• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ako sam dobro skužio da tebe brine prazan prostor koji je suh?? 😳
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
;-) "Brine" je prejaka riječ. Jednostavno me zanima kako ulje prođe kroz lager, curi kroz nevidljivu rupicu na dihtungu, a ne prska kod vrtnje dalje u prazni prostor kroz ogromnu rupu :)
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
Kupio sam danas dihtung, debljine je cigaret papira, namontirao ga, valjda će držati. Ako će biti pretanak, napravim drugog debljeg. Ispustio sam ulje pa do završetka komplet radova ne mogu provjeriti funkcionalnost.
A za nastavak imam pitanja. Već sam prije pisao, kad mijenjam brzine, mjenjač moram jako gurati da bi ulovio u brzinu i za to vrijeme čujem struganje zupčanika, a imam osjećaj da mijenjam bez kuplunga iako je kuplung stisnut. Ručicu kuplunga moram divljački stiskati, skoro s dvije ruke kako se teško stišće. Osjećaj je da kuplung nije uopće odvojio i prekinuo vrtnju osovine i zupčanika u mjenjaču. Također mi se znalo desiti kod korištenja, da pod opterećenjem kultivator jednostavno stane, motor radi dalje drži okretaje, a on stoji ukopan, recimo kod frezanja.
Otvorio sam danas poklopac mjenjača, ali meni se unutra sve čini ok. Nisam stigao odšarafiti mašinu i vidjeti kako izgleda to oko lamele. To ću ovih dana, pa do tada, ako je imao netko s takvim simptomima, bio bi zahvalan na ideji što bih trebao pogledati i što bi moglo biti uzrok ovih problema.
Evo i fotka mjenjača, možda netko uoči nešto i kod njega.
20230201_175941.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Meni se dogodilo da se kuplung zalijepi prek zime i ne odvaja.
Skini motor budeš onda videl u kakvom je kuplung stanju.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,604
Ručicu kuplunga moram divljački stiskati, skoro s dvije ruke kako se teško stišće.
Jasi provjerio sajlu kvačila,da ona ne šteka
Također mi se znalo desiti kod korištenja, da pod opterećenjem kultivator jednostavno stane, motor radi dalje drži okretaje, a on stoji ukopan, recimo kod frezanja.
To mi smrdi da je utor na osovini poderan pa kuglica iskače iz njega i ne drži.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jebate koji savjeti..otvori zatvori rastvori pa prodaj.

Otišao ti je ležaj u kvačilu a od proklizavanja /pregrijavanja je omekšala opruga..za početak mjenjaj sve osim lamele..ako možeš napravi jaču oprugu
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
Kakva je to kuglica koja se spominje, gdje se nalazi i čemu služi? Proučio sam još malo forum i internete i čini mi se da je moj problem negdje oko lamele. Sajla nije jer sam je odsarafio i ide bez problema s dva prsta naprijed nazad. Kad sam odsarafio sajlu, ona polugica koja ide u kućište ima lufta naprijed nazad oko 1 cm, kao da je u kućištu nešto previše sabijeno pa ima taj prazni hod dok ne uhvati. Jel taj pomak normalan? U trenucima kad kultivator stane, prestane se vrtjeti i freza i kotači, ali nije izbačen iz brzine, ručice ostaju u položaju kako su i bile. Uglavnom, opskrbio sam se teorijom, a nadam se da ću za vikend uloviti vremena i otvoriti ga pa ću biti još pametniji.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sve sam ti rekao i previše i to za đabe..

Ali ne sekiram se ,do toga budeš i sam došo kad ti uvale novu lamelu i ostale djelove(dva ležaja i oprugu )a kad krene sezona frezanja opet budeš na početku.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
Pa kaj reći, napisao si dva kratka odgovora i već si sam sebe unervozio bez ikakve potrebe :) Treba plaćati odgovore s foruma? Sad tu pišeš o nekom uvaljivanju nečega kao da sam malouman i da prihvaćam sve bez kritičkog razmišljanja. Uostalom, u tvojem prvom odgovoru piše "mijenjaj sve osim lamele", onda mi ti želiš uvaliti sve.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
@DGimt , ovo kaj ti je napisal:
...Otišao ti je ležaj u kvačilu a od proklizavanja /pregrijavanja je omekšala opruga..za početak mjenjaj sve osim lamele..ako možeš napravi jaču oprugu
je najvjerojatniji uzrok.

Imal sam takav slučaj na sličnom kuplungu na MTK Muta. Par slika možeš pogledati OVDJE.
Nekoliko stranica dalje imaš i sliku rastavljenog kuplunga od Mondiala, kojemu su gorele lamele i omekšavala opruga (kuplung sam dobil od jednog forumaša, te mu zahvaljujem još jednom).
Koliko znam, problem je bil riješen zamjenom kuplunga novim, lamelastog tipa.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
Otvorio sam sad kultivator i stanje je ovakvo, pa ako može komentar. Po meni laički je to komplet kuplung za zamjenu, ali možda se može i samo po dijelovima? Prvo dio od strane mjenjača, getribe. Unutra je relativno masno (trebalo bi biti suho?), nisam siguran od čega, jel pušta semering ili je nešto ušlo gore kroz pikse od osovine kojom se odvaja lamela? Ima i nekih sitnih plastičnih komadića unutra.
20230204_104601.jpg
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
I lamela, onaj manji vanjski lager se vrti lijepo, dok veći unutarnji ide teško i u jednom položaju kao da malo zapne, kao da ima neki zub. Feroda na lameli izgleda dosta glatka i crna je (skurena?), feder je duljine 10cm, koliko je duljina novog? Što bi po vama trebalo mijenjati, pojedinačno ili sve?
20230204_113810.jpg
20230204_113904.jpg
20230204_114053.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Ja bi rekel da ti na gornjem lageru fali čep koji sprečava da ulje ide u suhu komoru.
Ti plastični komadiči bi mogli biti od toga.

Vidi tam na onim linkovima kaj je ZJ stavil, mislim da je on to kad je slagal premjeril i podjelil podatke sa nama.
Lamela je po mome stradala jer se napila ulja i izgorela od proklizavanja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Po boji na vratilu , to je kombinacija ulja + voda.
Promijeniti kpl. kvačilo i ležajeve i naravno blokirati otvor gornjeg vratila.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
S obzirom da se taj tip kvačila loše pokazao možda da razmisliš zamjeniti s višelamelnim?
Jel mtk benzin ili dizel?
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
233
benzin, nisam siguran 8 ili 10KS. za to višelamelno trebaju kakve preinake ili se samo stavi umjesto ovog? koje su mu prednosti?
1675530680270.png
 

MIRO2909

Član
Tu od
21 Ožu 2021
Poruka
58
IMG_20230204_181039.jpg nije mi jasno da nisi mogo da primijetis ulje da curi ovdje spolja naravno ako je tu rupica,ja je imam i onda kad mi je bilo pustilo ulje tu je izlazila nije mi ostetila ni lamelu ni korpu,a ako je nemas obavezno je probi...drugo kazes tvrdo ti kvacilo kad stiskas nova sajla nova kosuljica obavezno i ja sam imo tu muku 😅ruke zabole otiso kupio novu sajlu i kosuljicu i sve super
 

Najnoviji postovi

Na vrh