• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT serije s FIAT motorima

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Motori se vrte na istu stranu.
Ja sam pripadali alternator on Z101.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Znači moram uzeti onad neki koji paše na nosač na motoru...Mislim sam da zna netko odmah koji je to tip alternatora i slično i da li ih ima takvih Bosch ili Iskra koji pašu na nosač omah is kojeg stroja.

E sad ista tema drugi par rukava...današnji alternatori su "jači" 50A pa i više do 80-100..
Orginalni je bio 33A.

Trebao bi i info do koje jačine ići jer praporuka je da bi akumulator trajao što duže da ga se puni s strujom koja iznosi oko 10% njegovog max Kapaciteta C (npr 100Ah kapacitet, struja punjenja bi trebala biti 100 x 10% = 10A).

Jeste pazili i na to il vam to nije bitno?

Poznato je da su noviji akumulatori zatvoreni , pa čak i kod onih otovrenih s čepovima na čelijama , pri večoj struji od 10% C-akumulatora dolazi do prokuhavanja, odnosno do hlapljenja vode iz čelija akumulatora pa se akomulator zagrijava više nego što smije i time razara svoje dialektrike (izolatorske slojeve) pa čak i probija čelija.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Samo trazi od zastave novi tip alternatora on najbolje odgovara na drzace a sto se tice jacine ne boj se sto jaci to bolje ne moze on da prepuni akumulator regler to regulise inace nemas nista bolje za punjenje akumulatora od alternatora a bolje kad je jaci kad upalis potrosace radna svetla I tako to ne manjka mu snage
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Orginalni je bio 33A.

Trebao bi i info do koje jačine ići jer praporuka je da bi akumulator trajao što duže da ga se puni s strujom koja iznosi oko 10% njegovog max Kapaciteta C (npr 100Ah kapacitet, struja punjenja bi trebala biti 100 x 10% = 10A).
Sam si sebi dal odgovor.
Da su u tvornici tak računali stavili bi akumulator od cca. 330Ah.

Ako svjetliš po ko Božična jelka (ko ove seljačine koje se kod mene voze gore dole s svim mogučim radnim lampama i rotirkama i po danu i po noči) onda stavi čim jači.
Ako ne, onda ti je svejedno.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Ako svjetliš po ko Božična jelka (ko ove seljačine koje se kod mene voze gore dole s svim mogučim radnim lampama i rotirkama i po danu i po noči)

Zanimljivo, a ja mislio da takvih majstora ima samo kod mene.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ne mislim od traktora napraviti mobilni rasvjetni čvor za putovanje po mraku od birtije do birtije.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Od viška glava ne boli, valja uzeti u obzir da ne radi traktor stalno po danu kad nema upaljenih potrošača. Bolje da alternator ima dovoljno snage za filati akumulator i napajati potrošače, nego da potrošači crpe struju iz akumulatora ;)
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ekipa bok.

Jel ima netko iskustva s promjenom termometra za vodu na 533 s FIAT motorom?
Moj riknul, ispustila vjerovatno ona cjevčica tekućinu/plin koja je bila unutra. Starinski termometar nije elektronski.

Odšarafil sam iz glave motora i senzor i redukciju. Redukcija neka velika jel zna tko mjeru za to ? Jel to M22 ili M20 i koji navoj 1mm, 1,5mm ili NPT.
A sam senzor je izgleda s navojem M12 pa ni ne paše ovaj koji sam mupio za IMT 539 jer je prevelik za unutarnju navoj redukcije a pre mali za rupu na glavi,

Pomagajte... gdje kupiti slični termometar, ovog sam i odcvikal već, nakon što sam ga u kuhalu testirao.

Htjeo bih opet takav starinski (imt TIP s termotekućinom unutra , što li je već) da ne provlačim sada žice za ovaj novi elektronski?

Jel se da naći neka redukcije između tog navoja na glavi FIAT motora 8035.02 i IMT termometra koji je izgleda M14/16 ?? Gjde kupiti?
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Najjednostavnije rješenje da tokar napravi novu redukciju od mesinga prema uzorku stare i novom termometru.
 

luka1002

Član
Tu od
27 Kol 2015
Poruka
58
Znači moram uzeti onad neki koji paše na nosač na motoru...Mislim sam da zna netko odmah koji je to tip alternatora i slično i da li ih ima takvih Bosch ili Iskra koji pašu na nosač omah is kojeg stroja.

E sad ista tema drugi par rukava...današnji alternatori su "jači" 50A pa i više do 80-100..
Orginalni je bio 33A.

Trebao bi i info do koje jačine ići jer praporuka je da bi akumulator trajao što duže da ga se puni s strujom koja iznosi oko 10% njegovog max Kapaciteta C (npr 100Ah kapacitet, struja punjenja bi trebala biti 100 x 10% = 10A).

Jeste pazili i na to il vam to nije bitno?

