• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
@vlč.puknuti nevezano za kalače ali kako se onda upravlja s hidromotorima na recimo kombajnu? Znači oni moraju stalno imati protok ulja da rade? Vidio sam da čovjek prodaje štore sa prednjim pogonom preko hidromotora pa me zanima kako je to uskladio.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne kužim kako lik odmotava sajlu..ne vidi se ni na videu..ako je jedan kraj motora u tanku znači sa ga vrri samo u jednu stranu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@vlč.puknuti nevezano za kalače ali kako se onda upravlja s hidromotorima na recimo kombajnu? Znači oni moraju stalno imati protok ulja da rade? Vidio sam da čovjek prodaje štore sa prednjim pogonom preko hidromotora pa me zanima kako je to uskladio.
Misliš za pogon kotača ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dizel motor tjera pumpu..ta pumpa uglavnom ima pronjenjivi protok..ima 0 protok kad kotači stoje ..kad krene naprijed tjera ulje u jednom smjeru a kad prebaciš u rikverc ulje tjera kontra.
Ovo je jedan kotač

 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
To mi je jasno na koji način funkcionira i kako promijeniti smjer, nego pitanje je kako bi se okretao kotač ako nema protoka ulja, znači nema gašenja pogona kotača jer bi zablokirao? Kako uskladiti zadnji kraj koji ima pogon preko mehanike i prednji preko hidraulike ?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Ako se traži da točkovi vuku i napred i nazad, onda bajpas mora bit zatvoren ili uslovljen.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
@jocc taj sam i ja vidio na oglasu
I stvarno zanimljivo izgleda, nema kardana, nema zglobova, veći zakretni kut kotača može biti, manje mjesta sve skupa zauzima..
Ali me isto muči ta usklađenost sa zadnjim pogonom. I koju snagu mogu ti hidromotori isporučit? naravno treba složit hlađenje ulja, mislim da hidromotori najbolje zagriju ulje..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kada se prekine vod do tog hidro motora koji ne treba , tačnije prekidaju se oba voda , onda se u istom momentu otvori veza između dvije strane motora.
I onda on narodski rečeno vrti ulje na prazno
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Mogu preneti svu potrebnu snagu za točak, jer se montiraju na planetarni sistem u točku. Na maloj dužini se mogu montirati dva planetarna. Takvi sistemi slični kod kopača za pogon gusenica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Na tvorničkom vitlu, hidro motor se vrti u odmatanju sajle. Na njemu postoji frajlauf spojka, tak da bubanj može stajati iako se motor vrti. Povlačenjem sajle vrtiš bubanj, tak da sajla ostane cijelo vrijeme koliko-toliko napeta. Zato na gornjoj tvojoj slici i postoji mehanizam koji vrti bubanj dok vlečeš sajlu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
@jocc taj sam i ja vidio na oglasu
I stvarno zanimljivo izgleda, nema kardana, nema zglobova, veći zakretni kut kotača može biti, manje mjesta sve skupa zauzima..
Ali me isto muči ta usklađenost sa zadnjim pogonom. I koju snagu mogu ti hidromotori isporučit? naravno treba složit hlađenje ulja, mislim da hidromotori najbolje zagriju ulje..
Usklađenost je manji problem kada su motori vezani paralelno , ako su u seriji kao recimo kod bourgonija onda oko nisu u istom stanju potrošenosti može da se desi da "zavlači" berač u stranu.
On ti naprimjer ima dvije brzine transporta prilično jednostavno riješene , u sporoj (radnoj) brzini su motori spojeni paralelno , dok su u transportnoj brzini spojeni u seriju.
Nadam se da si skontao kako funkcionira.
Dok recimo zadnji pogon se na ovo nadodaje kako sam opisao i prethodnim postovima.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Na tvorničkom vitlu, hidro motor se vrti u odmatanju sajle. Na njemu postoji frajlauf spojka, tak da bubanj može stajati iako se motor vrti. Povlačenjem sajle vrtiš bubanj, tak da sajla ostane cijelo vrijeme koliko-toliko napeta. Zato na gornjoj tvojoj slici i postoji mehanizam koji vrti bubanj dok vlečeš sajlu.
Samo onoliko brzo koliko hidromotor dozvoli nije u potpunosti slobodan nemože preteć brzinu hidromotora.
 
  • Like
Reactions: ZJ

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Prije nekoliko godina jedan komšija radio na pilani i vozao viljškar za trupce, pogon hidromotor i sve uredno radi napred nazad. Kaže u radu se gasio motor i kad se ugsi odmah viljuškar ide nekontrolisano ili napred il nazad zavisno kud je obala. Ma imali slijetanja sa njim nekoliko. Nisam o tom razmišljao šta je, dali kako navede savoris, preko bajpsa hidomotor cuclao ili je možda pumpa spojena preko naletenog kvačila pa se oslobodi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
To mi je jasno na koji način funkcionira i kako promijeniti smjer, nego pitanje je kako bi se okretao kotač ako nema protoka ulja, znači nema gašenja pogona kotača jer bi zablokirao? Kako uskladiti zadnji kraj koji ima pogon preko mehanike i prednji preko hidraulike ?
Akp te muci kaj sam napisao da se ne može okretati ni da nema u njemu ulja to se odnosi na potezanje rukom..orbitalni tip motora ima na neki način redukciju kad radi na ulje ..u obrnutom smjeru je ubrzavanje rotora..i čovjeku bi bilo preteško odmatanje rukom sajle,.

Kak je ovaj uskladio pogon na traktoru ne znam..vjerojatno računanjem..neko "klizanje "sigurno postoji..u blatu se to ne osjeti.

Koliko znam neki tip "đon dira" je imao prvi pogon na motore ..i nkje se baš pokazalo dugovječno.

Sad možemo nastaviti priču koliko je mehaničko vitlo na kalaču zapravo jednostavnije. I dalje bi bilo moj prvi izbor.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Sad možemo nastaviti priču koliko je mehaničko vitlo na kalaču zapravo jednostavnije. I dalje bi bilo moj prvi izbor.
Takođe sam uvjek za takav izbor. Na doboš dodati malo kočnice i to radi.
Takve manje ručno izrađeno dizalice su korišćene u građevinarstvu, za brzo podizanje kolica i spuštanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh