli u prošloj temi oko hidraulične pumpe.Ovako nedavno sam kupio imt 542
10 brzinski mjenjač.Mjenjač je extra odličan,zanimaju me vaša mišljenja o tim mjenjačima
 

Zlaco

Novi član
Tu od
31 Srp 2019
Poruka
16
U traktor vjerojatno nikad nije ljevan antifriz nego voda, pa me zanima hoće li biti problema ako sad nasipam antifriz. Neda mi se natezati s vodom.
Drugi problem je da nisam kod kupovine skuzio da je blok motora puknuo i to točno iza bosch pumpe te da je tu ljepljen vjerojatno tekućim metalnom, hoće li mu smetati antifriz ako ga ulijem.
IMG-20200308-WA0012.jpg

Može li se blok tu varit direktno na traktoru?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Njverovatnije će propišati na sve strane ako sipaš antifriz jer će on skinuti sav kamenac i rđu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kritična mjesta na kojima se može javiti propuštanje antifriza nakon kaj je u rashladnom sistemu bila voda su. Hladnjak vode, vodena pumpa, crijeva vode i njihovi spojevi, aluminijski dijelovi rashladnog sistema , brtva glave i naravno kod tebe ovaj hladno vareni dio na bloku.
Sam blok je problem zavariti i kad je motor rastepen, a ovak kad je gore mislim da je to ne izvediva misija i nijedan ozbiljan majstor ti to nebu radil na licu mjesta.
 

Zlaco

Novi član
Tu od
31 Srp 2019
Poruka
16
Znači najbolje i dalje vodu. Što se tiče bloka zanimalo me da li bi se šta oštetilo kod varenja kao brtva glave zbog zagrijavanja da ne bi morao generalku radit. Inače kupio sam traktor od jedne gosp kojoj je muž preminuo, kao nije znala da je blok puko. Traktor je ok, pali na prvu, nije puno radio na kardanu, valjda :). Treba mi uglavnom za malciranje voćnjaka i livade nekih cca 2.5h. Hvala na informacijama.


IMG-20200402-WA0005.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ne, najbolje bi bilo staviti antifriz pa sanirati mjesta na kojima bu propustilo.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ja sam stavil antifriz nakon kaj je tridesetak godina bila voda i za sad je dobro vec jedno 6 godina, kapne koja kap, zanemarivo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ti si strikane imal sreče, ja kad sam generalku delal ako je prije nje bila voda obavezno je barem vodena pumpa procurela nakon kaj je par dana bila na suho i još joj je antifriz došel kao šok, a kiler je bila klasika da ga je trebalo lotati.
 

Zlaco

Novi član
Tu od
31 Srp 2019
Poruka
16
Sve stoji. Koji bi bio najmanje agresivan antifriz na sve to, crveni ili žuti?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Samo nemoj crvenog, on je dosta agresivan.
Većinom u te stare traktore ide zeleni.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ovi svi kaj kupite po 20 kuna litra koncentrata ne valjaju bez obzira na boju.
INA ima dobar i kvalitetan antifriz bilo da kupite gotovi ili si ga slažete doma.
 

Zlaco

Novi član
Tu od
31 Srp 2019
Poruka
16
Ulit ću antifriz pa šta bude bude al pred kraj sezone da imam vremena popravljat.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ti si strikane imal sreče, ja kad sam generalku delal ako je prije nje bila voda obavezno je barem vodena pumpa procurela nakon kaj je par dana bila na suho i još joj je antifriz došel kao šok, a kiler je bila klasika da ga je trebalo lotati.
Je to je istina. Iako wasserpumpu sam promijenil 3-4 godine prije stavljanja antifriza, a i vecinu crijeva tak da nije cijeli sistem stari.
Cak sam mislil kod zamjene antifriza, prvo istociti stari, pa onda jednu sezonu staviti destiliranu vodu, da skine sav kamenac, pa ispustiti to ujesen i onda friski antifriz staviti (Ina zuto-zeleni)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ja mislim da je destilirana voda sama bez nekih kemijskih dodataka jednaka svetoj vodi.
Takvu si mogel i na Bistrici natočiti, ništ ne košta.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Pa ne znam bas. Da li si kad u bacvu ili ìnoxicu punu vinskog kamena natocil vodu na par dana? Poslje kamena nema.
A destilirana jos bolje otapa jer je nezasicena ionima. Znaci ona kamenac ne moze stvarati ali moze ga otopiti na to sam mislil.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pa baš i ne, ja ti nisam baš vinski, ne paše mi kiselina.
Nekad smo tog vraga kaj se skupljal po lagvima tukli dole i od toga (s još nekim dodatcima) barut delali... uglavnom, mislim da vinski kamen i vodeni kamen nisu ista stvar jer kad se voda ukombinira s metalom to ide samo s grecalom dole.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Poštovani ,vjerujem da pojašnjenje za ovo ima negdje na forumu ,ali nisam uspio naći ,pa molom pomoć . Naime ,traktor imam odnedavno pa puno stvari ne znam . Moje pitanje se odnosi na tzv. "čašicu" kroz koju prolazi nafta i filtrira nečistoće . Vidim da u njoj ima puno taloga ,pa bih je htio skinuti i isprati . No ,nisam siguran može li skidanjem čašice doći do previše zraka u dovod goriva pa da traktor neće upaliti bez odzračivanja ? Ispred čašice ima onaj ventilić ,kojeg bi zavrnuo prije skidanja čašice . Traktor je Imt 542 . Zahvaljujem.
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Skidaj slobodno očisti ima i sito gore u vrhu. Kad vratiš odvrneš slavinu i napumpaj ručno dok ne bude puna čašica. Netreba ozračivati.
 
Na vrh