• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
maikynet4u Nemože se tako raditi osim ako ne vrti kardan preko brzina što eto zetor može a neki drugi nemogu. Znam to jer je sad pred jesen kolega trebao kupiti takav malčer za hurlimana i mislio je to isto napraviti ali kad sam mu objasnio da to nije tak jednostavno nazvao je trgovca. Getriba koja to može raditi se doplačuje ako sam dobro zapamtio malo više od 4000 kn.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Znači ipak je moguće da se okrene smjer u getribi, a kardan na Zetoru normalno vrti sa videa.. Ne tjera on njega preko brzina prva stvar je kad stisne kvačilo staje i kardan i traktor što je jako nezgodno, ali i premala je brzina kardana (oko 350 okretaja po tablicama).

Sve u svemu sviđa mi se to riješenje, s obzirom da je pvh oko 5000€..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Sve je moguče ali pitanje je isplativosti. Ni u največem ludilu nebi toliko doplatio za takvu getribu koja če mi koristiti par puta godišnje.
Nisam uopče gledao kako i koliko vrti taj zetor.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Ovaj očito ima dosta za malčirati pa mu se isplati.. Tako je to, ja tebe razumijem.. Najvažnije je očisititi i to je jednom, pa kasnije samo održavati.
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Ima li možda taj Zetor mogućnost lijevog smjera vrtnje kardana, ili ga vrti kroz brzine pa u rikverc vrti u lijevo?

PH se vrti lijevo i obično ima 1000 okretaja.
ako radi kardan preko mjenjača u rikverc onda kad bi stao (stisneš kuplung) stao bi i kardan!

Sve je moguče ali pitanje je isplativosti. Ni u največem ludilu nebi toliko doplatio za takvu getribu koja če mi koristiti par puta godišnje.
Nisam uopče gledao kako i koliko vrti taj zetor.
par puta godišnje? uf meni bi dobro došao barem za 50% posla koi radim ili nabaviti hidraulični na grani ali oni su ko prvo jako skupi i mali je zahvat [emoji24]

ovo treba nabaviti!
41a179f368c953d025175af28f5e1f69.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Navodno malčer ima nekakav reduktor na getribi pa to radi. Svi znamo da se silokombajn brusi s kontra strane jer kontra i traktor vrti.. Tako je i na malčeru i duplo kopčanje je namijenjeno za pvh. Baš sam se ja raspitivao po fb za taj video pa mi je kolega rekao..

Ako se sjetim budem detaljnije pitao ako ću ići u Gudovac.
Nemaš kaj pitati, jer je sve kak i na tvojem malčeru, samo je ulazna osovina kardana produžena van preko kućišta reduktora i gleda prema otraga, pa si zamisli da imaš priključak kardana ispred malčera (taj sad koristiš) i jedan iza malčera. Tak je na silo kombajnima ili rotobranama. Nema tu nikakvog posebnog okretanja smjera.
Taj je malčer spojen kao na prednju hidrauliku, a kardan na prednjoj hidraulici se vrti u lijevo (osim na Zetoru).
Ak gledaš u ulaznu osovinu kardana na malčeru, smjer okretanja je lijevi, jer i malčer ide "ispred traktora", a ne za njim. Tak se i sad vrti, kad je traktor okrenut da mu je smjer vožnje prema natrag.

Isti efekt bi dobil da reduktor na svojem malčeru okreneš tak da mu ulazna osovina gleda prema otraga. Možeš to vjerojatno i napraviti, samo pazi na da okreneš i odušak za ulje.

ovo treba nabaviti!
41a179f368c953d025175af28f5e1f69.jpg
To nebi potrajalo ni jedno popodne na malčeru.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ne slažem se tvojom tvrdnjom oko korištenja malčera u kontra smjeru.
Na skici sam pokušal pojasniti kaj se događa sa smjerovima vrtnje ukoliko bi izlazna osovina iz reduktora prema kardanu bila iz komada i stajala na obje strane van. Dakle malčer moramo zaokrenuti za 180°, a onda se, da bi zadržali pravilan smjer vrtnje čekića, treba promijeniti smjer vrtnje kardana.

Usput imam jedno pitanje za imatelje prednjeg kardana. Kad se gleda u smjeru traktora, vrte li se prednji i zadnji kardan na istu stranu? Dakle, ide li gornja strana kardana uvijek od lijevog prema desnom kotaču?
 

