a daje im 5 ml na 1l vode,
starost je 4 mjeseca i to je njemački šarac, od čega im ta kocidoza dolazi?
Kokcidioza
Kokcidioza je parazitarna bolest i jedna od najučestalijih bolesti kunića, ali u velikim uzgojima. Tamo kunići uglavnom ne dobivaju kvalitetno sijeno, zbog čega nemaju pravilno izgrađenu crijevnu floru. Umjesto toga imaju ponuđenu paletiranu hranu sa previše kalorija i bjelančevina. Najosjetljiviji na ovu bolest su mladi kunići, baš zbog još nedovoljno razvijene crijevne flore. Dodatni faktor je stres, koji slabi ionako još nerazvijen imunosistem mladih kunića, a do njega dolazi zbog odvajanja od majke (najčešće preranog), transporta kunića od uzgajivača u dućan, te ponovnog transporta iz dućana ka novom vlasniku.
Već jedan lončasto povećan trbuh kod mladog kunića, i bez drugih znakova bolesti, ukazuje na latentnu kokcidiozu. Kasnije se bolest očituje kroz kašaste i vodenaste proljeve, te nadutost. Kunići su neraspoloženi, zanemaruju se (neuredno i kuštravo krzno), odbijaju hranu i naglo mršave.
Bolest treba liječiti što prije, a uspješnost liječenja zavisi od brzine intervencije. Zato ako sumnjate da se vaš kunić zarazio, treba što hitnije otići veterinaru, jer posljedice sekundarne infekcije, kao i dehidracija organizma zbog proljeva, nerijetko izazivaju smrt. U preventivi najveću ulogu imaju opći higijenski uvjeti smještaja i pravilna ishrana sa puno kvalitetnog sijena. Treba napomenuti da bolest vašim kućnim kunićima možete prenjeti i vi sami, tako da sporu kokcidije unesete na cipelama ili berući travu koja je kontaminirana izmetom zaražene životinje.