• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava se neda musti

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
jel može par slika brnjice i kako se postavlja jer ja imam neku brnjicu pa da vidim jel takva
 
M

mirela

Guest
hvala a jedno veliko hvala i vama rado bih poslala slike te brnjice al kad bi mi neko objasnio kako da stavim ovde slike ne kontam
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
imam jedan problem pa tražim savjet(neki če reć ovaj ima samo probleme)
krava koja se otelila prije 3 tjedna kad je sad muzem ima u dvije sise krvavo mlijeko i to več pred kraj
zato vas molim da kažete šta da radim
 
K

Kordunas

Guest
Ako je vime tvrdo, odnosno te četvrti, obavezno stavi injektore, a ne bi ih bilo lose staviti i preventivno zato sto se u krvi bakterije najbrze razvijaju, dobro ju izdajati i izbijati krvave cepove van ako mlijeko na momente staje.terapiju injektorima napravi do kraja, znaci ako krv prestane ici iz tih cetvrti prije nego zavrsi terapija svejedno ju do kraja napravi. krv ti se u cetvrtima najcesce pojavljuje zbog mehanickih ostecenja zbog kojih pucaju kapilare.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
vime je normalno tj. nije tvrdo niti šta slično za sad,dobro ju izmuzam koliko god mogu bolje ako tko imam kakav prijedlog neka još kaže
 
M

MOCO

Guest
Evo da malo oživim temu, čekam telenje jedne zvijeri pa se psihički pripremam :biggrin:

Zanimljivo je to koliko načina ima na koje se ljudi bore s kravama koje se ritaju, posebno mislim na prvotelke koje se tek uvode u laktaciju i od kojih se očekuje da će se prestat ritat. Ja sam prije 10ak godina skoro i poginuo, ali još do dan danas nisam pronašao način da se krava ne rita ako se ona hoće ritat! sada najčešće koristim fiksiranje jedne zadnje noge, ali tako da ona i dalje stoji na svim nogama, samo jednu povežem toliko da u slučaju da se ritne mene ne može "pokupit". Nije to najpametnije rješenje, jer ona se često rita i zato da oslobodi tu nogu, ali to mi je nekako najbrže. Kod dizanja jedne noge u zrak dogodilo mi se padanje krave, a to ne želim ponovit.

Zanimaju me iskustva farmera koji imaju izmuzišta! Kako se radi s nemirnim prvotelkama u izmuzištima??
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Meni se preko 90 posto prvotelkinja muze posve normalno.
Normalno, priđem im s više pažnje i koristim 'najduže' izdanje svojih ruku, da mi glava nije preblizu opasnih cona.
 
M

MOCO

Guest
ja nisam te sreće :s:

sad čekam junicu da se oteli, ona je inače jako mirna i pitoma ne bježi od mene nego mi sama prilazi i znatiželjna je, ali ritalo joj se cijelo rodoslovno stablo unazad 10 godina pa mislim da će i ona popizdit
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja imam sad jednu malu junicu 6 mj. Živa je ko vrag i odrastala je vani sa bikićima koje sam tovio i malo sam ih puštao van. Samo bi se nabadala. Ja ju več malo svaki dan po cicama i prvih tjedan dana je bio rodeo sad se više ne obazire dok ju dirnem. Muzilicu čuje kad dojim tak da se i na to bude privikla. Kad bude 2 tjedna prije telenja onda budem malo oko nje sa muzilicom. Tak sam sa junicom koja ju je otelila radio i nikakvih problema. Podojio sam ju prvi put ko i danas. A dobra stvar je kome žena ne da može svaki dan malo junicu za cicu primit.:biggrin:.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Evo da malo oživim temu, čekam telenje jedne zvijeri pa se psihički pripremam :biggrin:

Zanimljivo je to koliko načina ima na koje se ljudi bore s kravama koje se ritaju, posebno mislim na prvotelke koje se tek uvode u laktaciju i od kojih se očekuje da će se prestat ritat. Ja sam prije 10ak godina skoro i poginuo, ali još do dan danas nisam pronašao način da se krava ne rita ako se ona hoće ritat! sada najčešće koristim fiksiranje jedne zadnje noge, ali tako da ona i dalje stoji na svim nogama, samo jednu povežem toliko da u slučaju da se ritne mene ne može "pokupit". Nije to najpametnije rješenje, jer ona se često rita i zato da oslobodi tu nogu, ali to mi je nekako najbrže. Kod dizanja jedne noge u zrak dogodilo mi se padanje krave, a to ne želim ponovit.

Zanimaju me iskustva farmera koji imaju izmuzišta! Kako se radi s nemirnim prvotelkama u izmuzištima??


Ja nemam baš neku zgodu da fiksiram jednu nogu. Najčešće joj samo provučem rep između buta i vimena i jako ga zategnem naprijed. To pomaže u dosta slučajeva, a ako to ne pomogne onda stavim brnjicu ili je samo prstima uhvatim za nos. To je uglavnom smiri, mada je obavezno kao što reče tine pružiti što duže ruke a glavu držati što dalje. :icon_blackeye: Al to je sve samo prvih par muža uglavnom se smire nakon dva tri dana.
Krave i junice kod kojih je vime jako natečeno idem muzti malo prije teljenja. Tad budu mirne jer zbog trudova i ne obraća pažnju na vime. :icon_fU:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kad se neda musti mi joj presavinemo rep od iza nje uspravno prema glavi i ako se riče samo bolje zatežeš, je da trebaju dvoje za mužnju ali se nemre ritati u najgorem slučaju si klakne na prve noge ali to su samo jako rijetke i nakon par dana se smiri
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Ljudi pomagajte,
Stigla prva krava u stalu, ali se ne da muzti na muzilicu.Ubi nas.Sta da radim? Kako naviknuti kravu na masinsku m uzu?.Do sada su je rucno muzli i da naglasim da je prvotelka.

Imam svake godine po desetak junica u teljenju. prvo pravilo nikad junicu musti aparatom. Cim se oteli voda i krpe rashladiti vime i lagano rucno musti. Ako se rita brundu na nos sto kaze bogec i neko da komanduje brundom.Najvaznije od svega ne pokazat strah jer to dobro zapamte. Poslije te lagane masaze vimena krpom i vodom (to im prija) voditi racuna da su joj sise uvijek vlazne odnosno ruke muzaca mokre. Junice 2 mjeseca pred teljenje pomijesam sa kravama da se naviknu na zvuk aparata sustanje i sl.kao i na manipulaciju oko njih i kad stavim aparat prihvati ga kao da je muzena ranije. I nikako vika udaranje i slicno. Ja sam davno probala sa rituljom i sjecam se da se ritala jos vise i to nikad vise nijesam ni pokusala a i nema potrebe, mada se dosta ljudi i kod nas fali da im pomaze.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Ljudi pomagajte,
Stigla prva krava u stalu, ali se ne da muzti na muzilicu.Ubi nas.Sta da radim? Kako naviknuti kravu na masinsku m uzu?.Do sada su je rucno muzli i da naglasim da je prvotelka.

i jos nesto, muzite je rucno i ukljucite aparat da radi i tek kad vidite da na rad aparata ne reaguje nego da preziva i spusti usi onda pokusajte da joj stavite aparat.
 

feliks1

Novi član
Tu od
9 Ožu 2011
Poruka
7
Imam problem, kupio sam kravu od čovjeka koja nije mužen sa muzilicom.Dovezao je kući probam stavit muzilicu krava miruje ko janje ali nespušta mlijeko ,skinem sisaljke žena proba ručno, spusti mlijeko sve uredu.Molio bih nekoga ako je imao ovakav slučaj kako ga je riješio? Hvala unaprijed.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Evo danas uzeo ovo čudo pa da pokušam ukrotiti jednu junicu.


Ima li ko da ovo koristi, jel pomaže to šta?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
kod mene takvih popucalo jedno 3kom..sve je dobro kad te po glavi ne opali:)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Stavio sam u večernjoj muži i bila je mirna. Zapravo kad sam stavio pokušala je to skinuti pa je čak i pala, onda je ustala i smirila se.
Za sada ovo djeluje, vidjeću kako će biti kasnije.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
najbolje se kod mene pokazalo brunda u nos i svezes ju za jasle(da ima glavu podignutu prema gore)...inace nema kod mene velikih problema uvoda u muznju..koja se i rice kada dode u izmuziste 90%ih se smiri
 

Najnoviji postovi

Na vrh