• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Ulje u zračnom sistemu može doči preko karika ili preko usisa,neznam točno kako je to izvedeno kod IMT-a ali puno strojeva ima usis kompresora povezan sa usisnom granom sa kojom je povezan odušak motora pa ako su karike slabe može i od tamo doči ulje u sistem.
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Re: IMT 542 mjenjanje brzina

bok,
gledao sam onaj video gdje bobo salta brzine ali nisam nista razumio.
slabo se vidi sta covjek radi sa kvacilom.

kad se salta iz 1. u 2. brzinu pretpostavljam da stisce kvacili jedanput da izbaci iz brzine a onda kad je u leru jos jedamput
da bi ga ubacio u 2. brzinu
jesam li ja to dobro razumio??
isto to kad ide u 3. i onda u 4.
jer kod mene uvjek skripi kad saltam brzine.
 
B

Bobo

Guest
Tako je... jednom kvacilo da ga izbacim i drugi puta da ga ubacim, tako iz 1-> 2. i 2-> 3. iz 3-> 4. i 4.-> 5. ne treba jer 4. i 5. imaju sinhrone...

Mozes ga saltati i s jednim pritiskom kvacila, samo ako pricekas da se motor smiri, tj. da mu padnu okretaji... ja mogu 549 saltati i bez kvacila, al za to trebas vjezbe i sluha za motor i svatko to moze napraviti... U nizu obavezan medjugas i nema vise krcanja mjenjaca...
 
S

strongboy

Guest
zelim da vas pitam.kad podignem sadilicu za duvan,na kojoj je jos i bure od 200-240 litara puno vode,i od tezine se kada kad pocinju dizati prednji kotaci(na uzbrdici,na brazde ili ako malo brze otpustim kumplug),cujem kao neko tiho udaranje..kao kucanje u mjenjacu.jel to normalan zvuk kad se radi o teskim prikluccima?kad dizem plugove ili drljace necuje se nista.i jos nesto.pre nego sam dolio ulje u menjacu(3 litre),ona mala rucica na hidrauliku, sto je za finije stelanje recimo pri oranju, radila na sredini.sad od kad sam dolio ulja, rcica pocinje da radi na gornjoj granici.onako kad je podignem skroz gore, tek tata reaguje.jel je to mozda zbog eventualnog viska ulja u hidraulici?da nije i to kuckanje u mjenjacu pod teretom teskih prikljucaka rezultat viska ulja u mjenjacu?
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
problem kod startanja

bok,
evo imam sljedeci problem kod paljena motora.

kad palim motor, okrenem kljuc i onda se cuje samo klik,klak na starteru. znaci nema dosta napona na magnetu od
startera. to se desava nekoliko puta i onda upali.
dali ima neko iskustva sta da se tu promjeni.

po mojem misljeni su kleme na +kablu (sa akumulatora na starter) premalene. Isto tako je kabel koji ide do brave i dalje na magnetsalter(starter) preuzak ca.2,5mm², koliko ja znam trebalo bi biti min. 4-6 mm²

posto mi se ne mjenjaju svi kablovi, niti mjeri pad napona u njima
trazim vase strucno misljene sa foruma.

kabel od mase ssam vec promjenio.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
strongboy kaže:
zelim da vas pitam.kad podignem sadilicu za duvan,na kojoj je jos i bure od 200-240 litara puno vode,i od tezine se kada kad pocinju dizati prednji kotaci(na uzbrdici,na brazde ili ako malo brze otpustim kumplug),cujem kao neko tiho udaranje..kao kucanje u mjenjacu.jel to normalan zvuk kad se radi o teskim prikluccima?kad dizem plugove ili drljace necuje se nista.i jos nesto.pre nego sam dolio ulje u menjacu(3 litre),ona mala rucica na hidrauliku, sto je za finije stelanje recimo pri oranju, radila na sredini.sad od kad sam dolio ulja, rcica pocinje da radi na gornjoj granici.onako kad je podignem skroz gore, tek tata reaguje.jel je to mozda zbog eventualnog viska ulja u hidraulici?da nije i to kuckanje u mjenjacu pod teretom teskih prikljucaka rezultat viska ulja u mjenjacu?
mislim da dolazi do kuckanja zbog poluosovina, poluosovine imaju aksijalni hod te kuckaju jedna u drugu
opisi malo detaljnije u kojem momentu se to desava, cuje li se kada traktor ravnomjerno vuce ili kada cima preko neravnina vuce - koci
a moguce da je otpusten i diferencijal (tek sad sam vidio ovo s pustanjem kvacila)....u svakom slucaju sacekaj da IMT guru a.k.a. Bobo procita i kaze svoje misljenje
cisko kaže:
bok,
evo imam sljedeci problem kod paljena motora.