Poznato je da su noviji akumulatori zatvoreni , pa čak i kod onih otovrenih s čepovima na čelijama , pri večoj struji od 10% C-akumulatora dolazi do prokuhavanja, odnosno do hlapljenja vode iz čelija akumulatora pa se akomulator zagrijava više nego što smije i time razara svoje dialektrike (izolatorske slojeve) pa čak i probija čelija.
Iskra 33A sa zastave odrađuje vrhunski posao. NJega koristim na 533 Deluxe.
Po pitanju punjenja, da je preoporuka za 10% ali kosntantnog punjnja. Npr, kod mene ga krene puniti sa 15A nakon paljenja, ali to traje cca 10min i onda praktički padne na 0, tako da se ja ne bi opterećivao sa time. Ono na što treba obratiti pozornost da alternator zavodvolji sve potrošaće, tj. da može dati dovoljnu struju.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Najjednostavnije rješenje da tokar napravi novu redukciju od mesinga prema uzorku stare i novom termometru.
DA bit će da je tako najlakše.

Evo samo info na FIAT motoru 8035.02 redukcija je M22x1.5 muški-vanjski navoj i M14x1.5 ženski unutarnji navoj u koji ide indikator M14x1.5 , kapilarni bio.

IMT kapilarni termometri su ili M16x1.5 ili R3/8" ako se ne varam tako da ne pašu.

I sad trebam redukciju s M22(m) na M16(ž).

Hvala.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Iskra 33A sa zastave odrađuje vrhunski posao. NJega koristim na 533 Deluxe.
Po pitanju punjenja, da je preoporuka za 10% ali kosntantnog punjnja. Npr, kod mene ga krene puniti sa 15A nakon paljenja, ali to traje cca 10min i onda praktički padne na 0, tako da se ja ne bi opterećivao sa time. Ono na što treba obratiti pozornost da alternator zavodvolji sve potrošaće, tj. da može dati dovoljnu struju.
Da slažem se.

Uzeo sam polovni alternator kod čovjeka koji se bavi time već 30godina (alternatori i alnaseri) u Kutini,
Alternator je Magneti Mareli od 55A, 14.2V, dva priključka samo B+ (spoj na akumulator preko 3,5 kvadrata žice), te D+ (s akumulatora na signal žaruljicu, 1kvadrat žica).
Rad alternatora provjeren strujnim klještima, daje 14.4V max, i nakon paljenja pri 1000o/min daje 30A i nakon 3-10minuta (ovisi o stanju napunjnosti akumulatora) spušta struju punjenja na oko 0,5A tj na trenutnu potrošnju potrošača.

Hvala.
 

luka1002

Član
Tu od
27 Kol 2015
Poruka
58
3,5 kvadrata ti je premalo, minimalno 6 bi trebao stavljati na tu amperažu, a preporuka je 10 ili više. Ova druga je ok.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ajde još jedno prtljavo pitanje....

Pošto se radi o IMT 533 obrtomjeru i FIAT motoru. jel ima tu neke razlike oko brzine kretanja motora i obrtaja tj pokazivanja tog sata u odnosu na stanje kad je sve IMT (mislim imt obrtomjere zajedno s IMT motorom a ne FIAT motorom na 533)?

Znači strah me je iči špricat s tim traktorom, uvijek izracunamo da 3bara dobijemo na 1500obrtaja i da se vozimo 1. brzom i tad obrtomjer pokazuje oko 5.5km/h a o tome ovisi potrošnja špriciva.

Jel netko skužio neku razliku u tom segmentu između IMT533 i IMT533-Fiat
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Nisam. Od tad nije radio, a i inace ne radi puno pa mi nije hitno.
Inace mi ne radi ni jedan sat pa ti ne mogu pomoc 😆
U spricanju je bitna je brzina i pritisak. Okretaji nemaju tu puno veze.
 

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Pozdrav svima. Od juče sam vlasnik 533 sa fiatovim motorom. 8035.02 je motor. Znači 100mm klip ako sam u pravu.
Traktor sam uzeo prilično jeftino i sad ću preko zime da ga sredjujem. Prvo bih da sredim paljenje. Obilazio sam par traktora pre ovog koji su hladni palili bez grejača. Ovaj nema šansi da upali bez grejača. Rotaciona pumpa je u pitanju i rekli su mi da je zbog nje, u šta ja ne verujem.

Da li je neko imao slična iskustva i ako jeste kako ste rešili? Hvala! :)
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Sve isto kao kod tebe sam prošlu zimu odradeno...traktor je verglao nakon sredene struje ali nekako otežani pa su četkice na alnaseru promijenjena i kupljen novi akumulator. Sad brze vergla ali ne pali na ključ, nego mu treba onako popriličnom da prihvati i upali bilo hladno il toplo. kod mene bolje pali kad je hladno nego toplo. stelani su ventilirane, cav pumpa određena promjena glave u darovanu, i nakon svega opet ne pali lako...nakon svega ostaje provjeriti kompresori ali mislim da je to problem , kompresija. pritisak ulja dok je hladan je oko 3 a kad se dobro ugrije onda pada ispod 1bar. pa je i to naznaka stanja motor. iako je poznato da ti motori 8035.02 imaju mali prisitak ulja. barem sam čitao tako.
meni ne preostaje nego generalka motora jer sad ima oko 13000 sati, u Ladislavi je servis 6000kn i onda još majstor za raskoši sklopi sve u hrpu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zaricmica

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
8
Mislim da ima dobru kompresiju. Palio sam na gurku i upali na 2 metra bez problema. Takodje, traktor u leru radi izuzetno mirno i nema nikakvog dima. Dobro radi. Samo me buni to sa hladnim startom. Nebitno je što je rotaciona pumpa. On mora da upali bez problema. Bar ja mislim.

Ovome ne znam sate. Znam da mu je motor žute boje, što nisam još video nigde.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh