• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

durozetor

Član
Tu od
12 Tra 2014
Poruka
64
Taj kalac gore na slici je dječja igračka i to jedino može služiti da se povremeno a ne često nacjepaju drva za roštilj a za neki ozbiljan posao to jednostavno nije možda nisam u pravu vrijeme će pokazati
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
A kak bi onda po tvome trebalo raditi povremeno s njim, 5-10-15 minuta pa ga odmarati ili?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kakva su vasa iskustva sa hidraulickim sklopovima od rosi, mislio sam kod njega kupovati nekekve stvari za cjepac, pumpa, cilindar, rzvodnik i ostalo,
 

kristijan

Član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
80


u 3 mesecih sam izcjepal cca 150 m drv, stroj radi bez problema. binderberger 30ton je zakon. Cjepam do premera 80 cm na 6 djelov, pogon imt 542, 1300 obrati na motoru.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
kakva su vasa iskustva sa hidraulickim sklopovima od rosi, mislio sam kod njega kupovati nekekve stvari za cjepac, pumpa, cilindar, rzvodnik i ostalo,

skup je :)

Reci što ti treba i koja je bila njihova cifra pa ti ja dam svoju za isto :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
trebam slijedece;
Cilindar hoda oko 1050mm, precnik 100/65,
pumpa oko 30cm3
dvobrzinski ventil, protoka min 40l,
rezervoar ulja, 20 do 30l
filter sa kucistem povratni,
spojka, prirubnica pumpa el. motor,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
Ventil bi trebal biti dvaput većeg protoka od ovoga kaj tražiš.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
30cm3 na 1400 okretaja 42l/min, jedino ako je zbog plunger moda i povrata kad ide vise ulja, slazem, se da je 40l malo,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
npr 42 litra ide u " manju "komoru , tj uvlačenje a iz veče komore cilindra 100/ 65 prema rezervaru ide 2.3 x više tj 92 litara

i tu je osnovna stvar gdje se ljudi zeznu u proračunu , pa im esto cilindar u povratu sporiji i više guši motor nego u radnom hodu tj cjepanju ..tu doalzi do zagrijavanja , bla ,bla ,bla
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pitanje je, auto speed ventil sa obicnim razvodnikom ili dvobrzinski ventil.
Koliko sam shvatio autospeed zahtijeva i razvodnik, sto je duplo skuplje od dvobrzinskog razvodnika, dali je duplo bolji.
Druga stvar, sistem sa dvije pumpe, osjetno skuplji, dali je bolji za cjepac.
kako god neznam sta je bolja varijanta, ulozeno dobijeno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
Sve ti zavisi o omjeru promjera cilindra, željenoj brzini i - ponajviše raspoloživoj snazi pogona.
Da, uz ovaj autospeed ventil trebaš još i razvodnik. Tak je i pri meni.
LuEn%20autospeed_zpshpptcqxy.jpg


Najjeftiniji je ručni Hi-Lo razvodnik, pa onda autospeed, pa sustav s dvije pumpe i ventilom.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Sta je po tebi optimalno za varijantu cijepanja max 100m godisnje. Prednosti i nedostaci pojedinih varijanti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
Ručni 2-brzinski ventil je OK, ak budeš uvijek radil samo ti ili netko tko ima osjećaja. Ugrađuje se uglavnom na jeftijije (tvorničke) kalače. Bolji (i skuplji) većinom imaju auotospeed.

Ja sam se odlučil za autospeed. Dobije se znatno na brzini, puno je prikladniji za nepriučenog rukovaoca, jer nemre forsirati motor, a ima brzinu. Čak ne mora ni znati kak stvar radi (jer razvodnik ima 3 položaja). Rekli bi - dvobrzinski za bedake.
Nedostatak: ak želiš kalati u sporoj brzini, onda to nije jednostavno (treba držati razvodnik djelomično otvorenim, jer inače sam prelazi u regenerativni mod, osnosno veću brzinu).

Videl sam varijantu s tandem pumpom. Isto dobro rješenje, samo skupo. Prednost je kaj se s malom snagom pogona mogu dobiti pristojne brzine. Nedostatak jednako kao kod autospeeda, ali se izborom pumpi mogu dobiti različite brzine (kod 2-brzinskog ventila je to određeno promjerima klipa/klipnjače cilindra).

Nemrem ti reči kaj je bolje. Mi imamo stroj za svoje potrebe i ne kalamo tak "velike" količine. Probal sam ručni ventil i autospeed. Ručni mi se nije dopal. Možda se s vremenom dobije osjećaj, pa to ide brže.
Osim toga, drva uglavnom kala moj 85-godišnji otac, pa je njemu ovak puno jednostavnije nego iskanje brzina na 4-položanjom razvodniku.

Odlučil sam kaj je meni bolje, a to ne mora biti isto kao i tebi.

Odluka je tvoja.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
***** ti miša, ti kalači i upravljanje njima postaje jako komplicirano :icon_eyes:
Sva sreča pa je meni puknuti složil makinu bez puno mudrolija, ja bum pomalo. Ima u Boga dana.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
i mene plasi to posudjivanje, a autospeed koliko vidim dodje vise za oko 120 EUR koliko je njegova cijena, nesto se ustedi na jeftinijem obicnom razvodniku, plus dodatna crijeva, u konacnici sigurno razlika 150 EURA. Koji protok tog autospeed ventila treba.

Ako bih isao na autospeed onda ide obicni razvodnik, pa bih mozda ugradio razvodnik sa tri sekcije, jedan za podizanje noza, drugi za podizanje rampe, i treci za cijepanje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ljepota stroja a i života je u jednostavnosti , čim jednostavnija transmisija to bolja , tak je govorio moj instruktor strojar ..onda je to bila smješna fraza , a danas je to način života , ne znam jel on zadužen za to ali hvala mu na tome

kad bi zbilja imao slobodne ruke i buđet , sljedeči projekt bio bi kalanje u dvije faze tkz. serijaski kalač ,
 

Najnoviji postovi

Na vrh