kad palim motor, okrenem kljuc i onda se cuje samo klik,klak na starteru. znaci nema dosta napona na magnetu od
startera. to se desava nekoliko puta i onda upali.
dali ima neko iskustva sta da se tu promjeni.

po mojem misljeni su kleme na +kablu (sa akumulatora na starter) premalene. Isto tako je kabel koji ide do brave i dalje na magnetsalter(starter) preuzak ca.2,5mm², koliko ja znam trebalo bi biti min. 4-6 mm²

posto mi se ne mjenjaju svi kablovi, niti mjeri pad napona u njima
trazim vase strucno misljene sa foruma.

kabel od mase ssam vec promjenio.
provjeri sve spojeve, od klema preko kablova do alnasera pa probaj, probaj i direktno spojiti na automatu, pokusaj i s drugim akumulatorom.....mada mirise na istrosene cetkice, kad zataji kucni malo po alnaseru (da se cetkice malo pomaknu) pa onda probaj

edit: mislim da bi se kablovi grijali da su tanki :roll:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
strongboy kaže:
zelim da vas pitam.kad podignem sadilicu za duvan,na kojoj je jos i bure od 200-240 litara puno vode,i od tezine se kada kad pocinju dizati prednji kotaci(na uzbrdici,na brazde ili ako malo brze otpustim kumplug),cujem kao neko tiho udaranje..kao kucanje u mjenjacu.jel to normalan zvuk kad se radi o teskim prikluccima?kad dizem plugove ili drljace necuje se nista.i jos nesto.pre nego sam dolio ulje u menjacu(3 litre),ona mala rucica na hidrauliku, sto je za finije stelanje recimo pri oranju, radila na sredini.sad od kad sam dolio ulja, rcica pocinje da radi na gornjoj granici.onako kad je podignem skroz gore, tek tata reaguje.jel je to mozda zbog eventualnog viska ulja u hidraulici?da nije i to kuckanje u mjenjacu pod teretom teskih prikljucaka rezultat viska ulja u mjenjacu?

Normalna pojava, lupa pumpa, to lupa na svakom ako nešto teže dižeš i dok god je opterećen hidraulik to se čuje. Kod nekih lupa čak i pri manjim opterećenjima..

Samo toči i vozi...
 
B

Bobo

Guest
Petar je u pravu,a ovo s lupanjem poluosovina ne osjetim ni ja na mom 539 kojem jos malo fali do 30 godina staza ;)

Dakle, pumpa lupa jer se "klacka" na onim svojim drzacima... sto stariji traktor, to se vise klacka i vise lupa, jer se to s vremenom razradi. Ako je pumpa tako obradjena da oni klinovi u nju idu na taman, to lupanje ce se cuti samo ako gornji granicnik nije dobro postelan.

Dakle, Ako lupa samo pri dizanju tezih prikljucaka u skroz gornju tocku, to nije nista strasno, samo teraj i pokusaj se priviknuti na taj zvuk... A ako lupa i kad same poluge dignes do kraja, to znaci da gornji granicnik na "kuglici" kojom dizes i spustas poluga nije dobro postelan, pa ga malo spusti...

Granicnik nastimaj tako da kad su poluge prazne u gornjem polozaju, da ih rukom jos mozes dici 5-10cm do krajnje gornje tocke.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Hoće se i poluosovine čut, didu se čuju od kad je kupi traktor, ali to se čuje samo kad naiđeš na rupu pa ga zaljulja. To se riješava vađenjem pločica kao što je reko edo.
A strongboy ovo što je opisao to je definitivno pumpa..
 
B

Bobo

Guest
Kazem ti... Kad traktor stoji, uhvatis ga za zadnji tocak i klimas ga lijevo-desno i osjeti se dosta lufta, ali poluosovine se ne cuju niti najmanje...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Ideššš, kod djeda to udara nemilo, a nema ni 2000rh, iako on to malo prebrzo potjera po rupama i sl. pizd.
 
B

Bobo

Guest
Ma, to je nesto drugo u pitanju... Mozda se tanjurasti zupcanik klima, ako vec nemilice lupa kako opisujes.

U mom selu osim mog traktora, najnoviji je 1991.g. i 98% traktora je IMT i to stari ko biblije i izradjeni ( ako nije generalka radjena, 70% ih je za generalku zrelo... Vozio sam svaki od tih traktora i poluosovine niti na jednom lupaju. Samo jedan stari 560 koji je sad sredjen ima u diferencijalu lufra (naprijed-nazad) i to u njemu malo "skogrce"...
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
i kodmene ima lufta i na prednjim i na zadnjim točkovima neznaš koji se više klimaju
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
Bobo kaže:
Ma, to je nesto drugo u pitanju... Mozda se tanjurasti zupcanik klima, ako vec nemilice lupa kako opisujes.

U mom selu osim mog traktora, najnoviji je 1991.g. i 98% traktora je IMT i to stari ko biblije i izradjeni ( ako nije generalka radjena, 70% ih je za generalku zrelo... Vozio sam svaki od tih traktora i poluosovine niti na jednom lupaju. Samo jedan stari 560 koji je sad sredjen ima u diferencijalu lufra (naprijed-nazad) i to u njemu malo "skogrce"...

kad se kodvas ne koriste veliki strojevi pa da na tvoga novoga 549 zakopčaš rasipača od 1200 kg kojega ja nosim sa 542 sa puno utega na prednjem kraju ( normalno nepunim ga punoga )i dereš po priječkama i jarcima koje imam po njivama ja mislim da bi se sve klimalo na njemu.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Nemoj ga derat i kidat pa će i biti sve ispravno... To uopće nije za pohvalu..
 
B

Bobo

Guest
Baja, ne moz mi pricat da ne ganjam moj 539... Da ti pisem sto s njime radimo, ne mogu ti ni 20% docarati... Taj traktor se ganja ko da je tudji i opet ide i ide i poluosovine nit klimaju nit sta...

539 bez prednjih utega, moze nositi prskalicu 600l i to ovisi ako ima sire grane, utezi su obavezni, ili ako imas izlaz id dvorista imalo uzbrdo ;)

542 bi mogao nositi 800-tinjak kg ali i to je upitno... rasipac 1200kg je ubojstvo za taj traktor...
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
znam da to nevalja za traktor ,a šta da radim kad moram radit s ovim traktorom ......za sada nije bilo nikakvi problema snjim ide mali ko lud.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
S

strongboy

Guest
hvala na odgovorima...po svemu sto sam procitao mogu da zakljucim da je ipak to, skoro normalna pojava kod IMT-a ;) .bas mi danas i jedan drug rekao da i IMT 560 njegovih rodjaka,kad mu stave petorednu sadilicu (kao moju) da i on tako lupa.a ovo sto cujem lupkanje kad ne bih imao kabinu, mozda ne bih ni cuo.al u kabini se svi zvuci utrostrucuju :lol: .a sama sadilica i nije kozna koliko teska...mozda oko 500-800 kg plus bure pono vodom a to je 240 litara...al je stvar u tome sto je sadilica jako dugacka iza traktora...duzina sadilice dodje kao i sam traktor.
e...a niste mi odgovorili na to sto mi mala rucica hidraulike sad reagira na sasvim gornji polozaj.a to je slucaj od kako sam dolio ulja u hidrauliku.kad sam doljevao ulje u hidauliku sumnjam na to da je traktor bio malo (sasvim malo)nagnut suprotno od imbusa gde treba da istece visak ulja od hidraulike :scratch
znaci pitanje mi je:JEL VISAK ULJA U HODROULIKU MOZE BITI RAZLOG STO MALA RUCICA REAGIJE KAD JE SKOZ U GORNJEM POLOZAJU? a pre doljevanja reagovala je na sredini...tacno gde se nalaze obelezene krugice...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
evo i kod mene nešto lupa.... :D :evil:
kada idem u drugoj brzini, bio sam traktor ili prikolica puna bala, bio neki priključak ili ne,bio kardan uključen ili ne, ispod sjedala se čuje klap,klap,klap,klap,klap u ravnomjernim razmacima, i što brže idem, brže i ono lupa, kao da nešto negdje unutra zapinje.... šta to je?? :scratch :scratch
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,193
Mrki88 kaže:
evo i kod mene nešto lupa.... :D :evil:
kada idem u drugoj brzini, bio sam traktor ili prikolica puna bala, bio neki priključak ili ne,bio kardan uključen ili ne, ispod sjedala se čuje klap,klap,klap,klap,klap u ravnomjernim razmacima, i što brže idem, brže i ono lupa, kao da nešto negdje unutra zapinje.... šta to je?? :scratch :scratch
Vjerojatno fali jedan zub na zupčaniku od druge brzine.
 
Na vrh