• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
što od granja može samljeti,tj do koje debljine, što ako naleti na deblje?

Ma rastura debljinu palca bez problema pa vidiš da je debljinu stajnjaka od 15 cm+granje mljeo 5 god je star i nikakvih problema,jedini problem je traktor:rolfer:
 
B

Beshla

Guest
može ako je kućište kosilice kompletno zatvoreno.tojest nema otvora za izbacivanje odsječenih ostataka

Kod nas moze da se nadje rotacioni malcer od INO Brezice koji je otvoren sa zadnje strane i IMT-ov za koji sam cuo da je lose uradjen. Da li neko ima INO rotacioni malcer? Da li 'kosi' ili melje travu?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Kod nas moze da se nadje rotacioni malcer od INO Brezice koji je otvoren sa zadnje strane i IMT-ov za koji sam cuo da je lose uradjen. Da li neko ima INO rotacioni malcer? Da li 'kosi' ili melje travu?

malčer nemože kositi travu,samo je melje.mislim nemože praviti otkose sa prehranu stoke.
 
B

Beshla

Guest
malčer nemože kositi travu,samo je melje.mislim nemože praviti otkose sa prehranu stoke.

Gledaj 'seljacic', jasno da postoji razlika izmedju kosilice i malcera, ali malceri koji su uradjeni sa 2-3 rotirajuca noza rade na principu kosenja, a nivo usitnjavanja zavisi od toga koliko puta zahvate travu koju su odsekli. A to opet zavisi koliko se puta ta trava odbije od zidova - kucista malcera. Malceri koji imaju cekice ili Y tela veoma efikasno usitne travu i ostave je ravnomerno rasturenu po povrsini ali su poprilicno skupi. Zato me interesuje iskustvo vlasnika INO malcera sa 3 rotirajuca noza jer ga nod nas (SRB) mnoge firme nude. Pored njih nasao sam u ponudi i Humus-ov malcer 'sto', takodje sa 3 rotirajuca noza. Isto pitanje za vlasnike, da li dovoljno usitni i ravnomerno rasturi?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Gledaj 'seljacic', jasno da postoji razlika izmedju kosilice i malcera, ali malceri koji su uradjeni sa 2-3 rotirajuca noza rade na principu kosenja, a nivo usitnjavanja zavisi od toga koliko puta zahvate travu koju su odsekli. A to opet zavisi koliko se puta ta trava odbije od zidova - kucista malcera. Malceri koji imaju cekice ili Y tela veoma efikasno usitne travu i ostave je ravnomerno rasturenu po povrsini ali su poprilicno skupi. Zato me interesuje iskustvo vlasnika INO malcera sa 3 rotirajuca noza jer ga nod nas (SRB) mnoge firme nude. Pored njih nasao sam u ponudi i Humus-ov malcer 'sto', takodje sa 3 rotirajuca noza. Isto pitanje za vlasnike, da li dovoljno usitni i ravnomerno rasturi?

to ti dosta ovisi o brzini, ako ideš sporije jedva je možeš naći, ako ideš brže samo prožvače, naravno isto tako ovisi i o okretajima noža ali i o gustoći(veličini)
trave
 
B

Beshla

Guest
to ti dosta ovisi o brzini, ako ideš sporije jedva je možeš naći, ako ideš brže samo prožvače, naravno isto tako ovisi i o okretajima noža ali i o gustoći(veličini)
trave

OK. Planirao sam za malciranje zasejane trave u vocnjaku da koristim rotacioni malcer. A kako se on nosi sa nesto grubljom korovskom travom (ako se pojavi)? Ne bih cesto da silazim sa traktora i odgusujem malcer.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
OK. Planirao sam za malciranje zasejane trave u vocnjaku da koristim rotacioni malcer. A kako se on nosi sa nesto grubljom korovskom travom (ako se pojavi)? Ne bih cesto da silazim sa traktora i odgusujem malcer.

jbg. več sam negdje pisao pa su me optužili za reklamiranje
ja imam mxxxxxg rotomalčer 1,5m (helikopter) malčira kukuruz, duhan, trava bilo koja
traktor td4506 u normalnoj travi 1 i2 brza
u težem 4 spora
a najgora trava u životu je bila partizanka (ambrozija), koščan i još neke visine cca 2m i više, a pri korijenu debljine 2-3cm
sve je to malčer odradio mislim 2 sporom , ali samo zato jer nije mogao na onu odozada rupu na malčeru da izbaci toliku količinu trave, rupa je cca 10x100cm, a iza malčera je ostao "tepih " debljine cca 10-15 cm (i više mjestimično)
i trava nije bila baš samljevena, ali je bila uništena do neprepoznatljivosti
nakon mjesec dana izgledalo je kao sloj stajskog đubreta

dok npr. imao sam od istog proizvođaća malčer ali 1m širine i nisam bio baš zadovoljan(tomo vinković)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Hvala 'ilegalac'! To su konkretni odgovori.

sad sam vidio da ti raz mišljaš o ino malčeru s tri noža:?
meni to izgleda kao tri male kosilice pod jednim limom, a mislim da one ni malko veču travu nemogu pokositi
ako je to ovo
images


to je za kositi igralište
a neznam što tebe zabrinjava kako će rastepsti travu, redovi su toliko širi od malčera da moraš imati 3-4 prolaza pa će i trave biti svagdje, a ii malčiraš 4-6puta godišnje
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
U cemu je razlika izmedju tvog malcera i ovog INO sa tri noza?

moj ima jednu osovinu i jedan nož od 1,5m
ovaj ima tri osovine i tri noža od 0,5m

a moje mišljenje je ako hočeš da nešto udari kako treba ,to nešto treba brzinu i težinu
obodne brzine noža su otprilike iste(ili mogu biti)
ali masa im nije
nož od moga malčera je nekih 20-30kg, a od ovih je svaki možda 1kg
kažem ovo je za fino košenje travnjaka, a u večoj itvrđoj travi neznam
uostalom uspoređujem je sa tri male vrtne kosilice:weedman:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
moj ima jednu osovinu i jedan nož od 1,5m
ovaj ima tri osovine i tri noža od 0,5m

a moje mišljenje je ako hočeš da nešto udari kako treba ,to nešto treba brzinu i težinu
obodne brzine noža su otprilike iste(ili mogu biti)
ali masa im nije
nož od moga malčera je nekih 20-30kg, a od ovih je svaki možda 1kg
kažem ovo je za fino košenje travnjaka, a u večoj itvrđoj travi neznam
uostalom uspoređujem je sa tri male vrtne kosilice:weedman:

u pravu si ja sam bio u INO i vidio taj roto malčer.Tvoj xxxx malčer kudikamo bolji od navedenog.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,313
Moj susjed je napravio sličan malčer za Tomovinkovića 732S korištenjem diferencijala od BMW. Koga zanima mogu poslikati.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
pjero kako si ti zadovoljan sa malčerom i hidraulikom?
ja isto nešto mudrujem samo neznam šta
planirao sam nešto kao ti, ali me pate cijene malčera , htio bi da mi malčira granje poslije orezivanja, i da može ispod krošnje, znaći na ruci
međutim takvi stroj je dosta skuplji, ali i traži veču težinu traktora, dakle 539 otpada

moj 4506 još bi i prošao ali...
sad si opet nešto planiram uzeti ovako nešto http://www.gramip.hr/gs50.html
puno je jeftiniji a traktor ga nosi bez nekih večih problema
može i bez dodatne hidraulike
uzeo bih od 1,8m, a pomak mu je 30cm, znaći nekih 50tak bi išao izvan točka
a za ispod krošnje bih nešto smislio

neznam kako su se pokazali gramipovi malčeri, jel ga ima tko da čujem iz prve ruke
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,313
Sasvim sam zadovoljan. Taj hidraulični malčer prvenstveno ga koristim za malčiranje trave ispod maslina i u vinogradu i posao odradi za 5. A šta češ, malčeri su oduvijek bili skupi, ali vrijede.
 

Najnoviji postovi

Na vrh