• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
možda nešto konkretno,

neznam koliko je preporučljivo ridimoilom, islim da on je za vinovu lozu ali mi je u poljoprivrednoj rekao čovjek da bi to bilo ok, e sad nije da mi to baš drži vodu... :supris:
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
možda nešto konkretno,

neznam koliko je preporučljivo ridimoilom, islim da on je za vinovu lozu ali mi je u poljoprivrednoj rekao čovjek da bi to bilo ok, e sad nije da mi to baš drži vodu... :supris:


krivo san napisao, ne ribomil nego neki kuperblau :D
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pozdrav,

imate li kakvu preporuku za neki preparat sa kojim bi bilo dobro poprskati presad kupusa prije čupanja i sadnje na polju a da je protiv takozvane potpale.

Do sada nismo tretirali sa ničim, ali pošto sada najavljuju velike vručine i sparine htjeli bismo ga zaštiti u početnom stadiju od potpale.

Također ga sada prije presadnje planiramo poprskati sa boxerom jer navodno štiti od buhača da 60 dana, mada bismo bili zadovoljni da izdrži i 30.

Držat će on 30-60 (ovisi o količinama kiše) dana, ali samo ako presaednicu potopiš (korijen) u 05-1% otopine. A prskanje prije presadnje samo trenutna prevencija.
A što se zaštite tiče, nikad ne radim zaštitu prskanjem prije presadnje. Ako je vruće pomaže samo zalijevanje :)
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Najbolje bilo kakvim bakrom.

cabage: znaš li šta o Brunswick kupusu, piše da je neki divovski, ja ga imam u vrtu nekih 150 komada i odlično napreduje, posadio sam ga između redova bijelog luka zimskog. listovi su mu neki tamno zeleni pa skoro plavi.
 
G

gardos

Guest
varazdinec napadnut buhacom

kupus mi je napo buhac i njega sam se rijesio sad mi je list dosta izbusen i malo osusen. s cim bi ga mogo prihranit da se malo oporavi
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
kupus mi je napo buhac i njega sam se rijesio sad mi je list dosta izbusen i malo osusen. s cim bi ga mogo prihranit da se malo oporavi
Bilo kojim folijarnim gnojivom, ili ako imaš nešto vodotopivog (20:20:20). Dodaj okvašivač i neki biostimulator (Protifert, Basfoliar aktiv, Drin) i poprskaj kupus.
:p
 
G

gardos

Guest
trebam pomoc..prije pet dana sam poprskao kupus protiv buhaca i vec ga je napao opet i to ga pojede cijelog..koje je najbolje sredstvo za suzbijanje buhaca i koliko ga puta smijem i u kojem vremenu prskasti..hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
problem je kaj su većina insekticida osjetljivi na visoke temperature i jaku svjetlost (tj. termolabilni i fotolabilni), pa tak dođe do ubrzane razgradnje i gotovo nikakvog djelovanja na temperaturama koje prelaze 30 stupnjeva...
confidor (boxer) ili mospilan donekle djeluju, ali i to treba stalno kontrolirati...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
trebam pomoc..prije pet dana sam poprskao kupus protiv buhaca i vec ga je napao opet i to ga pojede cijelog..koje je najbolje sredstvo za suzbijanje buhaca i koliko ga puta smijem i u kojem vremenu prskasti..hvala

Rogor ga drži dosta dugo, ako nije problem karenca od 14 dana
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E Cabage,mi smo koristili Rogor pred desetak godina zu muhu,zapravo smo u Mađarskoj uzimali Bi,ista aktivna tvar samo drugi proizvođač i puno,puno manja cijena,samo sve mi se nekako čini da je pokrivao sve osim buhača.Možda griješim,no mislim da smo sa buhačima ratovali sa drugim insekticidima.Baš me sad zanima ,moram pogledati za što je sve registriran.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E Cabage,mi smo koristili Rogor pred desetak godina zu muhu,zapravo smo u Mađarskoj uzimali Bi,ista aktivna tvar samo drugi proizvođač i puno,puno manja cijena,samo sve mi se nekako čini da je pokrivao sve osim buhača.Možda griješim,no mislim da smo sa buhačima ratovali sa drugim insekticidima.Baš me sad zanima ,moram pogledati za što je sve registriran.

Vjeruj, litra rogora na hektar, 600 litara vode i nema buhaća. Tako radim svake godine, tako i ove i uvijek djeluje bolje od bilo kojeg piretroida. Em što ih strese odmah, drži još dosta vremena jer je sistemik. Piretroidi djeluju trenutno i za tri dana na ovim temperaturama opet ima buhaća. Ne znam koliko bi dugo mospilan držao, on je isto sistemik, a vjerujem da bi ih stresao odmah, jer odrasle krumpirove zlatice padaju ko trule kruške.
 
K

krlecrepaja

Guest
cabage ,svi znamo da kupusnjace slabo napreduju na visokim temp.ovi sto ce sada da rasadjuju cekaju ih jako visoke temp i periodi mirovanja .ko sada bude sejao neke hibride od oko 80 dana stici ce oko 1 novembra.a lako moze da se dsesi da stignu kad i ovi ranije rasadjeni.STA MISLIS O OVOJ MOJOJ TVRDNJI_?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
cabage ,svi znamo da kupusnjace slabo napreduju na visokim temp.ovi sto ce sada da rasadjuju cekaju ih jako visoke temp i periodi mirovanja .ko sada bude sejao neke hibride od oko 80 dana stici ce oko 1 novembra.a lako moze da se dsesi da stignu kad i ovi ranije rasadjeni.STA MISLIS O OVOJ MOJOJ TVRDNJI_?

Imam jako loša iskustva sa hibridima od cca 85 dana. Sve što se sije iza 10.06. teško dolazi u berbu, pogotovo ako je ljeto vruče. Ja sam posadio jedan hektar prošli tjedan od 120 dana vegetacije, primilo se, a kak će napredovati vidjet ćemo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh