• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Tomosaki...
Pretpostavljam lagano prilivanje goriva..
Prije 7-8 dana poša sam pofrezat ovo mrvu prid kućom, upali iz prve freže 10 metri i zaguši se..
Curi gorivo iz karburatora, nije zatvorija plovak..
Sve rastavija zayebava se malo,vratija, sve opet radi ok..Onda sam freza nekih 15 metri činilo mi se cilu vječnost jer je bilo nepotpuno suvo, pa je bila prva, na mjenjaču i prva na remenici, sporija, jaka freza kao šleper ali spora do bola..
U drugoj nije tila radit..Nije imala snage..Nakon opet tih 15 metri počela joj padat snaga, dignem ju na crtalo, radi dalje vrti na minimumu, neda dat gasa oće se ugasit..Vrti vrti,pa ju izbacim iz brzine, i izravnam, da radi u leru, zatvorim gorivo,radila je dok nije sve potrošila, i nakon toga se ugasila..
Pa sam joj pustija gorivo..
Nije tila upalit 10-20 poteza..
Onda je upalila, malo brljala, par sekundi, a nakon toga počela primat gas dobro, i poslje toga je frezala ka da joj ništa nije ni bilo..Skroz uredno..:icon_pray:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
To je inače Mio 350, ali pošto nema zasebne teme za njega onda možemo tu. Gorivo preljeva ili ne! Ako preljeva konstantno, onda je vjerojatno oštećen konus ventila, ili oštećen dosjed konusa (može ga se oštetiti kod čičćenja). Može se isto desiti da kod određenog nagiba prekasno zatvori (pa dolazi do preljevanja), isto tako kod povremenog preljevanja može doći zbog nečistoće. Prvo i osnovno je: da je rezervar čist i da na špini ima filter i isto tako da je krburator čist i dobro zabrtvljen.:(emo):
Da bi taj motor mogao pogoniti puni radni zahvat od 85 cm, motor mora biti 100 % ispravan i to da tlo nije teško, ako je tvrđe onda ga treba suziti na 60 cm.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Morat ću filter uvalit iako na karbu ima ona mrežica sa strane tamo di se ubada guma..

Ovaj motor je od mišalice, onaj drugi me isto nešto bija počea zayebavat, pa mi je najbrže bilo stavit ovaj na 4 vide, da uspijem isfrezat šta sam bija počea..

Ovaj je čak i sa 1:3 redukcijom, pa je spor ka blato..
Dok je pak original nejak ajme..

Na getribi je ukucano mio 400, ili 420, nisam više siguran, ali 350 nije sigurno...

Motor je original tomos, novu smo ju kupili, sićam se dana kad ju je stari donija doma.
I dana poslje kad se štufa, kad ju je proba u vrt uvalit, i kako je kuka, da se zayeba šta je to kupija...:icon_axe::mur:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Mjenjači su svi isti od modela 350, 360, 400, 420, 425, 450, samo je razlika koji je motor kod kojeg modela. Umo 06 je relativno slab za taj mtk. On može funkcionirati za manje zahtijevne poslove (uz pauze), s time da je sve OK: da je kompresija dobra, da ima uljni filter zraka itd... Iluzorno je očekivati da će on bez filtra goriva (a vjerojatno i bez uljnog filtra zraka) raditi bezprijekorno.:(punch):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pogodio si, filter zraka nije uljni, nego od mišalice, komad plastike u raspadu..
Nije mi se dalo u staru ragu ulagat novce pa me ona opet pomalo zayebava, s vrimena na vrime..
Možda probam uljni filter napravit od starog filtera ulja, ili čak od novog, imam jedan u garaži od stare astre, nekorišten..

Neda mi se davat 300 kuna za uljni filter za motor koji mi je slab i 99% da če me zayebavat opet nešto drugo.

Moram samo probat puhnit kroz korišten filter ulja da skužim koliki je otpor prolasku zraka, i oće li to klapat.
Ako ne, onda ću probat napravit nešto tipa cijev u cijev, konzervu u konzervu ili šta slično..boca od cedevite ili tako nešto, sa mrežicom za ribat sudje...
Jednom kad budem više vrimena ima..
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ne.
Neznam da ga imam na ovom motoru šta je sad na Miji..
Neznam za njega ni na drugome..
I zašto bi to dira ako motor malo radi uredno, a malo ne?
Neće bit da se taj vijak sam steže i opušta..

Na onom drugom motoru sam isključija polugicu klapne koja sama daje gas kad motor naleti na tvrdo.Tako mi je motor radija bolje a zemlja mi je otprilike uvik isto tvrda.

Ovaj motor ni nema tu regulaciju, a 1:3 redukcija ga čini dosta jakim pa mu ni netriba na malom Miji..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jel ovakav fergazer?
http://postimage.org/]
IMAG0540.jpg
[/url
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Na originalnome je takav, na ovom šta je sad na njemu je onaj koji ima samo onu polugicu metalnu za dizat plovak, i davat gas.

Pretpostavljam da je izdignuta mesingana vida dizna, jer ju ponekad odvidam i propušem, a da je ova druga, "unutar gusa", ta za smjesu..
Diznu stegnem prstima koliko se da i to joj bude dovoljno, ima maleni dihtung na sebi, pa on legne..
Drugu se ne sićam kakva je ni ničega o njoj
Nisam to baš dira, pogotovo ne zadnje vrime..
Možda jesam nekih davnih godina, jer taj Tomos rastavljam svake godine, bar jednom, zbog čišćenja i sličnih problemčića..
Ni jedan neće da radi s nekom verzijom zagušujućeg filtera zraka, pa je na originalnog nataknut komad malo dužeg bužira da ne vuče prašinu, dok na ovom od mišalice ima aluminijsko sito slično onom kakvo je bilo na apn-u automatiku..
na to sito je bila nabijena izbušena plastika i u njoj je malo vate, ali ga i to guši, pa skinem i to..
Na originalnome sam ubacija filter goriva izmedju rezervoara i karburatora..Rezervoar je pravljeni jer mi se onaj razbija kad sam posudija susjedu ******* frezu..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Nema vijak za podešavanje goriva, nego ima vijak (onaj prvi do usisa, koji je upušten u tijelo krb.) za štelanje praznog hoda (minimuma). U više navrata navodiš da te zajebava, ustvari ti njega zajebavaš! Ne dozvoljavaš mu da diše, dozvoljavaš mu da se naguta prašine, znači ili previše zraka ili premalo i na taj način mu ne dozvoljavaš da radi.:icon_blackeye:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Da, moj grijeh..
Bilo, kako bilo, ne daje mi se 300kn za filter zraka , kad taj motor vridi cili 400-500,kad je iz dućana!!
Ako budem uspija u dogledno vrime napravit nešto funkcionalno, da me isti više ne zayebava,ostat će, ako ne letit će...sve me tokaje da mu od honde probam karburator stavit, imam doma jedan, od jednog motora koji je otiša kvragu a uz njega ima i filter zraka..
Hondin je 171ccm,4T, po potrošnji goriva bi moga bit li-la s tomosom..


Edit;

Pogleda od honde filter zraka, nezgodan za samostalno stavit.
Dalo bi se ali ima zayebancije..
Manje bi bilo za cili karburator od Honde stavit.
Tako bi triba napravit samo prirubnicu sa komadom cijevi,(vodovodne od po cola), i nju nabit na tomosovu prirubnicu koja izlazi iz oklopa cilindra..
pa na prirubnicu zavidat Hondin na 2 vide...
E sad jel bi radija cvajo, i kako na karbu od 4T motora, ko će ga znat...

Najjeftinije bi bilo sve prodat pa kupit kineza, kako sam prvotno bija i spomenija..:(devil):

brgude, nisam baš upućen, ali nisam čuja da se ko s tomosom usrićija na frezi..
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Taj krburator ti ne valja na umo, (ni teoretski, a kamoli praktički!). Tomos na tom mtk nije montiran da nekoga usreći ni ti da nekoga unesreći. On funkcionira i reproducira onoliko snage koliko ima i može (ni više, ni manje od toga), naravno ako je ispravan i uz pravilno rukovanje. Puno bolje rezultate na tom mtk daju motori od 4 - 5,5 ks. Ako znamo da umo 06 reproducira max 2,7 ks ato je ipak malo premalo da radi sa 85 cm radnog zahvata.:(whew):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Da, znam.
Mislija sam se šta učinit s ovim šta mi je pri ruci, a to će bit šta i dosad, ili nešto sklepano u garaži...
Dok ne dodje kakav drugi motor, ili dok neka kemija sa ovima ne upali, i da isti rade urednije..
Lipo je vica to komentira, Tomosove mušice, iz ovog ili onog razloga..
Samo znam da u tih 2,7ks neću novce ulagat.. živija..:(think)::drink:
 

UMOS

Novi član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
12
Naslijedio sam polovni MIO standard F-400 sa Honda motorom. Stroj je stajao neispravan tko zna koliko dugo (proizvodnja 1985.). Htio bih ga osposobiti jer bi mi dobro došao za radove u vrtu. Prvo ga moram oprati i promijeniti ulje. Kako nemam nikakvu knjigu (uputu) od stroja, želim znati:
1.koliko ulja ide u motor ?
2.Koliko i koje ulje u mjenjač ?
3. Koliko dugačko treba biti potezno uže u startnom mehanizmu?
4.Ima-li mogučnosti da nabavim uputu za rad i održavanje?
:(wasntme):
 
