• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
A da recimo ti to tvoje čudo voziš u četvrtoj brzini, možda bi te neke nebuloze nestale.
Peta i šesta brzina su samo za natjecanje na nekom lokalnom relyju ili za (ne daj bože) završiti u nekoj grabi ili graji.🤪
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
5. i 6. su one preko brzog i sporog kardana za frezu ;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
Ne , nisu brzine kardana, to su 1 i 2 brzina freze, a pogon freze se ne odvija preko kardana, nego sa kardanskog vratila.🥴
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Da li je neko radio generalku na 3ld510 i da nema slucajno video neki o proceduri?
 

Friga

Novi član
Tu od
5 Ruj 2018
Poruka
10
Pozdrav Labinci, ako ima koji iskusan da pomogne oko problema. Ja sumnjam na nešto al da vidim kaj će reć drugo, treče… mišljenje.
Labinac Mondial dizel iskače mu PTO(dok se šnjime freza), ručica baš “trkne”, te prestane vrtit odgon. Ima li tko kakvu ideju koji dio u getribi bi trebalo provjerit i po potrebi zamjeniti? Ručice su ok na strani getribe, pa i same poluge koje one guraju u getribi su ok. Kuglice sam nabavio ali i one su ok(bila prva ideja) no možda ih i zamjenim kad je već sve širom. Pročitao sam tu na forumu da se getriba i štela, a ja ne znam kako i koja je svrha.!? Primjetio sam da se mogu štelat poluge mjenjača i PTOa, položaj vilica za guranje zupčanika, te sama gornja osovina uz izmjenu podloški(odstojnika) s vanjske strane prema odgonu. To je valjda da osovina ne “radi”(ne pleše, ne miče se horizontalno tj. ima neka odstojanja al to je valjda da nije previše fiksno fiksna, da ima neki dozvoljeni luftić), a poluge samo da su uvijek u “pravom” položaju kad se biraju brzine ili uključuje PTO. Dal je to sve od štelanja ili ima još kaj? Ima li kakav savjet gdje bacit oko i moguče rijesit problem!?
Hvala unaprijed na mogućem odgovoru.
 
Posljednje uređivanje:

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
220
Imam istu situaciju, ali mi ne radi probleme jer nemam trenutno potrebu frezati.
Kod košenja rotacionom kosilicom mi izbaci samo ako se baš jako optereti.
Probao sam zamijeniti samo oprugu na kuglici, ali nisam ništa dobio.
Plan mi je zamijeniti dijelove 10,27,29 sa slike
kad jednom bude vremena za to. labinac.png
 

Friga

Novi član
Tu od
5 Ruj 2018
Poruka
10
A u kakvom su stanju zubi koji se moraju uzubiti? Možda su potrošeni!
Zubi zupčanika samog vratila i oni unutarnjeg dijela zupčanika pogona kaj se u biti uzubljavaju međusobno su izlizani, to mi i je jedina sumnja. Jer baš tako i iskače koda mu otpor postane prejak, pa izgura zupčanik iz pozicije. Opče mi je nevjerojatno da tak mali zupčanik pokreće sve kaj se zakači na PTO. 😮
Nego ajd bar mi malo potvrđuje sumnju, dijelovi nisu preskupi, pa mogu i na blef probat zamjeniti, i ak bu dobro riješit stvar. Fala na komentaru..

Kod košenja rotacionom kosilicom mi izbaci samo ako se baš jako optereti.
Probao sam zamijeniti samo oprugu na kuglici, ali nisam ništa dobio.
Plan mi je zamijeniti dijelove 10,27,29 sa slike
kad jednom bude vremena za to. View attachment 54741
To je bila prva sumnja, no ispalo je ok. Kuglice ću na kraju zamjeniti preventivno, a i zato kaj sam ih najlakše nabavio. 🙂
 

Friga

Novi član
Tu od
5 Ruj 2018
Poruka
10
A gdje bih našao jači od standardnog? Možda kod Bosch majstora? 🤔
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Poznanik je imal identičan problem. Riješen je zamjenom dijelova.
Kuglica drži samo položaj ručke-vilice. Ako je aksijalna sila prevelika, iskoči iz ozubljenja.
 

Friga

Novi član
Tu od
5 Ruj 2018
Poruka
10
Kojih sve dijelova, vratilo i zupčanik? A kako spriječiti aksijalni pomak vratila il ga bar dovest u prihvatljive granice, da se ne ponovi iskakanje s novim dijelovima? Jer ovo mi se čini previše, a neke radioničke podatke ne nalazim. Sumnjam na to da je luft koji nastane pomicanjem prevelik, iznosi nekih 2mm.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Friga

Novi član
Tu od
5 Ruj 2018
Poruka
10
Ispred “vratila pogona” tj. između njega i prednjeg malog lagera(12/37/12) je luft!? Zbog kojeg bi već samo vratilo moglo iskakat, a obzirom kak su potrošeni zubi na obje strane(samom zupčanika vratilu i zupčanika pogona). Primjecujem da je sve puno odstojnika, a da su neki propali, pa zaključujem da ih moram sve provjerit i popotrebi zamjeniti. Na kraju sam raskopao sve. Sad mi još treba i donje “vratilo konične spojke”, uz pokoji lager i semering, te skoro svi oštečeni i oni nepostojeći odstojnici, jer to mi je mislim glavni problem. Od početka mi getriba djeluje da ima previše lufta svugdje. Samo gdje to sve nabaviti će bit igra sama za sebe! 🤯🙂
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Friga

Novi član
Tu od
5 Ruj 2018
Poruka
10
Molim te samo to ne, pa to je projekt sam za sebe. Ne znam ni kaj bi slikal, pa pišem nazive iz kataloga da se isprati kaj radim. 🤷‍♂️🙂

slike redom:
1.vani na stolu, lager i zupčanik pogona gdje mi se stvori luft, a i da se vidi kak je sami zupčanik oštećen.
61881633-C819-4F60-B87A-7DE288EBE68C.jpeg

2.kako sam našao lager istog vratila u komadu ali se raspao kad je izašao iz dosjeda.
771F9EDB-CBE9-4F79-92FA-450E5DEAE711.jpeg

3.odstojnici koji su oštećeni il propali jer su možda od premekanog materijala.
374747C5-59AC-404E-BB87-133399235E01.jpeg

4.pohabano “vratilo konične spojke”
B6B49488-A813-413C-9E43-77E64876FBCA.jpeg

5.malo al pohabani unutarnji zubi na zupčaniku pogona.
24475EC9-E7DD-4DD1-9A4D-235CEB0A655A.jpeg

6.odstojnik kojeg nije ni bilo, a ovaj je malo predebeli(1mm)
image.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh