• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Ako može mala pomoć.
Labinprogres SS s okretnim ručkama.

Danas sam orao bašču (drugom sporom), i normalno je šaltao rikverc, prva, druga itd...
Kad sam iz rikverca povukao ručicu da ubacim u drugu kao da je preskočila položaj u kojem treba biti, onda sam ju malo vratio i ubacila je brzinu.
Zanimalo me šta se dogodilo pa sam probao još malo šaltat u rikverc, pa prva, druga i ručica je doslovno počela letjeti naprijed nazad bez da sam osjetio otpor da hvata zupčanike, uspio sam ju gurnut da ubaci u rikverc i tako se vratio do garaže, tu sam probao izbacit iz rikverca ali ostala je tako, izbacio sam reduktor da uspijem ugasit motor.

Šta se tu moglo dogoditi?
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Kad poskidam ručice sa poluga na mjenjaču, može li poklopac komplet sa ručkama i polugama ići dolje, ili treba još nešto dodatno skinuti prije otvaranja poklopca?

Nisam nikad otvarao pa me zanima na šta još trebam obratit pažnju?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Najvjerojatnije su se pojeli (fini zubci) na svornjaku (na kojega) dolazi vilica (unutar mjenjača) i poluga (birač ) brzina izvan mjenjača. Negdje sam bio stavio slike.
Nema potreba da skidaš ručke sa poklopca.
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Najvjerojatnije su se pojeli (fini zubci) na svornjaku (na kojega) dolazi vilica (unutar mjenjača) i poluga (birač ) brzina izvan mjenjača. Negdje sam bio stavio slike.
Nema potreba da skidaš ručke sa poklopca.
Znaci to bi bio ovaj dio pod br.30 (nazubljeni svornjak)?
I meni tako djeluje jer se pod rukom ne osjeti nikakav otpor zupčanika, dojam kao da se okreće u prazno.
 

Prilozi

  • Screenshot_20221129_211715_Drive.jpg
    Screenshot_20221129_211715_Drive.jpg
    33.5 KB · Pregleda: 20

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Danas sam rastavio mjenjač, pojeli se zupci i na svornjaku i na poluzi unutra, pitanje vremena je kad bi otišlo to isto i na reduktoru jer se poluga već malo klima.
Naručio sam i za brzine i za reduktor kad je već sve rastavljeno.
Kondenzacija na poklopcu je s vremenom pojela segere koji su se rasuli, tako je i ovo vjerojatno otišlo.

Hvala svima koji su savjetima pomogli ovdje na forumu!

Evo i dvije fotografije kako to izgleda.
 

Prilozi

  • 20221213_114620.jpg
    20221213_114620.jpg
    46.8 KB · Pregleda: 33
  • 20221213_121221.jpg
    20221213_121221.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 31

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Materijal i termička obrada tih dijelova je jako slaba. Ja sam isto tako mijenjao ali nakon kratkog vremena ponovo su se pojeli zupci. Djelovi su buli dosta skupi pa sam sada sa unutarnje strane zavario vilicu za svornjak pa sve radi kako treba.
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
U entradi svornjak 169kn, poluga 108kn, seger 10kn, oring 8kn, sve to puta 2, plus 50kn dostava.
Agrosal je bio i skuplji pa sam naručio iz entrade.
Sve u svemu ako se opet dogodi ista stvar nema druge nego zavarit...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Tu nije problem svornjak (ili njegova termička obrada) nego kvačilo koje ne odvaja dovoljno, pa se siluje za u brzinu i tada strada svornjak. Uzrok može biti ne dovoljno podešeno kvačilo ili pretvrdo kvačilo.
Strada samo dio svornjaka u mjenjaču.
 

Mondial226

Novi član
Tu od
26 Ožu 2022
Poruka
1
Pozdrav svima novi sam ovde imam 27 god iz Novog Pazara sam zovem se Omer
Zanima me da li iko zna kako rešiti problem luft ili ti slobodan hod u okretnim ruckama kod mene nema bas nekih majstora za to a luft je veliki par cm levo desno
Takodje mislio sam da kupim bocnu kosu pa me zanima kakva su vasa iskustva jer je neki pristranak moze se ici stranom i kositi ali nije bas ni ravno
Kosa koju sam gledao da kupim je italijanska Gaspardo remontovana,prodavac tvrdi da moze sve 😅
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
232
Pozdrav, imam Labinprogres-TPS Mondial Senior motokultivator i pušta mu ulje na spoju diferencijala i onog komada na koji se kopča freza npr. Otvorio sam to i brtva je puknuta, a i ona 3 šarafa su bili prilično labavo stegnuti. Logika mi govori što i kako treba, ali da ipak pitam: kad stavim brtvu, ona sprečava da ulje curi van, ali ujedno skupa s metalnim obručem koji je oko lagera, sprečava da ulje ide dalje u taj prostor prema kraju, kroz kojeg ide osovina za pogon priključaka? Tako da bi po toj logici i lager trebao biti u ulju? Gdje bih to najlakše mogao nabaviti u ZG ili bližoj okolici?
Koliko vidim, ima milijun podvrsta ovog motokultivatora i svi imaju jednak taj izlazni dio?
To bi onda bilo ovo dolje?
Prilažem i slike, jer nisam siguran da sam uspio baš najjasnije objasniti.
20230129_143930.jpg
20230129_143949.jpg
20230129_144017.jpg
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Dok tražiš gverncion , uzmi jedan komad kingerita i napravi ga, semering kupiš i za cca sat vremena to se da napraviti dok ti svo ulje ne iscuri, jer onda ćeš morati i ulje tražiti. :giggle:
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
232
Već ga je iscurilo, a i nagnuo sam ga malo prema naprijed. U planu je i zamjena ulja pa ovo curenje nema veze. Moram u stvari otvoriti cijelo kućište i vidjeti što je unutra jer mi se kod stiskanja kuplunga vjerojatno sve ostaje vrtjeti i onda to užasno škripi kod šaltanja i jedva se promijeni brzina. I čini mi se da imam problem s lamelom jer se par puta kod jačeg opterećenja kotači jednostavno prestanu vrtjeti, a mašina drži okretaje. To stari već duže vremena tak vozi i samo dolijeva ulje, dok meni sad nije počelo ići na živce.
Što je "gvernicom"? Ako sam dobro shvatio iz tvog opisa, tu negdje oko ovog lagera bi trebao biti neki semering koji dihta i ne pušta da ulje iz getribe dođe do ovog lagera koji se vidi na slici?
Jel to ova pozicija 13 s linka, ili 18 ili 19?
Hvala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Pa semering bi trebal biti iza ovog igličastog lagera, izvana (broj 19).
Dihtung služi da ne curi ulje na spoju kućišta i ovog nastavka gdje je kardan. Normalno je na u njemu ima ulja (jer brtvi vanjski semering).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Gvercion je brtva, semering je br . 19 na kraju ovog produžetka, valjda si ga vidio kad si demontirao?

Nepotrebno si citirao moj post.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
232
Ok, bacio sam sad detaljnije oko na sklop. Ako sam dobro skužio, straga na kućištu mjenjača je otvoreni lager kroz koji prolazi osovina, a lager propušta i ulje radi samopodmazivanja. Na tom lageru je neki okrugli metalni prsten. Između kućišta mjenjača i nastavka je brtva koja sprečava da ulje na tom spoju curi van. Ta brtva kod mene pušta i mijenja se. Kroz nastavak dalje ide osovina i na kraju nastavka ide kroz valjkasti lager i semering 20-47-7 i izlazi van. Semering je kod mene u redu, kod njega ne curi. Jedan detalj koji mi nije 100% jasan: kroz lager prolazi ulje, a ovaj dosta veliki prazni prostor oko osovine u nastavku je meni skoro pa suh, jedino je masno u izlaznom lageru i semeringu. Po kojoj logici meni curi ulje na dihtungu, lager i semering su masni, a taj prostor je suh?
 
Na vrh