• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ljudi,jesu vam ovi nz.bijeli i crveni najisplativiji za uzgoj?Kakvi su za držanje vani,jesu osjetljivi?Kod nas su zastupljeni samo orijaši,domaći i panonci.Ti vaši su mi baš simpatični.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Najisplativiji nisu ako gledaš nekakav prirast i broj mladih po leglu ,to jest ako ih uzgajaš samo radi mesa...

bijeli u prosijeku nešto manje imaju mladih po leglu (bar kod mene)

vani ih i držim,imao sam i dan danas imam više vrsta kunića što čistokrvnih što miješanih i ne primjetim nekakvu bitnu razliku što se tiče osijetlivosti...

oni su nekakav prosijek
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

:(rofl):
kozarnik na 3 kata :mur:

Za nekih mjesec dana cu trebati kalifornijskog muzjaka ako tko bude imao, a htjela bih i hile, muzjaka i zenku.
Nekako me Robelar zarazio hilama, ova kalifornijska sto dolazi je slucajno.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
:(rofl):
kozarnik na 3 kata :mur:

Za nekih mjesec dana cu trebati kalifornijskog muzjaka ako tko bude imao, a htjela bih i hile, muzjaka i zenku.
Nekako me Robelar zarazio hilama, ova kalifornijska sto dolazi je slucajno.

imama ti ja muzjaka kalifornijskog za prodat od 8 mjeseci starosti pa se mozemo dogovoriti

aj molim te ak ti nije problem izvaži je...

ima toco 3.5 kile sta mislis jel to dobro
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

ima toco 3.5 kile sta mislis jel to dobro

kilaža je odlična,ali mislim da je nešto starijia od 3mj.(po mome oko 4 mj.)

jel tko bi spomijo panonce il ostale hibride kad bi crveni imao prirast preko 1kg.mjesečno :icon_mrgreen:




(Powered by frubar.net)

sad joj nađeš ovakvog dečka i bit če do ljeta mladi kolko oš
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

ima toco 3.5 kile sta mislis jel to dobro
Nisam htio komentirat sliku ,starost ni težinu.Međutim izgleda da jedino kod mene nije vaga točna a i datum okotnje upišem koji mjesec ranije.Evo jućer sam riješio tri komada hile 110 dana dva 2,10kg a jedan 1.60kg.žive vage.Nisam ih više mogao gledat.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Gle kada se prodaju na sajmovima i sl ne čudi me da ljudi malo dotjeraju podatke da bolje prodaju ali mi koji vodimo doma podatke radi samih sebe čemu da lažemo. U biti lagao bih sam sebe a to mi baš i ne treba. Ako mi se nešto ne sviđa to ću jednostavno izbaciti iz uzgoja i gotovo. Baš jutros pri hranjenju gledam svoju mladu zečicu križanku koju sam si ostavio jer mi prekrasno izgleda sad je negdje blizu 6 mj stara i ako nema pet kila dao bih lijevo j... a panonka koju sam kupio u nedjelju u Virovitici po navodu prodavatelja bi bila oko tri -četiri kg i četiri mj stara izgleda pored nje kao pigmejac. U subotu sam klao četiri svoja tovljenika isto križanci kalifornija majka i zec križanac okoćeni 08.10. i očišćeni su imali najmanji 1850g najveći gotovo 2 kg. (Nemam onu viseću digitalnu vagu moram jednu nabaviti pa ih za sada važem samo očišćene na kuhinjskoj moram si jednu nabaviti sa njuškala) Volim imati i čistokrvne kuniće ali pošto ih uzgajam za sebe mislim da ne vredi toliko sama rasa koliko osobni odabir i selekcija.
Da se razumijemo imati ću ja i čistokrvne ali više radi sebe nego radi kilaže.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

kilaža je odlična,ali mislim da je nešto starijia od 3mj.(po mome oko 4 mj.)

jel tko bi spomijo panonce il ostale hibride kad bi crveni imao prirast preko 1kg.mjesečno :icon_mrgreen:




(Powered by frubar.net)

sad joj nađeš ovakvog dečka i bit če do ljeta mladi kolko oš

evo da vidis sve nzc od mog brata koje ima i na kojim ce ostati

muzjak od 6 mjeseci koji je u sisku na izlozbi imo 96 bodova
http://i.imgur.com/BtRW1UR.jpg

zenka skotna od 5 mjeseci
http://i.imgur.com/JQQshPb.jpg

zenka kupljena u virovitici 3.5 mjeseca satra
http://i.imgur.com/X86nZin.jpg

i nakraju svi zajedno
http://i.imgur.com/zc0MnM0.jpg
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Robelar sad si me rastuzio
Jesu hile inace tako sitne ili se to kod tebe bas tako "potrefilo"
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Nisam htio komentirat sliku ,starost ni težinu.Međutim izgleda da jedino kod mene nije vaga točna a i datum okotnje upišem koji mjesec ranije.Evo jućer sam riješio tri komada hile 110 dana dva 2,10kg a jedan 1.60kg.žive vage.Nisam ih više mogao gledat.

Nešto ti ne štima,s kunićima.
Jesi li pogledao jetru-kakva je bila,jesu li imali puna crijeva il prazna,kakva je stolica u crijevima...
obrati pažnju na to,i ja imam još jedno leglo takovih koji ne napreduju,več sam pisao o tom...
riješi se svega što ima veze s tim kuničima s tom krvi,ja sam to napravio pa sad čekam da zatopli pa da krenem s novim kuničima
Jedino neznam u čemu je stvar,jel nešto pokupe il je u pitanju genetika il jedo idrugo...
Uglavnom pokušaj nabaviti nove i kreni ispočetka...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ostalo mi je još samo 5 komada starih 50dana.I to ću riješiti tako da hilu više neću imati.Inaće kunići su veseli i jedu samo što ne napreduju.Jetra im je bila dosta šarena a crijeva ok.Već sam rekao da se dobro kote i sve othrane samo što ne rastu.Najteža ženka je imala3.50kg stara godinu.Nabavio sam već 3 ž i 2 m panonca.Hila je po meni u redu za one koji hrane samo smjesom ,ne pate na težinu i hoće puno kunića u kratkom roku.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

negdije u samim početcima sam imao hillu,do sada meni najbolji kuniči za tov ali kak nisam mogao doči do nove krvi postupno je nestala...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Kako procijeniti starost zečice i kada pripuštati?Imam dvije zečice prekrasne,križane belgijski orijaš i šarac(mislim da nije čistokrvni),kod mene su tri mjeseca,kada sam ih nabavio imale su oko 2,5 kile,hranjene bez briketa,starost nepoznata.Danas sam probao i neće,(znam da neće otprve pustiti),možda su premlade,sad su oko 5 kila.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

odokatvnom metodom teško se može procijeniti starost kunića,pogotovo u tvom slučaju jer su miješanci i to po navodu velikih pasmina,znači mogu još rasti a i ne moraju (mješanci...)...
orijaši kasnije spolno sazrijevaju nakon 8 mj.dok srednjim rasama treba skoro duplo manje,pogotovo ako je riječ o hibridima...
kad im spolni organ otekne i poprimi tamno crvenu-ljubičastu boju onda bi trebale pustiti mužijaka po sebe,ali po nekim zadnjim člancima koje sam vidio ženke mogu početi ovulirati i nakon skoka mužijaka...

po kilaži bi mogle imati oko 6-7mj,ali to nek prosude iskusniji u uzgoju orijaša...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

to me i buni,nemam pojma s čim su sve križane,majka liči na šarca,ali bih rekao da nije čistokrvna.Nema znakova nikakvih da se ganjaju,zajedno ih držim.Zec je odmah iznad njih,osjete ga.Nije mi o glavu,ali hoću tempirati 5 zečica da se koti otprilike istog datuma,zbog odvajanja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja sam svoju ženku šarca,čim je napunila 8 mjeseci,pripustila mužjaku a da nisam uvidjela nikakve prethodne znakove za parenje.Nisam je mogla pregledati,jer je prilično vrcava i velika,a nije mi imao ko pomoći tako da sam išla nasreću.Tri puta je puštala,sva tri puta dopustila i okotila se,prema računanju, na prvi datum pripusta.Neki dan sam to isto uradila pa oko polovine februara očekujem mlade,vidjet ćemo.Možda sam ja potrefila dane,a možda i nije pravilo da se ženka može pariti isključivo u one određene ''dane''(kada je u estrusu).
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Kako procijeniti starost zečice i kada pripuštati?Imam dvije zečice prekrasne,križane belgijski orijaš i šarac(mislim da nije čistokrvni),kod mene su tri mjeseca,kada sam ih nabavio imale su oko 2,5 kile,hranjene bez briketa,starost nepoznata.Danas sam probao i neće,(znam da neće otprve pustiti),možda su premlade,sad su oko 5 kila.
Kod takvih kunića treba pogoditi prvi pripust.Ako ih pustiš rano steknu nekakav obrambeni stav pa stalno bježe od zeca. A ako ih držiš predugo onda se zdebljaju i pregore pa ništa opet od mladih.Ako su od orijaških rasa onda bi trebali imat minimal 7 kg ali vitalne a ne debele.5KG mi govori da su stare bar 7 mj i da nisu još zrele za parenje.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

to me i buni,nemam pojma s čim su sve križane,majka liči na šarca,ali bih rekao da nije čistokrvna.Nema znakova nikakvih da se ganjaju,zajedno ih držim.Zec je odmah iznad njih,osjete ga.Nije mi o glavu,ali hoću tempirati 5 zečica da se koti otprilike istog datuma,zbog odvajanja.

kao i što sam rekao,otprilike 7mj.,s tim da je moguče da več sad ostanu skotne,jer ipak su to križanci a i težina je dobra za njih.

Ako imaš mogučnosti odvoji ih u zasebne kaveze,kad budeš primjetio da "prave svinjac"od nastambe (kopaju,mješaju slamu ,sijeno s izmetom...)probaj ih staviti kod dečka..
Ili ako ostanu zajedno i počnu skakat jedna po drugoj ope kod dečka snjima (ovo nije preporučljivo...)
Sve su to otprilike znakovi kad bi se mogle pripustiti
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ja opet o težini.Ne znam zašto bi netko prihvatio da su mu orijaši ispod 8kg ili šarci ispod 6,5kg.Pa i njihovi mješanci ispod7?Mislim da mnogi ovdje sa foruma prvenstveno lažu sami sebe.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Ne lažem,imaju oko 5 kila i minimum 6 mjeseci,možda imaju i 9 mjeseci-jebi ga ne znam.Hoće li narasti do 9 kila ili će doći do 5,5 ni to ne znam.Da ti pravo kažem svejedno mi je,za meso imam kalifornijske.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh