• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko kravica držati - neki optimalni broj

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta
M

Mister x

Guest
Koliko kravica držati - neki optimalni broj

Pitanje se odnosi na one koji več imaju kravice a glasi:
Koliko bi krava bilo porebno da se prictojno živi u našoj državi bez velikih napora.
I koliko bi trebalo zemlje imati u pravilu po grlu ili 10 grla.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mislim da bi 20 trebalo biti minimalno. Zemlje mislim da manje od 1 hektar po kravi! Npr. 40 hektara -50 krava!
 
M

Mister x

Guest
A kad bi imao na otvoreno kroz ljeto na ispaši na površini od tri hektara. Plus još koji hektar sastrane jel bi mogao imati oko 20 krava.
I kolkoa je ugrubo zarada po kravi mjesečno od mljeka

Da ne misliš da te bezveze ispitujem, stari me gnjavi da bi više love okrenuli sa kravicama nego lješnjakom.

Pa da mu iz ruke profesjonalca dam informaciju.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Neznam, ali mislim da 3 hektara nije dovoljno za 20 krava, jedini da pasu ta tri hektra a kad popasu onda im dovezeš u balama sijeno.
Znači minimalno za 20 krava bi ti trebalo 15 hektara.
Zaradi ti ovisi o količini proizvodnje po kravi, ako si tek početnik onda ti nema neke zarade. Uglavnom, početna ulaganja su jako velika, po mojem proizvodnja mlijeka je najskuplja grana poljoprivrede, trebaš najviše strojeva, trebaš staje...

Neznam koliko je lješnjak profitabilna kultura da bi ti mogao reči što je isplativije.
 
M

Mister x

Guest
Pa to i ja njemu govorim da su astronomska ulaganja i s tim da moraš uvijek biti prisutan u tome. Recimo da je spomenuo koze još bi razmislio jer tu nije toliki ulog.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Stočarstvo

Ovako po nekim sručnjacima za 1 uvjetno govedo tj. 500 tinjak kg potrebno je nešto manje od 1 ha površine. Moje mišljenje da se ispod 50 komada muznih krava ne isplati raditi to je minimum, Sutra Ču više o tome
 
R

Ratarko

Guest
Nikako ne treba zanemariti šta kaže struka po tome pitanju ali ne teba ju niti slijepo slušati ...

Znam nekoliko poljoprivrednika koji imaju 20 ili 30 muznih krava i žive sasvim pristojnim životom. Mislim da isplativost i profitabilnost farme od 20-30 krava najviše zavisi od samoga gazde ( uz još neke preduvjete ) i njegove sposobnosti da ju uspješno vodi . Nisam mišljenja da je minimalni broj krava 50 nego 20 .Farma sa 50 krava je več ozbiljan objekt .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Za sada je dovoljno 20-30 krava , ali i ja mislim kad uđemo u EU da če 50 biti minimalno.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Sva ova mišljenja o veličini stada su zanimljiva. Ima xy faktora, koji se moraju i mogu imati u obziru.

Danas kod zahteva po kvaliteti mlijeka nisi u stanju da to ostvaruješ racionalno na maloj količini proizvoda. Laktofrizi, muzna oprema, detergenti i slična roba košta za 5 krava samo par posto manje nego za 30 ili 50.

Sposobnost uspiješno raditi sa par krava nije isto kod večeg broja.

Drugo je tvoja kapaciteta u financijskom smislu.
Ako uzmeš kredit za pogon za 10 krava, absolutno nisi u stanju da ga vračaš i ostane ti za život. Ako se kreditiraš za primjer 50 krava, imaš malo ostatka za kupit špezu.

Primjera radi, prije 8-10 godina na SI SAD (Pennsylvanya, New York) povečanje farmi od 60-80 krava se događalo u rangu od prosjeka 400 krava! Svaka manja investicija ne bi nosila dosta ostatka poslije plačanja rate kredita.
 
A

agrarac

Guest
ja mislim da mi nismo dovoljno razvijena zemlja da gradimo neke ogromne farme jer ima mnogo faktora koji to koče.
 
M

Mister x

Guest
Ja mislim da nije ključni problem koliko je država razvijena nego je ljudima muka kad žele nešto ostvariti a koče ih drugi npr. neredovita isplata za mlijeko i niz drugih faktora.
Eto u mojem selu je ostao jedan gazda koji hrani 15 kravica i kolko vidim solidno živi, u usporedbi sa mnom koji sam bio u Njemačkoj 5 godina zaradio nešto i vratio se nazad.
Kod njega je isto ključni problem da mu je Vindija snizivala rang kvalitete njegovog mljeka dok nije uzeo sve u svoje ruke i sad radi sireve, dimljene sireve i vrhnje te takve proizvode plasira na tržnici u Varaždinu i naravno lokalnim konzumentima.

Kakva vi imate iskustva sa Vindijom i Dukatom?
 
R

Ratarko

Guest
@ Mister x
Kakva vi imate iskustva sa Vindijom i Dukatom?

Bratič mi ima malo više od 30 krava i radi sa Dukatom.
Prije par mjeseci su mu postavili ultimatum ovi iz Dukata i rekli da neče dolaziti kod njega po mlijeko ako ne poveča dnevnu proizvodnju , kao ne isplati im se , u to vrijeme je imao 20 - 25 krava .

Sada znam samo to da ima konstantne probleme sa kvalitetom mlijeka i onda dobije manje za litru nego što je trebao dobiti.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Stočarstvo

U svemu tome najgore je što su ljudi koji vode našu državu su iz onoga prijašnjeg sistema. Nema stručnih i školovanih ljudi, a i to malo što ima ti plešu kako ovi sviraju. Pa zato i mljekare rade kako hoče. Moje mišljenje je ako imaš 20-30 krava i imaš dovoljno zemlje za potrebu st. hranu zašto onda ne i 50. Isto si obavezan. Ja da imam i 10 bio bi sretan a kamoli 50. Sa malo se ne isplati ništa raditi, ili uspijevaš ili propadaš. Nova lauf štala sa kompletnom opremom i 35 junica crnog holštajna, transport , karantena i osiguranje transporta i karantene košta 160 000 Eur. Takvu farmu može opsluživati jedna osoba hranjenje i čiščenje. Največi posao je mužnja. Ako krene po dobru mogučnost isplate kredita je 3-5 god. osobno znam osobu koja je za dvije godine napravila takve dvije štale i super je zadovoljna. Ali opet za sve te papire u vezi izgradnje štale potrebno je 100 000 kn. i dana kucanja po vratima razhnih ureda i hrpu živaca.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sa Dukatom nemamo nikakvih problema, trenutno smo drugi proizvođač mlijeka u Krapinsko Zagorskoj županiji.
Moja farma če koštati za 50 krava + 20 junica .............EURA plus papiri.
 
M

Mister x

Guest
Onda se očito boje da te ne izgube i zato ti ne manipuliraju cijenama mlijeka, da imaš 15 kravica vrtjeli bi te oko malog prsta garant.

Pa zato je tu u mojoj okolici propalo par domačinstva jer nisu imali neki investicijski plan a s druge strane ih je Vindija potkradala uz obrazloženje da imaju slabo mlijeko.

Moj susjed se hvala bogu preorijentirao na te prouzvode od mlijeka pa mu sad ide.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
A valjda zato što živim samo 50 km od mljekare i zato što mislim povečati proizvodnju.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Mister x kaže:
Onda se očito boje da te ne izgube i zato ti ne manipuliraju cijenama mlijeka, da imaš 15 kravica vrtjeli bi te oko malog prsta garant.

Pa zato je tu u mojoj okolici propalo par domačinstva jer nisu imali neki investicijski plan a s druge strane ih je Vindija potkradala uz obrazloženje da imaju slabo mlijeko.

Moj susjed se hvala bogu preorijentirao na te prouzvode od mlijeka pa mu sad ide.

Tu mislim da je moguče i dosta izjava, koje nisu baš u potpunosti neutralne.

Ako su se u Hrvatskoj zaoštrile zahteve za više kvalitetne razrede, možda je to razlog gnjeva.

Nisam upučen u situaciju u Hrvatskoj, a slično je bilo kod nas kad su se postavili novi normativi i klase.

Dobar dio malih proizvođača je odustao, jer nije stigao 'lovit' kvalitetu i gubio je na cijeni.

Na kraju sve se svodi na to, da sam baš 'JA' žrtva nepoštene mlijekare itd.
 
A

agrarac

Guest
mario i ja volim biti optimist i razmišljati o novoj lauf stali,40-50 krava i slično ali kad prođeš kaj smo mi prošli s mljekarom da nismo dobivali za mlijeko po 6 mj. a moraš vračati kredit koji si uzeo da bi pošteno radio,neznam dal bi se ja sad usudio upuštati u ovako velike investicije.svaka ti čast i nadam se kaj bude ti dobro išlo s novom štalom i kaj nebudeš imao problema s naplatama.
 
Na vrh