Prilozi

  • Malčer_smjer vrtnje.jpg
    Malčer_smjer vrtnje.jpg
    15.4 KB · Pregleda: 88

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Da bi to ZJ sa Zetorom išlo u rikverc treba batove okretat.. Napisao si puno toga, a to u praksi ne ide.
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Da bi to ZJ sa Zetorom išlo u rikverc treba batove okretat.. Napisao si puno toga, a to u praksi ne ide.
zašto?
pa okrene se cijeli malčer i malčer je napravljen da radi od zemlje prema gore da bolje usitnjava masu da radi obrnuto onda bi granje utukao u zemlju

ZJ,
ne slažem se tvojom tvrdnjom oko korištenja malčera u kontra smjeru.
Na skici sam pokušal pojasniti kaj se događa sa smjerovima vrtnje ukoliko bi izlazna osovina iz reduktora prema kardanu bila iz komada i stajala na obje strane van. Dakle malčer moramo zaokrenuti za 180°, a onda se, da bi zadržali pravilan smjer vrtnje čekića, treba promijeniti smjer vrtnje kardana.

Usput imam jedno pitanje za imatelje prednjeg kardana. Kad se gleda u smjeru traktora, vrte li se prednji i zadnji kardan na istu stranu? Dakle, ide li gornja strana kardana uvijek od lijevog prema desnom kotaču?
prednji kardan se vrti (barem mislim) u smjeru vrtnje motora!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
lijevo zamisli si sakupljac sjena na remene kamo baca sjeno na desnu stranu znaci da se okrecu od desnog kotaca prema ljevom sa gornje strane
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dečki griješite za prednji kardan. Razmislite još jedanput. Prednji kardan možete gledati kao stražnji čija osovina produžena do prednje strane traktora. Reduktori i na zadnjem i na prednjem kardanu imaju po par zupčanika (osim na Zetoru, čiji predni kardan ima međuzupčanik za promjenu smjera).
Prednji i zadnji kardan na većini traktora se vrte suprotno od smjera vrtnje motora, s koje god ih strane gledali (osim na Zetoru). Ako zadnji kardan s frajlauf spojkom paše na prednji kardan, onda je valjda sve jasno.

U vezi priključivanja i pogona ovoga malčera na filmiću, imate pravo, pogriješil sam, Da ga se priključi s na reduktor s prolaznom osovinom, malčer bi se vrtil naopak.
No, zato sam točno rekel Milanu da treba reduktor zaokrenuti za 180° i onda bi se malčer vrtil ispravno (za ovakav način primjene kak je s tim Zetorom). Vjerojatno je to gazda i napravil, jer nema drugog načina. Samo on ima reduktor s prolaznom osovinom, pa me to zbunilo.
Ak ima tak okrenut reduktor, može ga tjerati u rikverc ili ga pogoniti s prednje hidraulike, ali samo na Zetoru. Jedino se njegov prednji kardan vrti u smjeru motora (suprotno od stražnjeg).
 
Posljednje uređivanje:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
To je moguće da. Baš ću pitat kolegu koji radi s tim malčerom za detalje.. Ali ako je tako onda stalno malčer koristi na rikverc ovako kako je na videu.. Što ne vjerujem, sigurno malčira i trave, kuruzovine i za to je nezgodno i sporo ili brzo u rikverc.

Jedino što bi rekao da se dobro bori Zetor s tim malčerom, 80-90ks treba da to tjera i da ne bude ubijanje traktora.. Moj 6245 bi tu dimio da se ne vidi ništa hehh.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ako ga vidiš u živo, pogledaj jel se ulazna osovina vrti u istom smjeru s obje strane. Moguće je da je naručil reduktor s okretanjem, ak ga misli koristiti naprijed i natrag.
No, velim ti, okretanjem reduktora kojega imaš (samo ti fali 3P priključak iza malčera), moreš to postići.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Onda je to, jer je malčer bio oko 5000€..

Ali je korisna informacija ovo što si mi rekao, ne budem to kod sebe koristio, ali isto me je zanimalo i još jednog kolegu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znači ja kad nagodinu uzmem malčer s duplim kopčanjem, kad ga zakopčam na prednju hidrauliku na Same, nemoram ništa kemijati oko pogona, čak i taj isti kardan koji se koristi za iza traktora, može i ispred traktora, zakopčam i gas.

Ako se gleda od iza traktora, zadnji kardan se vrti u desno, jel?, pa kad produžiš pogled do prednjeg kardana i on se vrti u desno, jel?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Je, upravo tak.
Zamisli si da je zadnji kardan samo produžen prema naprijed, ko kardan prednjeg pogona.

Ak kupuješ malčer s duplim prihvatom, reduktor mora imati prolaznu osovinu, baš kak i silo kombajn ili roto brane.
Isti kardan, s frajlauf kuplungom ako ista već nije u reduktoru, možeš koristiti i za prednju stranu. Jedino bi možda isti bil predug za kvačenje s prednje strane traktora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh