• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Pa ,treba malo čvršće držati tolko da se vidi kroz crijevo kako se smjesa unutra vrti.Ove su kobase na slici izbodene čačkalicom na mjestima gdje smo primjetili prazan prostor.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Mi uvijek stavljamo sol, papriku i češnjak i bude dobro. Sva skup se stavi u posudu s tim da se povremeno okrene. Ja tak radim več 15 godina i moji godinama prije. Nikad nismo imali problema sa sušenjem. Ove slike gore su od prošle godine tak da mogu reči da je bil odličan špek.:drinkers:
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Mi uvijek stavljamo sol, papriku i češnjak i bude dobro. Sva skup se stavi u posudu s tim da se povremeno okrene. Ja tak radim več 15 godina i moji godinama prije. Nikad nismo imali problema sa sušenjem. Ove slike gore su od prošle godine tak da mogu reči da je bil odličan špek.:drinkers:

sve sam i ja radio tako kako ti govoriš nisam stavljao samo paprikui moji godinama prije i ja nastavio..onda isto tako u razgovoru sa čovjekom kojemu je to struka i kada mi je objasnio neke stvari ja probao i nisam požalio sve je još ukusnije nego po mom (našem):ali to je stvar osobnog stava i ukusa.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Pa ,treba malo čvršće držati tolko da se vidi kroz crijevo kako se smjesa unutra vrti.Ove su kobase na slici izbodene čačkalicom na mjestima gdje smo primjetili prazan prostor.

ja ih isto izbušim i još dobro provaljam da ne ostane ni trunke zraka jer ga nesmije biti ako će imati pravi miris i okus.:partyman:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nesmeta malo ljute paprike za pac a i češnjak ima baš tu funkciju da da mesu malo nekog štiha ...
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Nesmeta malo ljute paprike za pac a i češnjak ima baš tu funkciju da da mesu malo nekog štiha ...

ja samo govorim o špeku a u meso stavljam češnjak papar u zrnu malo ljute paprike ali ne u prahu nego sušene upravo zato šta zatvara kao kada pečete roštilj, so sitnu i krupnu.znači samo na špek ne stavljam ništa osim čiste soli,možete probati jedan komad za probu
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Ima jedna stara "o ukusima se ne raspravlja" Svako ima nekaj svoje kaj mu je dobro. Makar ja volim svašta probati uvjek ispadne da mi je moje kak radimo najbolje. Jedne godine sam zaribal 50 kg kobasica niš mi nisu valjale. Čovjek koji mi je dal recept njemu su bile odlične. Od tad ne eksperimentiram puno. Skup je bila škola.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ova ti stoji ako tebi paše za druge te nije briga za dobre kobasice postoji samo jedan recept ....
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Ma ok mi samo razgovaramo i izmjenjujemo mišljenja pa zato smo tu. no ja volim probati nešta novo a u kobasice stavi 2,5% soli i sve ostalo po svom ukusu i nikad nećeš zaribati tako ja radim bitna je samo so.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Ova ti stoji ako tebi paše za druge te nije briga za dobre kobasice postoji samo jedan recept ....

pa daj mi taj recept da probam.:prayer:a vidim da imaš jednu jako rjetku i jako kvalitetnu sortu svinja pa nimalo ne sumljam da nije dobar.
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislil sam na to da svako ima svoj recept koji mu odgovara,ja ti radim od 2-2,5%soli večinom 2,2%, dvije žlice jušne ljute paprike na deset kila to mi je mjera jer imam svoju papriku i znam koliko je ljuta ,i voda od češnjaka i uspjeh zagarantiran to pričam za salame 45-50 promjera .
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Mislil sam na to da svako ima svoj recept koji mu odgovara,ja ti radim od 2-2,5%soli večinom 2,2%, dvije žlice jušne ljute paprike na deset kila to mi je mjera jer imam svoju papriku i znam koliko je ljuta ,i voda od češnjaka i uspjeh zagarantiran to pričam za salame 45-50 promjera .
Isto tak i ja radim samo dodamjoš malo papra i žlicu šečera. Kak špek stavljate režete ili faširate?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Crnu svinju sam nabavil od našeg forumaša Nikole 75 ima čovjek vrhunske svinje.

Papar ne stavljam jer gubi na kvaliteti ako misliš na sitni jedino u zrnu i ja stavim šečer to sam zaboravil napisati špek meljem znal sam rezati ali djete neče ovak jesti ma moram mljeti a i nekak mi je bolje..
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Crnu svinju sam nabavil od našeg forumaša Nikole 75 ima čovjek vrhunske svinje.

Papar ne stavljam jer gubi na kvaliteti ako misliš na sitni jedino u zrnu i ja stavim šečer to sam zaboravil napisati špek meljem znal sam rezati ali djete neče ovak jesti ma moram mljeti a i nekak mi je bolje..

To su svinje sa jako kvalitetnim meso svaka mu čast
i ja sam zaboravio šećer no stavim malo i jako malo papra itina da je kvalitetnija bez papra svega 3grama na 10 kila i meljem na jako krupno sito jednostavnije je nego rezati nožem samo prethodno ohladim meso u frizideru ako vani nije dovoljno hladno onda ispada kao da je rezano.
 
Posljednje uređivanje:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Mislil sam na to da svako ima svoj recept koji mu odgovara,ja ti radim od 2-2,5%soli večinom 2,2%, dvije žlice jušne ljute paprike na deset kila to mi je mjera jer imam svoju papriku i znam koliko je ljuta ,i voda od češnjaka i uspjeh zagarantiran to pričam za salame 45-50 promjera .

sličan je i naš recept kako mi radimo doma...samo mi da sve "na oko" tj da se proba friška smjesa...slatka i ljuta paprika,papar,sol,voda od češnjaka i bijelo vino
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
sličan je i naš recept kako mi radimo doma...samo mi da sve "na oko" tj da se proba friška smjesa...slatka i ljuta paprika,papar,sol,voda od češnjaka i bijelo vino

Ja sam probavao sve te recepte i svi su mi nekako bili dobri a najbolja mi je ova najednostavnja.na 10 kila čiste lopatice 2,5 kila čiste bjele slanine sa ledja sve dobro ohladjeno i samljeveno na krupno sito na to iscjediti vodu od češnjaka ne puno 2 deci, 25 deka soli 3 deke papra i to je to puniti jako da ne ostane zraka u crijeva promjera 40 onda se lako osuše.taj recept je samo za sušenje kome se da to delati jer obično se radi sve od reda sve sta se obreže a to nikako ne može biti kvalitetna suha kobasica.preskupo je to da se soli od oka meni nije tesko vagnuti i raditi bez brige.:supz:
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Ja sam probavao sve te recepte i svi su mi nekako bili dobri a najbolja mi je ova najednostavnja.na 10 kila čiste lopatice 2,5 kila čiste bjele slanine sa ledja sve dobro ohladjeno i samljeveno na krupno sito na to iscjediti vodu od češnjaka ne puno 2 deci, 25 deka soli 3 deke papra i to je to puniti jako da ne ostane zraka u crijeva promjera 40 onda se lako osuše.taj recept je samo za sušenje kome se da to delati jer obično se radi sve od reda sve sta se obreže a to nikako ne može biti kvalitetna suha kobasica.preskupo je to da se soli od oka meni nije tesko vagnuti i raditi bez brige.:supz:

Mi doma nikad nismo vagali ni sol ni smjesu i uvijek ispadnu kobasice idealne...toliko da se ni ne stignu osušiti do kraja...prođu 3-4 dima i nakon toga na zrak s njima...ja ih već nakon 2-3 tjedna pomalo počnem tamaniti jer ne mogu dočekati da se osuše bolje:D
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Mi doma nikad nismo vagali ni sol ni smjesu i uvijek ispadnu kobasice idealne...toliko da se ni ne stignu osušiti do kraja...prođu 3-4 dima i nakon toga na zrak s njima...ja ih već nakon 2-3 tjedna pomalo počnem tamaniti jer ne mogu dočekati da se osuše bolje:D

Svatko radi po svome no nitko nije bez veze propisao da ide 2,2-2,5 soli ovisi tko kako voli i to je za mene idealno a odokativno posoliti 40 kila smjese za mene je preriskantno.:scratch
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
kolinje

evo sad sam stigo stavit slike
 

Prilozi

  • motorke.jpg
    motorke.jpg
    75.1 KB · Pregleda: 642

Najnoviji postovi

Na vrh