• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Čini mi se da sam vidio u prodaji razvodnik fabrički predviđen za auto povrat , mada sam ga i ja prepravljao.
 

filip1

Novi član
Tu od
14 Ožu 2024
Poruka
6
Evo ti nešto približna ali daleko od pravog. Recimo neki traktor od 40kw može tjerati preko multiplikatora pumpu tandem 30+20 cm. Stiim što ti treba rasteretni ventil, da ti na određenih 100 -120 bar izbaci iz sistema 30 cm pumpu. Za brzi povrat ti treba drugi ventil. Za recimo 25 t snagu ti treba min cilindar unutarni fi 120, te bi trbao razvodnik podesiti negdje na 210 do 220bar.Sa tim cilindrom ideš na srednje pritiske koje daju žubčaste pumpe. Ako kažeš da možeš ići na indust.. struju onda 11kw motor ti tjera ove dve pumpe. Da bi iskoristio iste pumpe za pogon traktora i pogon el motora imaš dosta rada da se to posloži, ali je moguće. I dobio bi dobru brzinu rada.
Što se tiče konstrukcije zašto ideš na varijantu dužinske metrice dali možeš nešto manje. I dali je to u svrhu svakodnevnog cijepanja. Ako možeß industr motor onda ti je besporteban traktor pogon. Ali dobro. Ako bi uzeo ovu varijantu onda ti treba razvodnik veći od 150l protoka da izbegne velika grijanja ulja, ali u svakom slučaju za ovu varijantu ti trab neki hladnjak ulja.
E sad odeš u trgovinu hid dijelov i tražiš šta imaju u ponudi i šta oni predlažu za ovakvo nešto i dobićeš kalkulaciju cijene. Ako želiš ozbiljan rad moraš uzeti ozbiljne pumpe i ta dva ventila. Takođe ti treba njihova ponuda na kojim rasponu pritiska mogu podesiti te ventile.
Što se tiče hid cilindra možeš sigurno dobar polovni bez oštećenih kliznih površina, stim obavezno prepakivanje brtvi. Ovakav sistem nije baš mobilan
Super odlicno
Hvala vam na odgovoru.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Za takvo nešto se raspitaj koje su cijene. Neznam kakav vam je budžet na raspolaganju. Ima i jevtinije varijanta jedna pumpa oko 35 cm ( iako može 40 cm ali ne na 200 bari), bez ovih dva ventila, ali imaš za duplo sporije kretanje sjekire.. el motor 1450 ob, i direkt na pumpu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
20240329_164229.jpg
Ova granatla može da se iskoristi. Zasad ide za svrdlo cijepanje drva. 20240329_175514.jpg
Samo neznam dali da vratim upaljač, možda će onda na udar bolje cijepati. 20240329_184135.jpg
Spreman jak hidromotor, svrdlo i nosač za icb. Još malo dorade i može se koristiti za cijepanje sa icb ili nekom drugom konbinirkom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ma nije granatla. Slično. 20240329_184122.jpg
Ma da se našalimo. Neki komad imao okolo flašnu, djelovalo da je trebala biti veća remenica i kaišnik u komadu, i unutarnja mjera 30 mm za osovinu tolerisato.. kad sam je otokario ispalo slično, još i zeleno pa ajd reko možda neko i pita šta je. 20240329_164229.jpg
 

juzny90

Član
Tu od
8 Sij 2019
Poruka
89
Pozdrav majstori,slažem cjepač na traktorski pogon,planiram stavit pumpu sa multiplikatorom.Cilindar je 110-70...koje gr kategorije pumpa i koliko kubika,te razvodnik sa kolikim protokom mi je dovoljan?
Cjepač je većinom za cjepanje metrica
 

juzny90

Član
Tu od
8 Sij 2019
Poruka
89
Ima preko 200 stranica nisam naišao još na ono sto meni treba,ima kolega cjepač al kad na pumpi ne piše ništa...znaci dovumim se pumpa gr2 30cc ili gr3 42cc...kod kolege mi se cini po dimenzijama da je gr2 pumpa i pise na cjepacu 17t,radio sam sa njim i nema sta ne cjepa traktor u leru...e sad kod mene je malo veci cilindar,neznam oce bit dovoljna ta gr2 pumpa
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Pozdrav majstori,slažem cjepač na traktorski pogon,planiram stavit pumpu sa multiplikatorom.Cilindar je 110-70...koje gr kategorije pumpa i koliko kubika,te razvodnik sa kolikim protokom mi je dovoljan?
Cjepač je većinom za cjepanje metrica
Koji traktor tjera. Ali svejedno može pumpa između 40 i 50 cm. I multiplikator za istu. Razvodnik negdje 150 litarski. Crijeva nigdje ne smanjivati protok u odnosu na holendere pumpe i razvodnika. Znači što veći prečnici da se izbegavaju grijanja ulja. E sad po meni da je naći pumpu koja nema osovinu u konus već da je vanjski ozubljena osovina da ulazi u multiplikator. Znači bez konusno ozubljenog dodatka. Veoma bitna stavka za pumpe većeg protoka.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
Možeš pojasniti ovo zadnje? Zbog čega je bolje tako?
Zbog jačine i izbjegavanja pucanja kajle na konusnom dijelu ili? 🤔
Na dosta viličara sam vidio tako, osovina u originalu ima na sebi zupčanik, i recimo dosta velikog promjera 50+mm
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Da postoji problem pucanja kajle ili pucanje tog zubčanika. To je više izraženo kod motora sa unutarnjim sagorijevanjem zbog perioda taktova i opterećenja. Stresnje motora i njegove vibracije koje preko kardana I njegovih luftova, budu prenešene na taj vrh I u radu dolazi do popuštanja stiska matice i time se smanji konusni pritisak a onda sama kajla ne izdrži da podnese takvo naprezanja.
Tog nema kod pogona pumpe koju traktor ne osjeti u radu i niti malo ne promijeni zvuk. Ako bude gušen i sam sebi dodaje gas tada je to preduslov za ovo opisano.
Poželjno je vremenski projveriti na pumpama sa konusom zategnutost matice.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Na dosta viličara sam vidio tako, osovina u originalu ima na sebi zupčanik, i recimo dosta velikog promjera 50+mm
Takve pumpe su malo ozbiljnije rađene. Takve pumpe sa pogonske strane imaju duplo kučište, te je ugrađena pogonska osovina iz dva dijela, te je uležistena sa dvorednim ležajem. Takođe, izlazni dio osovine ima dosta veći prečnik od unutarnje osovine sa zubcanikom, ima mogućnost da se taj dio osovine koji viri vani po potrebi može mijenjati. Te se može postaviti sa izlaznim dijelom koji odgovara različitim pokretačima, ravna osovina ili konus osovina, sa 6 kronorskim ili višebrojni korner. Na Takve pumpe se može po potrebi direktno montirati remenica jer pumpa ima ležaje predviđene za takvu upotrebu.
Skoro neki član reče kako je na cjepač od 12xxe, ugrađeni vrlo kvalitetni dijelovi. A kakvi su dijelovi to je druga priča. Pa sam mu dao komentar da su to dijelovi druge klase a čak i treće.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
518
Razvodnik na kalaču mi se ne vrača sam. Može li se to popraviti, ili treba novi?
Razvodnik je Hydro pack, P80
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
To je bolje i sigurnije (ako nije na pedalu).
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
Ako je sa automatskim povratom i isključenjem onda mu je vjerojatno pukla opruga, imao sam taj slučaj na svojem. Nije baš sigurno tako raditi jer ako se ne vrati sam zna se dogoditi da ručka pada i krenuti u smjer prema dolje i onda nije baš zgodno.
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
204
Razvodnik na kalaču mi se ne vrača sam. Može li se to popraviti, ili treba novi?
Razvodnik je Hydro pack, P80
Pa probaj mu pomoci sa vanjskom oprugom. Naš tako potpomognut radi godinama i po meni nema potrebe za novim jer ce kad tad i njega zadesiti ista sudbina.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
Istu ideju sam i ja imao ali sam ipak dao napraviti oprugu, kad sam skužio da mi je par puta sjekira lagano krenula prema dolje, prošla me volja za eksperimentima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh