• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
S

strongboy

Guest
pre neki dan sam pitao jednog mehanicara za poloprivredne strojeve i druge teske masine.sad redi na odrzavanju mehanizacije u jednom rudniku.a dugo godina je radio kao mehanicar u poljoprivrednoj zadruzi..ovim zelim da kazem da je pravi strucnjak za traktore.pregledao je prednjicu, i rekao da je volan u redu, da je puz u redu, da je mala lufta normalna.a i stvarno na volanu je sasvimmmala lufta.rekao mi je da treba promeniti piksne, i da se popravi onaj centar gde je prikacen prednji trap.i tu je lufta.ta lufta je mala
isto i na piksnama
al majstor mi je rekao da je lufta velika u voznji jer malo trap, malo piksne i na kraju se sakupi veca lufta.pa sad cekam da malo vreme otopli, jer je kod nas i do -10 stepeni nocu, a danju oko -2-3,pa da to pokusam da sam demontiram i odnesem drearu...ok takva dijagnoza za sada ;) jos mi je rekao da piksne po kotacu kostaju 2.6 eura, ili ukupno 5-6 eura za piksne
i plus ruka za dreara,i sredjivanje onog centra na srtedini prednjeg trapa.znam da ce ruka kostati mnogo vise :roll: al nije strasno. ;)
pozzz
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
posto vidim da ima strucnjaka ovdje , zanima me dali se moze na 549, 1986 godina
malo povecati snaga motora za nekih 5 ks, na neki jednostavan naci tj. sa promjenom ispusne grane i optimiranjem
usisne grane. imam malcer pa bi mu dobro doslo malo vise konja.

usisna grana:
skidanjem grane,brusenja ise da se otvor grane i otvor glave 100% poklapaju, pa da nema otpora kod usisnog takta.
inace je prije na autima bilo velikih tolerancija i losa kvaliteta kod ljeva grane. kod IMT si to mogu pretpostaviti.

ispusna grana:
promjena grane komplet i metanje nove koja se mora napraviti. u stvari svki klip bi dobio 1 granu (cijev) kroz to, koje bi se sastajale u nekoj debeloj cijevi. to se radi na ajmo reci sportskim motorima. kod IMT-a ispusna grana se lomi 1 put i cijev auspuha 1 put. znaci 2 puta po 90 stupnjeva i sa time se povecava otpor ispusnim plinovima sto je jako lose kod rada motora. grane bi se morale polaganao savijati i onda mozda sprovesti ispod traktora jer nece biti mjesta.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
cisko kaže:
posto vidim da ima strucnjaka ovdje , zanima me dali se moze na 549, 1986 godina
malo povecati snaga motora za nekih 5 ks, na neki jednostavan naci tj. sa promjenom ispusne grane i optimiranjem
usisne grane. imam malcer pa bi mu dobro doslo malo vise konja.


Snagu motora bi mogao povećati tako da skineš boš pumpu i odneseš ju kod "boš majstoru " da ju na probnom stolu otvori na max. , i da ako još fino ispoliraš usisne kanale koji su sigurno jako hrapavi ćeš dobiti bolje i brže punjenje cilindara sa svježim zrakom.

Ajde pričekaj da se javi BOBO on IMT zna u dušu!
 
J

JSOUDEK

Guest
Ljudi pomagajte, kaže spletom nesretnih okolnosti zapalile su mi se instalacije na traktortu (inače IMT 542) i još je izgorilo dinamo da stvar bude gora. treba mi shema spajanja instalacija za taj traktor. još jednu pitanje da li je moguće to dinamo zamijeniti alternatorom od auta, to bi po svemu sudeći trebal funkcionitrati.
 
B

Bobo

Guest
Sto se tice nabrijavanja 549 s dodatnih 5ks stavljanjem nove usisne i ispusne grane, SRETNO! Onda ces trebati i protocni filter zraka, a auspuh stavi kakav god zelis, kad je to svejedno i dalje niskoturazni motor kojem orpor usisa zrake ne igra neku ogromnu ulogu. Dodatnih 5ks na IMT-u dobivas skidanjem kompresora s motora ;)...

tih 5ks i ovako i onako neces osjetiti u praksi, a najbolje je ta "nabrijavanja" raditi kod bosiste koji ce ti postelati pumpu na malo vecu snagu i to je to...
 
J

JSOUDEK

Guest
Ako je ikako to moguće da mi pošaljete na moj e-mail. hvala svima. book
 
B

Bobo

Guest
Za instalaciju imas negdje na forumu radionicke prirucnike za 533, 539, 542 549... Umoran sam i ne da mi se traziti, ali sigurno ih ima negdje...

Imas i el shemu tamo...

Dinamo mozes zamjeniti alternatorom s automobila...
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Bobo kaže:
Sto se tice nabrijavanja 549 s dodatnih 5ks stavljanjem nove usisne i ispusne grane, SRETNO! Onda ces trebati i protocni filter zraka, a auspuh stavi kakav god zelis, kad je to svejedno i dalje niskoturazni motor kojem orpor usisa zrake ne igra neku ogromnu ulogu. Dodatnih 5ks na IMT-u dobivas skidanjem kompresora s motora ;)...

tih 5ks i ovako i onako neces osjetiti u praksi, a najbolje je ta "nabrijavanja" raditi kod bosiste koji ce ti postelati pumpu na malo vecu snagu i to je to...

dali ima iskustva sa pumpom kod forumasa, ne prcka mi se po njoj. ovo sa kompresorom sam planirao, samo iz
podataka o traktoru kompresoru treba ca.1,5 ks. pa mi jos fali nekih 3,5 ks.
dali ce se to osjetiti (5ks)?????
ja se nadam da hoce, jer kad ga nateram u siblje i grmlje 1 sporohodna ne gine. pod malcerom 1,6m gramip se on jako muci a oce se nekad i zadaviti.

jos imam problem sa malcerom, nece mi izbacivati travu nazad i kad skinem poklopac. pa onda celo vreme melje u
sebi (mislim u prostoru gdje su cekici). ak neko ima ideju jako sam zahvalan.
inace sa malcerom radim u ljetu kad je vruce.


razmisljam kupiti traktor od 60-65komnja ali oni svi su tezi i imaju duplu vucu pa ce se ti 10 konja razvodniti.
znaci nis nisam dobil na snazi.
 
B

Bobo

Guest
Kod tebe je mozda i problem u malceru, a ne u traktoru... Ako se stalno melje u njemu i nece izbaciti masu, onda je traktoru jako jako tesko tjerat takav malcer i tu bi sa 60ks traktorom osjetio veliko olaksanje u radu...

za malcer ti ne trebaju lude brzine, tako da tezina ne igra ulogu, niti ti treba prednji pogon, pa se ni tu ne osjeti gubitak snage. Za melcer ti treba samo i jedino snaga na kardanu, a to 60ks traktor i te kako ima.

Ovo nabrijavanje od 5ks ne znam kako ces izvesti, al sretno ti bilo. Jos uvjek mislim da se to nece niti najmanje osjetiti, a stetit ce motoru svakako...
 
S

strongboy

Guest
bobo...jednom si mi napisao koje ulje ide u menjac u IMT.vise od sat vremena trazim , i nikako da nadjem taj post.vec sam se umorio..daj mi molim te reci koje ulje ide u menjac? kolko se secam, mislim da si mi rekao da ide transhidraol 86(ili ipak 85 :scratch ).ovde kod nas nema takvog vec gradacije 85.jel mogu da dosipam tu 85-icu?i dali mogu da se mesaju razlicite marke ulja a iste gradacije i namene.to pitam jer bi trebalo da dosipim oko dva tri litra samo.pa dali moze i od drugog proizvodjaca ulja.
pozdrav
 
B

Bobo

Guest
Evo, citam iz knjizice i pise ovako:

INA: Transhidrol 85 ili Agrina
NAFTAGAS: Galax traktol HT ili Galax MHT


Mislim da se ulja istih gradacija (oznaka), a razlicitih proizvodjaca mogu mjesati boz ikakvih problema, samo se ne bi smjela mjesati ulja razlicitih gradacija...
 
S

strongboy

Guest
Hvala ti bobo.sad razmisljam dali da samo dospem koji litar ili da promjenim celo ulje u menjacu.mozes li mi reci kako mogu da proverim dali je ulje koje se vec nalazi u menjacu dobro ili nije.jer neznam dali je uposte menjano u ovih 25 godina :scratch .kako da proverim al da ga ne ispustam celo iz menjaca (jer i ni ne znam gde se ispusta).postoji li neki drugi, laksi nacin za proveru.i kakvo bi trebalo da izgleda ulje koje je jos dobro.a kako treba da izgleda ako ga je potrebno promeniti...?i koliko litara ide u menjac ako ga trrebam promeniti.
 
B

Bobo

Guest
Ulje u mjenjacu, hidrauliku, diferencijalu se ne izlaze nikakvom izgaranju i to ulje ce teze pocrniti nego ulje u motoru, gdje ima garezi razne...

Ako ne znas je li mjenjano ili nije, mjenjaj ga svakako, jer vjerovatno ima cestica metala u njemu koliko ni magnetni cepovi ne mogu nakupiti. Moze ti nastradati pumpa hidraulika, a to je dobar trosak, a tek onda ces svakako mjenjati ulje... Ulje se ispusta na dva cepa s lijeve strane traktora; jedan se nalazi blizu diferencijala, a drugi se nalazi na najdoljnjoj tocki mjenjaca...

Ulje u hidrauliku se treba mjenjati svakih 800 radnih sati (po knjizici), No poucen iskustvom, to komotno mozes raditi svakih 3 000 sati, jer traktoru nece nista biti... Koji god IMT traktor vidis 90% njih nikada nije mjenjalo ulje u hidrauliku i nikad im se nista nije dogodilo, tako ni tvom traktoru, ali 25 godina drzati ulje unutra nikako nije zdravo i ako nisi siguran svakako ga mjenjaj.

U hidraulik i mjenjac ide 32l INA TRANSHIDROL 85 ili nekog slicnog ulja.
 
S

strongboy

Guest
dolio sam ulje u menjacu.bilo je manjka 3 litre.nadam se da manjak od 3 litre nebi prouzrokovao da trpi menjac ili hidraulicna pumpa...
 
N

nooby

Guest
Pozdrav svima! Prvo vas moram pohvalit, puno korisnih informacija se moze nac na forumu. Imam i ja jedno pitanjce, vidim da tu ima puno strucnijih po pitanju mehanike i tehnologije od mene. Imam IMT 542 iz 1985. i u skorasnje vrijeme predstoji mu zamjena straznjih guma. Sadasnje su dimenzija 13,6 - 28. Prije nekoliko godina imao sam kvar na prijenosu i mehanicar mi je rekao da su i gume kumovale tome i da su prevelike za njega. I na ostalim IMT 542 u kraju vidio sam samo manje gume od mojih (12,8 - 28 i manje), a ove su mi zbog svoje sirine u mnogim situacijama dobro dosle. Bi li uze gume ista smanjile naprezanje prijenosa i dali bi bilo osjetno smanjenje prianjanja za podlogu? Zahvaljujem
 
B

Bobo

Guest
Samo da ti kazem da se mogao kupiti 542 sa tvornicki namontiranim 13.6 gumama...

Istina, prijanjanje za podlogu je bolje, a samim time se napreze mjenjac i diferencijal vise nego s 12.4 gumama.


Ako ti se pokvario konusno-tanjurasti par, znaj samo da je to na tim traktorima boljka od prvog dana i budi uvjeren da ce se to i dogadjati sa 12.4 gumama, samo ce ti diferencijal duze trajati. Znajuci za boljke tih traktora. svjesno sam kupio IMT 549 i na njemu sam dobio 12.4 gume, jer nisam znao da se moze dobiti sa sirim gumama. Ima ljudi koji su ga narucili sa 13.6 gumama i tvornica ga je bez nadoplate isporucila. Takodjer se na IMT 550 ugradjuju 13.6 gume kao standardne, a mjenjac je isti, kao i diferencijal...

Savjetujem ti da kupis neke malo kvalitetnije 12.4 gume s dubljim ripnama (GALAXY) nego neke kineske 13.6... Vjeruj mi traktor ce imati jednako snage, a samo ce mjenjacu i diferencijalu biti lakse...
 
D

Demox

Guest
Po informacijama iz tvornice sklopovi su proračunati za traktore do 80 KS i one iznad te snage i naravno maksimalno unificirani. Dakle malo veće gume nebi nikako smjele utjecati na kvar (konusno tanjurasti) koji ipak treba ponekad prekontrolirati zlu ne trebalo.
 
S

strongboy

Guest
Demox kaže:
Po informacijama iz tvornice sklopovi su proračunati za traktore do 80 KS i one iznad te snage i naravno maksimalno unificirani. Dakle malo veće gume nebi nikako smjele utjecati na kvar (konusno tanjurasti) koji ipak treba ponekad prekontrolirati zlu ne trebalo.
a kako se ta kontrola obavlja?i jel ima neke znakove koje ukazuju na eventulano ostecenje tog konusno-tanjurastog skolpa,sto bi navelo da treba da se prekontrolira?
 
D

Demox

Guest
Znakovi mogu biti povećana buka iz tog djela koja je uzrokovana povećanim zazorom na sklopu. Žao mi je što sam napisao to o kontroli jer za to čovjek mora biti PROFI tako da nebi iznosio neke detalje koji bi mogli uzrokovati više štete od koristi. U praksi taj dio traje vječno uz primjerenu upotrebu traktora (dakle na sa 40 ks vući sto tona, cugati i lomiti odnosno preopterećivati traktor kao da ima sto konja a to je u zadnje vrijeme moderno. Ulje u getribi treba ponekad promjeniti (na mom 533 mjenjano nakon 30 godina ne mojom krivnjom i sad se spremam malo dotegnuti pogonski zupčanik(konusni) na vrijednost 0.35 i vidit dali su vijci tanjurastog svi na broju i dotegnuti sa 12 kg) Ja ću si to napraviti sam onako iz gušta (volim šarafit) a imam i ono drugo a da bi to davao nekom majstoru i plaćao to bi bilo previše za neku preventivu je djelovi za imt su jako jeftini tako da ono ........ .
 
S

strongboy

Guest
da.razumem te potpuno.kad bi to poceli da "proveravaju"amateri kakav sam i ja,onda bi sigurno bilo vece stete nego li koristi od tih provera ;) .a dali kad strucnjak to proveri,dali ta provera moze preventivno da spreci eventualni kvar na tanjurasti?i u cemu bi se sastojala ta PROFI provera...mislim sta bi trebalo da majstor uradi da bi se sprecio eventualni defekt tog skolopa?i dali je uposte moguce da se profesionalnom proverom tanjurastog spreci eventualni kvar?
 
Na vrh