• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

mmartiny

Član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
33
Re: kalači drva

@puknuti ako sam dobro shvatio moja pumpa je dobra za kardan, a ne za motor. U biti ako mi možeš napisati što mi potrebno uz taj cilindar da dobro šljaka bilo motor bilo na traktor. Trebam li i multiplikator? Sory sa ovim nisam na ti. I meni izgleda ta sjekira preogromno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Re: kalači drva

Upravo suprotno.
Napisal sam ti da je ta pumpa (10,66cc/okr) idealna 2-polni motor (~3000rpm) da bi imal nekih 30-tak lit/min.
Dakle, s najvećim multiplikatorom (1:3,8) se nemreš približiti toj brzini.
 

mmartiny

Član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
33
Re: kalači drva

Po tome za TV 30 ks moram kupiti i pumpu i multiplikator, a kad bi isao na motor (4,5kw) rezervirao sam ga na njuškalu broj 11103191 prolazila bi moja pumpa. I što još trebam za motor da radi? Decki shvatite me da u tome sam tute-mute, a ako nekome treba nešto s satelitskom tu sam tata-mata. lp
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Sa TVom i multiplikatorom nije problem dostič i 5000 okretaja pumpe.Nije TV kao ostali on ima 4 brzina kardana u levu stranu i dve brzine u desnu.Sa inverzijom se ove brzine promjene i ima 4 u desnu i dve u levu.Zato prije saveta treba znat ko če pogonit i sa kojim okretajima raspolaže.Tv ak je od 30 ks može komotno terat cepač do 20 tona.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

ova pumpa od 10 kubika bude na 1400 okretaja gurala 4 cm u sekundi ..možda to na oko izgleda puno , ali računaj da je to neki 5 sekundi za 20 cm hoda
vračala se bude nekih 30 % brže
to je za mene dosta sporo .

Uz to trebaš obavezno sigurnosni ventil , ako je viljuškar od indosa vjerojatno ga ima na sebi ( provjeri) ..treba ti manometar da možeš podesiti tlak( to možeš posuditi , namjestiti , pa vratiti) ..crijeva ..rezervar xd
 

mmartiny

Član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
33
Re: kalači drva

Kad govorimo o kalaču na motor i kad bi umjesto svoje pumpe uzeo pumpu od 25 ccm 250 bara uz onaj motor od 4,5KW to bi išlo puno brže, zar ne. Rezervar bude u stupu. Koliko sam shvatio majstora cilindar ima izlaz sigurnosni ventil. @abarth ja bi najradije to imao s motorom, a ne sa TV samo kako što sam već pisao bravar to nije do sada radio i tu je problem.Kad bih barem mogao doći do neke sheme i izracuna da mu to dam jer je on sa osnovnom konstrukcijom gotov.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

formula za protok ...postoje i onlajn kalkulatori , googlaj .
Protok u litrama u minuti = kubikaža pumpe x broj okretaja motora u minuti x iskoristivost pumpe( oko 0.90) / 1000

Ptrebna snaga u kilowaeima = protok u litrama u minut x tlak u barima / 600 x stupanj iskoristivosti , (obično 0.9)

brzina
površina tvog klipa je vejrojatno 50 cm dvadratnih ..
Imaš protok od npr. 10 litara u minuti
to podjeliš sa 60 i imaš protok od litara u sekundi .
u ovom slučaju je to 0.166 litara u sekundi ili 166 kubičnih centrimetri .

Ako je površina klipa 50 centimetri kvadratnih a tvoja pumpa progura 166 kubičnih centimetri u sekundi onda 166 podjeliš s 50 i dobiješ cca 3 centimetra , dakle brzina bude 3 centimetra u sekundi .

Povratna brzina je veča za razliku u površinu klipa i površine klipnjače , .
Ako je cilindar fi 80/ fi 45 to je oko 30 % (odoka ).

to je sva mudrost , ali to ne vrijedi ništa ako ne znaš kaj hočeš ,
ne možeš mene pitati jel dovoljna pumpa od 25 kubika , na to pitanje ja ne mogu dati odgovor
mogu ti samo sugerirati , bez garancije i matrijalnog nadomjeska posljedica .

I kaj se mene tiče ova tema završena ,a ti ako hočeš vrti pumpu na 5000 okretajaj , tvoja pumpa , tvoj traktor , tvoj novac
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mmartiny

Član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
33
Re: kalači drva

ne možeš mene pitati jel to dovoljno ,ti moraš znati kaj hočeš i kaj trebaš ...[/QUOTE]
Ja želim kalač na motor. Kupio bih onaj elektromotor i pumpu koja njemu i cilindru odgovara da dobro radi (kala hrgavije kratke komade). Imam onaj razvodnik (ručice) od viličara koji može raditi na struju (rekao majstor).Znam da mi je jednostavnije kupiti pumpu i multiplikator za tomeka i bravar mi to složi i da ga ne gnjavim. Ovako gnjavim vas jer uz vaše preporuke želim to imati na elektromotor jer je praktičnije. Sorry malo sam naporan, ali ako mogu dobiti odgovor kakvu pumpu uz onaj el.motor moram kupiti kad je moja prespora. Koliki rezervar mora biti itd. lp
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Re: kalači drva

Abarth, kao i obično, nisi shvatio bit.
Može Tomek tjerati i 100-tonca, samo je pitanje kojom brzinom...

TV je nestandardni traktor s čudnim brzinama kardana.
Ak se bazira na njega, poslije taj kalač nemre koristiti ni na jednom normalnom traktoru.
Zato se treba bazirati na standardne okretaje kardana, dakle na 540 rpm.
Drugo, standardni multiplikator nemre dugo otrpiti 1000 rpm, ako je predviđen za 540 itd.
Osim toga, slažem se s Puknutim, ak se ima mogućnosti (trofazne struje) za kalati doma karatka drva, puno je jeftinije, tiše i bez smrada, dakle bolje, pogoniti pumpu elektromotorom nego traktorom.
 
Posljednje uređivanje:

mmartiny

Član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
33
Re: kalači drva

Moja prvotna zelja je bila na traktor i pocelo se raditi za njega. Trofaznu struju imam kao i prvi susjedi tak da mi to vise odgovara i odlucio sam da idemo na motor. Spreman sam sve kupiti da bravar moze sloziti i zato sam vec dosadan koje komponente uz cilindar i elektromotor da uzmem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Re: kalači drva

Evo sad, zadnji ti put ponavljam:
Najdi motor 5,5kW, 3000 rpm (28xx, da te ne zbuni), s prirubnicom i nogama. Ak nemreš najti takvoga, zemi samo s prirubnicom. Treba ti zvono pumpe i elastična spojka. Pumpu imaš.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: kalači drva

Kad govorimo o kalaču na motor i kad bi umjesto svoje pumpe uzeo pumpu od 25 ccm 250 bara uz onaj motor od 4,5KW to bi išlo puno brže, zar ne. Rezervar bude u stupu. Koliko sam shvatio majstora cilindar ima izlaz sigurnosni ventil. @abarth ja bi najradije to imao s motorom, a ne sa TV samo kako što sam već pisao bravar to nije do sada radio i tu je problem.Kad bih barem mogao doći do neke sheme i izracuna da mu to dam jer je on sa osnovnom konstrukcijom gotov.

Ako misliš na onu kocku koja je pored klipa i spojena cijevima taj ventil ti je suvišan i sa njime bi možda čak imao i problema u radu , taj ventil ima funkciju koja ti ne treba nikako

Sigurnosni ventil koji ti @puknuti pominje je obično na razvodniku a može da se stavi i posebno na vod i on ograničava najveći pritisak
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

ZJ nema veze ak si moderator ali tvoji odgovori ne daju mogučnosti o daljnoj razpravi jer uvek je pravilno samo ono što ti napišeš.Ja sam ja ali ovakve napuhnute tipove ne podnosim.Svaka čast Muhi ,Puknutom i još dosta ostalim na realnim odgovorima .Samo ti si posto ko OFICIR ,svi odgovori su su sa gugla.SorY samo takav sam ja utisak dobio o tebi.Može i banovanje,samo ja uvek kažem istinu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Re: kalači drva

Abarth, ne mislim se prepucavati s tobom, i savjetujem ti da malo ohladiš usijanu glavu.

Naravno da moji odgovori ne daju mogućnost za razgovor, jer stojim iza onoga kaj napišem. Zvučalo to tebi prepotentno ili kak već, tak je.
Naravno da pretražjem Internet, no, za razliku od tebe, bar znam interpretirati ono kaj tam najdem.

Ni ja ne podnosim tipove, koji se prtljaju u ono kaj ne razumiju, ali mi kućni odgoj ne dozvoli da ih stjeram tam gdje im je mjesto.

Da si se potrudil bar malo pogledati neke od mojih odgovora, možda bi stekel drugačiji utisak. Meni svejedno.

To kaj sam moderator, nema veze s mojim odgovorima, ali ti ne daje pravo da mi to nabijaš na nos.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Re: kalači drva

Upravo suprotno.
Napisal sam ti da je ta pumpa (10,66cc/okr) idealna 2-polni motor (~3000rpm) da bi imal nekih 30-tak lit/min.
Dakle, s najvećim multiplikatorom (1:3,8) se nemreš približiti toj brzini.

Po tome za TV 30 ks moram kupiti i pumpu i multiplikator, a kad bi isao na motor (4,5kw) rezervirao sam ga na njuškalu broj 11103191 prolazila bi moja pumpa. I što još trebam za motor da radi? Decki shvatite me da u tome sam tute-mute, a ako nekome treba nešto s satelitskom tu sam tata-mata. lp
Taj ti ne valja. Preslab je i prespor.

Evo sad, zadnji ti put ponavljam:
Najdi motor 5,5kW, 3000 rpm (28xx, da te ne zbuni), s prirubnicom i nogama. Ak nemreš najti takvoga, zemi samo s prirubnicom. Treba ti zvono pumpe i elastična spojka. Pumpu imaš.

Evo, ima na Njuškalu motor kakav tebi treba:
http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/elektromotor-oglas-7800849

Nema doduše noge, ali to nije neki problem.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Re: kalači drva

Dobro onda, nisam znal.

Sad znaš kaj treba gledati, ako hoćeš iskoristiti pumpu koju imaš. Pojavit će se neki, bez brige.
 

mmartiny

Član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
33
Re: kalači drva

Samo je problem sto me majstor ceka i pozuruje jer sad ima vremena.
Ma kupio bih i drugu novu pumpu i motor rabljeni slabiji ako bi sljakalo. lp
 

Najnoviji postovi

Na vrh