Posljednje uređivanje:

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Nema vijak za podešavanje goriva, nego ima vijak (onaj prvi do usisa, koji je upušten u tijelo krb.) za štelanje praznog hoda (minimuma). U više navrata navodiš da te zajebava, ustvari ti njega zajebavaš! Ne dozvoljavaš mu da diše, dozvoljavaš mu da se naguta prašine, znači ili previše zraka ili premalo i na taj način mu ne dozvoljavaš da radi.:icon_blackeye:

Onaj prvi vijak do usisa je za podesavanje smjese a onaj koji je sastrane na poluzi je za stelanje ler gasa. Pravilno podesavanje vijka za smjesu je zavrnut ga skroz i onda odvrnut 1-1,5krug. Mora imat snage i na malim i na vecim okretajima. A sto se tice onog da si sama dodaje gasa kad naleti na tvrdo to isto nije tocno. Zracna blokada sluzi bas suprotno da kad motokultivator naidje na manji otpor ili iskoci iz zemlje da mu smanji gas. Masina tada ode u vislje okretaje i struja zraka gura onu klapnu a polugica oduzima gas na karburatoru. Ja sam sebi slozio sada masinu za kosilicu malo natjuniranu. Prije je bio BING 14 sa plasticnom casicom i obicnim zracnim filterom, umjesto toga sam stavio BING 15,5 sa uljnim filterom zraka iz razloga da dobijem vise smage i da mi se ne stopa zracni filter.




Malo je i prirubnica razbusena :D


Sve u svemu uz te sitne dorade sam dobio puno vise snage nego deklariranih 2KW. Inace slazem vecinom motokultivatore sa Tomos masinama i uz svoje musice kad se porjesavaju to su odlicne masine. Djelova ima more a pase i sa vanbrodskih, mjesalica ovog onog. Jeftina za odrzavanje i rastavi se cijela za 15min.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Spomenuti prvi vijak je za štelovanje smjese praznog hoda (minimuma) i dodatno se još šteluje min. na desnom vijku sa oprugom koji djeluje na polugu dodavanja - oduzimanja gasa (odnosno minimalno otvaranje leptira gasa). Za veće okretaje gorivo (smjesa) ne ide kroz tu rupu gdje je zavidan taj vijak, nego kroz glavnu iglicu (drugi vijak, koji viri iz tijela krb.). Ta iglica (špruc) je glavna i kroz nju dolazi gorivo (ona na sebi ima četri rupice) kroz koje izlazi gorivo u sredinu difuzora i tu se miješa sa zrakom pri otvaranja leptira gasa. Ako misliš da nije tako, jednostavno možeš probat izvadiš iglicu (na rupu staviš prst) i probaš dodavati gas, pa javiš rezultat, da li je primao gas ? Ne radi se tu o nikakvoj zračnoj blokadi, nego o "zračnom regulatoru gasa" (sam naziv tog elementa govori: što je to, koja mu je uloga! Znači, nije mu uloga dodavanja gasa, niti oduzimanje gasa, nit da smanji gas ako kopačica iskoči iz radnog zahvata, jedino može u tom momentu doći do povećanja gasa (ako se ne oduzme gas preko ručice za dodavanje - oduzimanje gasa). Znači ta klapna je jedan od elemenata "zračnog regulatora gasa" i uloga mu je da održava kopačicu u optimalnim okretajima pod opterećenjem !:(nerd):

Skoro da sam zaboravio odgovoriti na prethodni post:
- Ulje u motoru 0,6 lit. 10W40
- ulje u mjenjaču 1,1 lit. 15W40 (super 3, super 5)
- dužina špage 100 - 110 cm da izlazi van, plus čvorovi (sasvim dovoljno)

1yJOEak.jpg
 
Posljednje uređivanje:

UMOS

Novi član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
12
Hvala brgude na brzoj i preciznoj informaciji. Ovo će mi pomoći za nastavak radova, a sa novim pitanjima se javljam kada na njih naletim.....:)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Jednostavnije bi ti bilo stisnuti onu ikonicu:D:, umijesto da pišeš post:(giggle):, vjerojatno ćeš još nabasat na koji :icon_question:.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Kako se podmazuje mjenjač na f-400, nekako mi velika razlika u odnosu na f-600, u koju ide 3.5 litre u mjenjač.
 

Najnoviji postovi

Na vrh