• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Jedno pitanje!

Nisam nikada još tetovirao kuniće u RH, pa me zanima da li i kod nas postoje određene odredbe i pravila što se tiče vremena,tj.starosti kunića do kad se smiju tetovirati i tome slično? Znam za njemačku i njena pravila koja se meni osobno jako sviđaju jer štite budućeg kupca i osiguravaju zlouporabu protiv lažne tetovaže!
Ako mi može netko u kratkim crtama opisati pravila da vidim da li je to bar nekakva sigurnost ili samo lakrdija i igranje!
Nije mi jasno to što antonio kaže da ih može tetovirati pojedinačno i nakon što ih odvoji od majke! To za mene nema nekakve logike i to je onda nemoguće utvrditi istinitost izjave prodavača!!
U dojčlandu ne možeš tetovirati ako do petog dana nisi prijavio leglo, broj mladih, broj tetovaže roditelja te potvrdu vlasništva rasplodnih grla! Od petog do petnaestog dana mora doći ovlašteni član udruge kunića u provjeru istinitosti tvrdnje i izdanja potvrde s kojom vlasnik predaje zahtjev udruzi kojoj pripada te mu dolazi majstor za tetoviranje do maksimalno trećeg tjedna starosti mladih i mora ih sve tetovirati, bez obzira da li su za rasplod ili klanje!!
Kako je to kod nas i da li uopće netko vrši kontrolu?

u hrvatskoj ti se smije tetovirat najvise 6 kunića i dalje sve ko i u njemockoj i da tetoviraju se kunići bilo kojeg uzrasta ali je najbolje od 1 mjesec je totovirat
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jedno pitanje!

Nisam nikada još tetovirao kuniće u RH, pa me zanima da li i kod nas postoje određene odredbe i pravila što se tiče vremena,tj.starosti kunića do kad se smiju tetovirati i tome slično? Znam za njemačku i njena pravila koja se meni osobno jako sviđaju jer štite budućeg kupca i osiguravaju zlouporabu protiv lažne tetovaže!
Ako mi može netko u kratkim crtama opisati pravila da vidim da li je to bar nekakva sigurnost ili samo lakrdija i igranje!
Nije mi jasno to što antonio kaže da ih može tetovirati pojedinačno i nakon što ih odvoji od majke! To za mene nema nekakve logike i to je onda nemoguće utvrditi istinitost izjave prodavača!!
U dojčlandu ne možeš tetovirati ako do petog dana nisi prijavio leglo, broj mladih, broj tetovaže roditelja te potvrdu vlasništva rasplodnih grla! Od petog do petnaestog dana mora doći ovlašteni član udruge kunića u provjeru istinitosti tvrdnje i izdanja potvrde s kojom vlasnik predaje zahtjev udruzi kojoj pripada te mu dolazi majstor za tetoviranje do maksimalno trećeg tjedna starosti mladih i mora ih sve tetovirati, bez obzira da li su za rasplod ili klanje!!
Kako je to kod nas i da li uopće netko vrši kontrolu?

stvarno neznam kak to treba biti i kako je to kod nas ali mulja se naveliko
neki dan dobijem poziv dali imam mladih ... kunića do ... starosti
jer određenoj udruzi nedostaje...kunića pa bi trebali biti ...starosti da bi ih mogli tetovirati ???
eto što reći :eek:

imam problem moj nz. bijeli dijeluje impontentno kako mu vratiti potenciju ,
star je 1g.
danas stavim zečicu kod njega a jadnik niš ne može
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Hvala antonio!
Ali reći mi molim te, kako se onda može utvrditi tko su roditelji mladih sa 100% sigurnosti ako su već odvojeni, tj.stariji? I tko dolazi tetovirati, a tko provjerava da li je tetovaža ispravna i odgovara normi udruge?

Meni to sve slici na onu: kadija te tuži-kadija ti sudi!!
I da li se može svaka tetovaža provjeriti na netu?
Ja sam kupio dva kunića u hrvatskoj, i obadva su imali drukčije tetovaže i ništa nisam mogao pronaći na internetu o vlasniku, udruzi, roditeljima, općenito ništa o podrijetlu kunića...
To me strašno nazivciralo! Zato sam pitao!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jimmy,...
Daj mu viagru...
Zaj..m se! Čuo sam da stočna repa i mrkva pozitivno djeluje!, a ako ništa ne djeluje, tad u lonac! Ili ga prodaj nekom za zaklati, ako ga ne želiš sam jesti! Ja svoje rasplodne nikad ne mogu jesti, previše se vežem za njih tokom godina!!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy,...
Daj mu viagru...
Zaj..m se! Čuo sam da stočna repa i mrkva pozitivno djeluje!, a ako ništa ne djeluje, tad u lonac! Ili ga prodaj nekom za zaklati, ako ga ne želiš sam jesti! Ja svoje rasplodne nikad ne mogu jesti, previše se vežem za njih tokom godina!!

tolko truda u te nz.bijele posebno mužijake i dobijem što želim i nakon godinu dana ne može skakat,več se drugog moram riješit :mur:
dok su "tinejđeri"sve ok a poslje :(n):

ma poklonit ču ga nekom za ljubimca,prekrasan je...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

tolko truda u te nz.bijele posebno mužijake i dobijem što želim i nakon godinu dana ne može skakat,več se drugog moram riješit :mur:
dok su "tinejđeri"sve ok a poslje :(n):

ma poklonit ču ga nekom za ljubimca,prekrasan je...

Moj šarac je lud, udara gdje stigne! Sad mu je novo da nakon "regularnog skoka" udara u glavu zečica!
a nakon mjesec dana pauze kad dobije ženku, onda mu se ukoce zadnje noge, izbaci ih na van (k'o terrier) i udara po podu! Sad je isto navršio 1 godinu, ali dobro praši! Stric ist ima šarce, ali mu stari zecan uginuo, bio preko pet godina, a mladi još ne skače, pa je donio svojih 6 zečica kod moga i ovome nikad dosta, oplodio njegovih 6 i moje dvije...
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

A meni ova godina počela za pop... Prva dva legla po 12 komada i svi u 3 dana mrtvi. Nemam pojma što se dešava
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Evo da se javi i dežurni sveznadar.Upravo sam prelistao prošle brojeve Uzgajatelja - Bilten Hrvatskog saveza uzgajatelja malih životina u vezi tetoviranja.U br.6 iz 2004.g. kaže;U svakoj Udruzi za uzgoj malih životinja koja je registrirana u HR savezu udruga uzgajatelja malih životinja vrši se tetoviranje mladih kunića u dobi od 2-5 mjeseci.Tetoviranje obavlja osoba koja obavezno mora imati položen sudački ispit radi poznavanja pasmina kunića.U svakom leglu tetovira se najviše 6 mladih kunića.Obično najbolja grla u leglukoja dobivaju rodovnicu te kao takva služe za rasplodni materijal.Tetovira se klještima sa slovima i brojkama 9,7.5 mm ovisno o rasi.Bolje je tetoviratišto mlađe jer se velićina oznake povećava rastom.To je bolno za svako grlojer mu se iglicama probuši uho i u te rupice utiskuje crni tuš koji kasnije poplavi.TREBA biti pažljv zbog ušnih kapilara, mora se dezinficirat iglice i uho.Za svako leglo uzgajatelj ispuni prijavu za tetoviranje.U tekućoj godini se tetoviraju kunići okoćeni do 31. kolovoza.U br. 41 2012.g. kaže:Lijevo uho HR razmakmjesec rođenja ,zadnji broj tekuće godine.Desno uho broj udruge ,redni broj u rodnoj knjizi Udruge.Npr. lijevo HR 32 a desno 16 112 ,16 Ivanec 112 redni broj u tekućuj godini.Moj komentar je taj da ima zloupotreba kao i u svemu. Ako ne misliš biti šampion nemoj ni tetovirati,a ako hoćeš nekog naivca fascinirati kupi sam kliješta.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

A meni ova godina počela za pop... Prva dva legla po 12 komada i svi u 3 dana mrtvi. Nemam pojma što se dešava

jesu li se možda smrzli ???

ps.ponovio sam se za mužijaka kalifornije,tetovirani dečko
član foruma mislim da mu je nik fešk ima nesvakidašnje mužijake kalifornije
treba vidjeti da bi se vjerovalo,bome su me se dojmili
glave ko nz.bijeli ogromne,ma cijeli su izrazito krupni
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

nisu se smrzli. svi su bili u gnijezdu u sijenu a temperature nisu ispod nule a i sva gnijezda sam izvana obukao u stiropor.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

A meni ova godina počela za pop... Prva dva legla po 12 komada i svi u 3 dana mrtvi. Nemam pojma što se dešava
Premalo informacija za bilo šta reći.
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Premalo informacija za bilo šta reći.

Pa ne znam šta reći. Zadnja mi se okotila prije 2 dana i sve je bilo OK. gledao sam ih , bili su zamotani u dlaku i nisam ih htio puno dirati nego samo da vidim jesu li svi živi. Vodu su imali stalno, ništa ne može do njih jer su u zatvorenom prostoru u željeznoj gajbi, nije previše hladno a ja sam još i obukao gnijezda u stiropor. Dajem im mješavinu ječma, zobi i tritikala i peleta.
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Jedino što im fali je sijeno jer sam trenutno ostao bez sijena a nemam gdje tu kupiti u blizini.
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

isto to mi se desilo u 1. mjesecu ali su uginuli nakon 5 dana. svaki put u leglu 12 komada.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Meni se jednom desilo tako sa tri ženke.Sve su se kotile istu noć.Nakon dva dana svi krepani.Jedino objašnjenje vidim u tome da su im se pomiješali mirisi jer su bile u tri kaveza na kat.Možda suosjetile da su mladi u opasnosti.Zato što dalje jedna od druge i mužjaka.Naravno drugu šansu nisu dobile.
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

ma ne može to biti razlog. gledao sam kako ih drugi kunićari drže gdje ih samo mreža dijeli i na puno manjem prostoru i sve bude OK. osim toga nije ovo prvo leglo ni jednoj. sad si razmišljam i mislim da ću morati pojačati pelete. možda nemaju dovoljno mlijeka jer su oba legla bila velika a prije uvijek odhrane legla kad su znala biti 4-9 mladih
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

moje su jedna do druge,kraj mužijaka to im ne smeta...

nevjerujem da bi kunica "presušila"moralo bi biti mlijeka makar za neke,a pogotovo da obje ostanu bez mlijeka...

jesi provijerio dali su gnjzda suha,ako su vlažna nema veze koliko slame i dlake ima po ovim temp (osim ak nemaš neke posebne uvijete,grijanje npr.)mladi se lako mogu smrznuti...

jesi li osijetio kakav neugodan miris u gnjezdu

ako su ti ženke zdrave,ako nemaš kakve bolesne kuniće u blizini,vjerujem da bi mogle biti niske temp krive za uginuće malaca...
kod mene nekad na -10 sve bude ok,a nekad se smrznu i kad je temperatura oko nule
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Japac, ako si previše "ubundao" gnijezda stvara tu se tokom dana kondenzacija od pare, a tokom noći kad temperatura padne ispod nule mladi budu vlažni i smrznu se! Meni se to jedne godine dogodilo kod tri zečice (mladih) i tad sam otkrio u čemu je problem!
Stiropor je poznat po tome da ne apsorbira vlagu, a to je za mlade ubojito ako ih ima puno u gnijezdu!

I nabavi sijeno, to je temelj prehrane svakog kunića!!
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Nisam mislio da gnijezda toliko dihtaju jer im je poklopac od lima. Mislio sam da će biti bolje ako ih zaštitim od hladnoće pa na kraju ispalo da sam zeznuo s time. Ne mogu nabaviti lucernu baliranu. Kupio sam jednu turu od čovjeka po 20 kuna po bali, a to mi je puno
 
Na vrh