• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Najveći podbradak mi je imala ženka ćinćile ,a najmanji panonke.Možda je to slućaj samo u mom uzgoju.Inaće to je teško sprijećiti.Javlja se obićno poslije prvog okota tj. kad ženka prestane sa rastom. Većina nas tovimo mlade da što prije narastu. I imaju uvjek hrpu hrane pred sobom.Kad završe sa rastom i dalje imaju istu prehranu, isto jedu i pošto su završile rast samo se debljaju.Pogotovo ako imaju dosta kukuruza.Kunić je proždrljiva životinja i on ako ima stalno hrane stalno i jede.Zato mnogima rasplodna grla nisu u formi tj. kod parenja "legnu".Trebalo bi im pogoditi kolićinu hrane tj. da su im hranilice više prazne i da oni čekaju obrok.Nadam se da nikom nisu krepali od gladi.Neke su rase tome sklonije zato više volim sportske i utegnute mišićave kuniće.Svojevremeno sam čitao da neki i buše te guše kod ženki.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jedna od najvećih pogriješaka je da kunić uvijek ima "zrnastu hranu" pred sobom! Sijeno i voda moraju stajati u neograničenim količinama, a zrno i pelet se moraju oporcijati! Moji dobiju po porciji 1 jogurtovu čašu, i to dva puta dnevno! To "opušu" za par minuta, poslije im stavim po pola jabuke ili jednu mrkvu, a sad kad nemam svojih jabuka dobiju po 1/4 stočne repe! I moji šarci imaju mali podbradak, ali to je normalno! Veliko ko palac u vodoravnom položaju!
Kod mladih u tovu imam jednu plastičnu kanticu od 3 litre i to dobiju u porciju kad imam 30-ak mladih!
Ne važem hranu jer mi je to glupo za osobne potrebe, a da se bavim sa prodajom, tada bih sigurno vagao!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Frend hrani svoje kuniće samo pred većer .I daje uz drugu hranu svakom samo tri zrna kukuruza.Do drugog dana hranilice su im prazne pa čekaju večer uz sijeno i vodu.Uginuća su mu nepoznanica, a sa 2,80kg ih rješava bez obzira koliko su stari.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Tovni bi trebali imati uvijek umati hranu pred sobom,ali treba imati dobre hranilice iz kojih ne mogu izbacati hranu...

Robelar kažeš "Uginuća su mu nepoznanica"
Nije mi jasno kako netko tko se bavi uzgojem kunića nema niti jedno uginuće,dobro ako se bavi mjesec dana,ali godinama bez uginuća,jednostavno ne vjerujem...

Danas sam spremio 20komada u hladnjak,upravo i meni je bio nekakav prosijek od 2,80kg.
Još mi je ostalo 30ak koji još moraju malo narasti,ali bliže se lijepši dani a i telefon počinje češće zvoniti pa se nadam da ču uspiti većinu prodati.
Jedino sam primjetio da više ne dobivam 100kn za kunića od 3-5mj.očito je konkurencija jaka :icon_eyes:

Još nisam krenuo u rasplod ( ove g.)ali još koji dan i mislim da bi mogao,kad bi bar znao dugoročnu prognozu da vidim hoće li proljeće malo uraniti odmah bi ženke stavio kod mužijaka,vidim da su nestrpljive čak se neke i čupaju...

kninquin
koliko su ti prosiječno teški šarci s 4mj.dali su u prosijeku mužijaci napredniji ili je to sve nekako podjednako
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja nisam tog mišljenja da uvijek trebaju imati hranu pred sobom! Ali to je samo moje mišljenje! Svako treba onako hraniti kako mu se pokazalo najbolje!
Neko tvrdi da i svinje u tovu uvijek trebaju imati hranu na raspolaganju pa im sa 11 mjeseci tova budu 170-180 kg, a moje dobiju dva puta dnevno i trave u izobilju dok jedu, a ka prestanu, očistim obor i gotovo, pa mi budu 210-220 kg za 10 mj. jer ih kupim sa 2,5-3 mjeseca starosti i hranim do 2.subote u studenom!
Za sada nisam imao problema s prirastom kunića...

Ali opet ponavljam, svako treba hraniti onako kako se njemu pokazalo najisplativije i najbolje!!!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

kninquin
pitam ne vezano za prošle postove


koliko su ti prosiječno teški šarci s 4mj.dali su u prosijeku mužijaci napredniji ili je to sve nekako podjednako
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

kninquin
pitam ne vezano za prošle postove


koliko su ti prosiječno teški šarci s 4mj.dali su u prosijeku mužijaci napredniji ili je to sve nekako podjednako

Postovi su se malo mimoišli!

U biti su mi mužijaci malo teži, ali sa 100-tinjak dana! Poslije ih koljem pa ti ne mogu točno reći! sa 100 dana mi budu između 1700-2000 grama čisti, bez glave i iznutrica! Ženke većinom koljem s 5 mjeseci (ako se ne okote-neplanski ;-))
Tad su mi između 2300-2500 kg čiste!
U svakom slučaju puno napredniji nego belgijski u istoj dobi, kojih sam se riješio!
Sretno s prodajom.....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Robelar,..
Taj što ti kaže da nema uginuća kod kunića ne govori istinu!
Svako tko se s tim bavi,.zna da je to ne moguće!

Čak i poslovica kaže: DI JE MARVE, TU JE I ŠTETE!

Kako god netko držao kuniće i u kojim god uvjetima, uvijek bude mrtvih! Ne u svakom leglu, ali bude sigurno bar 5% mrtvih tokom sezonske godine!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Uginuća što se tiće prehrane tj. proljev ili zaštopanost nema.Rasipanja hrane isto tako jer kunići ne buraju ni ne rasipavaju nego jedu.On sam kaže da ne vadi kuniće iz tova za budići rasplod i da nisu svi za ostavit nego ima oko i ostavlja si jedinke koje posebno hrani.Zato kad ti neko prodaje kuniće za tov tj. klanje pa navede da može i za rasplod razmisli što uzimaš.Po meni za šarca koji se normalno hrani je izračun težine ovaj :starost u mjesecima minus 1 ti je težina.Naravno do prvih 7mj starosti.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

To je tako i u redu! Kod mene isto nikad sličnih poteškoća! Jedini sam problem imao sa stomatitisom, ali nisu ugibali! Ja sam razumio da ni kod mladih u gnijezdu nema mrtvih!
To za prirast je, ako misliš na živu vagu, totalna katastrofa! Ako su stariji od 5 mjeseci onda da, ali ispod toga sigurno ne!
Znači da bi kunić od tri mjeseca trebao biti dvije kile žive vage! Pa to je patuljak! Cca. 45-50 posto je "otpad", pa bi po tome bio 1-1,2 kg čist!!
Nema šanse, bar ne kod mene!, a moja vrata su uvijek otvorena ako netko ne vjeruje....
Da su takvi, ne bih nikad držao kuniće...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Uginuća što se tiće prehrane tj. proljev ili zaštopanost nema.Rasipanja hrane isto tako jer kunići ne buraju ni ne rasipavaju nego jedu.On sam kaže da ne vadi kuniće iz tova za budići rasplod i da nisu svi za ostavit nego ima oko i ostavlja si jedinke koje posebno hrani.Zato kad ti neko prodaje kuniće za tov tj. klanje pa navede da može i za rasplod razmisli što uzimaš.Po meni za šarca koji se normalno hrani je izračun težine ovaj :starost u mjesecima minus 1 ti je težina.Naravno do prvih 7mj starosti.

kako nema rasipanja hrane? kunići su gori nego kokoši
možemo govoriti o vrsti hrane,vrsti hranilica,koliko ih ima u tovu...ali uvijek se nešto hrane rasipa (bar kod mene)


"ne vadi kuniće iz tova za budići rasplod i da nisu svi za ostavit "
pa gdije ih drži dok ih ne odvoji- u fitnes dvorani? :icon_mrgreen: mora proči koji mjesec da se vidi što je za što
i naravno da nisu svi za danji uzgoj...

ps.ima i večina nas dva oka i ostavljamo najbolje za rasplod :)
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja svoje odvajam po spolu,.ženke ostaju 5mjeseci na životu (samo zimska legla) i od njih biram za dalje! Kod šarca je jako važna pigmentacija koja dolazi tek nakon trećeg mjeseca do potpunog izražaja,.prije toga imaju predugu dlaku! A i važne su mi i druge osobine koje prepoznajem najbolje kod orijaških rasa jer sam najduže takve držao i tu je robelarov poznanik u pravu, važno je "oko" i iskustvo!

Iako ne izlažem, važno mi je kako izgledaju i kakav prirast imaju, jer uvijek bude i "kržljavih" i njih ne ostavljam nikad pa i da savršeno izgledaju!!

Mužijake uvijek uvozim iz dojčlanda, svake 3-4 godine!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

kako nema rasipanja hrane? kunići su gori nego kokoši
možemo govoriti o vrsti hrane,vrsti hranilica,koliko ih ima u tovu...ali uvijek se nešto hrane rasipa (bar kod mene)


"ne vadi kuniće iz tova za budići rasplod i da nisu svi za ostavit "
pa gdije ih drži dok ih ne odvoji- u fitnes dvorani? :icon_mrgreen: mora proči koji mjesec da se vidi što je za što
i naravno da nisu svi za danji uzgoj...

ps.ima i večina nas dva oka i ostavljamo najbolje za rasplod :)
Ja neznam je li tebe netko u životu gadno nasanjkao ili radiš u nekim službama ili si totalni laik.No krenimo redom.Vrati film unazad pa ćeš vidjeti da smo prićali o podbratku kod ženki. Mogu ti objasniti do u detalje.Znaći moj frend Ivica ima talijanske kaveze a hranilica je smeštena u sredini tako da iz nje mogu jestikunići iz 4 gajbe.Hranilica je okrugla od crvene plastike , kunić ne može nogama u nju nego samo njuškom.Poanta je bila u tome da im daje kolićinu hrane na većer koju pojedu svu do idućeg obroka osim sijena i vode.Znaći kunići pojedu što im da zasite se i ne rasipavaju.Nemaju cijelo vrijeme pred sobom hrpe hrane.Sa tvrdnjom da su kunići gori nego kokoši mislim da se mnogi nebi složili.Ali opet si fulao temu jer ako kokošima daješ kolićinu hrane koju mogu pojesti u jednom hranjenju ili ti obroku ,u adekvatnoj hranilici ,neće baš kao i kunić više imati šta rasipati.Mogu ovo još razjasniti i razraditi ako ne kopčaš.Kad sam rekao da nema uginuća onda sam mislio na ovaj naćin prehrane jer sam o prehrani i prićao.Uginuća kao smrzlo se mlado,zgazila ženka vjerojatno ima ali to sad nije u tom kontekstu.Nadalje, ti se baviš prodajom pa valjda ne uvjeravaš kupce da su ti svi i za daljnji tov, i za rasplod,i za kućne ljubimce i za pokuse. Ili po želji kupca kažeš upravo ono što on želi čuti.Pod tim sam mislio da ih ne vadi iz tova. Ne drži ih u fitnes dvorani nego u kunićarniku.Kad sam rekao da ima oko možda sam trebao reći da ima nos za ostavit tj. izabrat kunića za rasplod.No ti bi tad vjerojatno pitao pa zar ih njuši.Kad mu dođe neiskusni ,ćitaj naivni kupac koji se zaleti na nekog kunića zato jer je debel ili lijep a hoće ga za rasplod a ovaj to nije lijepo mu objasni da taj nije za to . A to može reći jer prati genetiku i ima nos. a i neće nekog izradit.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Aj priznajem da sam naporan al duge su nocne smijene :)

Rasipavaja hrane imam i kod kunica i kod pilica,jer sve sto mi je u tovu uvijek ima dostupnu hranu,znaci bez obzira na vrste hranilica imam rasipanja i to je moje iskustvo

Kupcu preporucim sto je najbolje za uzgoj ali on na kraju odabire sto zeli...
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja bi vam se htjeo pohvalit pa vi procjenite dali je dobro ili nije
znaci ovako prodo sam u tjedan dana 6 kunića 2 muzjaka od 1 mj za 80 kuna oba dva,4 zenke isto od 1 mj za 160 kuna sve cetri i muzjaka 8 mj za 150 kuna muzjak ide u ponedjeljak nasem clanu foruma lizi
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

ja bi vam se htjeo pohvalit pa vi procjenite dali je dobro ili nije
znaci ovako prodo sam u tjedan dana 6 kunića 2 muzjaka od 1 mj za 80 kuna oba dva,4 zenke isto od 1 mj za 160 kuna sve cetri i muzjaka 8 mj za 150 kuna muzjak ide u ponedjeljak nasem clanu foruma lizi

Svaka čast, antonio!!
Ti si super trgovac! Jedino što ja tu vidim 7 kunića, a ne 6!
Ja sam isto prodao 6-7 komada, ali u dva tjedna i bio super zadovoljan! Samo tako dalje!, ne pretjerane cijene, dobra kvaliteta i uvijek možeš prodati!!

Jedino mi se malo čini prerano ih prodavati za pojedinačni uzgoj sa mjesec dana! Ako ih već odvajas s mjesec dana starosti, onda neka ti budu bar još dva tjedna zajedno da ne dožive preveliki šok!! Jer jedno je ostati bez "sise", a drugo i bez naviknutog okruženja i braće....
Moj savjet!
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Svaka čast, antonio!!
Ti si super trgovac! Jedino što ja tu vidim 7 kunića, a ne 6!
Ja sam isto prodao 6-7 komada, ali u dva tjedna i bio super zadovoljan! Samo tako dalje!, ne pretjerane cijene, dobra kvaliteta i uvijek možeš prodati!!

Jedino mi se malo čini prerano ih prodavati za pojedinačni uzgoj sa mjesec dana! Ako ih već odvajas s mjesec dana starosti, onda neka ti budu bar još dva tjedna zajedno da ne dožive preveliki šok!! Jer jedno je ostati bez "sise", a drugo i bez naviknutog okruženja i braće....
Moj savjet!

da pa i ici ce za dva tjedna jer sad cu ih za vikend tek odvojit pa onda idu na sulfanomid i na tetoviranje i oda svaki na svoju adresu
 

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

pogledaj par postova prije kako sam ja rijesio da ne rasipavaju hranu a do tada kartastrofa samo su brcali sa nogama hranu i trazili pelete
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jedno pitanje!

Nisam nikada još tetovirao kuniće u RH, pa me zanima da li i kod nas postoje određene odredbe i pravila što se tiče vremena,tj.starosti kunića do kad se smiju tetovirati i tome slično? Znam za njemačku i njena pravila koja se meni osobno jako sviđaju jer štite budućeg kupca i osiguravaju zlouporabu protiv lažne tetovaže!
Ako mi može netko u kratkim crtama opisati pravila da vidim da li je to bar nekakva sigurnost ili samo lakrdija i igranje!
Nije mi jasno to što antonio kaže da ih može tetovirati pojedinačno i nakon što ih odvoji od majke! To za mene nema nekakve logike i to je onda nemoguće utvrditi istinitost izjave prodavača!!
U dojčlandu ne možeš tetovirati ako do petog dana nisi prijavio leglo, broj mladih, broj tetovaže roditelja te potvrdu vlasništva rasplodnih grla! Od petog do petnaestog dana mora doći ovlašteni član udruge kunića u provjeru istinitosti tvrdnje i izdanja potvrde s kojom vlasnik predaje zahtjev udruzi kojoj pripada te mu dolazi majstor za tetoviranje do maksimalno trećeg tjedna starosti mladih i mora ih sve tetovirati, bez obzira da li su za rasplod ili klanje!!
Kako je to kod nas i da li uopće netko vrši kontrolu?
 
Na vrh