• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
trenutno nemam dovoljno KS za okretač jer bi trebao min 80 ks za malo bolji dvobrazni po lošijoj zemlji ,pa onda još i novčeka nešto dodati na ovaj 2put 14 imt,tak da bude mir i blagoslov neko vrijeme:drinkers:

U vučnoj sili ti gotovo nema razlike između okretača i običnog jedino u transportu je razlika..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
eh taj transport bi mi stvarao problem na kosinama i povečim brdima a i po našim fenomenalnim putevima:roll:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Mislim da si malo fulao oko naštelavanja...!!! Da imaš plug okretač i da ga štelaš za svaku njivu posebno -nećeš dobro orati cijelu jesen!!! Ako imaš ravnjak i oreš na nagibu (naoravaš ili razoravaš) kako ti onda štelaš plug???( kad dođeš na kraj njive onda malo spustiš jednu polugu pa malo podigneš drugi put..??) Plug se štela na ravnom terenu tako da ima odgovarajući zahvat i nagib za koji je namjenjen , a kad oreš na nagibu nemože se izbjeći da prva brazda bude premala jer oreš i u drugom smjeru ... (traktor ide podkoso na nagibu - znam iz iskustva jer orem na nagibu gdje se većina nebi ni vozala sa traktorom a kamoli orala- još da bacaš brazdu niz nagib (padinu )!
a kaj piše u knjigi kak izorat ovakav komad,a o nagibima nemoj meni govorit

Uploaded with ImageShack.us
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Ne vidim gdje je problem !!!?? malo brežuljak ,malo nagib ,uvala...!!
Dakako da ti ja mogu pričati o nagibima i bregovima (malo bolje pogledaj..)!!!
Kod nas ovdje ispod Kalnika nema baš previše ravnice ( to ću ti još dokazati na slikama ..)Naša ravnica je prislonjena k brijegu..!!!
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
možda je već bilo ovihg pitanja ali ja ih ne mopgu pronaći, ovako imt 539, plug imt 16", orao sam neke dvije rali nekih 18 sati, na prvom djelu zemlje plug ide preko 35cm u zemlju pod kraj njive jedva 5-6cm. Pitanje kako se štela dubina oranja na jednobraznom plugu? neki mi kažu na poteznici drugo kažu na hidraulici?
 

hurli

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
55
možda je već bilo ovihg pitanja ali ja ih ne mopgu pronaći, ovako imt 539, plug imt 16", orao sam neke dvije rali nekih 18 sati, na prvom djelu zemlje plug ide preko 35cm u zemlju pod kraj njive jedva 5-6cm. Pitanje kako se štela dubina oranja na jednobraznom plugu? neki mi kažu na poteznici drugo kažu na hidraulici?

kako da naštimam ovaj plug?neće da se sam okreće,koliko da odmaknem prvu brazdu od kotača?
 

Prilozi

  • PB060438.jpg
    PB060438.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 1,186

hurli

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
55
kako da naštimam ovaj plug?neće da se sam okreće,koliko da odmaknem prvu brazdu od kotača?

evo još slika...
 

Prilozi

  • PB060435.jpg
    PB060435.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 2,000

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
možda je već bilo ovihg pitanja ali ja ih ne mopgu pronaći, ovako imt 539, plug imt 16", orao sam neke dvije rali nekih 18 sati, na prvom djelu zemlje plug ide preko 35cm u zemlju pod kraj njive jedva 5-6cm. Pitanje kako se štela dubina oranja na jednobraznom plugu? neki mi kažu na poteznici drugo kažu na hidraulici?

nisam još dobio odgovor, pa nije valjda da nitko ne ore s 539 i jednobraznim plugom?
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
nisam još dobio odgovor, pa nije valjda da nitko ne ore s 539 i jednobraznim plugom?

pa jesi li probao stegnuti poetznicu(ruku)
-možda je drugčije tlo,nabijenije,pa zato nejde u zemlju,kakvi su lemeši
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
poluga za štelanje bočnog nagiba treba biti što više podignuta a topling probaj što više stegnuti ako ne ide, lemeš zove kovača da ga lupi po glavi:rolleyess::rolleyess::rolleyess:
 
B

Bobo

Guest
Dubina pluga se stela na finoj hitraulici ili na braznom tocku ako je plug njime opremljen.

Navojem desne vertikalne poluge traktora i top-link poluge se stela sam plug da ore lijepo i da se ne otima u brazdi. Nikako stelati plug da se "nabija na nos" jer ce onda jako nemirno raditi i brze ce se spic lemesa potrositi...

539 i IMT 610.10 se jako dobro slazu i to je jeko fina kombinacija za oranje u svim mogucim uvjetima.
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
Dubina pluga se stela na finoj hitraulici ili na braznom tocku ako je plug njime opremljen.

Navojem desne vertikalne poluge traktora i top-link poluge se stela sam plug da ore lijepo i da se ne otima u brazdi. Nikako stelati plug da se "nabija na nos" jer ce onda jako nemirno raditi i brze ce se spic lemesa potrositi...

539 i IMT 610.10 se jako dobro slazu i to je jeko fina kombinacija za oranje u svim mogucim uvjetima.


Plug nema brazni točak, znači jedino na finoj hidraulici, što sam i probao ali ne ide mi uvijek jednako duboko i ne kužim gdje one dvije kockice moraju stajati, tu ću pokušati nešto skicirati, pa ako netko može možda pomoći, dali kockice (fini hidraulik) moraju biti u položaju 1,2 ili 3 s time da je grubi hidraulik spušten do kraja.



Uploaded with ImageShack.us
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
pa jesi li probao stegnuti poetznicu(ruku)
-možda je drugčije tlo,nabijenije,pa zato nejde u zemlju,kakvi su lemeši

nabijeno ti je tlo definitivno zato neide u zemlju
 
B

Bobo

Guest
Kolega, s "kuglicom" radis samo i jedino kad podizes i spustas plug u zemlju.

Ako je plug podesen ispravno (pocetno podesavanje bi trebalo biti takvo da je plug pod 90° odakle god ga gledao, i onda ides u fina stelanja...

Uglavnom, kockicama se regulira otpor vuce. sto su kockice nize prema polozaju "spusteno" to ce plug nastojato ici dublje s obzirom na tvrdocu zemlje u kojoj radi. ako je zemlja meka, na jednom podesenju kockica ce ici npr 25cm uvijek, a kad dodjes u tvrdju, zgazeniju njivu, plug ce ici 15cm duboko. sve ovisi o otporu zemljista.

Inace, imas samo dvije rucka, ne tri, donja "kockica" je samo granicnik kretanja gornje kockice. malo pogledaj i vidjet ces da donja kockica nema veze s nicim, samo se klize za gornjom, koja je spojena na hidraulik...

natjeraj plug u zemlju, sto dublje mozes i stani na mjestu, izbaci traktor u ler i neka motor radi, pokusavaj s finim hidraulikom ici prema gornjem djelu skale i vidjet ces (ako je sve ispravno na poluzju) da ce se plug poceti tresti i polako izlaziti iz zemlje. Kreni orati i polako pomici fini hidraulik prema dolje dok ne dodjes do zeljene dubine oranja.

Ako ti je tlo zbijeno, zalim, kolega, morat ces se igrati s kockicama dok zemlju ne dovedes u red, jer drugaciji otpor zemljista, i drugacija dubina rada...
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Meni su kockice uvjek između "dvije točke" na hidrauliku i mislim da za oranje tu i trebaju stajati.Znaći donja je fiksna između dvije točke,a sa gornjom "fino"podižem ili spuštam plug
 
B

Bobo

Guest
Sve zavisi od stanja i podesenosti hidraulika... Na mom 539 donja kockica bude odmah iznad gornje g kruzica, i onda mrdas plice-dublje... zavisi kako je stelan hidraulik...
 
B

Bobo

Guest
(mada gledajuci poluge,malo ni tu mi nije jasno kako ide podesavanje pluga jer nema one stranicne granicnike koje idu od recimo blatobrana prema poluzi,kojim se regulise zahvat prve brazde)...

Kolegaaaaa...

Izvinite sto upadam u ovu temu ali...


NIKAD u oranju spaneri ne smiju biti utegnuti. moraju slobodno njihati kad je plug u brazdi. Taj lanac NE SMIJE sluziti kao regulator zahvata prve brazde nikada. Za to imas rucku na plugu, ako prednja hvata previse, pomjeri ju prema nazad za zub, ako jos hvata previse, onda jos jedan zub i tako dok ga ne potrefis...

Plug sam sebi mora naci put i obadvije brazde moraju jednako hvatati.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Kolegaaaaa...

Izvinite sto upadam u ovu temu ali...


NIKAD u oranju spaneri ne smiju biti utegnuti. moraju slobodno njihati kad je plug u brazdi. Taj lanac NE SMIJE sluziti kao regulator zahvata prve brazde nikada. Za to imas rucku na plugu, ako prednja hvata previse, pomjeri ju prema nazad za zub, ako jos hvata previse, onda jos jedan zub i tako dok ga ne potrefis...

Plug sam sebi mora naci put i obadvije brazde moraju jednako hvatati.
pa zasto onda sluze ti...lanci?ja sa desnim lancem reguliram prvu brazdu a druga je nepromenjiva...stim da levi lanac je slobodniji pa plug ima toleranciju recimo kad ka pomeram njihanjem onda ide u levo i u desno jedno 15tak-20 cm.stim da kad ide u levo nemoze da se pomeri vise nego sto je nastelano desnim granicnikom...e sad...ako prva ide dublje ili plice, onda je korigujem polugom.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh