• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
A ja neznam kak bi ti tu pomogel oko poštarine...
Jel si provjeril onaj lezaj (potisni) kaj je na kvačilu u kakvom je on stanju?
Ako je loš sad je prilika za izmjenu.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Dva lezaja imaju, sa svake strane po jedan i djeluju mi dobri, ne osjetim luft, nemaju zvuk da su potroseni...
Ovaj poklopac lamele sto ide na osovinu radilice nema urezano za kajlu a moj ima, mislim da sam negdje procitao ranije da to moze i bez kajle jer je konus ili ipak bolje nositi tokaru da napravi za kajlu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Nasao sam lamelu, nasao sam i ovaj poklopac lamele sto ide na radilicu i jeftin je pa cu ga promijeniti. Nisam nasao oprugu, ova moja je 97mm, ako se neko sjeca koja je duzina nove nek napise, hvala
Budem ti izmjeril, imam novu. Ovdje vidiš slike kak izgleda kuplung od Mondiala kojeg sam dobil:

Ima li motor urez za kajlu? Rekel bi da nema.
Kajle ti ne treba tu, samo moraš dobro stegnuti onaj centralni šaraf M8.
Na novom motoru i kulungu nije bilo utora za kajlu, pa se ne skliže.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Da, takvo je kvacilo samo sto kod mene ima kajlu, nije da ne vjerujem u konus al ako komsija tokar bude dobar sa zivcima da ukopa za kajlu onda cu i nju staviti. Kupicu i oprugu a vidjecu koja je cijena lezajeva pa mozda i njih da promijenim. Danas cu to jos malo ispregledati. Uglavnom Masiva ima lamelu po 270kn i poklopac za 60 i neku, u Bosni je to sve skuplje dosta, traze za poklopac oko 350kn i za lamelu isto toliko 😀

Tacno da sam u vecem mjestu razmisljao bih o svercu tih kvacila i kineskih motora
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
... A i usporedbe novog s "pokvarenim" federom: 20211030_123841.jpg
Razlog je klizanje lamele i pregrijavanje. U kuplungu je sve izgorjelo.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Odlicno, taman da stavim novi feder, bice sigurno ljepse kvacilo za stiskati

I u ovom mom je nekad bila havarija, vidi se u kucistu mjenjaca da ga je nesto pojelo na jednom mjestu. Ako nista drugo bar je sve suvo lijepo unutra. Kad stignu dijelovi i to slozim i stavim malo masti da klizi ima da bude bombona, dacu djeci da rade s njim 😀
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Kajlu i ne moraš staviti (ali ako želiš) stavi, a ležajevi su ti najmanja stavka, tako da ako je potrebno možeš ih promijeniti.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Ma da, obicni lezajevi, gledao sam danas, narucio sam i njih. Ostalo je samo ono u sredini sto seta staro. A sta ja znam treba li kajla. Skinuo sam danas kod sebe i vidim da je taj poklopac strugao od motor iako je bila kajla znaci nekako je prisao preblizu
 

Prilozi

  • IMG_20211030_143818_0.jpg
    IMG_20211030_143818_0.jpg
    33.2 KB · Pregleda: 17

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
To što je strugala korpa po bloku motor ne znači da je korpa (na konusu) išla bliže bloku, nego je moguće da je deformirana, a i vidi se na bloku da je dodirivala samo na jednom mjestu. Treba je provjeriti, da li je deformirana!
I ako je deformirana, to bi mogao biti razlog da je proklizavala.
 
Posljednje uređivanje:

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Jos jedno pitanje, treba li grijati korpu kod montaze na radilicu ili na hladno da je navlacim na konus?
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
A dokle stezemo, jel da poravna sa osovinom ili kilo kljucem, ako kljucem na koju kilazu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Ak se poravna z osovinom onda više ne bu niš držal ;)
Pogledaj jel vijak 8.8 ili 10.9, pa prema tome 25…36Nm.
Ili ionak, ”na osjećaj”.
Na mojem kuplungu je imbus i stegnul sam ga koliko sam mogel. Nije se okrenul na radilici iako motor daje dvaput veći moment nego tvoja 178-ica.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Montirah konacno, hvala svima na pomoci, bila mi je ovo nepoznata teritorija al sad bih radio za pare ugradnju motora i kvacila 😀
Sad su mi korpa, lamela, lezajevi i opruga novi kvacila, motor nov, freza reparirana, nove sajle i buziri. Plus sam sve vijke stavio nove i zalijepio ih onim nekim ljepilom za navoje. Valjda cu biti sad miran neko vrijeme, ako jos nesto budem morao dirati ide to u oglase, ja sam navikao da vozim samo ispravno i od servisa do servisa bez razmisljanja 😀

Jos da pitam, koliko natezete sajlu kvacila, jel skroz da odvoji i da se ne cuje da dira lamelu ili je ok da malo kaci? Takodjer, ugradio bih nesto za gasenje motora, sad mi je daleko da prolazim okolo gasiti. Ne mora da bude ono cim pustim rucku da se ugasi ali da mogu s rucki ugasiti, razmisljam da uzmem onu rucicu od gasa i s njom napravim, ako ima neko bolju ideju nek predlozi
 

Prilozi

  • Screenshot_20211104-211600.png
    Screenshot_20211104-211600.png
    304.9 KB · Pregleda: 7

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Mora imati lufta. Otpusti šuplji šaraf do kraja i namjesti na vilici da je čim više, ali da odvaja bez krčanja (naročito sa zagrijanjm motorom).
Onda okreni ručke u položaj za košnju pa vidi odvaja li i onda ili je prenapeto. Ako je dobro u oba slučaja, to je to.
Ako pak nije, onda treba malo igranja (iako mislim da ti neće trebati).
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
West
Jebate ko će sa tobom,pa ti od starog mtk,napraviš novi
Nema ti druge nego da otvoriš servis(al ti pritom laptop mora biti na forumu);)
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
216
Gašenje mtk radim sa ručki, dodao sam još jednu ručkicu kao zs gas i spojio sajlu na polugicu za gasenje na mašini.
Naravno i ručicu mjenjača i ukapčanja kardana sam preradio pa šaltam sa upravljača.
 
Na vrh