• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja sam danas u virovitici bio kupio jedan par koki hrvatica,kupio sam bratu novozelandsku crevnu zenku za rodendan ,kupio sam jedan par kokinkina patuljastih,kupio sam pojilice za kuniće,kupio sam pojilice za male pilice i na karaju prodo muzjaka kalifornijskog kad sam vidio da nema jimmyja za razmjenu onda sam ga izvadio iz gepeka i odam prodo
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Pozdrav, nera007!
To ti je čak i preporučljivo raditi najkasnije svake tri-četiri generacije.
Već sam pisao o tome, ali ok! Šarci su ti bipolarni kunići što znači da ćeš u tom slučaju (ako su 100% čistokrvni) imati 50% šaraca (od toga 25% "bjeliša", znači ne pravilnih šara, 25% pravilnih šara), te 50% crnih! U koliko imaš ne paran broj mladih, crni prevladavaju!
I uvijek je poželjno ostavljati rasplodne ženke od takvog križanja, ali samo one sa pravilnim šarama jer ti onda potomci naslijeđuju izrazito crnu pigmentaciju, a upravo to čini šarca šarcem!!

Imam troje pravilnih šara i jednu crnu,sve tri ženke(od 8 komada ostalo 4,šarenih 6 i 2 crna).Ostaje mi samo crna ženka,ovo troje prodano,pa me zanimalo,ukoliko neko bude tražio šarce da mu mogu objasniti,jer ljudi uglavnom izbjegavaju crne(šareni su interesantniji).Hvala ti na odgovoru i izvinjavam se što si morao ponavljati,nisam uspjela ranije pročitati.Pozdrav!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Dajte još malo slika za nas koji nismo bili i nismo si ništ kupili. Ako može i cijene.

Renatofil drago mi je što si izabrao hibride.Bilo bi dobro da ih vagneš pa da vidimo prirast po mjesecu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Nera007, nije problem!
Ako je kod tebe bilo 6 šarenih i 2 crna, onda si križala dva šarena!,ili?
To je to, znači u tom slučaju je crnih (tj.jednobojnih ako su npr.plavi,žuti ili havana) 25%!

Meni danas i ova zadnja orijašica uginula, uginula mi na rukama! Baš mi ju žao, doživila srčani udar, a baš i nije prestara!
Sad imam tri zecana i dvije zečice!! Super, u pm.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Nera007, nije problem!
Ako je kod tebe bilo 6 šarenih i 2 crna, onda si križala dva šarena!,ili?
To je to, znači u tom slučaju je crnih (tj.jednobojnih ako su npr.plavi,žuti ili havana) 25%!

Meni danas i ova zadnja orijašica uginula, uginula mi na rukama! Baš mi ju žao, doživila srčani udar, a baš i nije prestara!
Sad imam tri zecana i dvije zečice!! Super, u pm.

Da,parena su dva šarena.Žao mi je zbog gubitka.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Posljednje uređivanje:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Nera007, nije problem!
Ako je kod tebe bilo 6 šarenih i 2 crna, onda si križala dva šarena!,ili?
To je to, znači u tom slučaju je crnih (tj.jednobojnih ako su npr.plavi,žuti ili havana) 25%!

Meni danas i ova zadnja orijašica uginula, uginula mi na rukama! Baš mi ju žao, doživila srčani udar, a baš i nije prestara!
Sad imam tri zecana i dvije zečice!! Super, u pm.


jeli bila debela,ili ti se to već dešavalo (genetski problemi sa srčekom)
ja sam skužio da kod ženki koje kote mrtve mlade (okoti pola živih pola mrtvi)
u pitanju je srce,nisu mi ugibale,al po ljetnim vručinama sam ih morao spašavat...
Kad sam jednu takvu ženku "spremao u frižider" oko pluča,srca koje je bilo poveče bilo je iznenađujuće puno vode.
Tu liniju sam odmah maknuo iz uzgoja...

evo mojih nz.bijelih odabranih za ovu g.
"debeli "dečko i 2 mlade,još imam i jednu "staru" bijelu
-to je od nz.bijelih,samo se nadam da mi neće još koja zapeti za oko :(rofl):










(Powered by frubar.net)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Eto zarazili ste me :biggrin:
Za par dana stize skotna kalifornijska zecica.

Prekrasni su vam zecevi, svima.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jimmy, nije bila debela, uopće! Dapače, čak je strašno smrsavila u zadnjih mjesec dana! Iskreno, ne znam dali je to genetski, sve tri sam uvezao iz njemačke! Sve čistokrvne s papirima, a od njih si nisam ostavljao podmladak!, zapravo jesam jednog muzijaka, ali njemu ne fali ništa, sad je deset mjeseci i prvi je put pario jednu zečicu šarca! nije kotila mrtve jos dosad, a više i ne može! Izvagao sam ju sad i imala samo 7 kg, strašno je smrsavila! Imam od nje sad mlade, taman odbite pa si možda i ostaviš koju mladu zečicu! Ne znam čisto dali da si uopće ostavljam orijaše! Već sam rekao da ih više ne ću držati, ali kad volim tu rasu!!
Hebiga, ode preko 300€ u zemlju u zadnjih tri mjeseca!!
Strašno!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Opet ja sa prirastom.U 10dana na zobi,kukuruzu i malo smjese plus sijeno po volji panon mužjak je skoćio sa 1,70 na 2,00kg ,starija ženka sa 3,20 na 3,50 ,a druge dvije sa1,80 na 2,00.Mući me muški koji već mjesec stoji na 3,70 kg.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
možda mu je to i njegova krajnja težina,nisi napisao koliko je star,može još malo nabit sa salom,
ak nije "odabrano društvo"iz nekakvog kontroliranog uzgoja,neg s "pijaca" nemoj se čuditi
a po težini starije ženke rekao bih da su sitniji primjerci
sve ispod 4kg po meni i nije za danji uzgoj...

sreča pa se ne zamaram više s prirastom,u moj frižider sitniji,a za prodaju krupniji primjerci

evo bratove novozelandske crvene ženke 3.5 mjeseca 100 kuna

http://i.imgur.com/KyAIiCr.jpg

aj molim te ak ti nije problem izvaži je...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Pozdrav
Imam jedno ozbiljno pitanje...
Koliko je pametno kunicarnik staviti u kozarnik?
Naime, radili smo "stalicu" 5x2m s jednim prostorom za patke i jednim za patuljaste koze. Svaki je dio 2x2, sredinom hodnik sirine metar, s tim da su unutarnji zidovi visine 80cm, dakle nisu odvojeni cijelom visinom.
Zapravo su i vanjski iste visine zidani, gore zatvaramo fosnama. Nebitno.
Uglavnom, ja bih u taj dio gdje su kozice stavila kunicarnik. Koliko je to ok i sto se tice kunica a i koza?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Bio sam u Pozegi gdije covijek u stali zajedno s kozama drzi kunice koje je odredio za tov,zajedno jedu,piju
Zato nevidim razloga da ne stavis kunicarnik s kozicama,kad se naviknu jedni na druge nece se ni primjecivat...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Pozdrav
Imam jedno ozbiljno pitanje...
Koliko je pametno kunicarnik staviti u kozarnik?
Naime, radili smo "stalicu" 5x2m s jednim prostorom za patke i jednim za patuljaste koze. Svaki je dio 2x2, sredinom hodnik sirine metar, s tim da su unutarnji zidovi visine 80cm, dakle nisu odvojeni cijelom visinom.
Zapravo su i vanjski iste visine zidani, gore zatvaramo fosnama. Nebitno.
Uglavnom, ja bih u taj dio gdje su kozice stavila kunicarnik. Koliko je to ok i sto se tice kunica a i koza?
Sa patkama nemoj nikako i svakako ih odvoji što dalje od njih.A što se tiće koza nemožeš ih pustiti među koze nego napravi viseće gajbe sa punim dnom tako da kozama ne uzimaš površinu poda tj. da mogu ispod gajbi hodati.Možda ima i boljih zamisli.

možda mu je to i njegova krajnja težina,nisi napisao koliko je star,može još malo nabit sa salom,
ak nije "odabrano društvo"iz nekakvog kontroliranog uzgoja,neg s "pijaca" nemoj se čuditi
a po težini starije ženke rekao bih da su sitniji primjerci
sve ispod 4kg po meni i nije za danji uzgoj...

sreča pa se ne zamaram više s prirastom,u moj frižider sitniji,a za prodaju krupniji primjerci
Star je 6mjeseci.Mislio sam ga za rasplod ali izgleda ništ od toga materijala.Ovaj drugi mladi je u srodstvu tj brat od dvije lakše ženke.Treća ženka je stara 5mj. Kolko je bila teška ona tvoja?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Hvala decki, brzi ste :eek::
Robelar, nisam mislila pustiti ih medju koze, jer koze svakodnevno pustam van, samo prenoce u stali. Planiram samostojeci kozarnik na 3 kata, odignut od poda bas kako kazes da kozama ne zauzima mjesto(srecom su male)
Htjela bih samostojeci da ga kasnije mogu iznijeti van, bojim se da ce im ljeti biti pretoplo unutra.
Gledala sam slike vasih kunicarnika. Poucena vasim iskustvima, valjda cu skemijat nesto, bitno je da muz ima volje i znanja za napraviti sve :eek::
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

misliš kuničarnik na 3 kata:(rofl):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh