• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dobar željezni majstor si sam napravi konstrukciju pa nema potrebe za doradivanjem jer dodelani ni dečec ne valja....

Ako je tak kak ZJ veli, kupi materijal, složi konstrukciju po svojim željama, nabavi cilindar i razvodnik i napraviš ga za manje love nego da kupuješ i dorađivaš.

Nisam ja nikakav željezni majstor. Moglo bi se reči da znam kak bi neke stvari trebalo napraviti, ali za napraviti treba netko s iskustvom, prostorom i alatom. Meni fali sve troje pa onda rađe platim, pogotovo ako je cijena umjerena. Tak je bilo i s kalačem. Kad sam ga dopelal probal sam delati i nije mi baš išlo. Nekaj zbog slabe podešenosti kalača, a više zbog mojeg neznanja i neiskustva s kalačima. Majstor mi je dodatno ugradil manometar i ispravno poštelal sugurnosni ventil.

Jučer sam imal prvi posel kalanja. Normalno je da se još učim. Pošto mi je radni stol bil preskup (100 E), za sad koristim drveni panj visine 60 cm. Ima dva nedostatka: hoće se povremeno otklizati s mesta i mala je gornja površina. Zato sam pord njega stavil još dva furčeca kakve kalam, jedan na drugi kaj ih koristim za odlaganje. Za silu je bolje nek nič.
Ima 2 brzine: 1. je brza, a 2. sporija. Povrat je zeru sporiji od 1. brzine. Nemam granićnik za regulaciju visine povrata pa ode do kraja ako ga ručno prije ne zaustavim.

Dakle ostaju mi dvije stvari za napraviti. Podesivi graničnik visine (nije nikakav problem) i radni stol. Tu bi mi dobro došli savjeti vas iskusnijih, koji o tome znate puno više.
Koje materijale i kavu izvedbu predlažete za radni stol?
 

Prilozi

  • WP_20191109_12_37_04_Pro[1].jpg
    WP_20191109_12_37_04_Pro[1].jpg
    163.8 KB · Pregleda: 72

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Mi smo stol napravili 600x600 i još pante na svaku stranu s dodatkom 300x600 tako da je cijeli stol 1200x 600, 12 mm debljine. Ispod cijev do donjeg postolja i vezali na kliznu stazu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Iwanho, svakak radna površina nek bude od suznog lima. Ostatak stola moze ostati gladak.
Jocc je opisal dobru izvedbu.
Ak misliš kalati kratko na stolu, svakak napravi graničnik hoda prema dolje. To je važnije neg prema gore.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svoj trojici.
Jocc,
Koja je cijev za stup. Bil bi ti jako zahvalan ako poslikaš svoj kad buš u priliki.

ZJ,
i sad sam na drveni panj stavil jednu dasku da si slučajno ne raskolim panj. U svakom slučaju je to jako korisno osiguranje. Moglo bi se riješiti s pločicom ispod ventila koja je kao klackalica. Šipka pogurne stranu ispod ventila prema gore, a sajla ili lančić povuće drugu stranu prema dolje. To bi moglo funkcionirati ako je ventil tak složen da "prisilno" iskljućenje ima prioritet nad komandom s ručkom (iako se ona drži u donjem položaju). Ako nije tak, onda bi isključenje prema dolje moralo djelovati na ručku.

Muha,
jedno je u nekaj se razmeti, a drugo je nekaj od toga izdelati. Trebaš biti sposoban za oboje. Slovenci imaju za to izreku: "Je pogojno, ni pa zadostno".
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Muha,
jedno je u nekaj se razmeti, a drugo je nekaj od toga izdelati. Trebaš biti sposoban za oboje. Slovenci imaju za to izreku: "Je pogojno, ni pa zadostno".
Hočeš reči znaš objasniti ali ne umiješ to svojim rukama napraviti?

Ti si jedan od jako rijetkih ljudi koji si hrabro to javno priznal, svaka ti čast zbog tog jer ima ovdje, baš na ovom forumu dosta ljudi koji znaju objasniti ali svoja djela kriju ko zmija noge jer i ako su sprovedena u djelo to je odradil neko drugi za njih.
Samo kaj je danas sve teže nači i platiti bedaka koji bu tuđe ideje odradil po željama.

Za mene je po pitanju hidraulike i samogradnje ventila na ovom forumu bil Puknuti, što je i dokazal na kalaču kojeg je meni napravil svojim rukama.
Bogami, sad kroz koji dan bu i on nakon godine dana u funkciji.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Iwanho za sad je cijev bojler ojačan s unutarnje strane ali planiram ga zamijeniti sa nekom 100x100x5 ili sličnom koju nabavim. Budem slikao nije problem.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Stol napravi od 4 cijevi po oko 2" i svakak ga fiksiraj na gornjoj strani stola.
Graničnik uvijek djeluje direktno na ručku, na svakom kalaču ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Muha,
kaj bi dobil s tim da lažem i kome bi lagal. Nebi dobil niš, a lagal bi samo sebi. Uvijek više volim istinu od laži, kak god bolna bila. S tremorom nemreš dobro nekaj zašvasati. Kad je nekaj nezahtjevno, u to se upustim. Npr. preselil sam zadnji valjak na malčeru za 20 cm više otraga i to se pokazalo dobro. Jednu prikolicu sam napravil sve kompletno, ali to je bilo prije 35 godina. Ovu novu sam proračunal, nacrtal i dal po crtežima napraviti. Kaj je najvažnije, zadovoljan sam. I ovaj stol za kalač bum sam napravil. Dok to ne realiziram, koristim panj, ali bum ga ubuduće zgurtal za stup kaj nebu bežal od stupa.

Jocc i ZJ, hvala na informacijama.

Nije mi poznato kaj drži ručku u gornjem položaju. Ako graničnik djeluje na ručku, znači da onaj štift koji viri s donje strane iz razvodnika, svojim pomicanjem prema gore, pritisne ručku prema dolje ili oslobodi neki osigurač pa se ručka vrati u srednji položaj pod djelovanjem opruge.
Ako netko ima izvedeno ograničenje hoda prema dolje, lijepo prosim sliku. Uvijek je lakše kad imaš od nečega početi. Za sad razmišljam o par opcija:
- već spomenuta klackalica koja bi djelovala na ručku,
- sajla provedena ili lančić preko kotačića s utorom iznad ručke,
- sajla u bužiru provedena iznad ručke.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
D97FD742-AC8E-4134-B37A-7AA8675D8DD1.jpeg
Ovo je trenutno najbolja slika koju ti imam, oroginal stol kupljen sa cjepacem, stol ima cca 30kg debelog zeljeza i na mjesta se povijao...e sad posto si reko da nisi majstor i reko si cijenu od 100 eura po meni se to ne isplati doma radit jer ako mislis napravit kako spada samo materijal ce ti toliko bit...moje skromno misljenje
A ako se vec i odlucis na izradu stola onda napravis da stol ima dve visine i ne moras cackat da radis na cilindru kraci hod
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpi, hvala. (y)

To je uglavnom, kak i sam veliš, debeli materijal. On nebi smjel biti skuplji od 1-1,2 eura/kg. pitanje je jel ići na jaku centralnu nogu kak je na tvojoj slici, ili na 4 manje cijevi kak je predložil ZJ. Malo bum prije odluke analiziral kaj dobivam ili gubim jednim od ta dva načina.
Mogu ja i ovak raditi bez ograničenja hoda. Jedino mi je malo žal da sekira ima prezni hod od 12-15 cm gore i ponovno dolje. Mislim da viši stol ne bi bil primjeren za moju visinu koja je prosječna. Sadašnji panj ima visinu 60 cm i ok mi je raditi na njemu. 5 cm viši mi nebi smetal, ali na 15 cm viši bi mi bilo teško delati.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Znaci imas cca 30e samo materijala...ako je po toj cijeni...brusne ploce dok to sve na mjeru i oblik stavis, elektrode dok sve povaris ovdje su sve puni varovi...vec si na 0...plus vrijeme i sve...jbt 100e kupis pravi stol original i radis ko gospodin, moj je bio duplo skuplji pa sam ga uzeo...a ja vidis nikad ne koristim te granicnike jer nemam tako preciznu mjeru da su svi isti neki je kraci neki je duzi i neda se meni stalno selit tih 15 cm hoda a imam to original
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Iwanho, to je grubi stroj i tu idu šipke, nikakve sajlice.
Za ograničenje prema gore, sekira prišće onaj štift koji izlazi iz razvodnika, a za ograničenje prema dolje bi trebala vagica koja bi digla ručku prema gore.
Na nosaču sekire postaviš komad debljeg flaha s rupom, a vertikalno (kroz njega) postaviš jednu šipku koja je gornjim krajem u produžetku štifta, a dolje upeta federom, koji ju drži podignutu, ali tak da ne pritišće štift.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, hvala. :love:
To je u biti moja prva opcija, samo sam vagicu nazval klackalica.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
# iwanho, ono što ja primjećujem. Taj cjepač koji imaš je ogroman i može cjepati metrice. Ako je kupljen za pretežito za tu namjenu onda Ok. Ali ako je intencija ga koristiti za cjepanje kratkih drv cca 25 - 30 cm, onda je to čis brez vez. Ali ako je bila ideja nabaviti cjepač koji ima mogućnost da se na njemu može cjepati od 25 - 110 cm (onda bi ja gledao kupiti takav cjepač), da ima pomični stol.
Koliko vidim potreba je za cjepanjem kratkih drv (kao i većinom) za svoje potrebe.
Ako je tako onda prijedlog, prodati taj cjepač i nabaviti odgovarajući, najjednostavnije. Ili napraviti nešto ovako.
 

Prilozi

  • IMG_20171125_134933[1].jpg
    IMG_20171125_134933[1].jpg
    113.3 KB · Pregleda: 60

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brgude,
hvala na iznesenom mišljenju. Kad sam se odlučil za kalač razmotril sam više opcija: električni, taktorski, za metrice, za kratka drva, vertikalni ili horizontalni odnosno kombinirani. Da vas ne zamaram razlozima, ali zaključil sam da bu mi ovakav najbolje odgovaral (best buy za moje potrebe).
Danas sam za 2 sata skalal ostatak drva koja sam imal doma (oko 3 metra hrastovine i cerovine). Panj sam zgurtal za stup i bilo je puno bolje. Pronašel sam tehniku kalanja koja mi odgovara i čak mi ni graničnik prema gore nije potreban. Klip se vrati do kraja jedino kad mijenjam kladicu. Kad bi radna površina bila veča, radilo bi se još lakše i brže. Kad bi imal jednostavno demontažno rješenje za učvršćenje 2 fosne duljine cca 1,5 m na panj, uopće nebi razmišljal o stolu.
 

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Pozdrav ljudi,
Polako i ja spremam dijelove za svoj cjepač. Planiram da stavim pumpu Gr. 3 50ccm, razvodnik 120l, rezervoar od 100l ulja, multipikator 1:3,8, cilindar 80x50x550. Da li je to sve uredu ili da promijenim nešto. Radio bi sa njim IMT 539.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Previše ulja, prevelika pumpa za tak mali cilindar.
Za usporedbu, na mojem je cilindar 80/56, razvodnik je autospeed nekih 40 litarski (ne znam točno), 40 litri ulja u spremniku s povratnim filterom, pumpa 19cc gr.2 kuplana na el-motor od 5,5kW, znači oko 26...27 lit/min (@~1400 o/min).
I 20 litri bi ulja bilo dovoljno, jer ovo jedva da se zagrije.
Ako misliš vrtiti motor na malom gasu (oko 1200 o/min) i imati punu brzinu, dovoljna ti je pumpa kao moja, i stroj bude čak i brži.
Naravno, s brzo/sporo razvodnikom.
Ak ideš na preveliku pumpu, cilindar bude prebrz u povratu i lupal bude bez veze, a da ne velim da je to i opasno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh